Pomanjkanje železa..?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Vse šumečke so zanič - teh mineralov in vitaminov človek sploh ne predela..
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Sej nisem mislil, da bi bilo kej narobe s semenom. Če bi imela recimo zelo kvalitetno seme, bi imela "velik" plod, pa tudi če ne bi gnojila. Samo je cena malo dražja in tudi v navadni trgovini se ga glih ne dobi. Je pa pri masovni proizvodnji problem gnojenje, da zadeva čim prej zraste.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ksz...

še ena z velikim pomanjkanjem železa
bonk.gif
nism noseča, sam rdečga mesa ne jem več.

Sama sem dobila tablete Retafer, če bi prej vedla, da obstaja sirup bi prosila, da mi da raje sirup, no sej to še vedno lahko, ko bom šla k svoji zdravnici.

Drugače pa, če ma še kdo kakšno idejo da pridobim s hrano, pa kar na plano, nekaj predlogov je že padlo.

Bi pa zraven vprašala, recimo koliko pomarančnega soka iz stisnjenih pomaranč bi morala spit, da dobim dovolj vitamina C, al pa limon, za papriko tut vem, da ima veliko vitamina C.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Na dan potrebuješ okoli 40-60 miligramov vitamina C, kar znese v pomarančnem svetu okoli 80-120 gramov.


Železo lahko po naravni poti dobiš iz dveh virov: iz krvi z uživanjem mesnih izdelkov (kar je najizdatnejši in najenostavnejši vnos) in iz rastlin (kjer se železo nahaja v obliki, zelo neugodni za vnos v telo).
Pri tem je potrebno poudariti, da vitamin C (pravzaprav je lahko katerakoli organska kislina... malatna (jabolka), citronska (limone)... ) povečuje absorbcijo le za železo iz rastlinskih virov. Pri tem je potrebno še poudariti, da mora biti vnos kisline in železa hkraten - pomarančni sok zjutraj in solata opoldne tako ne bo najbolj pametna kombinacija.

Človek JE po naravi mesojedec in je popolnoma prilagojen za privzem železa iz živalske hrane (tu ne potrebuješ nobenega C vitamina). Iz mesa se absorbira več kot 20% železa, medtem ko je pri rastlinah (ob dejstvu, da že po naravi vsebujejo manj železa) ta številka manjša od 5%.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
poglej v trgovini pakungo od 100 % pomarančnega soka..tam običjano piše (razpredelnica) katere vitamine vsebuje in koliko % dnevnih potreb pokriješ če popiješ 100 ml soka.

če se bom spomnil lahko doma pogledal v knjigo - kjer so kalorične vrednosti živil (koliko česa..beljakovin, hidratov, maščob) pa mislim daje tudi količina vitaminov.

glede mesa...moj nasvet bi bil...začni ganazaj jesti. Saj sama ugotavljaš da je nezdravo NE jedenje mesa.
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
ne morem jest mesa, upira se mi, želodec mi ga zavrača. redko pridejo dnevi, da ga pojem in obdržim v sebi. Ko sem ga "nehavala" jest, sem mela še neki časa željo po njemu, zdej pa tut ta zamira.

@Jernej: nasvet sem dobila, da naj tablet popijem kar s pomarančnim ali limoninim sokom, da je vse skupi.

pa odločila sem se, da si raje strem tablet, kot pa uporabim sirup, baje da full vpliva na zobno sklenino.
 

Swich

El Presidente
23. jul 2007
4.833
0
36
40
Nevem če je že gdo napisal, samo regrat ima veliko železa. Pripravi se ga pa v solati z krompirjem in jajčko
zmaga.gif


zdle je že tolk toplo, da raste na polno, tako da se ga verjetno dobi na tržnici



copy/paste :

Dejavniki, ki zmanjšujejo absorpcijo železa

Številne vrste ogljikohidratne hrane vsebujejo železo, vendar so železovi ioni vezani nanje tako močno, da jih prebava ne more iztrgati iz objema. Tako železo ostane povezano s temi ogljikovimi hidrati, ko potuje skozi prebavni trakt, in se na koncu izloči.

Vsrkavanje iz hrane se močno poslabša, če hkrati uživate druge vrste hrane, ki vsebujejo 'blokatorje' železa.
Znan primer je čaj, ki vsebuje čreslovo kislino. Ne glede na zdravstvene koristi čaja vedite, da si glede absorpcije železa delate medvedjo uslugo, če ga pijete po vsakem obroku z železom bogate hrane.

Hrana, ki vsebuje polifenole: kava (tudi brez kofeina), kakav in začimbe (origano) zmanjšujejo absorpcijo železa.

Kalcijeve soli in mlečni izdelki (mleko, jogurt, skuta, sir) zavirajo absorpcijo železa. Kozarec mleka zniža absorpcijo železa za polovico.

Previdno pri doziranja železovih pripravkov, saj se odvečno železo težko izloča iz telesa, zaradi prevelike količine se lahko zastrupite. Prav tako veliki odmerki železa ovirajo vsrkavanje drugih pomembnih mi- neralov, kot sta baker in cink, kar vodi do neravnovesja mineralov v telesu.


----------------------------------------------------------------------------

Dejavniki, s katerimi povečate absorpcijo železa

Če niste vegetarijanec, vsak teden vsaj dvakrat pojejte obrok, ki vsebuje pusto rdeče meso.

Če ste vegetarijanec, pojejte več fižola in drugih stročnic, zelenjave s temno zelenimi listi, jajc in orehov.
Uživajte čim več hrane, ki je bogata z vitaminom C (citrusi, jagode, mlad krompir, brokoli, paradižnik, paprike in kivi). Vitamin C v telesu pomaga pretvarjati železo v obliko, ki ga telo do štirikrat lažje vsrkava.

Previdni bodite pri uživanju čistih otrobov, ker so bogati s solmi fitične kisline, ki nase vežejo železo. Če želite pojesti več vlaknin, uživajte polnovreden kruh ali celo zrnje žit.

Kuhajte v nerjaveči jekleni posodi, ki hrano bogati z železom.

Meso je glavni vir železa. Železo živalskega izvora se lažje absorbira kot železo rastlinskega izvora, ki je pomembno za tvorbo hemoglobina. S kombinacijo vitamina C se boljše absorbira železo rastlinskega izvora. Kombinacija citrusov in žitaric je dobra za boljšo absorpcijo nonheme železa.


--------------------------------------------------------------------------------------

Hranila, ki vsebujejo veliko železa:

Sadje: rozine, suho sadje (marelice, datlji, slive), jagode, borovnice, ribez, brusnice, aronija, hruške, banane in češnje.

Zelenjava: brokoli, špinača, beluši, buče, žito, paradižnikov sok, pšenični kalčki, gorčica, blitva, ohrovt, regrat in fižol.

Meso: jetra, vse vrste temnega mesa, perutnina, školjke in ribe.
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Citat:
Uporabnik skorpy pravi:
ne morem jest mesa, upira se mi, želodec mi ga zavrača.

to je druga.

Sem mislil da ga ne ješ iz prepričanja.

Ne vem pa kako je s Sojo...ki je dober nadomestek mesa (vsaj kar se beljakovin tiče)...je glede železa tudi kaj bolj obdarjena?