Pasji ugriz in poškodba živca

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Nedolgo nazaj me je v stegno ugriznil pes. En zob bolj površinska rana, drugi se je zaril precej globoko ("cel zob" po besedah bolničarja). Rano so mi oskrbeli, dali antibiotike, ugotovili, da sva oba s psom ustrezno cepljena, njega baje dali na opazovanje. Po 10 dneh nenaprezanja sem šel do osebnega zdravnika. Občasno se mi po nogi še sprehajajo mravljinci, redkeje me tudi močneje zaboli - kot da bi me nekdo špiknil z iglo. Po zdravnikovem mnenju gre za poškodbo živca, ki naj bi se sanirala v nekaj tednih, lahko pa traja tudi do dva meseca. Pravi, da tule nimava kaj storiti razen dati času čas in da naj ne obremenjujem noge po nepotrebnem. Edino B vitamin da blagodejno deluje. Omenjal je prehranske dodatke in kvas (jaz sem razumel "pivo"
wink-1.gif
)

Ali ima kdo izkušnje s tovrstnimi poškodbami? Obstaja kakšna dodatna terpija (nevrološko-elektronsko-kajjazvemkakšna) ali naj enostavno počivam in upam na najboljše?
 

Scorp

Zelenc'
14. maj 2014
4
0
1
Zivec se obnavlja 3mm na dan. Ko pride do delne poskodbe zivca, se samo ovojnica poskoduje. Lahko je popolna prekinitev ali delna prekinitev zivca. V tvojem primeru je delna. Ker ne gre za glavni zivec, lahko tudi obremenjujes. Edino, kaksno dvigovanje teze ni ok. Nimas kaj dosti storiti, edino da gres na emg pa da ti ugotovijo, kolk je zivec poskodovan. Ampak to je bolece in v tvojem primeru ni treba, ker ne gre za trajno poskodbo. Torej samo od sebe se bo pozdravilo.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.305
5.832
113
pri taščici
Nekako tako, tudi meni niso kaj posebej predpisovali za konkretno potrgane živce v nogi. Nekateri so se obnovili, nekateri pa so bili očitno preveč podrti.....
Imel sem nekajkrat EMG, ne vem ali je bila določena ”fizioterapija” namenjana za živce v soči...
 
Nazadnje urejeno:

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik blazko pravi:
Nedolgo nazaj me je v stegno ugriznil pes. En zob bolj površinska rana, drugi se je zaril precej globoko ("cel zob" po besedah bolničarja). Rano so mi oskrbeli, dali antibiotike, ugotovili, da sva oba s psom ustrezno cepljena, njega baje dali na opazovanje. Po 10 dneh nenaprezanja sem šel do osebnega zdravnika. Občasno se mi po nogi še sprehajajo mravljinci, redkeje me tudi močneje zaboli - kot da bi me nekdo špiknil z iglo. Po zdravnikovem mnenju gre za poškodbo živca, ki naj bi se sanirala v nekaj tednih, lahko pa traja tudi do dva meseca. Pravi, da tule nimava kaj storiti razen dati času čas in da naj ne obremenjujem noge po nepotrebnem. Edino B vitamin da blagodejno deluje. Omenjal je prehranske dodatke in kvas (jaz sem razumel "pivo"
wink-1.gif
)

Ali ima kdo izkušnje s tovrstnimi poškodbami? Obstaja kakšna dodatna terpija (nevrološko-elektronsko-kajjazvemkakšna) ali naj enostavno počivam in upam na najboljše?

Če ti b-kompleks pomaga, si že veliko naredil. Živci so žal ena zelo zajebana stvar našega telesa in njihovo celjenje in regeneracija sta zelo omejena. Poleg tega, da je celjenje slabo, se celi tudi na 4 možne načine in le en način je tak, da imaš na koncu isti rezultat, kot si ga imel pred poškodbo. Ampak glede na to, da ti b-kompleks pomaga, bi rekel, da si na dobri poti. Malo potrplenja pa bo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.805
113
Pes je na opazovanju zakaj? Da se ni zastrupil zaradi tebe?
evil.gif


Jaz imam izkušnje s pivom...in ti lahko rečem: samo pogumno naprej!
grin1.gif

(Po petem se ti bo hebalo za zivec).
 

ahmed

Fizikalc
23. sep 2007
2.413
98
48
Citat:
Uporabnik Scorp pravi:
Zivec se obnavlja 3mm na dan. Ko pride do delne poskodbe zivca, se samo ovojnica poskoduje. Lahko je popolna prekinitev ali delna prekinitev zivca. V tvojem primeru je delna. Ker ne gre za glavni zivec, lahko tudi obremenjujes. Edino, kaksno dvigovanje teze ni ok. Nimas kaj dosti storiti, edino da gres na emg pa da ti ugotovijo, kolk je zivec poskodovan. Ampak to je bolece in v tvojem primeru ni treba, ker ne gre za trajno poskodbo. Torej samo od sebe se bo pozdravilo.
A EMG je bolec, to si mislu ?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pes je na opazovanju zakaj? Da se ni zastrupil zaradi tebe?
evil.gif


Jaz imam izkušnje s pivom...in ti lahko rečem: samo pogumno naprej!
grin1.gif

(Po petem se ti bo hebalo za zivec).

Žival dajo na opazovanje, da izključijo možnost stekline.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Preveri, če ima pasji lastnik v sklopu stanovanjskega zavarovanja, tudi zavarovanje odgovornosti. V tem primeru zahtevaj od zavarovalnice odškodnino.
Živec se bo pa ob pivu pozdravil.
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.892
5.453
113
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pes je na opazovanju zakaj? Da se ni zastrupil zaradi tebe?
evil.gif


Jaz imam izkušnje s pivom...in ti lahko rečem: samo pogumno naprej!
grin1.gif

(Po petem se ti bo hebalo za zivec).

zmaga.gif


Živc lah traja tud eno leto da se "zaceli"....pač da je pol 99% kot je blo prej.....nikol pa ne bo čist isto!
 

miha123

Pripravnik
30. nov 2010
286
7
18
Kakor vem je doba nekje 1 leto, če se v tem času ne zeceli, potem dvomim, da se bo kdaj
wink-1.gif
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Pes je na opazovanju zakaj? Da se ni zastrupil zaradi tebe?
evil.gif


Jaz imam izkušnje s pivom...in ti lahko rečem: samo pogumno naprej!
grin1.gif

(Po petem se ti bo hebalo za zivec).

Žival dajo na opazovanje, da izključijo možnost stekline.
potem te cepijo šele če ima žival steklino? kaj pa če pes ali kaka druga žival pobegne? cepljenje takoj?
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Cepljenje je načeloma dobro izvesti čimprej oz. glede na Wikipedijo tudi do 6 dni po ugrizu. Je pa steklina dokaj redka, sploh če je pes bil cepljen.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
ja sem tudi sam prebral na wikipediji da je človek na steklino zelo odporen - v smislu da je cepljenje lahko kar pozno pa bo še vedno učinkovito. ampak sprašujem nekaj drugega.
dobro saj pri nas so tudi lisice cepljene s tistimi vabami. kaj pa če te blizu kolpe ugrizne lisica in potem pobegne? cepljen takoj?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik skala pravi:
ja sem tudi sam prebral na wikipediji da je človek na steklino zelo odporen - v smislu da je cepljenje lahko kar pozno pa bo še vedno učinkovito. ampak sprašujem nekaj drugega.
dobro saj pri nas so tudi lisice cepljene s tistimi vabami. kaj pa če te blizu kolpe ugrizne lisica in potem pobegne? cepljen takoj?

Ja. Cepijo takoj.

Cepljenje proti steklini je namreč večkrat, dokaj boleče in če ni treba, se temu izognejo.
 

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
Cepljenje za steklino je v Sloveniji OBVEZNO!
Če se ne pustiš cepit moraš dati vlogo na ministrstvo... drugače te oglobijo...

Info iz 1 roke, ker se 2 meseca nazaj moja mama ob mačjem ugrizu DOMAČE MAČKE ni pustila cepiti.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
In zakaj bi bila domača mačka drugačna od domačega psa? Oba imata lahko steklino.
 

rajko0028

Fizikalc
22. avg 2008
1.327
1
36
15 km SV od LJ
28 4 me je v roko ugriznila neznana mačka - ko jo je sosedov pes prignal pred našo hišo in sem jo rešil pred gotovo eksekucijo - roka je postala naslednji dan rdeča in zatekla zato mi je osebni zdravnik dal 10 dnevno kuro antibiotikov in napotnico za antirabično ambulanto. Tam te cepijo 5x v obdobju enega meseca (zadnje cepljenje me še čaka - potem si kao varen 10 let ampak dobiš ob morebitnem novem ugrizu obnovitveno dozo) cepljenje ni boleče - cepijo v ramo, pri 99,99% ljudi ni nobene reakcije na cepivo, po besedah sestre, ki cepi, je problematičen kak dec od 100 kg navzgor, ki pade skupaj, ampak ne zaradi cepiva ampak zaradi igle.
Je pa antirabična ambulanta po mojem mišljenju sama sebi namen - vse njeno delo bi lahko naredil osebni zdravnik ne pa da mora narod iz Bovca, Trbovelj, Kostela hoditi v Lj po injekcijo in to 5x. Če bi zavod dal cepivo ZD in denar za povračilo potnih stroškov pacientom zdravnikom bi bili vsi bolj srečni.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.345
383
83
Citat:
Uporabnik pumaX pravi:
Cepljenje za steklino je v Sloveniji OBVEZNO!
Če se ne pustiš cepit moraš dati vlogo na ministrstvo... drugače te oglobijo...

Info iz 1 roke, ker se 2 meseca nazaj moja mama ob mačjem ugrizu DOMAČE MAČKE ni pustila cepiti.

Meni so dejali, da cepijo le v primeru, ko žival ni znana in je ne morejo dati na opazovanje (potepuški pes, divja žival itd.). Sicer jo opazujejo 10 dni in če nima znakov stekline >> si ok. Če se pokažejo znaki, te cepijo.

Si prepričana, da nisi zamolčala del zgodbe? Ker jaz bi pričakoval, da bi VURS vzel mačko v karanteno - vsaj pri psih je tako, preventivnega cepljenja pri znanih živalih ne izvajajo.