Pomanjkanje železa..?

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Moja je jedla Ferrum tablete, ko se je slabo počutila, potem je šlka k zdravniku ker sem ji rekel da se to prepogosto dogaja in ji je zdravnik predpisal ferrum tablete, no pa mu je povedala da jih že jemlje občasno, potem je pa rekel naj jih pa sedaj redno jemlje dokler se stanje ne bo izboljšalo. No in stanje se je izboljšalo.
Kar je najbolje pri ferrum tabletah je to da imajo okus po čokoladi oziroma po kakavu, saj ga veliko vsebuje.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
če ima premalo železa naj jemlje kar so ji predpisali. Moja je je mala tablete (sirupa moram rečt da ne poznam)..tako da...če sta v dvomih, recita ginekologinji da bi raje tablete.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Bil v lekarni, zelooo priporočili pesin sirup z matičnim mlečkom Endovital. Za 11 EUR se mi je zdelo vredno probat, še posebej, ker je 100% naraven.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
potem jo naženi jesti peso pa bo tudi OK
smile-1.gif


pri teh zadevah je problem ker nikoli ne veš koliko si dejansko zaužil Fe-ja.

Pri tableti je doza znana (predvidevam da ustreza dnevni zahtevi po njemu)...gre po grlu dol in je mir.
 

PNG

Fizikalc
24. jul 2007
1.103
2
38
41
papua nova gvineja :)
www.senzala.si
evo še iz moje vegi kuharice: železo se lahko dobi iz sveže zelenjave (špinača), žitu (pšenični kalčki), stročnicah (mungo fižol) ali gobah (lsičke). Vendar telo rastlinskega železa ne more tako dobro izkoristiti kot železo iz mesa. Absorpcijo železa iz rastlin zavirajo balastne snovi (v žitu), oksalna kislina (v špinači) ali kalcij (v mleku), sicer pa tudi kava. Zatorej sezimo po mladi špinači in jo namesto s smetano začinimo s kancem limoninega soka. Vitamin C namreč deloma zrahlja rastlinsko zaviranje kovin-to velja tudi za kislo zelje in vložene kisle kumarice.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
..ksz..



Ne štekam, kaj tako komplicirate - vsak dan pol kozarca rdeče pese, pa je.



Drugač pa

http://www.mojmalcek.si/revija-09-03/zelezo.php

(mimogrede, bolj zanič link - pese teta sploh ni napisala, je pa pokritizirala, da špinače ni notri).



BTW - Ji pa ne bo nič škodilo, če bo popapala tudi špinačo. Recept se namreč skriva v pestri in zdravi hrani (veliko različnega sadja in zelenjave), ne pa v raznih dodatnih sirupih in tabletah. Ker špinača ima pa veliko c-vitamina, ki je pa spet zelo pomemben pri absorbciji železa (malo na hitro sem preletela tekste - če učim krivo mašo, naj me kdo popravi).



A žal veliko medicincev kar na prvo žogo takoj poseže po receptih, pozabljajo pa npr. na to nesrečno rdečo peso, ki je pri manjši slabokrvnosti čisto OK (pa še trenutno je to sezonska zelenjava - skratka prva liga po kvaliteti).



@muc - a si ti ziher, da ima malo železa? Ker cifra, ki si jo napisal (111), mi bolj diši na hemoglobin, kot pa na železo. In ni kritično (malo pod spodnjo mejo). Meni se je npr. zgodilo, da sem imela tono železja, pa malo hemoglobina - so mi naredili oba testa. Ni bilo nobenemu nič jasno, potem so pa pač rekli, naj se malo počaka. In je bilo OK.

V glavnem, brez panike.
 
Nazadnje urejeno:

Theya

Pripravnik
13. okt 2007
136
0
16
zadnja...

111 je več kot sigurno cifra za hemoglobin, je pa normalno od 120 do 160, ga imet v krvi. Kri ti vzamejo pa, če se ne motim od 140+ (nisem sigurna, no). Železo v krvi je normalno nekje med 12 in 16. Vsekakor je spodnja meja 12
redface-1.gif

Imam konstantne teževe s hemoglobinom in železom, zato sem o spodnjih mejah dokaj dobro poučena, o zgornjih pa bolj slabo
redface-1.gif
Sama jemljem tablete hamatopan, so pa plačjive in edine, ki mi pomagajo-no prve, ki so mi pomagale.
Tvoja žena, res ni v nekem kritičnem stanju glede hemoglobina, je pa vseeno fajn, da si ga popravi, kako so že dali nasvete, zato se ne bom ponavljala.
Držim pesti, da se krvna slika izboljša!
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.751
2.039
113
za šankom
ksz...

ne bom bral vsega sme pa zasledil da naj premisli o jemanju siraupa zaradi negativnega učinka na plod.pomanjkanje železa lahko pusti na plodu več negativnih posledic kot pa sirup.sirup jih konec koncev niti ne pušča
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Problem je v E-jih v tem sirupu, ki so - če sem prav razumela - v nekaterih državah celo prepovedani.
Ne v železu.
Zato iščemo alternativne možnosti.
 

prjatu

Pripravnik
24. jul 2007
413
9
18
Eno alternativo sem že jaz zgoraj omenil, Ferrum Lek, je brez E-jev pa boljšo absorpcijo ima, pa v manjših količinah se ga jemlje
 

Bobek007

Drehher
22. jul 2007
303
0
16
Ksz

Kateri ste blizu Rogaške Slatine si lahko greste natočit kislo vodo, čist naravno z veliko železa. Ko jo piješ, ga prav občutiš. Kolk je pa not res železa, pa nimam nobenih podatkov.
 

lady27

Zelenc'
26. okt 2007
24
0
1
Citat:
Uporabnik MUC pravi:
ksz.

da se dopolnim, namerili so ji 111, kar naj še nebi bilo kritično ?
Sva že kupila jetrca, danes bodo za kosilo
smile-1.gif
kukr sm jst prebrala, jetrca niso ravno dovoljena hrana za nosecnice...sicer pa naj bi se za zvisanje hemoglobina priporocala hrana kot je zelena zelenjava, suhe slive, rdeca pesa in uzivanje vitamina c.
 

suicidal

Pripravnik
22. jul 2007
600
1
16
Center
Citat:
Uporabnik Theya pravi:
zadnja...

111 je več kot sigurno cifra za hemoglobin, je pa normalno od 120 do 160, ga imet v krvi. Kri ti vzamejo pa, če se ne motim od 140+ (nisem sigurna, no).
samo za informacijo: kri jemljejo pri 135+.
 

MG3

babi
20. jul 2007
533
0
16
Bakovci pri MS
www.opelforum.si
Jetrca niso zdrava zato, ker živino ne hranijo več z naravno pridelano hrano.
Travo, deteljo ipd. posujejo z umetnim gnpjilom potem še malo praška proti polžem, če je kje v bližini njiva ali vrt.
Krava, tele, bik, svinja to poje in ves strup se nabira v drobovini kamor sodijo tudi jetra.
Enako se vzgaja tudi vsa zelenjava, ki je za prodajo, saj se je v nasprotnem primeru pridela zelo majhne količine.
Pišem iz osebnih izkušenj, saj živim po novem sredi polj in vidim kaj počno kmetovalci.
Moja doma pridelana zelenjava še ni videla umetnega gnojila, res je zraste manj in plodovi so tudi manjši , so pa definitivno bolj zdrave in okusne.
Pri prvi nosečnosti sem tudi sama imela slabo kri, a sem jo izboljšala s prehrano in pol kozarčka domačega terana po kosilu in večerji.
Hčera se je rodila živa, umsko neprizadeta in zdrava ter pri 33 ih letih ni alkoholik zaradi par dcl terana, ki sem ga popila med nosečnostjo.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Naslednja preiskava je bila ok, HGB je skočil na 116.
Mislim da je najbolj pomagal pesin sok - Endovital, mogoče kaj tudi jetrca, ki sva jih jedla dvakrat.
Proti njim sem bil tudi sam, ampak na koncu so se mi vseeno zdela boljša alternativa kot čisto umetni sirup..
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Manj jo zraste zaradi semena in ne zaradi tega, ker bi bila gnojena z umetnimi gnojili ali špricana. Je pa res, da večina zelenjave danes je na "hitro" pridelana, sam če poznaš pravega pridelovalca ni panike.