Popoldanski s.p. - obrt-info?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.373
5.886
113
pri taščici
Kolega bi odprl popoldanski obrt, ker bi rad za stvari katere sedaj fuša izstavljal račune in robo kupoval na račun firme. Mi lahko linkate strani kjer bi dobil več informacij glede popoldanske obrti. Zaposlen bi bil še vedno v sedanji službi, ima dokončano sredjo strojno , dela visokostrokovno -maehatronika, ukvarjal bi se predvsem s strojniškimi zadevami, med katerimi je tudi "konstruriranje" in izdelava strojev in manjših naprav- ima pač malo žilice za inovatorstvo.

Kako je z davki in stroški pri taki dejavnosti?
Kje bi dobil največ info oziroma na koga naj se obrne?
tnx
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Kako je z davki in stroški pri taki dejavnosti?

Do 25.000 € v enem letu ni davčni zavezanec, nad to mejo mora obračunavati DDV, za popoldansko obrt se pa plačuje mesečno pavšal (prispevki) v višini približno 28€, poleg tega pa mora plačati še računovodjo v primeru da si knjig ne vodi sam. Vsi ostali stroški so odvisni od dejavnosti. Pa če kupuje kake velike zadeve za namen poslovanja je pametno, da se sam registrira kot davčni zavezanec, saj se mu v nasprotnem primeru pri nakupu DDV ne povrne.

Pa ob odprtju mora poskrbeti še za izjavo o varnosti, kjer mu bodo tudi glede na dejavnost določili frekventnost zdravniških pregledov (torej bo potrebno še skleniti pogodbo z zdravnikom), štempiljko in pri banki mora odpreti poslovni račun (torej sem spadajo še stroški vodenja računa).

To bo za začetek na grobo vse, če se še kakšno stvar spomnem, bom dopisala
smile-1.gif
 

kavboj

Fizikalc
30. avg 2007
2.219
0
36
Pa priporočam ti, da ko boš ob izpolnjevanju obrazcev za odprtje moral napisat kok pričakuješ dobička (napisat morš pričakovane prihodke in odhodke), napiš da ne pričakuješ nič dobička npr. 5k€ prihodki in 5k€ odhodki. Ker če boš napisu, da boš mel npr. 2k€ dobička boš kreditiral državo s 320€, ki ti jih bojo vrnil enkrat naslednje leto, če ne boš imel tok dobička. Če boš pa napisu, da ne boš mel nič dobička boš pa pač, ko boš oddal dohodnino, plačal pol tok kot boš mogu.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.373
5.886
113
pri taščici
Hvala vsem za podatke. Je že bil na OZS v Zagorju pa ne vem ali ni nič vedela, ali se ji ni dalo, ali pa ni imela časa za razlago.
Ga je poslala domov in na internet. Sedaj pa po internetu "iščeva" mnenja in nasvete.
Bo treba kak mejl poslat zadolženim za razlago v državi, kaj bo najboljše.
 

Mitzy

Fizikalc
19. jul 2007
1.079
0
36
Far from here
Tudi meni niso na obrtni zbornici v KR nič pametnega povedali, v bistvu so me odslovili v roku 3 minut. Največ informacij sem dobila od svoje računovodkinje, ki si je res vzela čas zame in sva ob kavici debatirale približno 2 uri
zmaga.gif
 

kostevc

muhar
24. jul 2007
1.364
2
38
Kostel
kostevc.blogspot.com
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Hvala vsem za podatke. Je že bil na OZS v Zagorju pa ne vem ali ni nič vedela, ali se ji ni dalo, ali pa ni imela časa za razlago.
Ga je poslala domov in na internet. Sedaj pa po internetu "iščeva" mnenja in nasvete.
Bo treba kak mejl poslat zadolženim za razlago v državi, kaj bo najboljše.


Obrni se na DATA Ljubljana, tam stvari poznajo in razložijo ... Ali pa naj se odpelje do LJ in tam odpre s.p. ...
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Na več ali manj vseh obrtnih zbornicah so bebci, če si član ali pa ne. Kvečjemu v LJ bi znali kaj pametnega izustit, območne obrtne pa raje pusti pri miru. Pri nas dela ena starejša gospa, ki zgleda da komaj čaka, da se upokoji. Ravno zadnjič sem spraševal nekaj v zvezi z enim razpisom in potem sem čez par dni po pošti dobil zelo (dve strani zelo) kratek povzetek razpisne dokumentacije. Kajpak sem si omenjeno razpisno dokumentacijo že prej natisnil in ogledal. Stupid.