Pokojninsko varčevanje - kam je šel denar?

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Lp.

Igral sem se z Excelom in ob naslednjih predpostavkah:
letna obrestna mera 4% (mislim, da je to čisti minimum nekega poklicnega upravljalca z denarjem)
mesečni prispevek v pokojninsko blagajno: 200 EUR (mislim, da je realen pri povprečni plači v Sloveniji)
delovna doba 40 let
zaposlitev pri 23 letih

dobil, da bi po koncu delovne dobe imel privarčevanih nekaj pod 200.000 EUR, ki bi jih do svojega 100. rojstnega dneva izčrpal pri penziji 650 EUR (mesečno). Seveda obrestna mera velja tudi za obdobje penzije.

Na kateri predpostavki sem se zmotil (v negativno smer!)? Ker zagotovo ne bomo živeli 100 let ...

Moje naivno vprašanje se glasi:
Kam je šel denar, ki so ga trenutni in bodoči upokojenci vlagali v upanju na svoje pokojnine? Jasno mi je, da je upokojencev trenutno zelo veliko in da bo kmalu 1 upokojenec na 1 zaposlenega, samo tudi ti upokojenci so desetletja prispevali v fond - ne?

Hvala in srečno!

jZ
336544-pokojnina.GIF
 

Priponke

  • 336544-pokojnina.GIF
    336544-pokojnina.GIF
    5,2 KB · Ogledi: 297

MAKY_

Fizikalc
10. nov 2007
1.199
2
38
Obišči stran
hmmm meni je prišlo vn 88 let...
200000/650=št mesecev izplačila=307 pa še malo drobiža mesecev. damo na 308. 308/12=25,5 let + 63 ob upokojitvi =88,5.
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Citat:
Uporabnik MAKY_ pravi:
hmmm meni je prišlo vn 88 let...
200000/650=št mesecev izplačila=307 pa še malo drobiža mesecev. damo na 308. 308/12=25,5 let + 63 ob upokojitvi =88,5.

Lp.

Mogoce nisi uposteval 4% obresti v casu pokojnine?

Prilagam XLS datoteko.

Srecno, jZ
 

Priponke

  • 336576-penzija.xls
    31 KB · Ogledi: 267

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik magnum pravi:Moje naivno vprašanje se glasi:
Kam je šel denar, ki so ga trenutni in bodoči upokojenci vlagali v upanju na svoje pokojnine? Jasno mi je, da je upokojencev trenutno zelo veliko in da bo kmalu 1 upokojenec na 1 zaposlenega, samo tudi ti upokojenci so desetletja prispevali v fond - ne?
Porabil se je za financiranje preteklih in trenutnih upokojencev. Žal je bil prejšen sistem takšen, da so trenutni delavci financirali trenutne upokojence. To k čemur sedaj težimo je pa to, da si delavec dejansko varčuje za njegovo prihodnost. Težava je v tem, da je treba hkrati še obstoječe upokojence futrat, vzet pa ni od nikoder.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ves denar je država vedno sproti zapravila. Isto se je dogajalo z raznimi dodatnimi pokojninskimi zavarovanji. Moja mama je kot obrtnica 10 let plačevala preko obrtniškega sklada ( še v YU ), nedavno je dobila izračun in njeni prihranki na tem skladu znašajo 150€ !!! Glede na to da je mesečno vložila po cca 100 tedanjih nemških mark..

Jaz zato namesto v te natege vlagam v zlato in srebro. Lahko jima cena super zraste, lahko jima pade, lahko samo obdržita sedanjo vrednost, v nobenem slučaju se pa na moj račun iz tega ne bo noben okoli vozil z dragim avtom, sedel v klimatizirani pisarni in vlekel plačo, jaz pa brez penzije.
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
... razen tistih, ki ti ga prodajo in ki ga bodo od tebe odkupili, morda pa se bos celo ti vozil okrog z dragim avtom, itd. S kosom kovine nimas kaj poceti, rabil bos denar za nakup kruha, wc papirja in radenske, tukaj bo spet priloznost za zasluzek drugih.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
raje kot v sklade, ulagat v zemljisca. pa pac taka, kjer morda bi pa enkrat kaj blo, se pravi kako naselje ali kej podobega. pa tu ne cez noc ampak recimo v 20 letih. pol pa se vso stvar prov zastavit pa je.

pri nas edino nepremicnine trenutno rasterjo s tako mero kot je inflacija ali pa morda mal vec. svetovna rast nepremicnin je 7%, taka je pa inflacija pr nas. pri vseh drugih nalaganjih si na slabsem.

aja, pa tudi glede tiste pokojnine 650 eur in podobno, cez tolk let, kolikor si vi racunate, ne bo vec tako velike kupne moci, tako da bo morda tistu za 1 kavico (ok, skrajno pretiravanje), morda pa bo danasnjih 300 eur recimo...

lp
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Balon imenovan nepremičninski trg se bo razpočil tudi v EU tako kot se je že v Ameriki. Kjer so ljudje, ki so vlagali v nepremičnine dobesedno čez noč izgubili vse.
Najhuje je v Kaliforniji. Nepremičnine, vredene po 600~700.000 U$ sedaj banke upnice prodajajo po 200.000 U$, saj ljudje niso zmogli več odplačevati hipotek in so jih banke zarubile... Brez milosti.
Tako da je še najbolje vlagati v drage kovine (zlato, platina...)
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Radirko pravi:
... razen tistih, ki ti ga prodajo in ki ga bodo od tebe odkupili, morda pa se bos celo ti vozil okrog z dragim avtom, itd. S kosom kovine nimas kaj poceti, rabil bos denar za nakup kruha, wc papirja in radenske, tukaj bo spet priloznost za zasluzek drugih.

Mene ne moti zaslužek drugih, moti me pa, da te nategnejo za tvoje prihranke. Danes vložiš, čez leta pa dobiš ven manj kot si vložil, oz. ugotoviš da je država povečala starost za upokojitev na 100 let.

Z dobrim avtom se pa vozim že zdaj in kupim si tudi kar si hočem. Ne moti me, da ljudje zaslužijo, saj tudi sam.

Zaenkrat se mi zdijo kovine dobra naložba, dobim jih pa tudi kar ugodno.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Ravno zaradi iluzije o penziji, ki naj bi jo nam mladim zagotovila drzavo to tezo razbijemo in kot razumem je tema bolj misljena v smeri da vsak posameznik sam poskrbi za penzijo, del pa bo dala drzava in na ta del NE racunamo.


Kovine so dolgorocno dobra nalozba ( predvidevam po prebranih clankih v raznih casnikih ) pa vendarle je to ozko usmerjena nalozba. Skladi sploh globalni so relativno "bolj varni".

Danes nic vec ni 100%. Razen dihat in umret.


AJD!;)
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
vse res, ameriske banke so skorej spravle na kant nemško banko... zaradi nepremicnin... ampak, ce pa pogledamo tku, v slo nej bi bil zdej kao baby boom... prvi po 54 letih :D tazadn naj bi bil kao leta 1954. no, zdej pa recmo, da bodo cez 20-25 let ti radi vsi ziveli v kakem bloku, morda kaka hisa? pa ce gledamo, da trenutno se ne more zgradit tolk stanovanj, kolikor bi se jih rablo, je za nas recimo ta nalozba dokaj "varna". pac, sej ni treba zidat bloku in ne vem kaj, dost je da imas pac zanimivo zemljo. najbolsi biznis pa je, kupi cim ceneje in prodaj cim drazje. pac, eni bodo se vedno ziveli na racun zemlje, ker vedo kaj in zakaj in kako, drugi pa bodo pac vse zgubili.

drugace pa dobra nalozba je kava
cheer.gif
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Citat:
Uporabnik Evrokrat pravi:
pa si ti upostevo, da se tut od penzije odvedejo raznorazne dajatve in davki?

Lp.

€ 650 je bruto, ki ga črpaš iz tega fonda.
Tisti 4% so pa v bistvu inflacija+4%, kar pa ni več tako "preprosto".
Namen teme je samo prikazati, da denarja, ki ga vplačujemo iz povprečne bruto plače v pokojninski sklad, niti ni tako malo.

Sicer je življenje pri plači € 4000 bruto (kolikor staneš delodajalca) drugačno (na računu se pozna samo še nekaj čez € 2000), ampak ko vidiš, da pri takšni plači prispevaš v pokojninsko (in invalidsko) blagajno skoraj € 1000 mesečno
wink-1.gif
... Poleg tega še iz € 2000, ki ti ostanejo, za vsak zapravljen € daš državi 20 centov. Torej realno od € 4000, kolikor si kao vreden delodajalcu, država vzame € 2400 (preko transferjev dobiš del nazaj, ok).

Pa ne da bi se nekaj blazno hudoval, samo malo se igram s številkami.

Srečno, jZ
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Večino ga je pojedla inflacija in pa 'trenutni' upokojenci. Sistem temelji na sprotnem porabljanju sredstev za trenutne upokojence ne pa na vlaganju in plemenitenju sredstev(ki je tudi zelo restriktivno in verjetno niti inflacije ne lovi) . Dejstvo je pač tako, da imamo ogromno upokojencev ki so se upokojili s starostjo 50 let ali še manj, življenska doba se viša, veliko od njih bo realno dobilo več kot so vplačali (nekateri sploh niso nič vplačali). Naš problem je pač v tem da smo padli v finančno luknjo, mladci nočete več delat (no, naredit) otrok in posledično ne bo nikogar ki bi polnil blagajno (s tem da se tudi oblike zaposlovanja spreminjajo, da o uradnih plačah in s tem prispevkih v blagajno SP-jev in lastnikov d.o.o. sploh ne govorim)). Razni stebri (drugi in tretji) so pa itak nateg stoletja.
 

blustar

Pripravnik
1. okt 2007
230
0
16
Obvezne pokojnine (1. steber pokojninskega sistema) temelji na medgeneracijski solidarnosti, kot pravijo. To pomeni, da delovno aktivna generacija vplačuje v sklad za pokojnine za skupino upokojencev. Ni oblika varčevanja in nalaganja denarja. Problem je, ker se delež delovno aktivne generacije zmanjšuje v primerjavi z deležem upokojencev in ne more več pokrivati potreb. V 80-tih je npr. razmerje bilo še 3 zaposleni na enega upokojenca, zdaj je 1,6, pa še niža se. Sem ravno pred kratkim brala tule http://www.kapitalska-druzba.si/pokojninski_sistem/strokovni_prispevki/strokovni_prispevek?aid=188

Pa to ni samo problem Slovenije, ampak vsega razvitega sveta. Zato reforma pokojninskega sistema z daljšanjem delovne dobe in nižanjem pokojnin, ker se enostavno ne morejo več pokrivat na ta način.

In zato bomo morali za penzijo poskrbeti sami, tako kot že skrbijo v drugih manj socialnih državah. Temu sta namenjena 2. in 3. steber, ki pa nista nobena natega, ampak pač oblike varčevanja za starost, ki so na trgu: 2. steber malo bolj uravnavan s strani države, da zagotavlja večjo varnost in omogoča tudi davčne olajšave, 3. pa bolj prost. Seveda pa je to, če izbereš te stebre, čisto tvoja izbira, lemar - še vedno lahko čuvaš denar za penzijo v štunfu, če ti niso všeč. Sama sem se pač odločila tako za 2. kot 3. steber in imam v več loncih.
 

lemar

Fizikalc
8. jan 2008
406
57
28
Hvala za razsvetljenje,

1. Glede davčnih olajšav - to ni nikakršna davčna olajšava (razen za delodajalca) - plačilo je le prenešeno na čas izplačila.
2. Če malo pogledamo donosnost in varnost teh stebrov - so relativno (ne absolutno) varni in minimalno donosni (realno celo negativno), prav gotovo so jim (glede varnosti) lepa alternativa obveznice (tudi glede davčnih olajšav), da o donosnosti niti ne govorim.
3. Štunf ni moj način razmišljanja, so pa stebri rešitev za pasivne vlagatelje ki jih ne moti da konstantno plačujejo , ne vedo kaj se dogaja z njihovim denarjem in so zadovoljni ko na koncu??? nekaj dobijo - v stilu, bolje nekaj kot nič. Sicer pa, kaj dosti srečnežev ki bi imeli od teh stebrov kakšno korist še ni na vidiku.

pa lep dan še naprej
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.337
5.853
113
pri taščici
Upam da ne bomo čez desetlejtja "banana" republika ko bo denar iz teh skladov čudežno izginil ali pa bodo šli v stečaj zaradi slabega....

Sam osebno ne varčujem v nobenem skladu.
¢€ sem porabil za garsonjero, če pa nas bo kdaj več bo treba pa kak večji flat oziroma hišo. In če me otroci (ki bodo dobili hišo) ne bodo vzdrževali bom pač hišo prodal in naj se sami znajdejo kot sem se jaz
Tisti ki pa imajo namesto otrok raje psa in počitnice na baliju pa verjamem da je pametno nekaj na stran dajat za stara leta,