Pobiranje kaki sadežev - kdaj?

raners

Fizikalc
4. mar 2008
1.683
64
48
Hej vsem...

Letos nam je prvo leto na drevi ostalo par sadežev Kaki-ja (smo iz okolice MB). Listje je že odpadlo, le par kakijev je še na drevesu. Kdaj bi jih naj pobral? Sadeži se še sicer trdno držijo na drevesu in so svetlo oranžne barve.

En sosed mi je rekel, da se kakiji morajo pobrati pred minusom, ker drugače so potem trpkega okusa.

Torej, kdaj jih naj poberem?

jest5

Guru
18. avg 2007
18.883
1.263
113
Odvisno od sorte.
Sicer pa pobereš in jih pustiš na hladnem, da se zmehčajo. Razen če imaš trdoužitno sorto, potem poješ predno je mehak

flybejba

Zelenc'
31. jan 2020
23
16
3
Poberite jih pred prvo pozebo, pri nas/tudi Mb/ ne dozorijo na drevesu, pobrane zložiš v gajbico in počakaš da se omedenijo. Pobrali prejšnji vikend.

Pepe

Guru
20. sep 2007
10.053
1.079
113
Tako pišejo na gartlc forumu: "Za Tipo je uraden čas obiranja prva polovica novembra. Kakiji se morajo obarvati oranžno, vendar morajo biti še čvrsti na otip. Dokončno se umedijo v kleti. Ne sme jih dobiti slana, kar zna biti letos problem...Moja letošnja izkušnja z dozorevanjem je taka, da sadje zamuja zaradi hladne pomladi in ne preveč vročega poletja. Carjeviče smo navadno pobrali okrog 25. septembra. Letos sta dve tretjini še gor. "

wd40

Majstr
10. dec 2007
1.936
333
83
Jem jih že ene 14 dni. Na začetku sem jih pustil par dni, da so dobili pravi okus. Pobral jih bom pa verjetno ta teden. (Sorta vanilija)