Predelava brajdovca /grozdja v vino..

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Sem že nekje spraševal ,pa ne najdem kje..
Nekaj malega grozdja okoli hiše sem potrgal. Jurka ,izabela... Sicer sem že vse živo prečital ,a vse je nekako bolj namenjeno pridelavi sortnih vin.

Zanima me par stvari.

Grozdje sem zmlel in imam drozgo še v škafu. Mešam. Imam cca 200 litrov drozge. Tu še ni opaziti nekega vrenja.

Jutri imam namen iztisniti mošt.

! Koliko mošta lahko natočim v cisterno da bom lahko normalno vrel ? Imam vrelno veho in gumico za okoli.
Kakšna je idealna temperatura v prostoru za normalno vretje ? V koliko dneh cca se ponavadi konča vrenje. ? V kolikem času potem pretočim ? Je smiselno potem žveplati ?

Tole me zanima nekje v osnovi.
Hvala za pomoč.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Tule so kar fini nasveti (za vse kar te zanima).
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes in sandra

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Sem že nekje spraševal ,pa ne najdem kje..
Nekaj malega grozdja okoli hiše sem potrgal. Jurka ,izabela... Sicer sem že vse živo prečital ,a vse je nekako bolj namenjeno pridelavi sortnih vin.

Zanima me par stvari.

Grozdje sem zmlel in imam drozgo še v škafu. Mešam. Imam cca 200 litrov drozge. Tu še ni opaziti nekega vrenja.

Jutri imam namen iztisniti mošt.

! Koliko mošta lahko natočim v cisterno da bom lahko normalno vrel ? Imam vrelno veho in gumico za okoli.
Kakšna je idealna temperatura v prostoru za normalno vretje ? V koliko dneh cca se ponavadi konča vrenje. ? V kolikem času potem pretočim ? Je smiselno potem žveplati ?

Tole me zanima nekje v osnovi.
Hvala za pomoč.
Taprva napaka ker si pustil v škafu .
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Tule so kar fini nasveti (za vse kar te zanima).
Sem bral..Nekako ni tistega kar me trenutno najbolj zanima..

Rad bi slišal tako na hitro iz prve roke ,iz izkušenj potek.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ko potrgaš v pecljalnik, potem v stiskalnico in mošt v sod. Zmeriš sladkorje. Tako da ni v stiku s kisikom oz. ne oksidira. Posledica visoka barva.
Saj maš gori napisano. Tako da če imaš danes čas kaj v klet in stisni brozgo. jutri v na bavo žveplene kisline. Upam da imaš vsaj primerno posodo.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
BELO GROZDJE


Belega grozdja praviloma ne maceriramo, vsaj ne dalj časa (le do nekaj ur), ampak ga "razsluzimo". Namen razsluzenja je odstranitev gošče oz. različnih snovi, ki sedimentirajo, med njimi so tudi ostanki škropiv, zemlje, pečk, pecljevine in podobnega.


Grozdje potrgamo in ga v primeru poškodb ali gnitja primerno žveplamo že pred ali takoj po mletju. Pazimo na odmerek! Zmleto grozdje sprešamo, ga pretočimo v sod ali cisterno in pustimo stati do 24 ur, izjemoma celo več. Preveč ostro bistrenje vendarle ni priporočljivo, saj kvasovke za svoje delo potrebujejo "aktivno površino", droži, na katerih nekaj časa zori vino, pa vino ščiti in omogoča določene pozitivne procese! Pomembno je, da v času razsluzenja preprečujemo pričetek alkoholnega vrenja, kar dosežemo z nizko temperaturo in (ali) dodatkom prostega žveplovega dioksida. Vendar pozor: dodani žveplov dioksid bo v primeru prevelikega odmerka preprečeval pričetek alkoholnega vrenja, ko bomo to želeli in vnašal dodatno tveganje za razvoj neprijetnih vonjev, npr. bekserja! Zato ne žveplajmo "na pamet" in ne preveč! Kakšna je primerna količina, je odvisno od temperature grozdja (če je nižja, je bolje, saj v tem primeru potrebujemo manj žveplovega dioksida), predvsem pa od zdravstvenega stanja grozdja, pa tudi od vsebnosti kislin v moštu in pH vrednosti. Zdravo in nepoškodovano grozdje, ki ga zmeljemo takoj, potrebuje minimalni odmerek, ali celo nič prostega žvepla, saj lahko že nizka temperatura preprečuje pričetek alkoholnega vrenja in razmnoževanje kvasovk, ki jih v moštu ne želimo. Prezrelo grozdje z nizko vsebnostjo kislin oz. višjo pH vrednostjo, sploh pa poškodovano, nagnito, ali bolano grozdje, pa dopušča hitrejše razmnoževanje kvasovk, tudi divjih, zato z dodatkom žvepla ta proces pred dirigiranem oz. želenem pričetku vrenja omejujemo. Če se le da pazimo, da v celotnem procesu do pričetka vrenja ne dodamo več kot 1 dcl 5-6% žveplaste kisline (oz. ekvivalent v kakšni drugi obliki) / 100 l mošta.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
! Koliko mošta lahko natočim v cisterno da bom lahko normalno vrel ? Imam vrelno veho in gumico za okoli.
Kakšna je idealna temperatura v prostoru za normalno vretje ? V koliko dneh cca se ponavadi konča vrenje. ? V kolikem času potem pretočim ? Je smiselno potem žveplati ?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Cisterno do 80% -85% volumna.

Temperatura “čim nižja” za vrenje, ozr. za tvojo situacijo glej, da bo sploh zavrelo.

Vre od 3 do 10 dni - ko ne bo več mehurčkov na vehi je “mimo”.
Potem pretočiš in seveda žveplas (če je cisterna dodaš žveplasto kislino).

Bolj pomembno je koliko imaš sladkorja v moštu - po potrebi dodati sladkor pred vrtenjem.
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Nič ne omenjaš kvasovk. Si jih že dodal v trop?

Ostale zadeve, ki jih sprašuješ niti niso tako pomembne (razen žvepljanja).
 

wd40

Guru
10. dec 2007
2.874
797
113
Se nima veze za kaj se bo potegoval. Če mu ne vre bo moral dodati kvasovke.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Lahko malo bolj konkretno temperaturo mošta ali prostora ?

Cisterna 80 % Četudi je gor vrelna veha ?

V refraktometru imam tri skale. Srednja je bila tam na 16 sladkor ? To je ok ?
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Gre v prvo štacuno in vzame par vrečk suhega kvasa.
Ni idealno, je pa vseeno bolje kot divji kvas
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Lahko malo bolj konkretno temperaturo mošta ali prostora ?

Cisterna 80 % Četudi je gor vrelna veha ?

V refraktometru imam tri skale. Srednja je bila tam na 16 sladkor ? To je ok ?
Temperatura naj bo med 5 in 25 stopinj …

80-85% - lahko tudi polno, kar bo preveč bo pač prek zmetalo. Itak ni neke škode …

In kako naj kdo ve kaj tebi srednja skala prikazuje?

Na koncu se bo izkazalo, da je imela sandra prav …
 
  • Haha
Reactions: sandra in ales85

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kaj je imela sandra prav ? Da ne ve da je jurka rdeča ?? Pojma nima z mano vred ,samo da jaz sprašujem.. In takole v pogovorih so se vedno pogovarjali glede sladkorja v številkah 15,16,17...Zato sem rekel da je bili tam 16..Mersko enoto pa preverim jutri.
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: sandra in ales85