podboji/okvirji vrat

Fantje, zdravo

Kolega prenavlja stanovanje, notri so vrata in podboji še iz časa nastanka. Torej so barvani z oljno barvo. V barvanje kolega ne bi šel, vrata (vratna krila) se bodo zamenjala. Kaj pa podboji/okvirji? Ima kdo kako idejo okrog obnove le-teh? Na netu najdli nalepke, ki pa spet vprašanje kako okej so, kako se obnesejo....

Se komu kaj sanja s čim bi se to dalo renovirati, prenoviti (morda preobleči)?


IMG_20211015_152253285.jpgIMG_20211015_152257415.jpgIMG_20211015_152309861.jpg
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.245
187
63
Če bo menjal krila, naj zamenja še podboje, ker kombinacija itak ne bo šla skupaj (drugačni panti na različnih višinah, drugačni robovi, karkoli fali samo za 1 cm, ne bo šlo skupaj).
Tudi barve ne bo ujel, na koncu bo izgledalo češko. Ali obnovi vse ali pa menja vse.
 
Če bo menjal krila, naj zamenja še podboje, ker kombinacija itak ne bo šla skupaj (drugačni panti na različnih višinah, drugačni robovi, karkoli fali samo za 1 cm, ne bo šlo skupaj).
Tudi barve ne bo ujel, na koncu bo izgledalo češko. Ali obnovi vse ali pa menja vse.

imaš morda kake izkušnje, info okrog dekorativnih folij za obnovo lesenih površin?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Če misliš da bo naredil renovacijo tako da bo za novo krilo dal 50 evrov, pa 50 evrov za folijo okvirja ali njegovo barvanje, ti kar povem da pozabi.
Ze pri novih vratih lahko ne pase krilo in vrata skupaj če ne vzames istega proizvajalca. Ce so ena vrata narejena po DIN standardu, druga pa po JUS-u pa ne bo slo vec skupaj. Da bos na te, 50+ let stare okvirje nataknil nova krila je utopija.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jonny77

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Pri tako starih objektih okvirji obicajno ne objamejo cele stene.
Ce zelis to narediti je dela precej.
Stari stoki so mokro vzidani v steno.
Ko jih rujes ven, se ti marsikje poskoduje spaleta ali cela stena ce je slaba.
Ce imas dovolj sirine in visine, je najbolj elegantno cez stari okvir montirati novega. Ce pa to ni mozno, te caka pa se malo zidarije in malarije..
Delal dve leti nazaj na 150 let starem objektu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85
Pri tako starih objektih okvirji obicajno ne objamejo cele stene.
Ce zelis to narediti je dela precej.
Stari stoki so mokro vzidani v steno.
Ko jih rujes ven, se ti marsikje poskoduje spaleta ali cela stena ce je slaba.
Ce imas dovolj sirine in visine, je najbolj elegantno cez stari okvir montirati novega. Ce pa to ni mozno, te caka pa se malo zidarije in malarije..
Delal dve leti nazaj na 150 let starem objektu.

s tem se tud zadnje čase ukvarjava...je v bistvu No.1 opcija.....imaš ti kake izkušnje okrog tega?
 
Pri tako starih objektih okvirji obicajno ne objamejo cele stene.
Ce zelis to narediti je dela precej.
Stari stoki so mokro vzidani v steno.
Ko jih rujes ven, se ti marsikje poskoduje spaleta ali cela stena ce je slaba.
Ce imas dovolj sirine in visine, je najbolj elegantno cez stari okvir montirati novega. Ce pa to ni mozno, te caka pa se malo zidarije in malarije..
Delal dve leti nazaj na 150 let starem objektu.

to je poglavitni razlog zakaj sm odprl temo...menjava v smislu kupi in motniraj ni problem, problem je ko stare odstranjuješ. To je problem
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ko odstranis pokrivno letev, te spodaj caka lahko tole.
Na sreco je bilo dovolj sirine za 80 vrata da ni bilo treba se nosilnega okvirja ven ruvat..
Je bilo pa treba narociti nova vrata z sirsimi pokrivnimi letvami (po meri) ali pa zadevo zidarsko/malarsko obdelati.
Izbrana je bila.druga opcija.
 

Priponke

  • IMG_20190429_165132.jpg
    IMG_20190429_165132.jpg
    1,3 MB · Ogledi: 380

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Se ena vrata, ki porujes pante iz okvirja in ugotovis da rabis se dodatno visino za montazo novega okvirja dobiti....
 

Priponke

  • IMG_20190406_102428.jpg
    IMG_20190406_102428.jpg
    1,2 MB · Ogledi: 294
Ko odstranis pokrivno letev, te spodaj caka lahko tole.
Na sreco je bilo dovolj sirine za 80 vrata da ni bilo treba se nosilnega okvirja ven ruvat..
Je bilo pa treba narociti nova vrata z sirsimi pokrivnimi letvami (po meri) ali pa zadevo zidarsko/malarsko obdelati.
Izbrana je bila.druga opcija.


hanzi kaj pa ti renovacijski okvirji? Kako se stvar kaj obnese? Vem da jih dela tudi Lip Bled (tam sem zanje zvedel)

tule se omenjajo kot možna rešitev
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Nisem kontaktiral lep bleda takrat.
Mozno da bi nasel kaksno dobro resitev.
Ampak ker se je menjala tudi instalacija in je bilo kar nekaj stemanja in potem flikanja, se je potem tudi te spalete nekako pobandaziral in poflikalo, montiralo pa tipska vrata potem.
 

NoFear85

Fizikalc
13. jan 2017
190
58
28
Ce se menja, se menja vse. Star okvir in novo krilo - krila so standardnih mer, ce ne pasejo v okvir, so potem nadstandardna,mcena pa +20-30% na osnovno ceno. Ponavadi se lahko krilo krajsa spodaj za kak cm, ozat se pa ne da, brez da bo ostalo vidno. Kot je ze nekdo rekel, tudi panti so v krilu na standardni visini. Tu se postavi vprasanje, kako bi sploh vpasal stari okvir in novo krilo. Ceneje kupiti v baubau/obi neka poceni vrata z okvirjem kot renovirat/delno menjavat.

Tudi spodobna vrata z iverokalom se dobi ze za kaksnih 400 komplet, se ceneje kartonasto polnilo.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.245
187
63
imaš morda kake izkušnje, info okrog dekorativnih folij za obnovo lesenih površin?
Sem oblepil celo vgradno omaro, tisto je šlo kar v redu. Sem pa oblepil tudi en štok, kjer sem prej že odstranil vrata. Zajebancije na kubik. Najprej sem odfleksal stran pante, potem pokital (večkrat) in zbrusil vse tiste male robove, da je šla tapeta lepo čez. Po kakem letu je tapeta na ene dveh koncih začela odstopati. Če so velike ravne površine (vgradna omara), je rešitev ok, kjer so površine male (na štoku na veliko koncih), pa zadeva na dolgi rok enostavno ne drži v redu.
Tapeto za štok sem kupoval v Obi/Bauhaus, za omaro pa nekje preko interneta.
Štoka ne bi šel nikoli več tako obnavljat.
 
  • Všeč mi je
Reactions: visek_izobrazbe
Sem oblepil celo vgradno omaro, tisto je šlo kar v redu. Sem pa oblepil tudi en štok, kjer sem prej že odstranil vrata. Zajebancije na kubik. Najprej sem odfleksal stran pante, potem pokital (večkrat) in zbrusil vse tiste male robove, da je šla tapeta lepo čez. Po kakem letu je tapeta na ene dveh koncih začela odstopati. Če so velike ravne površine (vgradna omara), je rešitev ok, kjer so površine male (na štoku na veliko koncih), pa zadeva na dolgi rok enostavno ne drži v redu.
Tapeto za štok sem kupoval v Obi/Bauhaus, za omaro pa nekje preko interneta.
Štoka ne bi šel nikoli več tako obnavljat.
tnx za info
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Menja naj oboje - podboje in krila. V trzinu imas neko trgovino Sch-neki.. naj bi bila
v redu vrata, hitreje dobavljiva k Lip (pa tudi cenejsa). So pa baje “nemska” mera (205 krilo) - tko da rabi vecjo luknjo. Naj pogleda online, mal pomeri - mogoce se mu pa izide.

sam sem menjal kovinske podboje za lesene (na fertik tlake).. z “multi” zagco odrezes cisto spodaj, enkrat cisto pri vrhu - pa potem pocasi ven vleces.. s pametjo in pocasi - se da.. lesena so verjetno se lazja za ven pobrat.. je pa vprasanje ali je nad podboje preklada - al je samo cegu.. mogoce eno obrobo stran odtrga pa pogleda kaj je spodaj (glej Hanzijeve slike).

ce gre pa v temeljito prenovo vsega stanovanja - ne samo menjavo vrat - potem naj pa sploh ne razmislja ampak naj ven potrga vse
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.832
376
83
če boš vse okol nardil čist na novo in "moderno" potem menjaj vse komplet.
Če ne, pa pobarvaj vrata.
Moja so bila cela ravna, sem z ročnim rezkarjem naredil utore po celi višini in cela pobarval na belo. zgledajo kot nova in pašejo k ostalem ambientu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl