Praktikalije nakupa avta v SLO in Registracije v Nemciji

Foreigner

Pripravnik
18. nov 2019
90
54
18
Ali je kdo to že naredil?

Žena ima pogodbo za 3 leta v Nemčiji in kot ugodnost ji delodajalec plača kasko zavarovanje avtomobila (ampak pri nemški zavarovalnici). Načeloma bo
delala 120 dni na leto v Nemčiji, ostali čas v Sloveniji.

Avti v SLO so bistveno cenejši kot v Nemčiji.

Kako se kupi avto v Sloveniji, odpelje v Nemčijo in registrira tam? Ali bi bil kakršen koli problem če se v Sloveniji voziva s tujo regostracijo pol leta?
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Verjetno bo morala imeti tam potem tudi prijavljeno začasno bivališče, da lahko registrira avto v nemčiji.
Preverita še ceno obveznega zavarovanja v Nemčiji in koliko bonusa bi ji priznali če ga prenese v Nemčijo
in kako bo potem z prenosom bonusa nazaj v SLO.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kasko zavarovanje ni nujno vezano na državo tablice ampak na avto. Ne vidim razloga, da ne bi bil avto registriran tukaj, kasko pa gori.

Drugače pa COC iz Slovenije, dokazilo o plačanih davkih (račun) in to je to. Mogoče celo kaka neumna varianta, da moraš gori plačat njihov DDV, tu pa našega terjaš nazaj - za nove avtomobile.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Ne vem će lahko zavaruješ avto pri v tujini (tudi kasko). Vsakj pred leti to ni bilo mogoče.
Sicer ne vem tudi kako je z ostalimi zavarovanji kot so nepremičnine itd, če lahko zavaruješ v tujini. Tu trg (še) ni odprt.

Sicer kot je gor nekdo napisal moraš imet tam prebivališče, da lahko registriraš.
Poleg tega je potrebno pri primerjavi cen upoštevati tudi opremljenost in pa seveda razliko v DDV (+DMV).
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Obvezno zavarovanje v tujini (EU) ni možno, kar pa ne velja za kasko. Sicer zgolj teoretično, ker dejanskega primera na poznam. Ampak to se mi zdi še najboljša opcija. Pričakuj, da te bo delodajalec gledal kot da si z lune padel, verjetno zavarovalnica takisto, ampak jaz bi vseeno poizkusil.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Po moje obratno kot je nakup v DE in registracija v SLO. Torej fizična oseba bo tukaj kupila avto, plačala naš DDV, v Nemčiji pa bo morala izvesti plačilo morebitnih ostalih taks, ki so potrebne pri registraciji (DMV, homologacija, če imajo podobno kot mi, ipd.).
Opcija B pa je, da nakup izvede preko nemškega dilerja, kjer pa bo potem on kupil avto v SLO brez DDV, naredil samoobdavčitev v Nemčiji z njihovim DDV, ostalo pa potem podobno kot v prvi opciji.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Sicer ni bilo explicitno povedano, ampak glede na tole:
Avti v SLO so bistveno cenejši kot v Nemčiji.
sem predvideval, da gre za nakup novega vozila? V tem primeru bi v Sloveniji plačal neto ceno, davke pa v Nemčiji.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Ce fizicna oseba kupi, ne more kupiti brez ddv, ampak placa davek, ki velja v drzavi prodajalki. Ce pa firne/diler kupi pa je kot si napisal Blazko
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Seveda lahko. In tudi mora, ker se DDV za nova vozila (in plovila) placa v drzavi registracije, ne v drzavi nakupa.
 
  • Všeč mi je
Reactions: boc
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Nisi prav veliko avtov "čez mejo" vozil kot fizik?

Fizik (skoraj) vedno plača najprej dva DDV in potem zahteva in dobi prvega nazaj, proti potrdilu, da je vozilo registrirano v drugi državi.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
... ali pa ga ne plača po predložitvi dokumenta, da živiš v tujini in ga potem plača samo v tujini.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Verjamem, da obstajajo neuki trgovci, ki ne znajo / ne upajo prodat vozila tujcu.

Ali bos zaradi njihovega neznanja zalagal svoj denar in ukvarjal se z vracilom davka v tujini ali ne, je pac tvoja odlocitev.

Zadnji primer, letosnji: nakup pri ITA trgovcu, placana neto cena, DMV in DDV pa v Sloveniji. Fizicna oseba, lastna rezija.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
No pol si pa po mojem vedenju prvi, ki mu je to uspelo al pa je prodajalec mislil, da prodaja firmi.
Taka prodaja namrec, vsaj po mojem poznavanju ZDDV ni ok. V tujini lahko brez DDV kupi tisti, ki je registriran za namene ddv in bo v domaci drzavi lahko opravil samoobdavcitev.
Fizicne osebe niso in ne morejo biti registrirane za namene ddv.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Se posipam s pepelom.

Sem sel brat na eupravo in imas prav blazko. Kupis novo vozilo in ga kupis brez davka pri prodajalcu, saj v slo placas nas 22% ddv. Evo nekaj novega.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.348
379
83
Tako, vztrajanje pri placilu davka v drzavi nakupa je posledica neznanja, strahu ali lenobe s strani prodajalca.

Enako kot lahko zavezanec za DDV pri nakupu opreme ali materiala v tujini naleti na trgovca, ki mu ne bo zelel prodati blaga po neto ceni. Razlogi enaki kot zgoraj.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
DMV je samo v Sloveniji, oz. podobno še v Avstriji in tujih trgovcev nič ne briga.

99% nemških trgovcev ti ne bo prodalo avta brez DDV če si fizična oseba.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Se posipam s pepelom.

Sem sel brat na eupravo in imas prav blazko. Kupis novo vozilo in ga kupis brez davka pri prodajalcu, saj v slo placas nas 22% ddv. Evo nekaj novega.
To je s stališča našega FURSa, njih nič ne briga ureditev v tujini.
Nemec ko proda avto se ta lahko registrira - kje? ga nič ne briga, ker lahko ti kot slovenec naslednji trenutek ta avto prodaš nemcu, ki ga lahko registrira. Šele ko jim kot fizična oseba posreduješ dokaz o registraciji v drugi državi ti njihov DDV trgovec vrne.
Je pa ena izjema - če kupiš gori kot fizik avto s transportom v tujino, ti ga lahko prodajo tudi brez DDV.