Preoptimistična državna cenitev dedovane parcele?

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Od tete sem podedoval 1/16 parcele na poplavnem območju ob Savinji. Na parceli je tudi cca 100let stara razpadajoča hiška cca 30m2 in približno isto velik hlev.
Parcela s hišo se prodaja že kako leto, pa tudi za 25k€ ni nič interesa...

V glavnem od FURSa sem zdaj dobil odločbo, da so ocenili da je to vredno 112 k€ in zato moram plačati 350€ davka.

A mogoče kdo ve, če bi kaj dosegel s pritožbo? Ali bi samo izgubljal čas in energijo... ?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Lahko poizkusis, s tehtnimi razlogi. Ce ne uspe, pa je v varianta je z uradno cenitvijo. Zagotovila za uspeh pa najbrz ni. Strosek cenitve je v vsakem primeru na tebi.
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Od tete sem podedoval 1/16 parcele na poplavnem območju ob Savinji. Na parceli je tudi cca 100let stara razpadajoča hiška cca 30m2 in približno isto velik hlev.
Parcela s hišo se prodaja že kako leto, pa tudi za 25k€ ni nič interesa...

V glavnem od FURSa sem zdaj dobil odločbo, da so ocenili da je to vredno 112 k€ in zato moram plačati 350€ davka.

A mogoče kdo ve, če bi kaj dosegel s pritožbo? Ali bi samo izgubljal čas in energijo... ?
Davek na dediščino so ti odmerili na 350 EUR.

Lahko se pritožiš in seveda vrednost podedovanega dokazuješ z izvedencem, cenilcem, ki ga moraš seveda plačati sam. Pod 200 EUR ne bo vzel.

Lepo so ti odmerili 5% davek od 7 jurčkov, ti pa praviš da bit i morali odmerit 78 EUR.

Loviš se torej za 272 EUR ... kolko bo stal cenilec.

Razen če boste cenilca plačali vsi dediči in se bo ta strošek porazdelil ...

Cenilec pa bo pogledal koliko so zadeve vredne v okolici, za koliko se to prodaja in bo ocenil na kolko? recimo 50 jurjev? :)

---------------------
Pogovarjamo se torej o "drobižu", nasvet bi bil, plačaj davek.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo
15. jan 2019
3.459
1.085
113
19. člen

(posebna pritožba zoper davčno osnovo pri nepremičninah)

(1) Če je bila davčna osnova ugotovljena v skladu z drugim odstavkom 5. člena tega zakona, ima zavezanec v roku za pritožbo pravico zahtevati, da se namesto posplošene tržne vrednosti nepremičnin kot davčna osnova upošteva ocenjena posamična tržna vrednost nepremičnine.

(2) V primeru iz prejšnjega odstavka stroške cenitve nepremičnine nosi zavezanec.
Nekako hude računice na koncu ne bo... :)
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Ob prodaji (kad tad) boš še vesel, da si plačal ted 200+€ več davka.
Zakaj? A misliš mi bodo vrnili preveč plačano razliko?
Jaz sem mislil da bom moral plačat zdajle 350€ in še ob prodaji X € davka...

Če mi bodo vrnili razliko, potem pa sploh nima smisla da pišem pritožbo...
 
27. jan 2022
4.793
1.730
113
Nič ti ne bodo vračali, boš pa dobil odločbo o davku na dobiček = 25% od razlike med nabavno in prodajno vrednostjo in če se slučajno razmere na trgu spremenijo in boš zadevo dražje prodal, kot bi jo ti sedaj po tvoje moral dobit,.... ;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.821
113
pri taščici
Kaj bos pocel z 1/16 hiske in parcele ki je vredna manj kot 25 jurjev?
Ce so ostali dedici tudi 2 in 3 dedni red potem vlozite skupno pritozbo da bodo vs znizal davek
Sicer ti je izbrisan uporabnik napisal dejstva
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Kaj bos pocel z 1/16 hiske in parcele ki je vredna manj kot 25 jurjev?
Ce so ostali dedici tudi 2 in 3 dedni red potem vlozite skupno pritozbo da bodo vs znizal davek
Sicer ti je izbrisan uporabnik napisal dejstva
Nihče od dedičev tega ne želi imet zato pa se prodaja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.605
963
113
Če ste se vsi dediči zmenili, da skupaj prodate, se boste pa še, da skupaj najamete cenilca in ga sorazmerno plačate. Simple.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Od tete sem podedoval 1/16 parcele na poplavnem območju ob Savinji. Na parceli je tudi cca 100let stara razpadajoča hiška cca 30m2 in približno isto velik hlev.
Parcela s hišo se prodaja že kako leto, pa tudi za 25k€ ni nič interesa...

V glavnem od FURSa sem zdaj dobil odločbo, da so ocenili da je to vredno 112 k€ in zato moram plačati 350€ davka.

A mogoče kdo ve, če bi kaj dosegel s pritožbo? Ali bi samo izgubljal čas in energijo... ?
S pritožbo boš uspel v kolikor boš zraven dodal novo cenitev, ki bo dokazovala, da je vrednost nepremičnine toliko nižja. Bo te pa cenitev tudi stala kakih 300 EUR, tako da bo na koncu ravno pozitivna nula.
Razen če so v odločbi uporabili napačne podatke in je zato tako visoka vrednost. V stari javno dostopni GURS verziji vidiš koliko je bila GURS vrednost te parcele, to je bila FURS-u podlaga za odmero.
 
  • Všeč mi je
Reactions: futuristic in Hanzi
27. jan 2022
4.793
1.730
113
V kolikor me spomin ne vara, je US prepovedalo uporabo podatkov prvega množičnega vrednotenja v davčne namene - zato je tudi padel predlog nepremičninskega davka, dokler se ne vzpostavi novo vrednotenje z novimi izboljšanimi modeli. Rok za novo vrednotenje je bil že dvakrat prestavljen.
Tako, da če OT res žuli tistih 200+-€ naj zahteva osnovo za vrednotenje in jo potem izpodbija v upravnem postopku. Primerjalna metoda vrednotenja za mejne primere ni vedno primerna.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Je bila ja, samo še kar uporabljajo to masovno vrednotenje, sploh v kakih mejnih primerih. Tu je verjetno ravno tak problem :(
V glavnem če je pri vseh dedičih isti problem z odmero davka, potem se vam splača naročiti eno cenitev v kateri naj cenilec izračuna vrednost vsakega deleža in to potem vsi priložite v pritožbi na odmero davka, strošek cenitve pa si delite. Pa vzamite SIR-ovega cenilca in ne sodnega.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.843
602
113
Hvala vsem za info...
Danes poteče rok za pritožbo, tako da bom pač plačal teh 350€... Bom pa vsaj vedel za bodoče, če bom slučajno še kdaj kaj "pojerbu"... :zardelalter: