Podvodni fotoaparati 2013 (prišel je Pany DMC-FT5)

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
imo je tole cist predrago. za sto eurov vec mas nex-5r plus ohisje ki tesni do 40m... pa 5r neprimerljvo bolsi fotkic
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Po eni strani se strinjam s teboj po drugi pa ne:)
100€ več je 100€ več;)
Panasonici so narejeni za v "žep", sony pa je že skoraj kot dslr;) Vsaj men je bilo zelo pomebno, da je fotič čimbolj kompakten in allaround brez nekih ohišij.

Je pa ta sony glede kvalitete res zelo mamljiv! Sam kaj ko mi še star ixus odlično služi, ena tehnika res ne zna crknt:)) Mi kr paše, tok-tok!!
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
Po eni strani se strinjam s teboj po drugi pa ne:)
100€ več je 100€ več;)
Panasonici so narejeni za v "žep", sony pa je že skoraj kot dslr;) Vsaj men je bilo zelo pomebno, da je fotič čimbolj kompakten in allaround brez nekih ohišij.

Je pa ta sony glede kvalitete res zelo mamljiv!
........

Se 100% strinjam s teboj in me je ves čas srbel jezik (beri, prsti), da bi napisal enako kot ti
smile-1.gif
, pa tega nisem storil zato, ker itak veste, da sem zelo naklonjen podvodnim kompaktom, pa se včasih že sam sebi glede te teme zdim pristranski.

Ampak vseeno, ali ne lepo v žepu imeti eno malo škatlico, ki pa jo lahko uporabljaš kjerkoli, med neurji, v puščavi med peščenim viharjem, pri fotografiji otrok, ko se vedno kaj zalomi (hrana in pijača pristaneta ravno tam, kjer narediti največ škode), med vožnjo motorja, kolesa, ..., pa še do 18 metrov globoko pod vodo. In vse kar moraš po uporabi narediti je, da jo splakneš pod pipo.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
sony je s palacinko (16 2.8) manjsih mer... edino za potaplanje je pa treba dat gor ohisje...
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik dualband pravi:
Kateri je po vašem mnenju boljši FT4 ali AW110. Se kaj ve kdaj pride FT5 in ceno?

AW110 še nisem preizkusil, sem pa AW100 in prav tako nisem preizkusil TG2, sem pa preizkusil TG-1 in vse njegove predhodnike, kot tudi skoraj vse Pentaxe serij W in WG.
Pri vseh aparatih je opaziti neko "špuro", ki jo vlečejo posamezni proizvajalci, ko pri novem modelu spremenijo zelo malo vsebinskega in zato tako plusi, kot tudi minusi ostajajo enaki v več generacijah modelov.
AW100 me s kvaliteto fotk in predvsem filmov, predvsem pa z uporabnostjo pod vodo ni pritegnil, prav tako Oly TG-1, kljub optiki F2.0, pod vodo ne blesti, še zlasti zato, ker avtomatika (ko si na dah in na 10+ metrih, nimaš prav veliko časa za nastavitve) ne dela kot bi morala.
Pentaxi, katerih velik privrženec sem bil vse do modela W60 (skoraj vsi moji fodvodni fotiči http://public.fotki.com/Primoz/my-underwater-cameras/), vse do nedavnega sploh niso imeli optične stabilizacije. Novejši jo sicer imajo, vendar pa prav vse firme, ki delajo podvodne kompakte zaostajo za Panasonikom, ko gre za avtomatsko podvodno delovanje.

Na področju podvodnih kompaktov je Panasonic s svojo serijo FT še vedno car: stabilizacija pod vodo deluje odlično, WB je vezan na globinomer in avtomatska izbira parametrov fotografije je praktično vedno optimalna. In prav zato sem že naročil najnovejšega FT5 (moj leto dni star FT4 je zato naprodaj, v oglasih), ki ga pričakujem v naslednjem tednu, za ceno 350 EUR+.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
No, pa imam FT5, že tretji dan! Pričakoval sem le malo sprememb glede na FT4 (dodan WiFi in več Mpix), dejansko pa so s FT5 naredili ogromen napredek: že prej odličen iA je še veliko boljši, inteligentnejši, IS še hitrejši, fotke pri visokem ISO (800+) enake kot prej pri ISO 400, filmi so sedaj pravih 1080/50p, intervalometer in film ki ga sproducira iz fotk me je navdušil, GPS je veliko hitrejši in zanesljivejši, baterija zdrži še več kot prej, ekran je večji in z 2x večjo ločljivostjo, NFC v povezavi z WiFi je zakon (za Androida so naredili lep programček za povezavo s FT5 in celo za njegovo daljinsko krmiljenje), na splošno vse skupaj deluje še hitreje, ... Tako, da je tole http://panasonic.net/avc/lumix/pressrelease/tipa_2013/ čisto upravičeno.

