podnajemniki starejša hiša

Belinjo

Zelenc'
20. jan 2019
5
2
3
Pozdravljeni

zanima me sledeče, vi ki imate podnajemnike, v starejših hišah,
in kurjavo urejeno na olje. kako jim potem zaračunavate kurjavo?
prvič se srečujem s situacijo podnajemnikov
v hiši sta dve stanovanji, in obe nameravam dati v najem, zdaj me zanima
po kakšnem ključu bi to storil?

obstaja tudi opcija da se uredi toplotna črpalka kako bi bila kurjava ovrednotena takrat?

hvala za odgovore
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
Brez nekega “stevca” bos slej al prej naletel na problem. Kako pa elektriko/vodo delis?
 

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.443
103
63
40
Malo tu,malo tam :)
Ena opcija je obračun ogrevanja po m2 površine stanovanja
Druga je nakup števcev /kalorimetrov kar je bolj točno obračunavanje . Seveda pa povezano z velikimi začetnimi stroški vzpostavitve in vprašanje ali je sploh ekonomično da to delaš .
Tretja je obračun 50/50 oz odvisno od enot s tem da tu naletiš lahko na neodobravanje npr najemnika 30m2 ki bo plačal isto kot tisti z 100m2 površine
 

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
511
79
28
Prvo je vprašanje ali imaš ločeni veji za ogrevanje, za vsak stanovanje posebej ali ne. Zelo verjetno je da ne. V tem primeru ne preostane drugega kot da strošek razdeliš po kvadraturi. Če je eno stanovanje 40 m2 drugo 60, potem razdeliš 40% in 60%. Najemniku vnaprej poveš kakšna je situacija in če se strinja, je to to.

Je pa malce nerodno, ker v veliki večini tisti ki gre v najem, rabi tudi vedet vsaj približne stroške. Tu jih pa težko poveš. Plus problem je to, da zaradi cen in praviš da je starejša hiša, to ogrevanje ne bo ravno poceni.

Ni lih fajn siutacija za ta namen, ampak je tko kot je. Probaš oddat pa vidiš kaj se bo zgodilo. Edini način razdelitve je pa zgornji.

Kaj pa elektrika, ali imaš ločene števce?


Druga ideja je, da če poznaš hišo kako je v preteklosti funkcionirala, se pravi koliko so bili vsi komplet stroški čez celo leto. To cifro razdeliš na mesec. In poveš v naprej najemniku, da so fiksni stroški vsak mesec toliko in toliko. To bi najemniki imeli najraje. V tem primeru pa ti nosiš rizik, da bi bil kdaj kateri mesec tudi kaj v minusu, ali pa kdaj tudi v plusu. Vseeno bolje to, kot da je hiša prazna.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.973
814
113
Sej v bistvu rabis met vse dvojno - locene kroge ogrevanja, dva termostata.. tud ce delis po kvadraturi - pa imas samo en termostat.. mas takoj - kater najemodajalc “kontrolira” termostat.. pa razlicne ure ogrevanja, ok stopinje reguliras s termostatskimi glavami - sam vseen potem delitev na kvadrate ni vec “postena”..

pogooglaj se podsvojostreho forum - mogoce je kdo tam to ze “reseval”?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.556
9.235
113
Druga ideja je, da če poznaš hišo kako je v preteklosti funkcionirala, se pravi koliko so bili vsi komplet stroški čez celo leto. To cifro razdeliš na mesec. In poveš v naprej najemniku, da so fiksni stroški vsak mesec toliko in toliko. To bi najemniki imeli najraje. V tem primeru pa ti nosiš rizik, da bi bil kdaj kateri mesec tudi kaj v minusu, ali pa kdaj tudi v plusu. Vseeno bolje to, kot da je hiša prazna.
To je daleč najslabša opcija, saj s tem daš najemniku prosto, da ne špara popolnoma nič.

Bolje je, da se pač stroški delijo kolikor toliko ''pošteno''. Recimo ogrevanje na kvadraturo, poraba vode na št. oseb, elektrika ne vem po čemu bi bilo pošteno deliti. Spet internet recimo na enoto.
V primeru, da ni ničesar ločenega, potem je tukaj težava tudi sezonskih stroškov. Recimo, če je ogrevanje na olje, kako boš nekomu računal, ki bo šel recimo v sredi kurilne sezone ven. Boš na oko ocenil porabo?
Hkrati pri takih pavšalnih delitvah lahko naletiš na veliko težavo, ko recimo en špara z ogrevanjem na 19, drugi pa mu dol visi in ima noter 25.

Take stvari je treba prej konkretno razdelat in morebitnemu najemniku vnaprej točno predstavit in v pogodbo zapisat, da ne bo potem kakšnih težav. Recimo tudi to, da če je ogrevanje na plin, zna biti to letošnje leto prekleto drago.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.199
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Pozdravljeni

zanima me sledeče, vi ki imate podnajemnike, v starejših hišah,
in kurjavo urejeno na olje. kako jim potem zaračunavate kurjavo?
prvič se srečujem s situacijo podnajemnikov
v hiši sta dve stanovanji, in obe nameravam dati v najem, zdaj me zanima
po kakšnem ključu bi to storil?

obstaja tudi opcija da se uredi toplotna črpalka kako bi bila kurjava ovrednotena takrat?

hvala za odgovore
Investiraj in daj ločene števce (elektrika, voda, plin, ogrevanje...) za vsako stanovanje...
Komunalo (smeti...) pa daš na polovico, pa je...
Ja, te bo stalo, bo pa najbolj pošteno...
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

Crna_Ninja

Fizikalc
25. dec 2007
511
79
28
To je daleč najslabša opcija, saj s tem daš najemniku prosto, da ne špara popolnoma nič.

Odvisno je kdo ima ogrevanje pod kontrolo. Ali ga rihta lastnik hiše, ali ga najemnik sam. Če najemnik nima dostopa do ogrevanja, lastnik naštima in je kot je.


Ne moreš pa dat ločenih števcev če inštalacija ni pripravljena za to. Starejše hiše so bile ponavadi delane kot ena enota. Na novo bi moral preštemat celo hišo, potegnit vse nove cevi za ogrevanje, za elektriko, za vodo... in če se v hiši to spraviš delat, potegne vse za sabo, ko že razbijaš ploščice boš pa tudi kopalnico obnovil itd in si že v adaptaciji celotne hiše. To pa nima smisla it delat, če gre samo za namen oddajanja, raj prodat če ni druge.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.403
3.491
113
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.361
113
Vsako stanovanje locene veje za vse. Voda po stevcu, ogrevanje kalorimeter, elektrika vsak svoj stevec. Ogrevanje vode na bojlerje v vsaki enoti (elektrika).

pa termostatski ventili na stevcih
 
15. jan 2019
3.459
1.085
113
Pozdravljeni

zanima me sledeče, vi ki imate podnajemnike, v starejših hišah,
in kurjavo urejeno na olje. kako jim potem zaračunavate kurjavo?
prvič se srečujem s situacijo podnajemnikov
v hiši sta dve stanovanji, in obe nameravam dati v najem, zdaj me zanima
po kakšnem ključu bi to storil?

obstaja tudi opcija da se uredi toplotna črpalka kako bi bila kurjava ovrednotena takrat?

hvala za odgovore
najbrž bodo najemniki, ne podnajemniki

ker s podnajemniki se najemnim ubada
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

sad

Guru
24. avg 2007
20.556
9.235
113
Vsako stanovanje locene veje za vse. Voda po stevcu, ogrevanje kalorimeter, elektrika vsak svoj stevec. Ogrevanje vode na bojlerje v vsaki enoti (elektrika).

pa termostatski ventili na stevcih
Najboljša in zelo verjetno (nimajo sedaj ločenih vej) daleč najdražja rešitev. Morda primerna, če se bo šlo za dolgoročni najem.
Sicer s stroškovnega vidika ni sprejemljiva.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.767
6.361
113
Tu se ne strinjam s teboj. Ko sem se loteval prvega objekta za namen oddaje sem razmisljal podobno kot ti. Skrbeli so me stroski itd…
Locit vertikale za vodo res ni znanost. In zmontirat stevce.
locit vertikale za ogrevanje je lahko problem, dejstvo pa je da bo to slej ali prej moral prenovit. Kalorimeter je ranga 400-500 eur.
pri elektriki je bilo meni lazje ker imam stanovanja locena po nadstropjih in je bilo ze prej loceno.
Ni ga lepsega kot ko najemniku poves da placa kolikor porabi. Ni sistemov, deilnikov, itd… pac kot porabis tok placas.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.435
5.922
113
pri taščici
Isces stranko ki bi najela celo hiso.
Familijo dveh (treh) generacij, številčno družino...
Znanec je bil pred podobno dilemo.
Dejansko bi lahko oddal 4 strankam ker sobe so bile 4, vsaka po 20-25 m2. Ampak kuhinja in kopalnica pa ena.
In je notri 8 clanska familija.
Ali la ce lahko zadevo spremenis v PSO.
Spodaj obrt, zgoraj stanovanje.
Ce so papirji oziroma bi jih lahko nekako zrihtal
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej