Predrage šolnine za izredni univerziteni študij

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Konkretno sem razpizdena zdele. Gledala sem cenik FDV-ja - predvsem me je zanimala šolnina za izredni študij
shocked-1.gif

Pa kaj si ti nor
bonk.gif
are they [censored] stupid?????????

Zaprepadena in razpizdena sem pa predvsem zato, ker je bila kvaliteta izrednega študija totalno v kurcu že takrat, danes pa ni prav nič boljše. Za to, da grem petkrat na predavanja na katerem predavatelj trosi svoje nebuloze in na koncu pove koliko strani katere knjige naj doma predelamo, naj dajem 2.500€?????
jezen.gif


Vaša mnenja?
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
V prvi letnik EF sem šla izredno, šolnina je bila takrat 380.000 SIT...ogromno za nekoga, ki tega ne pričakuje in ne načrtuje...zmanjkala mi je točka in jebiga...sem dala ta denar. V drugi letnik sem šla potem redno naprej - hvalabogu.

Kar se tiče kvalitete študija, moram rečt, da kljub visoki šolnini izredni ne dohiteva rednega študija in sem bila popolnoma razočarana nad celotnim potekom dela takrat. Ne vem, ali naj bi bil izredni študij kazen za "slabše" učence, prioriteta za bogatune...uglavnem, če nekaj plačam, potem pričakujem določen standard oz. kvaliteto.

Sicer je pri nas na EF čist preveč buzerantov, ki so imeli srečo in so prišli redno na EF in mogoče kakemu malo manj pridnemu, a zagnanemu odvzeli mesto...in bi bilo bolje, da je ta buzerant "kaznovan" s šolnino...ne glede na vse skupaj pa menim, da bi moral biti izredni študij pri nas boljše organiziran, kot je (bil?).
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Točno tako.

Od izrednih zahtevajo toliko kot rednih. Ok, zakaj bi nekdo na "lažji" način prišel do diplome. Ampak vseeno, redni študenti študirajo, to je vse kar počnejo. Veliko izrednih je pa takih, ki imajo službe, družine, torej nimajo časa, da doma predelajo 1000 strani knjige + 1001 stran ostalih zapiskov(skript). Žal je pa očitno to ratalo tako, da je redni=izredni, s tem, da izredni plača. In to ne malo. Z bistveno slabšo kvaliteto predavanj, če bi temu sploh lahko rekli predavanja v pravem smislu.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Po eni strani se strinjam s tabo, po drugi pa ... Če gledava konec koncev boš imela ti na koncu isti naziv, kot tisti, ki je študiral redno in potem takem mora biti znanje primerljivo. Je pa res, da bi se morali profesorji bolj potruditi, ne pa da vam vržejo par strani in potem najdite vse v knjigah. Take profesorje bi bilo treba dati takoj na "hladno". In tako bo vedno, dokler ne bodo tudi profesorji imeli mandat in če ne bodo delali tako kot morajo bodo leteli.

V 90% je tako, da če nisi sposoben za gospodarstvo boš pa dober za na faks, tam je itak samo stara teorija in bluzenje do konca. Če sem koga užalil, mi je žal, ampak to je čista resnica.
 

NeGrA

Pripravnik
20. jul 2007
720
0
16
ja, prvo kot prvo... dejstvo je, da če že hočeš študirat, morš met dnar (stroški se čez leto ful naberejo) ... Drgač pa, kar se izrednih študijev tiče, so pa izredno dragi in cena definitvno ne zajema vsega kar pričakuješ... po možnosti si morš še gradivo sam kupit (nekateri izredni študiji majo sicer všteto gradivo v ceno šolnine... ) ...

Spet je odvisno od faxa... sm tut sama na izredni varianti... ja, ful je drago, kar me je še bol motiviralo, da nism dnarja stran metala... in morm rečt, da mi izredni način študija povsem odgovarja...

Prej sm bla sicer na redni EF, 2 leti... ampak pol k ugotoviš, da ti faks ne odgovarja, brezveze rint z glavo skos zid... in sm se prepisala na drug fax k je bil bol zame... in ker se nism mogla več redno vpisat, sm se izredno... in tok k sm rekla... mi odgovarja ta sistem!!
cheer.gif


Sej pravm, čis odvisno od faxa oz. sistema!!
rolleyes-1.gif
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Osebno bi nabil šolnino tako za redni kot tudi za izredni študij.
Razlika bi bila v "vračilih" oziroma popustih, katerih bi bili deležni redni študenti.

Recimo torej, da je šolnina za oboje 2.500€; šolnina se plača ob začetku študija.
Redni študenti bi potem glede na uspeh denar dobili ali ne dobili nazaj - nekako takole:
Študent, ki pade: 0% povračila
Povprečna ocena 6-7: 50% povračila
Povprečna ocena 7-8: 75% povračila
Povprečna ocena > 8: 100% povračila
Me prav zanima koliko študenotv bi še vedno vlekli status...

Izrednim študentom bi lahko dali povračilo pri boljših rezultatih - recimo:
Povprečna ocena 7-8: 25% povračila
Povprečna ocena 8-9: 35% povračila
Povprečna ocena > 9: 50% povračila

To bi bilo pošteno do vseh. Pa prosim ne mi jokat "kaj pa tisti, ki nimajo..." Bodo pač pridni in imeli dobro povprečje in bodo morda nekdaj uspešni v lifeu in bodo "imeli".
 

g_man

Pripravnik
18. avg 2007
100
0
16
37
Zato pa ker je slovensko šolstvo požrešno, smo se nekateri znajdli in lepo študiramo v tujih državah, za polovico ceneje
grims-1.gif
 

Vaio

Fizikalc
22. jul 2007
1.223
0
36
Tudi sam začnem furat izredno na FVV.
Šolnina stane neki drobiž čez 2000€ kako je s kvaliteto študija pa ne vem.
Če je kdo tukaj,ki to dela ga lepo prosim,da se malo razpiše.
Drugače pa pravijo,da se znanje plača.
 

Tamara

mX's girl
23. jul 2007
3.718
0
36
43
vedno korak pred tabo
Tole mi je kot neke vrste štipendija. Ampak zapomni si, da ne bodo še dolgo nabili šolnin za vse vrste študija. Mislim, hvalabogu, da jih ne bodo. protestiram pa s tako rastjo cen, nič drugega. Povsem jasno mi je, da je treba izredni študij plačat, že zato, ker morajo profesorji svoje riti še popoldne in ob sobotah vlačit po faksu. Ampak rast cen za isto stvar, isto kvaliteto mi pa ni jasna. Rast cen za 140% v osmih letih
jezen.gif
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Osebno bi nabil šolnino tako za redni kot tudi za izredni študij.
Razlika bi bila v "vračilih" oziroma popustih, katerih bi bili deležni redni študenti.

Recimo torej, da je šolnina za oboje 2.500€; šolnina se plača ob začetku študija.
Redni študenti bi potem glede na uspeh denar dobili ali ne dobili nazaj - nekako takole:
Študent, ki pade: 0% povračila
Povprečna ocena 6-7: 50% povračila
Povprečna ocena 7-8: 75% povračila
Povprečna ocena > 8: 100% povračila
Me prav zanima koliko študenotv bi še vedno vlekli status...

Izrednim študentom bi lahko dali povračilo pri boljših rezultatih - recimo:
Povprečna ocena 7-8: 25% povračila
Povprečna ocena 8-9: 35% povračila
Povprečna ocena > 9: 50% povračila

To bi bilo pošteno do vseh. Pa prosim ne mi jokat "kaj pa tisti, ki nimajo..." Bodo pač pridni in imeli dobro povprečje in bodo morda nekdaj uspešni v lifeu in bodo "imeli".

Pa saj to je že (pravkar odstopljeni) minister Zupan skušal uvesti. Odložene šolnine - kdor bi pač uspešno diplomiral v roku, bi dobil povrnjeno. S tem bi se znebili večnih študentov in luzerjev, ker bi se vsak potrudil, da dobi svoj € nazaj.

Kar se pa tiče razlike redni/izredni. Poznam nekaj faksov, kjer je razlika očitna: Izredni so prišli s takšno lahkoto v višje letnike, da se jim je kar smejalo.

V vsakem primeru je naše visoko šolstvo potrebno temeljite prenove. Tudi ideja o zasebnih fakultetah mi ni slaba. Tam bi se za študenta (ki si resnično želi pridobiti znanje) 100% potrudili. Posledično bi se zaradi upada študentov na dosedanjih fakultetah tudi začeli bolj truditi in ne predavati v stilu "v knjigarni kupite mojo knjigo in si do naslednjič preberite stran 120-140..."

jbi ga, tudi v šolstvu je treba narediti konkurenco. Tudi če greš zasebnemu zobozdravniku, se bo 5x bolj potrudil, kot pa oni iz obveznega zdr. zav. (ok, res da moraš plačati, ampak uspeh je skoraj 100%)
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.370
9.801
113
kod Džej-Zija
Zasebne fakultete (vsaj podiplomske) že imamo. Rezultat je inflacija magisterijev. Kdor plača dober milijon tastarega denarja za en letnik, pričakuje zanesljivo pot do "pildka".

