Predčasno delno poplačilo stanovanjskega kredita

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Vsako leto imam navado januarja poplačati malo krede... Se sploh nisem ubadala kaj dosti, samo referentu enkrat januarja poslala mail in prosila naj se nalog spiše. Zdaj pa gledam zadnja dva. Prvi je s 3.1., drugi pa z 18.1. in obadva imata seveda napisano koliko je še nezapadle glavnice in koliko je še nezapadlih obresti. Zanimajo me obresti, pri prvem nalogu z začetka meseca jih je manj, pri drugem več. To je najbrž na mesečni ravni (glede na znesek). Zanima me ali je kaj važno zame, kdaj prosim za predčasno poplačilo. Je bolje poplačati čimprej ali čakati na prvega v mesecu (ali zadnjega)?
 
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Odvisno od kredita, ampak kakor poznam se večina kreditov v realnosti dejansko preračunava dnevno in se potem piše na mesečno raven.
Če si kakšnih formalnih zadržkov (naprimer da če nakažeš do X.X se knjižijo naslednji dan, če pa zamudiš se pa knjiži šele naslednji mesec, vmes pa denar leži neobrestovan) , nakažeš čimprej in to je to. Je pa vsekakor, če ni točno napisano (v sami kreditni pogodbi ali spremljajočih splošnih pogojih) gre vse po dnevni bazi.

PS: Čestitke, da ti znese za delna poplačila :). Zavidam :).
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.200
670
113
Pri meni je bilo tako, da sem lahko kadaroli v letu prinesel denar za poplačilo kredita do višine 10k€ in se je to odštelo do glavnice oz. skrajšalo dobo odplačila, ker na koncu itak samo glavnico plačuješ. Obresti pa na začetku več. Kdaj delno poplačaš ne vpliva na obresti. Kredit lahko poplačam kadarkoliv tudi v celoti z stroškov 1% od glavnice kredita. Torej, imaš 100k€ krede in če ti ostane recimo še 30k€ glavnice po recimo nekaj letih, lahko banki nakažeš 30k€ + 1% celote oz. 1000€ (100k€ celotnega kredita, je bilo celotneg kredita)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
To je meni jasno. Edino ne vem na manjšem okvirnem času glede dneva v mesecu. Po moje je kot je Johan rekel, da se na dan preracunava...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Pri meni je bilo tako, da sem lahko kadaroli v letu prinesel denar za poplačilo kredita do višine 10k€ in se je to odštelo do glavnice oz. skrajšalo dobo odplačila, ker na koncu itak samo glavnico plačuješ. Obresti pa na začetku več. Kdaj delno poplačaš ne vpliva na obresti. Kredit lahko poplačam kadarkoliv tudi v celoti z stroškov 1% od glavnice kredita. Torej, imaš 100k€ krede in če ti ostane recimo še 30k€ glavnice po recimo nekaj letih, lahko banki nakažeš 30k€ + 1% celote oz. 1000€ (100k€ celotnega kredita, je bilo celotneg kredita)
Seveda vpliva na obresti. Prej ko poplacas manj obresti se ti obracuna. Ce se obresti izracunavajo dnevno, potem je odgovor logicen - cimprej poplacilo. Ce pa mesecno, potem je pa vseeno kdaj v mesecu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tgrzan

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Po moje je finta v tem, da na izpisku 3.1 ni obresti, ki se naknjiži na konec meseca t.j 31.12. na tistem iz 18.01. pa so te obresti zraven.
Banka sicer obresti obračuna v primeru poplačila ali IOP na dan, logično pa jih knjižji vsaki konec meseca. Če redni obrok nakazuješ sredi meseca upoštevaj še to, da je del obresti v prvem delu meseca na višjo glavnico, v drugem na nižjo....
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Ne vem, kaj se tako sekirate za dneve ... jaz sem moral ob predčasnem poplačilu stan. kredita plačat še cca. 250€ stroškov (za vsak dodatno vplačan znesek).
Je pa to veljalo za stare kredite sklenjene pred letom (vsaj) 2010, če ne še mlajše. Jaz sem pogodbo sklenil leta 2006.
Ampak na koncu se mi je izplačalo, namesto 15 let sem plačeval 12 let in pol in kljub vsemu kar nekaj "prišparal" :)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ne vem, kaj se tako sekirate za dneve ... jaz sem moral ob predčasnem poplačilu stan. kredita plačat še cca. 250€ stroškov (za vsak dodatno vplačan znesek).
Je pa to veljalo za stare kredite sklenjene pred letom (vsaj) 2010, če ne še mlajše. Jaz sem pogodbo sklenil leta 2006.
Ampak na koncu se mi je izplačalo, namesto 15 let sem plačeval 12 let in pol in kljub vsemu kar nekaj "prišparal" :)
Ja, to so bili fajn nategi s strani bank. Ko sem jaz jemal kredit, so mi tudi hoteli nekaj takega dati v pogodbo, pa je tista banka odletela takoj ven, ker sem imel plan bistveno prej poplačati kredit in sicer je šel vsakomesečni presežek lepo direkt na kredit. So v banki dali ob podpisu št. TR in sklic in sem kar preko ebanke nakazoval brez kakršnegakoli stroška kolikor je že ostalo tisti mesec. In na začetku je lepo letela glavnica dol in posledično obresti, ker na začetku itak anuiteta pokriva večinoma samo obresti.
 

AndrejEnej

Guru
13. okt 2016
3.705
-484
113
145 km SZ od Opatije
Ja, jaz pa sprva nisem bil pozoren na ta člen, ampak itak nisem mislil, da bom lahko kredit prej odplačal ...pol so mi pa plačo kar precej popravili, pa je šlo ... no, sumasumarum, vse se je izteklo dobro. Čeprav obresti se je pa (glede na takratne pogoje) vseeno nabralo kar nekaj :mad:
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
V kredit do tam cca 2010 je itak bilo normalno, da placas 50% na zacetku zaracunanih stroskov. Nisi imel pogodb brez tega. Sele s spremembami zakona o potrosnismem kreditiranju se je nacin obracuna morebitnih stroskov ob predcasnem poplacilu spremenil. Kot tudi to, da ti ob morebitnem dodatnem placilu mesecnega obroka, takoj zmanjsajo glavnico in ne pustijo lezati na preplacilih...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Ne vem, kaj se tako sekirate za dneve ... jaz sem moral ob predčasnem poplačilu stan. kredita plačat še cca. 250€ stroškov (za vsak dodatno vplačan znesek).
Je pa to veljalo za stare kredite sklenjene pred letom (vsaj) 2010, če ne še mlajše. Jaz sem pogodbo sklenil leta 2006.
Ampak na koncu se mi je izplačalo, namesto 15 let sem plačeval 12 let in pol in kljub vsemu kar nekaj "prišparal" :)

To je še zmeraj tako... Kazni za predplačilo kreditov ni več, razen če imaš fix kredit in bi poplačal v 12 mesecih več kot 10k€. Kar pa ni enako kot da ne nastanejo niti neki "manipulativni stroški", kot je pisanje nalogov, aneksov, ipd itn. Načeloma se banke dajo možnost povsem brezplačnega predčasnega poplačila (torej tudi brez teh stroškov), če doba ostane enaka, anuiteta se pa zniža in načeloma vse banke hočejo nekih 100evrov, kadar bi anuiteta ostala enaka doba se pa znižala. Na to nihče ni pozoren, pa vendar če je to zahteva pri sklepanju kredita, pa tudi nobena ni kazala nekega odpora, da to pa se res ne bi dalo. Razlika pa kot vidiš lahko znatna, če je to treba ali pa ni treba placati...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Zakaj bi nižal dobo? Meni se je 1x letno samodejno preračunala anuiteta (znižala), kar ti omogoča manj težav v primeru zmanjšanja dohodka. Zaključek kredita je bil pa nek minimalen strošek + izbrisna pobotnica.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Ker bi raje prej odplacala kredit. Če imam viška na koncu leta, mi višina anuitete očitno ne predstavlja problema...
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Še enkrat, ne razumem. Jaz sem tudi imel višek in vsak mesec polagal gor in tako nižal glavnico in posledično obresti. Nisem čakal na konec leta.
Hkrati pa sem imel v primeru kakšne panike vsako leto manjšo anuiteto, odplačal sem pa tudi konkretno prej. V glavnem ne razumem, zakaj bi šel krajśat dobo, razen če je obrestna mera se znižala. Tukaj je pa potem za preračunat v primerjavi s stroški preračuna.
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
Razlika je samo med krediti s spremenljivo obrestno mero in med fixno obrestno mero. Pri slednji ti banka pri predčasnem poplačilu lahko zaračuna določen znesek stroškev; pri spremenljivi ni ti more in ti nakažeš in morajo poknjižit na glavnico.

po defaultu se s tem manjša anuiteta; ker ob preplačilu zmanjšat dobo kreditiranja, potrebuješ aneks - kjer ti ga lahko spet zaračunajo v max polovični višini stroškov odobritve.

Vse to je po zakonu...


Pazit pa je treba pri lizingu :) SKB ima foro, da če preplačuješ to oni ne dajo na glavnico ampak pustijo na "preplačilu" za primer "če kdaj pozabiš plačat" :)
In potem jim moraš vsakič poslat mail za preračun in pol naredijo....
MEni je to gnilo, ampak taki so :)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Tako je, za dobo spreminjati je takoj lahko strošek, če se ne zmeniš drugače. Mi smo zmenjeni enkrat na leto, ajd 2x, zastonj, če se mislim pa vsak mesec s tem iti, pa računajo... Tako da zdaj po plačujem 1x/leto, brez stroškov. Kreda bo odplacana 5 let prej (minimalno). Če pa ne znese pa nič hudega, za anuiteto bo...
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
370
111
43
ampak zakaj bi dobo spreminju? Jaz sem zniževal anuiteto, in ko je anuiteta enkrat nizka, tut obresti ni velik; ko je pa glavnica enkrat nizka, pa itak poplačaš...
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
ampak zakaj bi dobo spreminju? Jaz sem zniževal anuiteto, in ko je anuiteta enkrat nizka, tut obresti ni velik; ko je pa glavnica enkrat nizka, pa itak poplačaš...
Točno to jaz trdim. In če zagusti imaš smešno nizko anuiteto in lažje to obdobje prebrodiš. Hkrati pa sedaj plačuješ obresti za kredo, keš ti pa na računu izgublja vrednost, namesto da bi vsak mesec direktno nižal glavnico in s tem seveda tudi obresti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Meni je važno da imam kredo 5 let manj. Kaj to pomeni v zneskih, koliko na koncu plačam, moram pa preračunati...

Anuiteta je pa že sedaj taka, da če ena plača gre, se zmeraj plačujemo normalno, dasiravno se vsakodnevno manj presiravamo. Da bi pa živela iz meseca v mesec ali bo zadost za vse ali ne bo, ker je kreda velika, pa meni ni blizu. Tu pa vseeno raje plačam nekaj obresti več pa da imam nula koma nič stresa na ta račun.