Povečan obseg dela

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Upam, da sem izbral pravo temo in da bom dobil kakšen konkreten odgovor.
Namreč v naslednjem letu se mi bo povečal obseg dela za 50%, namreč določene stvari, skoraj vse bo potrebno delati še za polovico večkrat kot do sedaj. Na primer, če je bilo sedaj potrebno eno poročilo narediti 12 krat letno, bo sedaj potrebno 18 krat.

In seveda, ker se z nadrejenimi ne da popolnoma nič dogovoriti glede povišanja plače, me zanima ali je mogoče v zakonu o delovnih razmerjih takšna situacija kako posebej opredeljena in kako bi morali v skladu z zakonom ravnati.
Kot se z drugimi pogovarjam jim ponavadi nadrejeni ponudijo povišanje plače, sicer ne za 50% ampak jim namenijo kar lepo stimulacijo, zaradi katere tudi kakšno neplačano naduro lepo pozabijo. Pri meni žal ni tako in me zanima ali imam glede na zakon kakšno možnost zahtevati povišanje zaradi večjega obsega dela ali je kar najbolje, da počasi začnem iskati druge rešitve?

Hvala
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Po mojem mnenju so tista podjetja, ki ne poznajo raznih stimulacij in nagrad, že tok za časom, da je samo vprašanje le-tega, kdaj jih bo povozil. Fiksna plača najbolj ubija produktivnost. Sploh pa, če se ti občutno poveča obseg dela, plačilo pa ostane enako.



Kar se pa zakonov tiče pa mislim (99%), da tega posebej ne opredeljujejo za kakšen obseg dela bi moral dobiti temu primerno plačilo. To je stvar delodajalca in če ti boš ti delal za še manjšo plačo 100% večji obseg dela, te bo tako plačeval dokler boš delal...



Če ne pre,j ti bojo povišico ponudl, ko jim boš prnesu odpoved in povedal, da si našel drugo boljšo službo.
 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Zakonske osnove za to kar opisuješ ni.

V zakonu boš našel opredelitev glede nadurnega dela a iz tvojega post-a ni razvidno ali bodo potrebne nadure. V postu nisi dovolj dobro opisal situacije, da bi ti kdorkoli karkoli svetoval. Če boš teh 50% več lahko oddelal v zakonskem 8-urnem delavniku tudi sam ne vidim posebnega razloga za povišanje plače. Druga stvar so nagrade, katerih ne smemo mešati s plačo.
 

Silvio

Pripravnik
11. okt 2007
689
1
16
Točno to sem hotel napisat...

Dokler delo opraviš v okviru delovnega časa (tu te ščiti zakon) ne vem kaj se pritožuješ, to pomeni le, da si imel prej premalo dela ali pa zanj nisi bil usposobljen in si bil počasen... lahko bi razmišljal v obratni smeri in vrnil delodajalcu pol plače za nazaj, da se ne boš sekiral, da imaš isto plačo za več dela
grin1.gif


Mičkn heca... Lahko pa bi res malo bolj opisal situacijo, predvsem to, koliko časa preživiš na delovnem mestu ...
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Definitivno bodo potrebne nadure. Vendar nadure niso plačane in bi jih edino lahko koristil, kar mi dosti ne pomaga, ker že sedaj vseh nadur ne morem koristiti in tudi ne celega dopusta, ki ga imam še 2 tretjini in ne vem kdaj bi ga lahko koristil. Problem, ker ne nameravam delati nadur sploh, ker ne bodo plačljive z ful nadurami pa tudi nimam kaj početi, ker kot sem napisal že sedaj jih ne morem izkoristiti tako kot tudi dopusta. Če pa kakšen dan manjkam zaradi koriščenja nadur, se mi pa to takoj pozna, ker moram prej ali kasneje delati nadure, da pridem na tekoče. Tako, da je to začaran krog.

In kot sem že rekel, da bi tistih nekaj ur mesečno požrl brez problemov, če bi bil zato bolje plačan. Ne pa, da enostavno izkoriščajo, ker vejo, da bom konec koncev vse naredil. Tako, da je pomojem ene in edina možnost, da jih postavim pred dejstvo, da ali se dvigne plača ali pač grem in naj si poiščejo nekoga drugega, ki bo delal kot budala.

Delam pa povprečno več kot 9 ur, vendar poskušam sproti to malo kompanzirat, da grem kdaj malo prej dam, po 7,5 urah. Ampak zadnje čase, ko se začel povečevat obseg dela mi to ne uspeva najbolje in sigurno vsak dan podaljša za 1-2 urci. Tako, da naredi izračun in boš videl, da mesečnih 20 ur, ki naj bi jih plačevali (pri nas ne, jih lahko koristimo), vedno presežem.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.392
6.556
113
Glede na prvi stavek bi rekel, da že prihaja do kršitev iz strani delodajalca. Vprašanje edino, kako se boš zadeve lotil, če boš "malce zagrozil" ali pač zadevo požrl.

Nekdo, ki izkorišča delavce, ko si sam napisal v prvem odstavku, dvomim da bo ponudil kakšno stimulacijo oz višjo plačo sam od sebe.
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Alan... ne vem, v kakšni situaciji si drugače a, če bi bil sam na tvojem mestu bi razmislil takole:
a) sem zadovoljen z delovnim okoljem in delovnimi pogoji le dela je preveč:
a1) plača je drugače dobra
- poizkusim si izpogajati plačilo nadur ali nagrado, če ne gre začnem pasivno iskati drugo službo
a2) plača je drugače povprečna
- poizkusim si izpogajati plačilo nadur, če ne gre si poiščem drugo službo
a3) plača je že tako slaba
- poiščem si boljšo službo

b) sem nezadovoljen z delovnim okoljem ali delovnimi pogoji pa še dela je preveč:
b1) plača je drugače dobra
- poizkusim si izpogajati plačilo nadur, če ne gre si poiščem drugo službo
b2) plača je drugače povprečna
- poiščem si boljšo službo
b3) plača je že tako slaba
- poiščem si boljšo službo

Seveda je vse odvisno od drugih objektivnih dejavnikov, kot so:
- tvoje delovne izkušnje (ogromno, veliko, srednje, malo, skoraj nič)
- tvoja izobrazba (seveda v povezavi z izkušnjami)
- tvoja osebnost (v povezavi z gornjima dvema ključna za zaposljivost)
- panoga (je v tvoji stroki enostavno najti službo ali ne)

Tako, da...upam, da se boš pravilno odločil. Kot veš je novo leto pravi čas za kakšne spremembe
wink-1.gif
 

Alan_Bastard

Pripravnik
12. dec 2007
168
1
18
Ljubljana
Tis, hvala. KAr se tiče novega leta in čas za spremembe to popolnoma drži, sam se konec koncev to že kar nekja časa vleče, zdej se pa nezadovoljstvo samo veča.

Sem si pa tudi sam en podoben seznam naredil tako, da nekako je mešanica zadovoljstva in nezadovoljstva. Zakaj je tako, je pa včasih odvisno tudi od lune. Čeprav nasplošno mi je kar všeč in bi še z veseljem delal naprej, ampak kar je preveč je preveč. In na koenc koncu, če bi bil en odkrit pogovor in bi se tega držali, ker načeloma se nekaj govori, dela se popolnoma drugače, sej pravim odvisno od lune in če bi se plača za določen procent (ne pričakujem 50%) povečala bi z veseljem ostal. Drugače sem pa že do sedaj nekako pasivno iskal službo in sedaj sem pač odločen, da jo bom začel tudi bolj aktivno. In bom na koncu, če ne bo druge, pač povedal kaj in kako in ali se bomo kaj dogovoril ali bom pa šel.
 

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
...kolega, to se nam vsem dogaja, povečan obseg dela iz leta v leto...še slabše bo, dokler se ne bomo uprli, revolucija ipd..vsi si stalno iščejo bolje plačane službe, tu so nezadovoljstva, fluktuacije, zaposlovanje študentov itd itd....službovanje v tem obdobju je v peesdy.
uf-1.gif