Komaj čakam junij, da ga preizkusim še pod vodo!
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
lahk nehaš rajcat
evil.gif


veš kaj me zanima, če so popravli, da nardiš eno fotko na širokem kotu in isti motiv pri zoomiraš (samo digitalni zoom!).
Hvala!
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik Fusion pravi:
lahk nehaš rajcat
evil.gif


veš kaj me zanima, če so popravli, da nardiš eno fotko na širokem kotu in isti motiv pri zoomiraš (samo digitalni zoom!).
Hvala!

Ne razumem vprašanja! Bi rad zoomiral že narejeno fotko in jo pozumirano ponovno shranil? Mogoče bom razumel, če mi razložiš, zakaj bi to potreboval! V vsakem primeru se to (za karkoli že gre) da narediti v PCju
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
narobe razumeš:)

nared eno fotko na šrirokem kotu, torej brez uporabe zooma, in nared eno fotko da na polno prizoomaš, kolk pač gre samo z optičnim zoomom. Motiv, vreme, svetloba... naj bodo isti;)

po trotel ziher navodilih; prižgeš, slikaš, zoomiraš, slikaš
smile-1.gif
)

Zakaj me to zanima, ker moj ft3 nardi na zoomu full slabšo fotko.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Aha, to pa razumem in celo imam na ta način narejene fotke istega motiva z aparati FT2, FT3, FT4 in FT5.

Res je pri polnem zumu fotka malce slabša, mehkejša, ampak to je normalno za zum, še zlasti če je ta "folded". Se pa to da z obdelavo popraviti. Jaz itak 99% časa (pod vodo vedno!) delam fotke pri najširšem kotu in me to niti ne moti.
Je pa pri FT5 to malce manj opazno kot pa pri FT3 in FT4, ampak tvoje oči bi mogoče stvar videle čisto drugače.
 
Nazadnje urejeno:

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
fantje, digitalni zum ni zum, zato vedno slikajte brez. Crop pa lahko pol na računalniku narediš...
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik R0KY pravi:
fantje, digitalni zum ni zum, zato vedno slikajte brez. Crop pa lahko pol na računalniku narediš...

Če bi natančno prebral zadnjih nekaj postov bi opazil, da se je Fusion pri prvem zmotil in napisal digitalni, v drugem postu pa je popravil in napisal optični.

In itak da to vemo in imamo digitalni zoom vedno izklopljen, pa iZoom in eZoom, pa ..., tudi
smile-1.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
hmm, pa sem se res v prvem zmotil. Kak mi je pa to ratal:) seveda sem mislil optični
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Citat:
Uporabnik sulaco pravi:
Mene pa zanima, ali je tvoj FT5 tudi takole glasen, kot v telem videu: https://www.youtube.com/watch?v=WAZK-l3qCMY

Sem posnel nekaj videov (nad vodo) tudi v precej tihem okolju, pa nisem opazil (slišal) zvokov AF in zum motorjev. Se pa ti zvoki itak najbolj slišijo pod vodo. In v mokrem okolju bom aparat preizkusil konec junija, pa napišem kaj več o tem.
 

Primus

Fizikalc
23. avg 2007
1.712
78
48
Osrednje Slovenska
1drv.ms
Še nekaj dni in FT5 bom lahko preizkusil tudi pod vodo. V tem mesecu, kar imam FT5, sem na suhem preizkusil skoraj vse njegove funkcije in opazil, da je sprememba senzorja iz CCD (v FT1 do FT4) na CMOS (v FT5) prinesla precej sprememb v obnašanju aparata - večino na bolje, nekaj pa tudi na slabše.

CMOS senzor se v slabih svetlobnih razmerah obnese precej bolje kot CCD in zato iA marsikdaj izbere ISO 800 ali celo 1600 (prej max. 400), pa se to nič ne pozna na kvaliteti fotke. Z novim senzorjem FT5 filmčke snema v pravem formatu 1080/50p in so zato še bolj "tekoči" kot prej.

WiFi se izkaže pri prenosu fotk in filmčkov na PC in Androidne naprave, vendar pa to uporabljam manj kot sem pričakoval. Še bolj pa je ta način komunikacije uporaben v povezavi s programom "Panasonic Image App" za oddaljeno upravljanje in fotkanje (predvsem plašnih) živali, saj FT5 na ta način lahko prožiš tudi na več kot 10 m daleč.

S FT4 in FT5 sem naredil tudi nekaj makro fotk in bil prijetno presenečen, kaj zmoreta (prva fotka (a) je cela, druga (b) pa 100% crop, v zgornjem levem kotu so EXIF podatki sake fotke):

FT4 & FT5 Makro Fotke

Še posebej so me navdušile naslednje fotke (s klikom na fotko se le ta prikaže v "polni" velikosti):







tu gre za serijo osmih zaporednih fotk (P1000164 do P1000171 = 06-13), ko sem se počasi približeval kačjemu pastirju in prav se fotke, narejene v kompletno trotelziher nastavitvi (iA), so uspele








 
Nazadnje urejeno: