Podaljšek

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Gre se na potovanje z biciklom, spanje po kampih. Ker je elektronika pomemben del lajfa, jo je treba nekako napolnit. Zato sem razmišljal da bi naredil neki lahek podaljšek do10 m, da bi lahko v kampih tu pa tam vsakih nekaj dni napolnil mobitel, kindle, powerbank, pametno uro.
Kakšen mora biti minimalen presek kabla za tak namen? A je lahko to kar kabel za zvočnike z nekim šuko vtičem na koncu, al mora biti kaj bolj oreng. Pač teža in velikost sta glavni omejitvi. Telefon pa uro je nujno polnit vsak drug dan (več ne zdrži baterija) kindle bo mal več zdržal.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Za 2A bi šel najbrž čez kakršenkoli kabel, če ni ravno tanek kot las. Če imaš pa kakšne bolj moderne hire polnilce, ki znajo tudi s 5A filat... tam bi pa znal bit problem.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Za tvoje potrebe bi najbrž zadostoval kabel 3x1,5 mm2, seveda z dvojno izolacijo in šuko vtičnico in vtičem. Moraš namreč upoštevati, da se bo kabel nahajal večinoma na prostem, kjer bi lahko bil na primer kabel za zvočnike z eno izolacijo v primeru poškodbe izolacije in v deževnem vremenu smrtno nevaren. Dvojna izolacija je vseeno bolj varna.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
ksz

Ne pozabi na CEE adapter.
310146B3.jpg


Šuko vtičnice so zelo redke v kampih.
 

cappy

Guru
8. apr 2010
8.155
4.482
113
Govorim iz izkušenj - ne rabiš vsega tega. Kindla ne boš rabil filat več kot 1 na mesec, mobitel daš na minimum saj si na dopustu, ura vzame zelo malo, powerbank nafilaš čez noč na WCju. Malo bolj skrij tam med špegli da ne bo vsak videl. Meni ga niso še nikoli ukradli. Po možnosti boš na vsake toliko časa tudi kje v bed and breakfast ali apartma/hotel kjer nafilaš vse.

Kupi en dober powerbank - 20.000mAh recimo pa si dober.

Kam pa greš če ni skrivnost?
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Za 2A bi šel najbrž čez kakršenkoli kabel, če ni ravno tanek kot las. Če imaš pa kakšne bolj moderne hire polnilce, ki znajo tudi s 5A filat... tam bi pa znal bit problem.
Ojoj...
bonk.gif


Recimo, da naprava podpira QC 3.0 in potegne celih 18W (9V/2A).
Če bi bil polnilec 100% efektiven bi to pomenilo, da bo izmenični tok skozi podaljšek enak: 18W / 240V=75mA.

Najtanjši kabel v podaljških ima presek žice 0,75mm2 in je ok za 10A torej 130x več kot bo on rabil...
 

ozaz

Pripravnik
5. mar 2010
113
2
18
Se strinjam, raje kakšen dodaten powerbank, pa prosiš sosede v kampu če lahko pri njih napolneš.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.819
113
Citat:
Uporabnik futuristic pravi:
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Za 2A bi šel najbrž čez kakršenkoli kabel, če ni ravno tanek kot las. Če imaš pa kakšne bolj moderne hire polnilce, ki znajo tudi s 5A filat... tam bi pa znal bit problem.
Ojoj...
bonk.gif


Recimo, da naprava podpira QC 3.0 in potegne celih 18W (9V/2A).
Če bi bil polnilec 100% efektiven bi to pomenilo, da bo izmenični tok skozi podaljšek enak: 18W / 240V=75mA.

Najtanjši kabel v podaljških ima presek žice 0,75mm2 in je ok za 10A torej 130x več kot bo on rabil...

Haha res sem ga zmagal, v glavi sem imel ves cajt 5v, ne pa 220
 

alpek

Pripravnik
15. avg 2007
914
3
18
Hvala vsem za odgovore.
Malo sem bbil odsoten.
Ja ok recimo, da Kindle ni problem.

Pozabil sem omenit, da sta dva telefona, ker greva v dveh.
En telefon se bo uporabljal tudi za navigacijo in ostale stvari (fotografiranje, pisanje...) tako da poraba bo kar nekaj.
Problem ta velikega powerbanka je, da ko ga enkrat izprazniš ga moraš vsaj 10 ur filat.
NE vem če bi ga puščal v kopalnicah v kampih, da bi sam zaradi tega hodil v privat sobe pa mi tudi ni. Bomo videli kako bo vreme.

Načrtova pot ni nič posebnega. Italijanski del Alpe-adria, prečenje do Trsta in čez Istro na Kvarner(Cres) ter potem po otokih do Dalmacije. Tak je osnoven plan.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Če boš v kampu legit plačal elektriko, ti povečini dajo ali vsaj ponudijo kabel do parcele v kampu. Še nisem bil tako da bi moral imet 20m kabla s seboj. Tako da po mojem nima smisla da se s tem sploh obremenjuješ. Če ne pa prvi sosed, mu daš za pivo pa je. Itak je elektrika flat tarifa na dan, ne plača nič več če nafila še tvoje naprave.
 

john

Pripravnik
27. sep 2007
646
0
16
en ornk powerbank reši težavo. Najboljša varianta s kvalitenim 18650 celicam.

elektroniko z ohišjem na ebayu, Baterije kupiš kvalitetne SONY 18650 3400mAh (recimo 6kom)

20Ah bo držalo kar nekaj polnenj. 1x na teden daš filat k sosedu.

 
Nazadnje urejeno:

map

Guru
6. jul 2008
7.790
1.928
113
najrajš na babi
Tale xiaomi bo res best buy za 22 EUR, zraven vzameš pa še kak vsaj 2A polnilec, ter kable katere rabiš. Micro usb za polnjenje powerbanka, ostalo po potrebi (USB C, ligtening, garmin, itd) Pa še eno opozorilo. Nekje sem zasledil, mislim da ravno na Alterju, da znajo te powerbanki skurit kakšno pametno uro, omenjen je bil Garmin. ker so ure narejene za polnjenje na uSB, kjer je tok do 500 mA, nimajo elektronike in pocuzajo koliko se da iz powerbanka, recima 2,4A in jo zna skurit. Če imaš 2 powerbanka, bo mel mir cel dopust.
 
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
pa ne smemo pozabit, da vsak bl moderen kamp že ponuja točko za polnjenje naprav... se pravi, je navaden vtikač, pa več njih...

drugače pa to res nebi smel biti problem... daš filat v recepcijo čez noč, kakšen bife v kamp-u...
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Citat:
Uporabnik elth pravi:
Kaj pa če se usmeriš v lastno proizvodnjo štroma na kolesu?
smirk-1.gif

Naprimer :
Link 1
Link 2

uf, tole pa jest že dolgo iščem...

zanima me, kok je to kej močno? če je telefon skoz prižgan, tudi ekran, ga fila sproti?