Popoldanski s.p., prihodki, odhodki, stroški

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
Gruntam, da bi se splačalo mimo osnovne dejavnosti kaj zaslužit in se mi varianta popoldanskega s.p. zdi kot naročena. Ker pa s podjetništvom nimam prav dosti skupnega, me že pri osnovah zmanjka. Ni vrag, da tu gor ne bi našel kakega dobrotnika polnega informacij
wink-1.gif


Logično je, da bi ob koncu leta rad plačal čim manj davka (po možnosti ne samo zato, ker bi med letom plačeval enormno akontacijo), pa me zanima, če si z raznimi stroški lahko zbijaš osnovo (ki je po moji kmečki logiki dohodki minus odhodki) teoretično tudi 100%, ali je to kje omejeno. Kaj sploh spada med stroške? Kje so finte & cake pri zbijanju osnove? Se potni stroški štejejo tu zraven, ali je to čisto en X odhodek (strošek?).
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Kaj vse se šteje med stroške je težko povedati, ker je tega preveč.
Vsekakor amortizacija (sredstva), material, delavci, potni stroški, del reprezentančnih stroškov, stroški reklame, stroški storitev ... Kar nekaj.

Imaš prav pri izračunu... dohodninsko osnovo ti poveča razlika med prihodki in stroški.
 

Kinimod

Serpico
4. dec 2007
1.839
0
36
45
SV SI
In se da to osnovo (teoretično) spraviti tudi do ničle, ali je kak % dohodkov, ki mora iti v osnovo ne glede na odhodke??
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.374
1.002
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Kinimod pravi:
In se da to osnovo (teoretično) spraviti tudi do ničle, ali je kak % dohodkov, ki mora iti v osnovo ne glede na odhodke??
teoritično gre tudi z izgubo skozi
smile-1.gif
(prvo leto sploh)
Če pa boš imel na drugi strani fulll prometa, pa bi bili "priporočljivo" vsaj nekaj prikazati
smile-1.gif
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Citat:
Uporabnik Kinimod pravi:
In se da to osnovo (teoretično) spraviti tudi do ničle, ali je kak % dohodkov, ki mora iti v osnovo ne glede na odhodke??

Kot ti je že igi odgovoril... teoretično je možno vse: prikazati skoraj celoten dobiček ali pa narediti velik minus. Smiselno je, da s v plusu - seveda v odvisnosti od dejavnosti imaš prvo leto morda lahko minus a kasneje logično, da ne. Če gre za storitveno dejavnost tudi v prvem letu težko prikažeš minus ali 0...
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.374
1.002
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Kaj se pa lahko vse kupi na firmo, da se zbija dobiček?

odvisno od dejavnosti.... malce težko boš recimo opravičil nakup hilti vrtalnika, če se ukvarjaš z izdelavo spletnih strani. Lahko pa daš not strošek telefona, kilometrina, računalnik, tudi kakšno plazmo za predstavitve bi lahko "potreboval"
smile-1.gif
, reprezentanca, reklama, avtorske pogodbe .... eh malce po pameti in logično pomisli kaj bi lahko potreboval pri svojem delu....
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Manc pisarniški material tko vem, da se šteje.
wink-1.gif


Zanimajo me bolj večje stvari, ki bi mi prišle prav tudi za osebno rabo. Npr. računalnik, lcd televizor (kot je omenil igi za predstavitve), mobilni telefon, avto (kolikor mi je znano se lahko na podjetje kupi samo transportna vozila?)...

Kako je pa s kilometrino? A more bit moj avto? Pisan na firmo?
 

Spirit

propeler
18. jul 2007
5.746
0
36
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Manc pisarniški material tko vem, da se šteje.
wink-1.gif


Zanimajo me bolj večje stvari, ki bi mi prišle prav tudi za osebno rabo. Npr. računalnik, lcd televizor (kot je omenil igi za predstavitve), mobilni telefon, avto (kolikor mi je znano se lahko na podjetje kupi samo transportna vozila?)...

Kako je pa s kilometrino? A more bit moj avto? Pisan na firmo?

Poleg zgoraj opisanega me zanima če se zraven štejejo tudi kako ogrevanje (kurilno olje), obleke in obuvala, frizeraj, masaže
grin1.gif
, servis za avto....?
 

Diablo

Fizikalc
19. jul 2007
5.360
3
38
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Jst si nekako "puščam" slabih 10% dobička.....

pravilno, ker kaj je manj bojda radi pridejo v kontrolo....pol pa je zabava tu
evil.gif
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Manc pisarniški material tko vem, da se šteje.
wink-1.gif


Zanimajo me bolj večje stvari, ki bi mi prišle prav tudi za osebno rabo. Npr. računalnik, lcd televizor (kot je omenil igi za predstavitve), mobilni telefon, avto (kolikor mi je znano se lahko na podjetje kupi samo transportna vozila?)...

Kako je pa s kilometrino? A more bit moj avto? Pisan na firmo?

Če imaš avto pisan na firmo mora bit za vsak kilometer izdan potni nalog. Tako je po pravilih.

Kilometrina je pa kilometrina - odvisno ali je za prihod na delo ali je za službeno potovanje.
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik kavboj pravi:
Manc pisarniški material tko vem, da se šteje.
wink-1.gif


Zanimajo me bolj večje stvari, ki bi mi prišle prav tudi za osebno rabo. Npr. računalnik, lcd televizor (kot je omenil igi za predstavitve), mobilni telefon, avto (kolikor mi je znano se lahko na podjetje kupi samo transportna vozila?)...

Kako je pa s kilometrino? A more bit moj avto? Pisan na firmo?

Veš, da šteje pisarniški material. Primer na pamet: pri frizerki šteje 10kom svinčnikov na leto, pri računovodskem servisu pa 1000kom. Razumeš poanto?

Vse, kar lahko razumno zagovarjaš daš med stroške ali če gre za večji nakup med osnovna sredstva. To je vsa logika in čisto nič drugega. Problem je samo v tem, kako se bo npr. frizerka zagovarjala za 1000kom svinčnikov na leto?!

Pa še to: Tudi če si gradbenik in si misliš, da boš nevemkoliko cementa "obrnil" - ne boj se, povprečne kvote so določene in davčni urad jih ima črno na belem.
wink-1.gif


Skratka: Dandanes ne bo nihče izumil tople vode, raje mene pokliči pa se za primerno ceno zmenimo za sodelovanje in dobil boš vse potrebne odgovore na vprašanja.
smile-1.gif
(pa to ne pomeni, da se nisem razpisal in ti namerno česa nisem povedal)
 

Manc

Pripravnik
19. jul 2007
460
0
16
Nova Gorica
Citat:
Uporabnik Diablo pravi:
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Jst si nekako "puščam" slabih 10% dobička.....

pravilno, ker kaj je manj bojda radi pridejo v kontrolo....pol pa je zabava tu
evil.gif

Od "bojda" še nisi naredil davčne utaje.
smile-1.gif


Ljudje preprosto ne razumejo kaj pomeni davek in zakaj se ga plačuje. Potem pa krilijo z rokami, ko se ugotovijo nepravilnosti!

Daj cesarju, kar je cesarjevega in državi, kar je sosedovega.
wink-1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Se pravi v nekih razumnih mejah, kar se da utemeljit... in ne bo problemov (oz. ne bi smelo bit).
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.205
679
113
kako pa je npr. če imaš spletno starn in jo plačuješ gostovanje in vso administracijo s kreditno kartico. a je veljaven email na katerem piše kok so ti zaračunal za neko obdobje?
lp