Paris

27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kje si pa to pobral? Žurnal?

"Prava" sta dva: nahaja se na dvorišču Muée des Arts et Metiers, Luksemburških vrtov. Gre za bronasti kip, ki ga je leta 1870 izdelal Bartholdi sam kot del ustvarjanja večjega kipa, drugi pa na Ille des Cygnes, tik ob Pont de Grenelle in je večji kot prvi.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
Če leti name, si preberi še 1x. Paris(z) si je zaželel tamal, hoče videt tekmo in stadion, jaz sem "kolateralna" škoda. Stolp sem že videl, pa mi je stolp kot stolp, nič posebnega.

ne ne, odgovarjal sem davidoffu, ki je opisal izlet v francijo kot izlet nekam v zakotno somalijo...

vi se le fajn mejte na izletu!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

dugi

Fizikalc
2. sep 2011
214
43
28
ljubljana
Sem malo bral potopise na CCS po Franciji, ampak nisem nobenega našel, da bi bil v Parizu. Imam opcijo it tudi z avtodomom, ampak tokrat grem z letalom, mogoče 1x v prihodnosti . Sem pa gledal aplikacijo Park4night in imaš kampe in parkirišča za avtodome kar blizu centra. Imaš avtodom in uporabljaš to aplikacijo?
DA in DA
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Pa ni se treba preveč vpadljivo oblaciti ali s kakšnimi dobrimi urami ali elektronskimi napravami preveč javno opletat. Neki denarja, kaksna kartica v supergu, cevljih. Nekaj v sefu v hotelu, v zepu mali apoeni pa kašna genericna bancna kartica. Da ni ravno zlata, crna ipd. Kartice ne dajej iz rok, vedno ti placuj. Bankomate isci v hoteli ali bankah. Glej, da so bankomati bank. Zvecer kaksen taxi, ker nekatetere ukice znajo biti kar malo strasljivo prazne, ceprav si zelo blizu Eifflovem stolpu. Pa ignorirajo kolonialce, ki ti ponujajo deal of the life time.

Od letalisca, do mesta pelje ti "arab train". Pelje ravno mimo vseh okrozij, kjer so priseljenci. Za prvic zna biti malo neprijetno, ker si skoraj edini belec na vlaku. Rajsi kaksen avtobus ali privat prevoz. Glej kaksen blacklane ali temu ekvivalent. Pozanimaj se pri hotelu, ce imajo prevoz, drugace si maroci taxi. Tisti na letališču te znajo vcasih malo zejnega peljati. V naprej se prepričaj glede cene pa sem ter tja preveri z navigacijo, da sta priblizno on track, ni pa treba panike zganjati. Vsekakor privat sofer najmanj stresa.
Glede na vsa opozorila: je Pariz res tako nevaren?
Bil sem npr. 2x v Londonu pa še kakšnem drugem večjem mestu po Evropi, pa sem se do sedaj počutil vedno kar varno, nikjer nobenih problemov (tok tok), je pa res, da sem šel po ogledih vedno čez dan, pa da sem probal čim manj izstopat.

Namreč v kratkem grem v Pariz z ženo, pristala bova na Orlyju, hotel sem vzel blizu Eifflovega stolpa (7. pariško okrožje).
Načeloma bova šla na vse oglede čez dan, edino Moulin Rouge je zvečer.
Do Slavoloka zmage, Louvra in Notre Dame bi šla teoretično peš, iz letališča in kar je več razdalje bi šla z Uberjem. Ali priporočaš raje taksi?
Za plačilno kartico pa potem kakšen Curve / Revolut z dnevnim limitom par 100 €?
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
No, jaz bi rekel, da sem dal bolj preventivne napotke. Nevarno je toliko kot vsako večje mesto z močno migracijo. Ključno je, da ne izstopas in deluješ preventivno. Pri sebi nosiš načeloma tisto, kar lahko pogrešaš. Revoult OK.

To kar našteva je vse OK peš, saj je malo morje turistov in policije. Obvladljivo pes s z lepimi parki. Notre Dame itak leži v enem izmed najlepših okolišev z lepim sprehodom ob Seni. Do Eiffla grem jaz vedno iz smeri parka Cham de Mars. Ni ozkega grla (most). Moulin Rouge je malo daleč za peš. Jaz, ko grem, grem hop on bus, mestni bus ali taxi, uber ce dežuje. Vse karte za atrakcije poskusi kupiti v naprej, preskoči tiste, ki čakajo vrsti. Če se ti sprehaja zvečer se držiš dogajanja in ulic, kjer so boljši hoteli.

Zastonj razgled in morda manj znan je iz trgovine Galaries Lafayette. Za Orly ti žal ne morem dati nobene izkušnje.

Drugače pa se jaz najrajši zadržujem Galerije Vivienne, zraven je še Passage du Grand Cerf. Od opere Bastille se sprehodi do Promenade Plantee. Definitivno eden izmed lepših delov Pariza.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
No, jaz bi rekel, da sem dal bolj preventivne napotke. Nevarno je toliko kot vsako večje mesto z močno migracijo. Ključno je, da ne izstopas in deluješ preventivno. Pri sebi nosiš načeloma tisto, kar lahko pogrešaš. Revoult OK.

To kar našteva je vse OK peš, saj je malo morje turistov in policije. Obvladljivo pes s z lepimi parki. Notre Dame itak leži v enem izmed najlepših okolišev z lepim sprehodom ob Seni. Do Eiffla grem jaz vedno iz smeri parka Cham de Mars. Ni ozkega grla (most). Moulin Rouge je malo daleč za peš. Jaz, ko grem, grem hop on bus, mestni bus ali taxi, uber ce dežuje. Če se ti sprehaja zvečer se držiš dogajanja in ulic, kjer so boljši hoteli.

Zastonj razgled in morda manj znan je iz trgovine Galaries Lafayette. Za Orly ti žal ne morem dati nobene izkušnje.
Hvala za vse nasvete in opozorila. :zmaga:

Do Eiffla bom šel po enaki routi, ker imam hotel blizu tistega parka. Moulin Rouge ter iz letališča in nazaj sem mislit it kar z Uberjem.
Z ladjo po Seni je za it? Šla bi pa samo tisto varianto za eno uro, brez neke večerje ali šampanjca, ker sem bral, da tisto ni ravno presežek?
Karte za Eifflov stolp, Louvre in Moulin Rouge so že kupljene, Notre Dame in Slavolok zmage greva it samo zunaj pogledat.

Pa verjetno se splača s kakšno agencijo iz Pariza skočit še v Versailles? Ali pa kar z Uberjem, ker vidim, da je razdalje samo slabih 20 km v eno smer?
 
Nazadnje urejeno:

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Sem se neki dodal v prejšnji post, sem moral iti skozi slike in lokacije :)

Ladjica je meni OK, drugačna perspektiva. Morda malo manj turistična verzija če vzameta iz St. Martina (kanal). Aja, se to, večina obišče Notre Dame, pozabi pa na Sainte-Chapelle, ki je v neposredni bližini in s čudovitim steklenim mozaikom.

Jaz sem šel sam do Versaillesa. Z vlakom.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
ne ne, odgovarjal sem davidoffu, ki je opisal izlet v francijo kot izlet nekam v zakotno somalijo...

vi se le fajn mejte na izletu!

Mene so oropali na poti v hotel. Bil sem peš in vračal sem iz smeri stolpa v smeri hotela. Vse skupaj hitro mine, samo daš kar pokaže oz pokažes kar zahteva, ruzak npr. Ne panicaris in sodeluješ. Tebi je lahko prvič, njim zagotovo ne. Naredil napako, ker sem izbral temnejšo ulico z drevoredom.
 
  • Wow
  • Žalosti me
Reactions: VAG in msenjur

erikson

Guru
25. avg 2007
21.411
5.395
113
Povsod, kjer je gneča, se jih vidi, kako se smukajo okoli turistov. Na podzemni v skupini stojijo ob vratih vagona in se drenjajo, potem pa sploh ne gredo na vlak. Po zvočnikih sicer opozarjajo na žeparje.

Se navadiš, da nimaš nič vrednega v zunanjih žepih in ko fotografiraš, prej pogledaš levo in desno, če se kdo približuje (da ne pograbi telefona / fotoaparata in teče). Tudi v hotelu stvari spraviš v trezor.

Med hojo paziš, kjer stopaš, ker so na pločnikih pasji iztrebki. Stanje se sicer izboljšuje.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Mene so oropali na poti v hotel. Bil sem peš in vračal sem iz smeri stolpa v smeri hotela. Vse skupaj hitro mine, samo daš kar pokaže oz pokažes kar zahteva, ruzak npr. Ne panicaris in sodeluješ. Tebi je lahko prvič, njim zagotovo ne. Naredil napako, ker sem izbral temnejšo ulico z drevoredom.
To so te dejansko "sredi belega dne" ali v poznih nočnih urah?
Pa sam si bil? So ti pretaknili tudi žepe ali so ti vzeli samo ruzak?

Ker kar berem je potem najbolje vzet en star telefon sabo ali pa en poceni žepni fotoaparat za slike.
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.878
1.328
113
Effiel je zelo lep tudi ponoči, zaradi light showa. Se posebej, ce so kaksni dogodki v mestu. Do hotela sem imel ca pol ure hoje in mi je pasal se zadnji sprehod po mestu pred odhodom domov. Ura je bila okoli deset ali enajst zvecer. Takrat Pariza niti nisem dobro poznal, zato sem sledil Google maps. Telefon sem imel v roki, takrat nov S7 Edge, kabel povezan z battery bankom v ruzaku. Tam sem imel se denarnico, fotoaparat, battery bank. Ruzak je vzel, vendar sem ga nasel z vsemi papirji in denarnico minus gotovina in minus ena kreditna kartica. Nebolece in zelo hitro. Eden gledal okrog sebe, eden pobral stvari, za tretjega nisem ziher, ce je bil zraven, ker ni bil v neposredni bližini. Na sreco sem imel vse pomembno v hotelu v sefu. Pac si miren in se zavedas, da je življenje pomembnejše od vsega tega kar nosis v enem ruzaku. Ne ves pa ce ima kaksen noz ali kaj podobnega. Sam reces no problem in naj naredi kar se je namenil. Verjetno redka izkusnja, je pa možnost in se rajsi preventivno pripravis, da zmanjšaš možnost dogodka.
 

SoulMan

Majstr
9. sep 2007
3.254
136
63
Celje
Glede na vsa opozorila: je Pariz res tako nevaren?
Bil sem npr. 2x v Londonu pa še kakšnem drugem večjem mestu po Evropi, pa sem se do sedaj počutil vedno kar varno, nikjer nobenih problemov (tok tok), je pa res, da sem šel po ogledih vedno čez dan, pa da sem probal čim manj izstopat.
Jaz sem v Parizu vedno imel dosti slabši občutek glede varnosti, kot v katerem drugem večjem mestu v Evropi. V Londonu recimo me/naju ni bilo nikoli strah hodit zvečer oz. enkrat iz koncerta tudi ponoči, v Parizu pa sem vedno, ko se je stemnilo imel malce straha. Nazadnje sem predzadnji dan bivanja tudi izvedel, zakaj imam takšen občutek...poleg obeh največjih podzemnih postaj v centru sta po besedah domačinov najnevarnejši okrožji 20. in 21. No, mi smo bivali v 19., ki je kar blizu. In na podzemni liniji proti centru dejansko ni manjkalo raznoraznih čudakov. Enkrat smo se zaradi enega tudi odstranili iz vlaka in počakali na naslednjega.

Glede tega, kaj si ogledati, so padli že kar dobri predlogi. Koliko je star tamali? Ker če je bolj na začetku OŠ, mu zna Louvre z izjemo nekaj stvari biti zelo dolgočasen. Po drugi strani pa, če je malo mlajši, pa se splača zapeljat do Disneylanda in/ali Walt Disney studios. Smo pa, ker smo ravno bivali v bližini, šli v Cite des sciences et de l'industrie. Tamala dva (8 in 5) sta uživala.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Tamal je star 12 let, muzeji ga ne zanimajo preveč.
Kako je s prevozom? Malo gledam Paris travel pass, velja za vse vrste prevoza, ampak je 74€ za 5 dni, velja pa tudi do letalisca. Koliko cca. stane Uber do centra, v bistvu sem v 9 okrozju.
 

marjan

Pripravnik
25. jul 2007
799
3
18
Kaj pa kakšen hop on/hop off bus? ena boljših variant za raziskovanje mest...
 

ptice

Fizikalc
23. jul 2011
225
172
43
Za ogled pariškega blišča in luksuza predlagam sprehod po avenue Montaigne in rue du Faubourg-Saint-Honoré, t.i. zlati trikotnik. Ogled pokopališča Père-Lachaise. Sprehod ob Seni ali vožnja po njej z "ladjo muha", obstaja pa tudi ladja mestnega prometa. Ogled parka zraven senata jardin du Luxembourg ali jardin des Tuileries. Za fanta ogled železniške postaje s hitrimi vlaki. Vojni muzej (zelo zanimiv) v Hôtel des Invalides. Zanimiva sta tudi salona Peugeota in Renaulta na Elizejskih poljanah.

Svetujem udobne čevlje, saj so razdalje velike. Pa glej pod noge, saj so pasji iztrebki velik problem. Oboroži se s potrpežljivostjo, saj je gneča neznosna povsod, čakalne vrste so dolge. Znotraj pariške obvoznice živi 2 milijona ljudi, z okolico 12.

Pariz ni nič bolj nevaren kot ostale zahodne prestolnice, seveda pa se ne sprehajaš po getih na S in V Pariza. Ima pa tri opazne posebnosti: 1. zaradi latentne teroristične grožnje je ogromno policije in vojakov. V policijski patrulji je vsaj en policist oborožen z dolgocevnim orožjem in v neprebojnem jopiču; 2. Obrt žeparstva je izpiljena v nulo. Na metroju vedno delujejo v paru, eden je v vagonu, drugi na platformi in 3. Tolpe mladoletnih migrantov iz Magreba, ki jih ne smejo izgnati ali pripreti, se fiksajo na prostem in nadlegujejo mimoidoče.

Pa še bolj kot zanimivost - v Parizu so se načrtno lotili zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov, ki jih oropajo na način, da jih po koncu šihta pri odpiranju avta omamijo s kloroformom in poberejo vredne stvari, kot so prestižne ure ipd. Zaradi uporabe kloroforma je to zgolj drzna tatvina in ne rop (uporaba sile).

Taksi z letališča je najbolj optimalna varianta, saj imajo fiksno tarifo. Z letališča CDG se lahko najhitreje pripelješ v pol ure, lahko pa se cijaziš dve uri.

Nekaterim je pariška nonšalanca v povezavi z multikulti všeč, drugim manj. Kakorkoli, bon voyage.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Mal sem preštudiral zadeve, hvala vsem za pomoč. Mogoče bo moj načrt komu prišel prav.
 

Priponke

  • Optično prebrana kopija_20230129.jpg
    Optično prebrana kopija_20230129.jpg
    152,3 KB · Ogledi: 97
  • Všeč mi je
Reactions: boc in dugi

Car

POSTman
4. avg 2007
8.314
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Evo, Pariz je za mano.
Vse po planu, zaradi dobre priprave me ni nič presenetilo in tudi ne posebej navdušilo. Hotelčkov je povsod ogromno, moj je bil na 44 Rue de Trevise, čisto korektna zadeva, edino zajtrk je pa samo ena žemljica,en rogljiček in putr ter marmelada. Zraven pa kava ali čaj. V glavnem sem vse obredel peš, razdalje so kar velike, poleg hoje sem uporabljal metro. Po moje najcenejša in najhitrejša možnost, saj je na cestah nenormalna gužva, promet pa milo rečeno kaotičen. Ogledal sem si večino po zgornjem načrtu in nogometno tekmo PSG. Lepa izkušnja. Cene v restavracijah in bifejih full visoke, pivo 6-10€, kapučino 4-7€, odvisno kje si. V trgovinah pa je celo ceneje kot pri nas, neverjetno!