pravo

ErazeM4

Pripravnik
1. mar 2008
191
0
16
Prihodnje leto se imam namen vpisati na pravno fakulteto v Ljubljani in imam nekaj vprašanj.
1.Kaj se bo spremenilo pri predmetniku zaradi uvedbe Bolonjskega programa. Kaj se dogaja na področju opravljanja Pravosodnega izpita-koliko časa se čaka(najprej priti do tja
rolleyes-1.gif
)
2.Ker nisem iz Ljubljane me zanima kako je z parkiranjem?
3.Kakšne izkušnje imate z faksom tisti ki ste(bili) študenti tega faksa. Koliko časa porabite za študij, koliko hodite na predavanja itd.
Lp!
 

Brooklyn

Zelenc'
30. jul 2008
26
0
1
Slovenija
Poznam kolega, ki hodi na pravo in upam, da ti bom lahko kaj pomagala. Kolega sicer hodi izredno.

2. PARKIRANJE: Glede na to, da je PF v centru Ljubljane, bos tezko parkiral. Moj kolega je vsaj 3x na mesec dobil kazen zaradi napacnega parkiranja. Lahko parkiras pa na Kongresnem (trenutno se res ne spomnim kje blizje) in se sprehodis do PF. Najlazje bi bilo pa avtomobil pustit kje okoli zelezniske ali pa na kaksnem free-parkingu in v center oditi pes oziroma s trolejbusom.

3. STUDIJ: Za nekatere predmete se moras precej uciti. Si ze videl knjigo "Rimsko pravo"? Najbrz. Baje sicer ni treba znati cele knjige na pamet - menda se dobi skripta te knjige, po kateri se da ucit.
Na splosno pa PF velja za eno najuglednejsih fakultet (tudi notranjost je dokaj moderna, lepa) na kateri se do 10-tke ne pride takooo zlahka. Ce nimas "lederzica" (potrpezljivosti sedeti za knjigo) bo tezko.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.757
6.356
113
Ok, iz prve roke, sem visan vendar pavziram (in iskreno verjetno tudi ne bom koncal).

Parkiras lahko tudi v parkirni hisi ki je cisto zraven faxa vendar to seveda stane. Naceloma zastonj parkiranja v okolici faxa ni.

Moral se bos veliko uciti. In ne to ni strasenje ampak realnost. Poleg rimskega prava je v igri tudi recimo politicna ekonomija kjer ni samo piflanja ampak moras zadeve tudi dojeti.

Na nekatera predavanja hodis, na nekatera pac ne, vaje so dokaj koristne. Rimsko pravo knjigo bos vedel "na pamet". Ni nekih hudih skript za rim (moje mnenje). Dvakrat gres cez knjigo, zraven delas izpiske in si sam naredis skripto.

Ce se se odlocas ali je to zate, si sposodi knjigo za rimsko pravo, se usedi eno popoldne in si jo malce poglej. Hitro bos ugotovil ali je zate ali ne. Ja to je najtezji izpit prvega letnika. Vzemi si ga primer ker (nas) je prevec takih ki obupajo ravno ob tem predmetu. Ce pa te s srcem vlece na tafaks ker ti je zanimiva snov, pa pojdi. Probat ni greh, morda pa te tako potegne noter da bos ugotovil da si tudi ti sposoben sredi izpitnega obdobja 10 ur sedeti za knjigo...

Glede uglednosti... veliko je snobovstva in wannabe pomembnezev...

Vsak ti bo rekel da je najlazje ce s esproti ucis, vecina se kampanjsko in takrat resni studentje resnicno "mrknejo" iz socialnega zivljenja... verjamem da ima kdo drugacno izkusnjo ampak govorim o vecini.

Ka se bo pri bolonji spremenilo pa nimam pojma...

sicer pa da bos dobil feeling: http://pravo.psilon.org/forum <- tole je forum studentov PF ce nic drugega bos spoznal predmetnik. Kul forum ker sodeluje kar veliko ljudi. Dobil bos tudi skoraj vse odgovore na vprasanja ki se ti zastavljajo pred vpisom...
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
evo še en odgovor od diplomirane pravnice.

Na pravo se vpiši le, če te to resnično zanima in, kot je rekel moj predhodnik, če si pripravljen precej časa presedet za knjigo. Le redki so namreč tisti, ki jim gre 400 in več strani zlahka v glavo, sploh ko se začnejo spomladanski roki. Meni je bil predvsem prvi letnik težek, ker si prvič soočen s takšno količino snovi (razen statistike in zgodovine imajo vse knjige po min. 400 strani), nisi še navajen učenja, pri katerem moraš znanje aktivno osvojiti, saj na izpitu ponavadi dobiš bolj malo vprašanj, na katera pa moraš dati obsežne odgovore. In če nimaš dobrega pregleda nad vso zadevo, ti lahko v ključnem trenutku možgani zablokirajo
smirk-1.gif

Jaz sem porabila največ učenja za rim in politično ekonomijo. Sicer sta mi bila oba predmeta zanimiva (sploh rim), a si je potrebno zanju vzeti čas, sicer padeš, če ne na pisnem, pa na ustnem.
Na predavanja je priporočljivo hodit na rim, politično, kakšno ustavno, statistiko (ko je bil Potočnik še prfoks, je blo sploh fajn), zgodovino, če te zanima (vaje pa obvezno). Sociologijo, pravoznanstvo, primerjalni sistemi pa tut če ne...dobiš kšne fajn zapiske, pa je. Sploh pr soci pa pravoznanstvu zaspiš na predavanju (tut ob izdatnih količinah kofeta).

Pa še malo drugačen pogled-meni je bilo na faksu še najbolj neprijetno to, da si moral ravno v obdobju največjih žurov (prvomajske počitnice, majske igre, škisova tržnica ipd) sedeti za knjigo, medtem ko so frendi z ostalih faksov lepo žurali in se meli fino.
smirk-1.gif


Je pa res,da po toliko letih sedenja za knjigo pridobiš na pridnosti oz. ti je kar čudno, če se ti ni treba nič učiti
grin1.gif


Aja, pa še glede pravosodnega-če nimaš ravno blestečega povprečja (8,5+), so čakalne dobe precej dolge (5,6, 7 let in več). Se je pa lani spremenil zakon, tako da ne rabiš več pripravništva na sodišču, če delaš določeno število let v kakšnem državnem organu, pravni službi podjetja, pri odvtniku itd. Število potrebnih let je odvisno od tega, kje delaš (mislim, da je od 3-5 let).

Za parking so ti pa povedal...bl u k...za faksom se sicer da ponavadi parkirat tam v oni mali ulici, ampak je možno, da kaki redarji šetajo naokoli, tako da jaz ne bi tam puščala avta za dlje časa...