podnajemniki starejša hiša

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.766
6.361
113
Ja, ko oddajas sobe imas skupno kopalnico, wc in kuhinje…

racunaj da je nova kopalnica za vsako sobo vsaj 6k, kuhinja pa komot 2k. Za vsako
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

sad

Guru
24. avg 2007
20.555
9.235
113
Tu se ne strinjam s teboj. Ko sem se loteval prvega objekta za namen oddaje sem razmisljal podobno kot ti. Skrbeli so me stroski itd…
Locit vertikale za vodo res ni znanost. In zmontirat stevce.
locit vertikale za ogrevanje je lahko problem, dejstvo pa je da bo to slej ali prej moral prenovit. Kalorimeter je ranga 400-500 eur.
pri elektriki je bilo meni lazje ker imam stanovanja locena po nadstropjih in je bilo ze prej loceno.
Ni ga lepsega kot ko najemniku poves da placa kolikor porabi. Ni sistemov, deilnikov, itd… pac kot porabis tok placas.
Sem napisal, da ce se gre za dolgoročni najem je to druga zgodba. A ti bi šel to dleat v dvostanovanjski hiši, če bi oddal za 1 leto?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.074
1.281
113
Prvo je vprašanje ali imaš ločeni veji za ogrevanje, za vsak stanovanje posebej ali ne. Zelo verjetno je da ne. V tem primeru ne preostane drugega kot da strošek razdeliš po kvadraturi. Če je eno stanovanje 40 m2 drugo 60, potem razdeliš 40% in 60%. Najemniku vnaprej poveš kakšna je situacija in če se strinja, je to to.

Je pa malce nerodno, ker v veliki večini tisti ki gre v najem, rabi tudi vedet vsaj približne stroške. Tu jih pa težko poveš. Plus problem je to, da zaradi cen in praviš da je starejša hiša, to ogrevanje ne bo ravno poceni.

Ni lih fajn siutacija za ta namen, ampak je tko kot je. Probaš oddat pa vidiš kaj se bo zgodilo. Edini način razdelitve je pa zgornji.

Kaj pa elektrika, ali imaš ločene števce?


Druga ideja je, da če poznaš hišo kako je v preteklosti funkcionirala, se pravi koliko so bili vsi komplet stroški čez celo leto. To cifro razdeliš na mesec. In poveš v naprej najemniku, da so fiksni stroški vsak mesec toliko in toliko. To bi najemniki imeli najraje. V tem primeru pa ti nosiš rizik, da bi bil kdaj kateri mesec tudi kaj v minusu, ali pa kdaj tudi v plusu. Vseeno bolje to, kot da je hiša prazna.

Grem takoj v tak najem in priklopim btc minerje :)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.423
5.915
113
pri taščici
Ja, ko oddajas sobe imas skupno kopalnico, wc in kuhinje…

racunaj da je nova kopalnica za vsako sobo vsaj 6k, kuhinja pa komot 2k. Za vsako
Videl je prevec tezav med samimi najemniki, ki bi jih zagotovo posredovali lastniku.
Mogoce se ne motil.
Zdaj ko so ena druzina, naj se menijo med sabo. ( Kdo ne spuca wc za seboj, kdo porabi prevec vode pod tušem, kdo ima kipnjeno okno pozimi....)
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in ncnifrej

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.210
1.828
113
Pozdravljeni

zanima me sledeče, vi ki imate podnajemnike, v starejših hišah,
in kurjavo urejeno na olje. kako jim potem zaračunavate kurjavo?
prvič se srečujem s situacijo podnajemnikov
v hiši sta dve stanovanji, in obe nameravam dati v najem, zdaj me zanima
po kakšnem ključu bi to storil?

obstaja tudi opcija da se uredi toplotna črpalka kako bi bila kurjava ovrednotena takrat?

hvala za odgovore

Najbolj pravično do obeh najemnikov bo namestiti delilnike na vse radiatorje (znotraj oddajane enote) in potem porabo deliti glede na zabeleženo porabo. Delilnik pride..(hm?)..50 EUR po kosu?

Če hiša ni izolirana boš moral imeti ta del odlično rešen, ker bojo stroški enormni in se bosta najemnika pobila med sabo, spotoma pa še tebe sesula.
Voda ..ker je cca poceni se lahko deli glede na št. oseb, pri elektriki pa bo spet problem ako ni ločeno - ker ogromno zavisi od navad ljudi (plus eden bo imel radiator zaprt, bo pa zraven lavfal kalorifer...tako bo prihranil pri porabi, strošek elektrike pa polovično prelevil na drugega najemnika).

Kaj je tu mišljeno da se uredi toplotna črpalka?

Če se uredi ogrevanje nanjo potem odpade strošek olja in imaš zgolj elektriko za deliti..in ker bo glavnina porabe šla na ogrevanje, bo lažje deliti porabo med obema najemnikoma.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej