Petrol in kvaliteta

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.701
113
Še sedaj se zgodi, da je na kaki črpalki gorivo zanič in crkne par CR motorjev, tudi novejših traktorjev. Vem za primer star kaki dve leti, ko je zaradi goriva med drugim šel motor na kombajnu. Kolikor vem, je potem dajalec črpalke v najem očistil podzemne rezervoarje. Jaz še zmeraj zavijem na to črpalko, če je potreba po gorivu prav tam.
Mislim, da je predpis, koliko mora biti biodizla v gorivu. Dvomim, da je trenutno biodizel cenejši od tega, kar priteče iz zemlje in verjetno vsak ponudnik gleda, da zadosti minimumu.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.371
302
83
po EN normi je po spominu z DELPHI DIESEL šolanja v UK max vrednost biodizla 17%, da obvelja garancija na črpalko in šobe
iz EN14214 ureja vsebnost biodizla
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.342
5.856
113
pri taščici
Jaz sem pa nekajkrat ze tankal na obrobju ljubljane pa je slo sumljivo veliko v rezervoar. Ponavadi se rocka nekaj litrov prej ustavi.
Tako da ...
Mozno da ie to samo splet okoliscin v rezervoarju, ampak enkrat bi z neko "testirano" posodo izmeril ce se v obeh natoci do stega nivoja. To sem pred 20 leti ze naredil in takrat ni bilo razlike med ponudniki.
Tudi danes je najbrz ni, ker vem da se crpalke umerjajo, vendar kaj ce....

In tudi jaz imam v 10 letih spremljanja porabe na avtu nekaj deci razlike med ponudniki goriva.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

He he, jaz sem letos nekje v Srbiji zažnaral, ker je pumpa tako nabijala, da sem jo moral resnično dobro držati - tako je pulzirala. Nakar je poslovodkinja prišla tja s 5 litersko menzuro in smo vanjo natočili. V nulo točno je pokazalo, se mi prav čudno zdi, kako je ob tako pulzirajočem curku to sploh mogoče.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Govorim o tem, ne pa o usranih pumpah.

"Skladno z evropsko direktivo smo leta 2005 postopno dizlu začeli dodajati tudi biodizel, enako kot vsi ostali distributerji-obvezniki. Kakor tudi drugod po EU je bilo v uvajalni fazi zaznati nekaj tehničnih težav, ki so bile kasneje odpravljene, še posebej so bile poznane težave v Franciji."
 

Sniper

Fizikalc
24. jul 2007
169
34
28
ksz
Še moja statistika. Zadnje čase tankam na maxen zaradi kuponov s popustom. Relacija je vedno ista.

Povprečna poraba avtomobila: 6,09 l/100km
Število prevoženih kilometrov: 266.314,00 km

Poraba Diesel pri družbi OMV: 6,19 l/100km (št. zapisov: 105 )
Poraba Diesel pri družbi Petrol: 6,15 l/100km (št. zapisov: 199 )
Poraba Diesel pri družbi Agip: 6,20 l/100km (št. zapisov: 4 )
Poraba Diesel pri družbi Tujina: 5,92 l/100km (št. zapisov: 14 )
Poraba Diesel pri družbi Maxen 24/7: 5,69 l/100km (št. zapisov: 36 )
grims-1.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Jaz imam na MOL-u do 2-3 deci višjo porabo kot pri Petrolu, pri čemer eni trdijo da jim njihove nafte avto precej manj potroši. OMV-ja pa se že vsaj 5 let redno izogibam.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Jaz sem pa nekajkrat ze tankal na obrobju ljubljane pa je slo sumljivo veliko v rezervoar. Ponavadi se rocka nekaj litrov prej ustavi.
Tako da ...
Mozno da ie to samo splet okoliscin v rezervoarju, ampak enkrat bi z neko "testirano" posodo izmeril ce se v obeh natoci do stega nivoja. To sem pred 20 leti ze naredil in takrat ni bilo razlike med ponudniki.
Tudi danes je najbrz ni, ker vem da se crpalke umerjajo, vendar kaj ce....

In tudi jaz imam v 10 letih spremljanja porabe na avtu nekaj deci razlike med ponudniki goriva.

To z ročko in ustavitvijo je najverjetnejša razlaga.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.551
8.907
113
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
Govorim o tem, ne pa o usranih pumpah.

"Skladno z evropsko direktivo smo leta 2005 postopno dizlu začeli dodajati tudi biodizel, enako kot vsi ostali distributerji-obvezniki. Kakor tudi drugod po EU je bilo v uvajalni fazi zaznati nekaj tehničnih težav, ki so bile kasneje odpravljene, še posebej so bile poznane težave v Franciji."

Ja, vmes med Koprom in pumpo grejo še mal biodizla natankat, Petrol več, drugi manj
priden.gif
 
Nazadnje urejeno:

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Ja, vmes med Koprom in pumpo grejo še mal biodizla natankat, Petrol več, drugi manj
priden.gif

Itak, ker biodizel je ful cenejši in se to ful splača.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
Citat:
Uporabnik hermann pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Ja, vmes med Koprom in pumpo grejo še mal biodizla natankat, Petrol več, drugi manj
priden.gif

Itak, ker biodizel je ful cenejši in se to ful splača.

Ne vem zakaj to počnejo, to je napisal Petrolovec. Čudno da bi to napisali, če ni res in potrjuje moje pisanje. Lahko se sprenevedata še naprej, ne bom trdil 100%, ker je od tega že kar nekaj časa, ampak jaz si ne znam razlagati kako gre to vse skupaj s tem, da je vse gorivo enako.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik geronimo pravi:
Govorim o tem, ne pa o usranih pumpah.

"Skladno z evropsko direktivo smo leta 2005 postopno dizlu začeli dodajati tudi biodizel, enako kot vsi ostali distributerji-obvezniki. Kakor tudi drugod po EU je bilo v uvajalni fazi zaznati nekaj tehničnih težav, ki so bile kasneje odpravljene, še posebej so bile poznane težave v Franciji."


Od 2005 se je pravilnik o dovoljeni količini dizla spreminjal skladno z neumnostjo pridobivanja dizla iz hrane in skladno z novimi motorji, ki biodizla nimajo preveč radi.
Trenutna količina je cca 6%.

Več o tem: Lani oktobra je vlada Mira Cerarja sprejela uredbo o obnovljivih virih energije v prometu, ki določa, da morajo distributerji goriv letos doseči skupno 6,2 odstotka prodaje biogoriv in električne energije za uporabo v prometu, prihodnje leto 7 odstotkov, v 2019 9,4 odstotka in v 2020 10 odstotkov.

Ker se veča poraba elektrike se lahko biogoriva drži na nižji ravni.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
A ti gledaš 'doseg' ki ti ga izpiše BC? ali dejansko prevožene kilometre na koncu?

Petrol v svoji pražarni nekaj sračka, jaz sem ziher
evil.gif
..ima OMV dost boljšo kuhinjo...da o Shellu ne razpravljamo..ribe pri njih so zakon!

Fak no..kot da bi vsak trgovec nekam mrcvaril z bencini. Imaš kje kako rafinerijo pri nas, ki bi delal gorivo? Je ni, torej jo vsi od nekje dobijo. In verjemi mi, da ne pripravljajo derivatov za vsakega odjemalca posebej...še manj pa, da bi jih hranili za vsakega posebej.
Pojdi do Kopra pkjer imamo rezerve goriv in opazuj cisterne...
 

BMW1

Pripravnik
14. nov 2017
124
0
16
Gledam doseg BCja. Tudi ko natankam je razlika. Od 840 km do 1064 km mi kaže doseg. Realno je pa na koncu sploh pri mestni vožnji 600 do 800 km.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Doseg ti kaže BC glede na zadnjih X prevoženih km, v bistvu manj kot 10, odvisno od avta. Tako, da pozabi na to. Moj gornji primer z NL-D meje. Ko sem natankal je kazal doseg 900km, čez dve uri po prevoženih 200 km pa 1200 km.
wink-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.809
113
BC preračunava glede na svoje podate, ki jih ima o dosedanji vožnji..ne vem točno katero povprečno porabo vzame. Torej ti naredi izračun glede na porabo, ki si jo imel do tankanja.
Edino merodajna je prevožena razzdalja na kesel..pa še tu je toliko dejavnikov, ki vplivajo na porabo, da enostavno zelo težko oceniš ali delaš več km zararadi samega goriva (v primeru, da bi bil res drugačno).
Meni po tankanju vedno butne kakih 150 km višjo predvdeno razdaljo, kot jo dejansko na koncu naredim.
 

BMW1

Pripravnik
14. nov 2017
124
0
16
Je tudi razlike, ene 100 km opazim da je z OMWjem več narejenih. 10% ali še manj razlike opažam po kazalcu za gorivo.
 

BMW1

Pripravnik
14. nov 2017
124
0
16
Bom si sedaj pisal v poraba.com porabo pa bom potem po 2-3 mesecih imel več podatkov. Samo Petrolov Vitrex je pa res zanič.