Po prstu sem se ...

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.598
67
48
... in pod nohtom se je v trenutku nabrala kri. Ko sem ga prevrtal je odleglo, sedaj se še steka neka tekočina skozi luknjo. Bolj voda kot kri.
Zanima me, kako ga obdelati, da bi jutri lahko spet nataknil rokavice in delal.
Ne bi rad poslabšal zadeve, je pa nujno potrebno še dva dni delati.
Delo ni ravno v sterilnem področju.

LP


PS : Pa ne mi o nerodnosti, s tem se se sprijaznil že, ko večine forumašev ni bilo še niti v petletnem planu.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Pazi z vrtalnikom... smo že imeli ljudi, ki so prevrtali skozi prst. ;-)

V bistvu si ok naredil, manjši problem je sterilnost, tako da držimo pesti, da ne boš fasal kakšne infekcije.

Enako je kar se tiče nadaljnjega dela. Hematom v zaprtem prostoru pod nohtom je potrebno evakuirati, bodisi z oblikovanjem okna v nohtu, bodisi z odstranitvijo celotnega nohta. Worst case scenario je, da pride do propada nohtnega matriksa, kar pomeni, da boš za vedno izgubil noht na tem prstu.

Obdelaš... pač poviješ in daš čez rokavice.


Bi ti pa toplo odsvetoval tovrstno početje. Najverjetneje bo ok, sicer se pa vidimo v ponedeljek. Sicer imaš pa 20 prstov. Če ni ravno palec ali kazalec...
smirk-1.gif
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.598
67
48
Desni kazalec.
Sveder 0,8 mm, izvrtal sem 3 luknjice.
Sveder se običajno uporablja za vrtanje v vitroplast, ki ni ravno najbolj kužna stvar. Seveda pa ni sterilen.
Še vedno se sceja iz vseh treh.
Je pa takoj iztekla vsa nabrana kri, v curkih.
Sedaj je takšna svetla tekočina.

Bom pazil, da ne bom prsta v največje sranje tiščal, pa menda bo.

LP
 

Bitch_inside

PEPCA 2007
18. jul 2007
3.608
1
36
Ljubljana
Zdravniki so na tem svetu z namenom in ni primerno, da se doma igrate s takimi zadevami, sploh če ne gre za neke tako nedolžne stvari, če pa že, je pa treba rano in orodje dodobra razkužit ... Čist mal je potrebno, da fašeš neko infekcijo in te pod nohti znajo bit zelo neprijetne.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ko smo že (ksz) pri prstih, bi še jaz vprašal: zadnjič sem med plezanjem po ferati zletel in sem med padanjem nerodno podstavil levi palec na klin, pri tem pa na njega priletel z vponkami samovarovalnega kompleta z vso mojo težo. Zaradi sunka adrenalina kakih bolečin takrat nisem čutil in tudi odplezal kasneje normalno do konca.

Prst sicer lahko gibljem v vse smeri, nekoliko je otekel samo naslednji dan, a hudič boli še skoraj po enem tednu, sicer počasi vse manj, razen danes, ko očitno vreme pripomore k slabšemu počutju.

Je možno, da je vseeno prišlo do kake mini razpoke v kosti palca? Bo počivanje dovolj?
 

paci

Fizikalc
19. jul 2007
1.567
5
38
Meni so na urgenci prevrtali z vročo iglo.(že dvakrat).Zdravnik je rekel ,da itak samo on to počne ,da ostali pulijo nohte tako ,da sem imel kar serčo.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Verjetno samo udarec, ampak brez rentgena je težko reči kaj več. Če bi se bolečina slabšala ali pa bi prst bil manj gibljiv, vsekakor k zdravniku.

Vsekakor je tudi možno, da je kakšna poka na kosti. Kar se terapije le te tiče, pa povsem odvisno od okoliščin.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Meni je pri odbojki zadnjič sredinec zabilo nazaj (slab blok). No, vseeno sem odigral do konca še par tekem z rezervo. Mi ga je pa v srednjem členku zamaknilo za kar nekaj stopinj v stran
shocked-1.gif
 

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.598
67
48
Epilog po treh dneh :
- pod nohtom ni več krvi,
- nobena tekočine več ne izteka iz luknjic,
- na zmeren pritisk na noht ne boli več,
- malo še boli bočni pritisk.

Upam, da ne bo infekcije, sicer pa bi se po treh dneh verjetno že morali pojaviti znaki.

LP
 

panaque

Pripravnik
23. sep 2007
225
2
18
Ljubljana
Ena od boljših varijant kot sveder Lahko ti mal "zašajta" in ti gre še mal do kosti, je da zravnaš kovinsko sponko za spenjanje listov ali podoben kos trdega tankega drata, nad plinom zažariš ter počasi prežgeš noht. V trenutku ti seče ven vsa kri, noht razkužiš z alkoholom in potem namačeš ali posipaš s kakšnim antibiotikom (Bivacyn, Garamicyn).
To mi je enkrat naredil kolega kirurg, od sedaj pa isto delam sam, seveda pa upam da bom omenjeno metodo potreboval čim manjkrat.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ne nameravam zastraševati, ker sem včasih tudi sam zamahnil z roko ob kakšni poškodbi, ko ranica ni krvavela več kakor pol ure.
Nato pa sem spremljal kalvarijo kolega, ki se je med pranjem kozarcev na priložnostnem srečanju rahlo urezal v mezinec.
Po štirih operacijah in šestih mesecih se je 'krajšanje' končalo nad komolcem desne roke...
Menda bi bilo lahko vse v redu, če bi šel takrat po injekcijo proti zastrupitvi.
 

B81

22. jul 2007
34.522
8.970
113
Zaradi infekcije?

Sem se pičil na vilicah v srednji šoli, čez nekaj dni so mi prst malo vrezali, zašili in je blo ok.
Injekcijo pa ne vem, če sem dobil sploh.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Tako je, bila je infekcija, ki se tudi po odstranitvi mezinca ni ustavila...
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Uf šit....

Samo za vsako pizdarijo ne moreš it k dohtarju.

Potem bi jaz bil tam vsak mesec. Če res ni potrebno šivanja, rešim doma.

proti tetanusu pa sem cepljen.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.368
6.550
113
Meni je to slišat malce...ne vem...krivda dohtarjev? Saj infekcija postopoma napreduje po roki, torej je dohtar narobe ocenil, kje mora vsakokrat vrezat in je vedno še ostalo nekaj?

Drugače pa...zakaj pa ne vedo k dohtarju, saj gre vsak mesec od plače kar nekaj denarja vstran, naj pol nekaj delajo.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kaže, da je bila res delna krivda zdravnika, ki ni takoj odrezal roko v zapestju. Vendar je verjetno poskušal v najboljši veri prihraniti človeku invalidnost.
Moram pa še zapisati, da je kolega čakal do zadnjega trenutka, ko ga je v prstu že močno 'kljuvalo', da se je odločil za obisk ambulante.
Še enkrat: ne bi želel preveč strašiti, vendar podobno, kakor pri klopih, boljša je panika prej, kakor posledice potem.
Še to: vse skupaj se je dogajalo leta 1990, morda bi bila danes medicina uspešnejša, ne vem.
 
Nazadnje urejeno:

forgot1

Fizikalc
7. feb 2010
1.598
67
48
Epilog po dveh tednih :
- infekcije ni bilo

Je pa nastal nov problem.
Noht je odstopil od podlage nekako po diagonali. Oz drži se po eni strani dober mm po dolžini in cca 2mm na rastišču.
Kako naj sedaj odstranim del, ki se ne drži, ker se bojim, da bom odtgal komplet, če ga kje zataknem ?
Ne morem nosit obliža pol leta, dokler ne zraste novi.

LP