Kar bi bilo treba res prevetrit, je organizacija izrednega študija. Namen izrednega študija je bil nekoč študij ob delu. Namenjen je bil torej zaposlenim in temu primerno organiziran. Potem se je z maturo zadeva izrodila, saj je vedno več izrednih študentov tistih, ki jim po redni poti na fakulteto ni uspelo priti. Fakultete so začele prilagajati izredni študij tem študentom, zato so tisti, katerih namen je študirati ob delu, praktično izviseli.

Po moje bi bilo potrebno uvesti simbolične šolnine (kar je nekoč že predlagal Mencinger), da bi s tem odvrnili od študija bleferje in zabušante, ki grejo študirat le zato, da jim še ni treba it delat.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.333
956
113
Visoka šola za zdravstvo, zdravstvena nega-izredni študij:

1.letnik: 3.362,00 €
2.letnik: 2.867,00 €
3.letnik: 3.308,00 €

Da te s.rat prime...
bonk.gif
 

wacko

Fizikalc
18. jul 2007
5.450
0
36
Citat:
Uporabnik tis pravi:
Osebno bi nabil šolnino tako za redni kot tudi za izredni študij.
Razlika bi bila v "vračilih" oziroma popustih, katerih bi bili deležni redni študenti.

Recimo torej, da je šolnina za oboje 2.500€; šolnina se plača ob začetku študija.
Redni študenti bi potem glede na uspeh denar dobili ali ne dobili nazaj - nekako takole:
Študent, ki pade: 0% povračila
Povprečna ocena 6-7: 50% povračila
Povprečna ocena 7-8: 75% povračila
Povprečna ocena > 8: 100% povračila
Me prav zanima koliko študenotv bi še vedno vlekli status...

Izrednim študentom bi lahko dali povračilo pri boljših rezultatih - recimo:
Povprečna ocena 7-8: 25% povračila
Povprečna ocena 8-9: 35% povračila
Povprečna ocena > 9: 50% povračila

To bi bilo pošteno do vseh. Pa prosim ne mi jokat "kaj pa tisti, ki nimajo..." Bodo pač pridni in imeli dobro povprečje in bodo morda nekdaj uspešni v lifeu in bodo "imeli".

V idealnem šolstvu ja... dokler pa bo povprečje (če ne celo število opravljenih izpitov) bolj odvisno od volje profesorja, kot od česa drugega, pa to nekak nebi laufal.
 

LeVaK

Zelenc'
3. sep 2007
10
0
1
Citat:
Uporabnik Vaio pravi:
Tudi sam začnem furat izredno na FVV.
Šolnina stane neki drobiž čez 2000€ kako je s kvaliteto študija pa ne vem.
Če je kdo tukaj,ki to dela ga lepo prosim,da se malo razpiše.
Drugače pa pravijo,da se znanje plača.

Jst grem tud ta let na fvv izredno. Kolegica pravi da so kr dobr zrihtana predavanja in ni imela nobenih problemov pri opravljanju izpitov.
 

NeGrA

Pripravnik
20. jul 2007
720
0
16
ja načeloma naj bi bil izredni tko... da določeno količino snovi vzameš v krajšem času... recimo kar majo redni ceu semester, mamo mi v enmu tednu... je pa tut res, da se vzame tut manj snovi... recimo redni so mogli znat še kako poglavje več, napisat še kako seminarsko... pr izrednih pa ni tko.
Velik plus pr izrednem dam še za nizanje izpitov... po vsakem predavanju maš izpit... tko da se lahko v prvem roku... al pa kdaj pa kdaj v drugem, rešiš vseh izpitov že preden se zares začne vroče poletje...
cheer.gif


Sej pravm, čis odvisno od faksa in učnega načrta... vsak ma drgač... in pa nekaterim pač odgovarja ta sistem, drugim pa pač ne...
smirk-1.gif
 

eazy

Rjuhar
5. sep 2007
12.971
3
38
Citat:
Uporabnik NigelM pravi:
Ideala itak ni, ampak še vedno bi bilo bolje kot je sedaj.

Ampak parola je: brezplačni študij za vse, ne samo za bogate. Važno je samo, da se kriči in pljuva.

Seveda bi bilo. Studentje FDV&Co bi dobili solnine nazaj, drugi pa prst v ... Ce se ze dela razlike med studenti potem bi se moralo spodbujati manjkajocega kadra in ne obratno
stupid-1.gif
Solstvo bi moralo biti za VSE brezplacno, po potrebi spodbujati nekatere smeri.