Prepis 50% nepremičnine

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Situacija je sledeča. Moja babica ima stanovanje, ki je 50% v njeni lasti in 50% v lasti mojega brata. Sedaj pa bi radi še babičinih 50% prepisali na mene. Zanima me, kaj je najcenejša možnost za prepis glede na to, da si vsi popolnoma zaupamo? Koliko vem je 2% vrednosti nepremičnine + par stotakov za notarja in vpis v ZK? Kako pa ta postopek izpeljati? Ali pa je morda bolje, da babica napiše oporoko kjer njenih 50% prepušča meni?

(preden se bo kdo zgražal kako hočem oguljofati babico naj povem, da se misli dati nepremičnina v najem in denar v doplačilo za dom upokojencev)
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
509
79
28
Mislim da je v tem primeru najcenejša varianta tako kot si sam rekel, da se deduje, ker to naj bi biu 1. dedni red, ki pa je oproščen davka.

Drugače je pa najcenejša varianta, drugo možnost, ki si jo omenil, da se babičin delež nepremičnine proda (tebi). Stroški ob tem so 2% vrednost nepremičnine (v pogodbo se lahko piše manjša vrednost-samo ne spet premajhna), nekdo ti mora sestavit pogodbo (mora vsebovati ustrezne podatke, da je možen vpis v ZK-odvetnike v tem primeru ne bi svetoval, ker se itak poznate in bi fajn računali, najboljše bi bilo če poznaš kakšnega nepremičninskega posrednika, da ti za malo denarja to naredi)-stroški pogodbe, pri notarju plačaš samo overitev pogodbe (8 eur ali nekaj podobnega) in nekdo ti mora še narediti ustrezen predlog za vpis v ZK, kjer se spet plača neka taksa (mislim da je največ tam nekje 100 eur). In to je to.

Vse to ti lahko izpeljejo notarji, odvetniki, nepremičninske agencije, cene med njimi pa zelo varirajo.
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Mislim, da tudi on spada v 1. dedni red in pri darilni pogodbi ni davka.

Notar bo malo več kot nekaj eur (je v neki temi tarifa).

Pogodbo iz z.k. predlog mu lahko brezplačno pošljem jaz.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Kako pa je potem pri sklepanju najemne pogodbe, se lahko sklene s samo enim lastnikom, ki ima v lasti 50% stanovanja? Torej potem samo ta oseba mora oddati dohodnino iz naslova najemnin do 15. januarja vsako leto?

Zakaj nisem postal pravnik..
bonk.gif
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Darilna pogodba s klavzulo o dosmrtnem preživljanju - ne poznam točnega pravnega naziva ampak to je bila včasih najcenejša možnost?
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:
Kako pa je potem pri sklepanju najemne pogodbe, se lahko sklene s samo enim lastnikom, ki ima v lasti 50% stanovanja? Torej potem samo ta oseba mora oddati dohodnino iz naslova najemnin do 15. januarja vsako leto?

Zakaj nisem postal pravnik..
bonk.gif

Kaj kompliciraš.

Govoriš o prepisu stanovanja nase.

Kje si zdaj našel najemnino?

Saj davka iz tega itak nihče ne plačuje (še javno so priznali, da je tega kao tako malo, da se ne izplača loviti kršilcev
grin1.gif
).


Itak pa bližnjim sorodnikom ni treba plačevati najemnine, sploh pa če napišeš"brezplačno dosmrtno bivanje" in ne kot zgornji "dosmrtno preživljanje", saj v tem primeru rataš lastnik šele po smrti babice.

Do tedaj pa ti bo vskočila vsa daljnja žlahta in ti dogovorjeno poskušala pobrati. Pa še babica bo, ko bo starejša, to izkoriščala.

Če rabiš kaj imam PM
grin1.gif



PS
A zakaj nisi pravnik?
Ker si prelen in imaš raje butaniko
evil.gif
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Jaz nič ne kompliciram.
grin1.gif
Jaz bi eno osebo dal v stanovanje in ta bi mi dajala denar in/ali dobrine. Stvar rešena, a kaj ko ti potem legalizirana mafija skače v luft.

Raje nebi riskiral in ne prijavil, preveč se bojim morebitnih komplikacij v prihodnosti (barabe verjetno počakajo mesece in leta, da se splača izterjat) in kakšen spor z najemnikom, kjer to uporabi proti meni oz. pride do vprašanja zakaj nisi prijavil DURS-u ko bom iskal pravno pot. Res pa jih ne brigajo dohodki iz oddajanja hišniških in mladinskih sob v blokih. Tam (bi moral) vsak vsako leto izpolniti dohodnino za nekaj ubogih evrov. To sem že pogruntal, da jim je verjetno večji strošek obračun kot pa pobrani davki. V bistvu z utajo davkov državi prišparaš denar hehe. Za Slovenijo!

Jaz imam svoje stanovanje. Stanovanje od moje babice, ki ga več ne uporablja, ker je v domu upokojencev hočem dati v najem in še malo pokriti stroške doma.

Nekdo mi je namignil nekako takole, da če imaš zelo majhno plačo oz. pokojnino kot jo ima moja babica ti davek od nepremičnin obračunajo kot 25% vrnjenega zneska iz dohodnine kar je pri moji babici 0 EUR ker je samo penzija. Nekako nič ne najdem o tem? Ve kdo kaj več?
 

zomirp

Fizikalc
20. maj 2008
2.993
0
36
Lj - Vič
Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:

Nekdo mi je namignil nekako takole, da če imaš zelo majhno plačo oz. pokojnino kot jo ima moja babica ti davek od nepremičnin obračunajo kot 25% vrnjenega zneska iz dohodnine kar je pri moji babici 0 EUR ker je samo penzija. Nekako nič ne najdem o tem? Ve kdo kaj več?

To ne velja samo za babico s slabo penzijo, ampak se normirani stroški priznajo vsakemu najemodajalcu.
In sicer je to zato, ker se oprema obrablja in stanovanje zgublja na vrednosti.

Se pravi, da ti 25 % najemnine ne obdavčijo.

Včasih je bilo bolje. Si napisal 70 % obrabnine in 30 % najemnine.
Obdavčena je bila le najemnina.
zmaga.gif
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Ne kompliciraj. Realno gledano je 50% nerazdelnega stanovanja vredno relativno malo, torej ga lahko tudi malo oceniš. Pri 50k€ je 2% 1000EUR, pa mirno spiš. K temu dodaš še tistih 300-400€ za notarja in ZK vpis, pa si rešil enkrat za vselej (beri babici se zrola, napiše oporoko, prekliče darilo, se poroči s sosedovim dedkom, ima nezakonskega otroka za katerega ni vedela:) ipd. jajca - vse to ti odpade za tak znesek). Tako da ti ne bo treba čez kako leto nove teme na Alterju odpirat z naslovom "sem lastnik, pa nisem lastnik".
 

matejmesar

Pripravnik
1. jul 2009
95
0
6
Se 100% strinjam s predhodnikom.
Sedaj se super razumete, ko bo pa prišlo do dedovanja, se pa brat ne bo odrekel nujnemu deležu in bo veselje (skoraj vedno je tako). V tem primeru se tudi darila vračajo. Bolje, da zdaj dokončno rešite in bo potem mir - ostali boste v dobrih odnosih.
Sicer pa sam najbolje poznaš situacijo.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ne prenizko oceniti neprimičnine za prihranek 100€ zdajle, če misliš potem prodati. Potem bo pa izpadlo kot da si dobil za jurja prodal pa za 100.000, posledičen davek bo zelo boleč.

Madona če dobiš 50% flata zastonj, pa res ne boš skoparil pri prepisu, jaz folka res ne razumem. Očitno prelahko pridobljeno.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
1400 EUR za "ne zaupam bratu" ni mali denar. Ravno tukaj se bojim zamere.

Citat:
Uporabnik KarEn pravi:
Ne kompliciraj. Realno gledano je 50% nerazdelnega stanovanja vredno relativno malo, torej ga lahko tudi malo oceniš. Pri 50k€ je 2% 1000EUR, pa mirno spiš. K temu dodaš še tistih 300-400€ za notarja in ZK vpis, pa si rešil enkrat za vselej (beri babici se zrola, napiše oporoko, prekliče darilo, se poroči s sosedovim dedkom, ima nezakonskega otroka za katerega ni vedela:) ipd. jajca - vse to ti odpade za tak znesek). Tako da ti ne bo treba čez kako leto nove teme na Alterju odpirat z naslovom "sem lastnik, pa nisem lastnik".

Torej kako naj naredim prepis, da bodo stroški tako "majhni", če pravijo, da se darilna pogodba lahko razveljavi iz strani moje babice ali iz strani uveljavljanja nujnega deleža?
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Možnosti je kar nekaj, ampak lej: če bi te bolel zob ne bi razmišljal pa bi šel k zobarju. Tle pa govorimo o 50-100k€, pa bi najrajši da ti kar jaz napišem pogodbo (saj sem pravnik, zato sem ti pa svetoval princip, ki bo dolgoročno najmanj tvegan, pa še zastonj je bil, hehe).
Opcije tako na hitro kakor jih vidim:
1. darilna pogodba (slabosti si gor naštel - kolacija (vštevanje) darila v dediščino, nujni deleži ipd.)
2. kupoprodajna pogodba (slabost: dokazovanje cashflow-a - da ne gre za fiktiven posel). Vrednost nepremičnine lahko bistveno zmanjšaš s stvarnim bremenom na stanovanju - ostane ji dosmrtna pravica bivanja, pa še zadovoljna bo ker je do smrti ne moreš vreči ven tudi če bi hotel - seveda je to lahko tudi slabo če rata recimo dementna in je v oskrbi v domu, ti pa ne moreš razpolagati s stanovanjem - npr. prodati tega in kupiti večjega.
3. pogodba o dosmrtnem preživljanju (slabost: se babici poslabša, pa boš plačeval dom za ostarele zanjo).
4. možna je tudi kakšna kombinatorika zgornjega, pa še kaj bi se našlo.
Torej če hočeš biti res ziher je lepo da si se najprej tukaj pozanimal o osnovnih možnostih, naprej pa pojdi do profesionalca (odvetnika) in si zmagal. Sicer bo "med brati" zaenkrat vse tvoje, začel boš vlagati v stanovanje, ga obnovil v lastnem znoju, ko gre babica v večna lovišča se boš pa lahko "hebal"... pamet v roke, pa tvegaj tistega jurja do dva da boš mirno spal, dokler je babi še mehka in voljna to storiti.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.298
27
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Hvala vsem za odgovore. 1.500 EUR trenutno ni cifra, ki se ji lahko zlahka odpovem. Verjetno bom res samo zaupal bratu in upal na najboljše.

Vidim pa (iz foruma in iz pogovora s prijatelji) da ima dosti ljudi ZELO slabe izkušnje v družinskem krogu in da se pogosto skregajo ko pride do kdo bo kaj dobil. Mogoče sem naiven, ampak toliko pa že zaupam bratu. Čeprav sem tudi ta stavek slišal od prijateljev.

Za babico pa itak že sedaj plačujem dom. Bi ga morala moja mama ampak je na invalidskem vozičku, invalidnina ji pokrije negovalko za nekaj ur na dan ko sem v službi in sem podpisal da bom jaz plačeval.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Če že sedaj plačuješ dom je pa res vseeno če podpišeš kar pogodbo o dosmrtnem preživljanju. Vidiš, spet vlečemo podatke iz tebe.