Paradižnik Lušt

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

Je to hibrid?

Posejal sem ga in imam čudovite sadike. Bo iz tega kaj ali se bo izrodilo
crazy1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Vsekakor bom poročal. Poln kufer imam neužitnih paradajzov iz špara, tuša, merkatorja, raznih čifotov (ti imajo še najbolj neužitnega
rolleyes-1.gif
), zato sem ga posejal, za probo.

Rad bi imel spet nazaj kako staro sorto, ki diši in ima okus. Saj Lušt je ravno zaradi tega uspel, kljub naviti ceni - dokaz, da se kvaliteta vedno proda. Bi bilo pa fino izvedeti, katere sorte so primerljive.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
baje nabavlja sadike vsako leto ali dve od drugega dobavitelja. sam jih menda ne vzgaja. sicer pa če kupiš kako hibrisdno seme dobiš čisto ok paradajz.
zadeve iz trgovin ponavadi pridejo od daleč in imajo relativno slabe pogoje za rast, zato tudi okus bolj bogi
sam vsako leto kupim različne sadike od različnih vrtnarjev. vse dam v rastlinjak. nikoli me ne razočarajo
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.927
5.463
113
Lani smo kupili sadike v Merkurju.....4,60/kos....in so bli paradajzi odlicni...
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Vsak domac paradajz je boljsi od kupljenega. Za lust sem slisal da uvaza sadike iz spanije. Nevem ali je to res ali ne. V trgovini so vsi paradajzi brez okusa ker vse na silo raste nima niti casa razviti okusa. Ze ce doma sadike delas celo stanovanje po paradajzkih disi
smile-1.gif

Pa se katera vrsta je najboljsa? Po mojih izkusnjah in svetovnih raziskavah je zakon brandywine.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Če je hibrid, kaj se lahko zgodi "s tamladimi"?
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Vsak domac paradajz je boljsi od kupljenega. Za lust sem slisal da uvaza sadike iz spanije. Nevem ali je to res ali ne. V trgovini so vsi paradajzi brez okusa ker vse na silo raste nima niti casa razviti okusa. Ze ce doma sadike delas celo stanovanje po paradajzkih disi
smile-1.gif

Pa se katera vrsta je najboljsa? Po mojih izkusnjah in svetovnih raziskavah je zakon brandywine.
načeloma je vseeno od kod so sadike ( čeprav jih lušt kupuje v sloveniji )
zadnjič je imel v lidlu tudi volovsko srce. sem bil prijetno presenečen
je pa tako, da v tem času še ni "pravega sonca" in nobena vrsta pač nima tistega poletnega okusa, čeprav za industrijski paradajz v tem času lušt sploh ni slab
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.066
1.272
113
Od kje pa ti to, da Lust kupuje sadike v Slo? Kdo pa jih vzgaja. Trosite bedarije. Njihove sadike so pripeljane iz Nizozemske.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Lani je bilo na Luštovi strani, da njihove sadike vzgajajo na Madžarskem in da to ni sorta paradajza. Torej da jih delajo vsako leto na novo.

Pomeni, da je torej hibrid?
Prav lepe mladike mi delajo iz semena, moja me pa masira, da iz tega nič ne bo
rolleyes-1.gif
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Letos mi je bil lušt kupljen v Hoferju po ene dveh letih spet top paradajz! Zgleda da so malo nazaj popravli ali pa štacunarji ne goljufajo in pod luštom prodajajo drugo? :p
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Aja, pozabil sem napisati bistveno misel: zadnjih nekaj let paradižnik iz naših trgovin - katerih koli z Leclercom vred, nima nobenega okusa, niti v najdebelejši sezoni ne. Tako kot tudi krompir, ki je uporaben kvečjemu za pomfrit
shocked-1.gif
.

Krompir že par let sadim svoj, seme pa kupim v Mostah - to je to!
smile-1.gif

Sedaj bi rad uredil še paradajz . Pravite Brandy in Wine sorti. Še katera aktualna? (Za Lušt bomo pa videli čez par mesecev
cheer.gif
)
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Lušt je meni zdajle ok in bi domačega najraje videl češnjevca in volovsko srce.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.460
9.194
113
po logiki: edina razlika med luštom in španskim paradižnikom je, da slednji pride od daleč- torej transport in pa da ga obirajo črnci. Tehnologija pridelave je povsem enaka.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Boli mene patak kaj od kje kako, koliko sonca vidi, jaz ti letošnjjega lušta izberem med 10timi drugimi paradajzi, ki so zdajle na voljo v štacunah.

Ma prav spedenu bom ta test, ker me res zanima, mi ga bo moja pripravila itak bere alter. :D
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Lust kupuje sadike iz nizozemske od podjetja, ki se s tem ukvarja in je tudi financiralo lust. Lust se je pa zavezal, da bo od njih kupoval sadike. Je pa to sorta, ki dobro uspeva pod tocno dolocenimi pogoji. Rastlinjak, temperatura, vlaga.... