Po Nissan Leafa v tujino, ker eko sklad sanja

ByeBenzin

Pripravnik
5. apr 2014
60
0
6
Ker sem obupal nad čakanjem na razpis eko sklada in, ker se mi je v tujini ponudila priložnost , da dobim Nissan Leafa ceneje, sem se odločil za nakup...

Imel pa bi nekaj vprašanj in prosim, če mi lahko pomagate:
- Zanima me, če je možno kupiti in kje v sloveniji J1772 to 62196-2 32A Electric Vehicle Charging Plugs / Cable, se pravi iz mennekes na Leafa ? Ima morda kdo izkušnje koliko časa traja, da pride omenjeni kabel iz "evconnectors" v slovenijo ? Če dobro razumem potrebujem 32A verzijo, ker Leaf srka elektriko le iz ene faze tudi pri onboard 6.6kW polnilcu. Morda mi priporočate kakega drugega dobavitelja v tujini ?
- Originalni EVSE je 10A. Mi lahko prosim svetujete, kje lahko poceni in dokaj hitro kupim verzijo pri kateri lahko nastavljam ampere od recimo 6A do 16A.
- Za CEE postaje na poti, verjetno potrebujem le "kemperski" podaljšek iz CEE na šuko. Imam prav ?

Čudno se mi zdi, da ima češka predvsem mennekes, avstrija pa CEE (vsaj v smeri iz češke).
sprasujem se.gif


Obstaja kak dober side z polnilnimi postajami (bo zoprno, če se pripelem, pa mi pol razložijo, da ev polnilnik že nekaj mesecev ne dela ) ? Katere spletne strani uporabljate pri planiranju v tujini ?

Že vnaprej hvala za odgovore
cool-1.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Ti se boš vozil s tem avtom po tujini? Zelo resno razmislil raje o rabljeni Amperi...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
1. Iz UK dobiš pošiljko, ponavadi, v manj kot enem tednu. 32A verzija ti bo koristila le, če boš kupil Leaf-a s 6-6kW polnilcem. Mislim, da je 6.6kW polnilec dodatna oprema, tako da se najprej prepričaj, da je res tak.
2. Pošlji mi ZS in ti bom dal kontakt za tak polnilni kabel, kjer je vse integrirano v ročki, s tem, da lahko nastavljaš polnilni tok. Je pa slovenske izdelave od Pečjakove ekipe.
3. Še to ne. Dobiš adapter pri Merkurju.

https://e-tankstellen-finder.com/at/de/elektrotankstellen

Aja, mimogrede, tudi če je avto kupljen v tujini; če je nov, si upravičen do naše subvencije.

Aja2, MerkurMarkt-i po Avstriji imajo brezplačne polnilne postaje na njihovih parkirnih mestih. Npr. eden takih na Dunaju:





Ima vse priključke, ki si jih srce poželi. Imaš že namenski J1772 priključek na sami postaji - tako kot američani. Imaš Schuko vtičnico za svoj lasten EVSE. Imaš Mennekes vtičnico za svoj lasten Mennekes kabel ali pa že pripravljeno Mennekes type2 pištolco za direkt v avto.
 
Nazadnje urejeno:

ByeBenzin

Pripravnik
5. apr 2014
60
0
6
AndY1, zlat si !

Podajalec mi je zagarantiral, da je 6.6kW v vozilu. En teden ne bom čakal kabla preden ga grem na češko iskat
ne-ne-1.gif
Bom raje vzel dopust in vmes, ko se bo polnil na šuko spoznal češko in malo bolje avstrijo.

Citat:
Aja, mimogrede, tudi če je avto kupljen v tujini; če je nov, si upravičen do naše subvencije.

Tukaj se pa s tabo ne strinjam. Bo besedah neprijazne dame iz eko sklada: Če kupiš avto preden je objavljen razpis ne pripada. Če kupiš avto preden oddaš vlogo ne pripada.
Oziroma pripada le takole:
- počakaš javni poziv iz ekosklada (prej mora biti seveda objavljen še v uradnjem listu)
- greš v tujino po ponudbo (v mojemu primeru sem imel ogledano novo vozilo v Avstriji Mitsubishi iMiev - zelo prijazni fantje pri Denzel)
- oddaš popolno vlogo (nepopolna se ne šteje kot oddana)
In na vprašanje, če lahko po vsem tem kupim EV vozilo oziroma ali moram počakati na odgovor, mi neprijazno zabrusi, da kaj sploh sprašujem, saj razpis za 2015 še ni bil razpisan (verjetno sem zmotil njen popoldanski spanec). Tako, da na to vprašanje žal nisem dobil in ne poznam odgovora. Verjetno vedo tisti, ki so uspešno šli skozi razpis.

Z čehi poslovno sodelujem že več kot tri leta in, ko so mi ponudili novega Nissan Leafa z kar nekaj dodatne opreme, ceneje, kakor je nov Mistubishi iMiev sem pač pograbil priložnost. David pa pomoje tudi ne bo jezen ker njegov Eli ni dobil na slovenskih cestah bratca.
Pohvalil bi tudi Davida, ki mi je pomagal z odgovori v svet elektronskih vozil - zelo prijazen fant pripravljen odgovoriti na vsako neumno vprašanje.

Ob priložnosti morem še Simona za rokav pocufat od koga kupiti OBD za Leafa (Sem ga videl v praksi v iMievu, zelo uporabna zadeva; predvidevam, da za iMieva in Leafa ni isti).

Ali bi morda kdo vedel, koliko ciklov od novega za Leafa ni dobro, da od bližje spozna Chademo polnilno postajo ? Kakor sem bral na ameriških forumih chademo kar dobro ubija baterijo.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Saj nisem rekel, da ti subvencija pripada, tudi če ni razpisa. Rekel sem, da ti subvencija pripada tudi za nakup novega avtomobila v tujini, torej ne samo v Sloveniji. Seveda moraš pa počakati na razpis, ampak 5kEUR je pa že konkreten denar. Po vsej verjetnosti bo razpis objavljen zelo kmalu, glede na to, da marca štartajo prodajo trije večji prodajalci avtomobilov v Sloveniji.

Na Ekoskladu pa so nasploh neprijazne tete. Nekdo bi jim moral povedati, da delajo z našim denarjem in da so plačane od naših davkov, tako, da imajo, da se do nas obnašajo prijazno.

Pri CHADEMO polnjenju pazi na to, da ga daš polniti na CHADEMO polnilno postajo ko boš imel baterijo prazno že pod polovico. Če Leaf-a priklopiš na CHADEMO, ko je baterija pod 50%SOC, ga bo polnil le do 80% SOC, kar je dobro za baterijo. Če ga boš pa dal polniti, ko boš imel v bateriji še nad 50% SOC, ga bo hotel napolniti do 100%, kar vsekakor ni dobro za baterijo. V tem primeru prekini polnjenje, kot bo na CHADEMO polnilni postaji pisalo, da je baterija nekje pri 80%. SOC baterije je napisana tudi na CHADEMO polnilni postaji.

Leaf-ovo baterijo predvsem ubija toplota. Načeloma je CHADEMO polnjenje ne ubija, dokler temperatura baterije ne naraste previsoko - temparaturo baterije pri Leaf-u vidiš na levi strani display-a. Torej, dokler je temperatura baterije nekje na sredini displaya, polni na CHADEMU nekje do 80%, potem pa do naslednje polnilne postaje.

Če za kratek čas potrebuješ 32A Type2->J1772 kabel, takega ki paše na tvojega Leaf-a, ti lahko jaz posodim svojega, ki ga imam za Ampero. Preverjeno deluje na 6.6kW Leaf-u.
 
Nazadnje urejeno:

ByeBenzin

Pripravnik
5. apr 2014
60
0
6
AndY1,

5k res ni malo. Poglejmo z dobre strani. Jaz sem avto dobil toliko ceneje, da tudi če bo letošni razpis 7K nisem izgubil nič EUR. Dobavitelj me je po drugi strani stisnil z roki, ki so potekli včeraj (po emalu si dopisujemo že kak teden, da ne bo pol kaj narobe :p ). En teden roka se mi je zdelo tudi pošteno. Po drugi strani pa s tem omogičim, da še nekdo kupi EV, ki ga v primeru, da ne dobi subvencije nebi.

Hvala za opozorilo okoli SOC-a in CHADEMO-ta. Sicer sem se potem spomnil, da sem nekje to prebral, ampak pri tolkih količinih podatkov na hitro sem to pozabil. Ali lahko kar med polnenjem potegnem CHADEMO iz avta? Pri takih tokovih se mi zdi to zelo pogumno (klub vehicle detect pinu oziroma kakor ima pač chademo implementiran). Pri prevzemu bom povprašal, če lahko polnenje prekinem z kakih ukazom znotraj avta
smile-1.gif


Hvala za ponudbo okoli izposoje kabla, mogoče te pa res še fehtam. Koliko časa pa je zate kratek čas ? Če si za dogodivščino pa lahko greva tudi skupaj v Prago
smile-1.gif
))

V vsakemu primeru, če boš prej v CityParku kakor pride kabel iz UK, bom prišel na obisk, da preveriva, da je notri res 6.6kW onboard charger:)
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Na vsaki CHADEMO polnilni postaji imaš možnost za ustavitev polnjenja ali preko gumba stop, ponavadi pa je ta gumb kar na touchscreen LCD displayu, ki prikazuje status polnjenja in polnost baterije (ta podatek avto posreduje polnilni postaji). Tako da, ustaviš polnjenje na CHADEMO polnilni postaji, potem pa izvlečeš ročko iz avta.

Kratek čas sem mislil za čas, da prideš iz Prage nazaj v Slovenijo, ker ta kabel redno tudi sam uporabljam, še posebej, ker ima vedno manj polnilnih postaj še kakšno Schuko vtičnico. Etrel jih je že kar nekaj Petrolovih predelal na dvojne Mennekes.

Kdaj pa greš v Prago? Na kateri dan?

V CityiParku, kakor smo nazadnje testirali, ni 32A Mennekes polnilna postaja, ampak je menda nastavljena le na 16A oz. 20A. Primerna bi bila npr. kakšna Petrolova ali pa pred GH Union.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Aja, pa predlagam ti, da si zrihtaš ID kartico tega podjetja, ki ima polnilne postaje po AT:

http://smatrics.com/

Eno ima tudi Simon, tako da lahko njega vprašaš, če ti jo posodi. Mogoče ima tudi še kakšen Mennekes kabel, ki ga ne bi potreboval. Mislim, da je imel več kot le enega, ne vem pa, če ima 32 amperskega.
 
Nazadnje urejeno:

ByeBenzin

Pripravnik
5. apr 2014
60
0
6
Predvidevam, da vozilo ne ve, da ima 16A kabel in če je onboard charger 6.6kW bo pač pregreval 16A kabel?

Moderne so tile chademo postajce:)

Se bi dalo dobiti gsm od Simona na ZS ?

Jutri čez dan še nebi šel, treba kupiti CZK, nastavljiv 16A EVSE, kemper adaptor,... Prvikrat se pač malo lovim
smile-1.gif
Pač stvar dogovora:)

Češka je muka, 1 sama postaja med Prago in Brno, pa še ta na napačni strani AC. Najdel sem jo na tej strani: http://www.nissan.at/AT/de/veh...tation-map.html
 
Nazadnje urejeno:

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Mislim, da je narejeno tako, da ve, ali ima 16A ali 32A kabel in to z enim uporom, ki naj bi bil v ročki kabla, tako da če boš imel type2->J1772 kabel, s premerom žice 2.5mm2 oz. za 16A, ti ne bo polnil z 32A.

Ti pošljem telefonsko po ZS.

Mogoče pa bi bilo bolje avto, vsaj do Dunaja, spraviti na vlak? Tudi to vprašaj Simona. Že ima izkušnje
smile-1.gif
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Mogoče je to časovno in finančno najcenejša rešitev?

Konec koncev, če ima avto letne gume, imaš lahko problem, ker mislim, da so v Avstriji obvezne zimske gume do konca marca. Poleg tega moraš narediti začasno registracijo z mednarodnim zavarovanjem na Češkem, kupiti avstrijsko vinjeto,...
Da ne govorim o tvojem porabljenem času na vožnji nazaj. 1000km zna biti konkreten izziv, če nimaš ceste posejane s CHADEMO polnilnimi postajami na vsake 50-100km.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.341
6.534
113
Do 15. aprila v avstriji, ampak zimska oprema.

Dajmo že ločit med obvezno zimsko opremo in zimskimi gumami.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Ja in kaj je zimska oprema? Verige v prtljažniku, ki pa stanejo?

Zgoraj sem se narobe izrazil, ampak pokazati sem hotel poanto.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.341
6.534
113
Verige je itak pametno imeti vedno zraven. V določenih pogojih tudi zimska guma odpove in edino verige te rešijo.

Poleg še seveda spada manjša lopata, ipd. Kdo tega nima, imo, tudi ne bi smel na cesto.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Lahko, ampak tukaj je govora o minimalnih stroških, s katerimi lahko avto pripelje v Slovenijo.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.341
6.534
113
Ne bi rekel, da je kamionski prevoz avtomobila poceni zadeva...

Ampak verige se rabijo vedno, ne samo za prevoz, tako da to ni ravno strošek povezan s prevozom, ampak povezan z avtom, itak bo enkrat treba jih kupiti, oz bi bilo pametno.

Drugače pa ideja za OPja...mogoče pa se poišče kakšno prenočišče na češkem, kjer nudijo gostom tudi EV postaje, pa se naredi pač iz tega kratek izlet? ali pa ne vem...kampi za prikolice imajo vtičnice za štrom, mogoče bi se lahko tam kako zmenil za štrom...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.039
4.049
113
Ne štej samo cene verig, vinjet, registracije, zavarovanja,... štej tudi tvoj porabljen čas.
Koliko je vredna ura tvojega življenja, ko te ni doma, ko nisi z družino?
Koliko je vredna tvoja delovna ura, ko nisi na delovnem mestu?
Koliko je vreden vsak dan dopusta, ki si ga mogel vzeti za to, da se voziš, iščeš polnilne postaje na neznanih lokacijah, ne vedoč, ali delujejo ali ne in potem tam čakal, da se avto polni, namesto, da bi te dneve dopusta preživel s svojo družino na morju?
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.341
6.534
113
Hja meni se zdi, da je OP že odločen, da gre sam po avto, mogoče mu bo to kot pustolovščina, izlet, ipd...edini problem mu je češka, ker pač ni postaj ob AC in išče načine, kako se tega rešiti...

Če pa se gleda kaj je najbolj ekonomično, ob stvareh ki si jih ti naštel, pa je zgodba druga. Potem lahko tudi kontaktira kreativne najeme in se lahko z njimi zmeni in bodo pripeljali vozilo. Pa ne bi rekel, da so edini ki to nudijo.