Prebadanje med rebri

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Na "levem jošku" včasih prebada.
Kot če bi z nohtom (ne ostrim) kazalca močno tiščal v telo ali pa z zadnjim (topim) koncem svinčnika (onega lesenega šestkotnega...).
Tek bolj od strani, azimut 45 stopinj...

Navaden stres ali naj začnem gledat barve in cene pejsmejkerov?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Najbrž plevritična bolečina, ko se pljučna ovojnica kje malce čudno zavije in te potem ob malo globljem vdihu zaboli.

Opcija je tudi kakšen medrebrni živec.
 

B81

22. jul 2007
34.610
9.037
113
To je to, ko ne moreš vdihnit in potem en čas dihaš samo do polovice, ker te zbada?
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Ne, diham normalno.
Pač, tak občutek. Kot če bi te kdo uščipnil, dihaš še vedno lahko brez problema.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
A to je kaj podobnega kot to na primer, da me na levi strani nekje pri pljučah nekaj spika, tak, da včasih morem malo zadrževati dih, ker če vdihnem ali izdihnem, me tak spika da ... čez čas ... pol minute ali minuto pa je vse v redu ...

Kolikor sem gledal oddajo Dr.G na ID, je rekla za enega moškega, ker ga je srčna kap zaradi strdkov, da ga je nekaj spikalo nekje zraven srca ali okoli, ... zaradi krvnega strdka ... bolj težko, da bi ga jaz imel, ker sem skos na kolesu oz v pogonu ... oz kaj pa vem.

Se zgodi zelo redkokrat ... mogoče parkrat na leto ... ampak, mislim, da to ni normalno ...
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Citat:
Uporabnik Rekreativni_kolesar pravi:
Se zgodi zelo redkokrat ... mogoče parkrat na leto ... ampak, mislim, da to ni normalno ...

V bistvu je precej normalno.

Normalno pa je tudi, da ljudje ob bolečini (kakršnikoli...tudi povsem atipični) v prsnem košu najprej pomislijo na srce. Ampak bolezni srca so pri mladem človeku zelo, zelo redko vzrok tovrstnim bolečinam.
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Hvala Jernej. Meni se je to tudi zdelo dokaj "normalno", če me je kaj spikalo pri pljučah, ker se mi vedno z leta v leto to dogaja ... ampak vseeno sem mislil, da to ni ravno preveč normalno ...

Kaj pa v primeru, če to ne popusti? Ker tisti hip ne moreš ne vdihniti in ne izdihniti ... če bi to en cajt držalo, bi ostal brez zraka in omedlel .. kolikor vem z dokumentarcev, lahko človek že po treh sekundah omedli brez zraka.

Pred letom ali dvema me je enkrat tak spikalo, pa držalo kakšno uro, da sem komaj do male sapice zraka prišel skoraj par minut ... mi je že blo oring vroče zaradi tega ... potem pa je počasi popuščalo in me še delno držalo kako uro ... vama povem, da je blo za popizdit .. sem si rekel, če me misli vrag pobrati, me naj takoj, ne pa da me še muči ...

je pa punca, hotela, da grem k zdravniku, ampak ker sem videl, da popušča, nisem nikam hotel.


Ynos ... a to si govoril za moj primer?
Mislim, da bom poskusil, če se bom spomnil ...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Stari ce nisi ti kak masterjev bratranec iz prlekije pa tud nc no....

Po treh sekundah brez zraka clovek omedli? Torej ti za tri sekunde zadrzis zrak in omedlis?
 
17. dec 2010
1.174
0
36
124
Ne apollo ... to sem gledal en dokumentarec, ko je mrliška oglednica Dr.G na Investigation Discovery (včasih je bila tudi na Discovery Channel), pregledovala truplo enega otroka, ki so se je neke čudne igre šel, da je med mladimi bila popularna pač ena igra, da so se davili, dokler niso skoraj omedleli ... in ta pa se je sam doma z neko vrvjo zavezal, da se je šel te igre in potem je rekla, da se ljudje ne zavedamo, da lahko že po treh sekundah človek omedli ... in ta je hitro omedlel, pa še preden je opazil, da ga zmanjkuje je bilo že prepozno, brez zraka je pa še vseeno bil, ker ga noben ni mogel rešiti ...

Jaz to oddajo zelo rad gledam, ker se marsikaj naučim kako človeško telo deluje ipd ...

Sicer pa vem da tri sekunde? ... jaz lahko zdržim tudi 2 min brez zraka ali še več, ko se potapljam po morju in iščem školjke ... tam tudi sebe ženem do roba, ker telo hoče zrak, jaz pa še kar 10m (tu nekje) pod vodo iščem školjke in leščure ipd ... ko pridem do zraka pa se ga komaj nadiham in pridem mogoče zadnjih nekaj sekund na površje, preden bi me zmanjkalo ...

In vedi, da je v filmih prikazano kako je v resnici stanje, če nekdo koga preseneti, ga poskuša zadaviti in ga po parih sekundah pobere ... ampak ok ... tam takoj umrejo ... v resničnem življenju pa omedlijo ...

Nisem noben bratranec nikogar ... koliko vsaj sam vem, ne poznam nobenega, ki bi sploh za ta forum vedel oz. da bi mi ga kdaj omenil.


In mislim, da človek prej omedli, če zraka nima in do njega ne more ... oz da ga izdihneš, vdihniti pa ga ne moreš ... verjetno je ravno v tem point ... ker pri vdihanem zraku si pri zavesti, dokler ga telo ne porabi ... Mislim pa, da za to ne rabiš biti ne vem kako pameten, da kdaj te prej zmanjka in kdaj ne ....
 
Nazadnje urejeno:

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Človek ima v pljučih in v krvi nenehno zalogo kisika za najmanj 4-5 minut delovanja celotnega telesa. Sicer boš po polovici tega časa najverjetneje izgubil zavest, ampak možgani in kmalu zatem ledvice bodo trajno škodo utrpeli šele kasneje.

Zmotno si sklepal, da gre pri pretisnjenju vratu za prekinitev dotoka zraka v pljuča. Gre namreč za prekinitev dotoka krvi (in kisika v njej) v možgane. Tu pa je res dovolj samo par sekund in človek omedli.


Morda samo še to - ko imaš občutek, da ti zmanjkuje zraka, je v tvoja kri še vedno 100% zasičena s kisikom. Človek namreč nima nobenih pametnih mehanizmov za zaznavanje kisika v krvi. Evolucijsko gledano so bili precej nepotrebni, saj je kisika povsod dovolj. Občutek dušenja je tako povezan s porastom CO2 v krvi.
Ravno zato je človek, kar se tiče dihanja, kot žaba, ki jo počasi kuhaš. Če daš človeka v nek prostor in počasi odstranjuješ kisik iz njega, večina ljudi sploh ne bo ugotovila, da je kaj narobe. Počasi pride zaspanost, nato omotica in to je to. Nobenega dušenja, kot bi lahko zmotno sklepali.


Tako da brez skrbi. Ob nenadni plevritični bolečini (o čemer je verjetno govora v tej temi) ni popolnoma nobenega razloga za skrb, da bi ti zmanjkalo zraka, kisika ail česarkoli drugega...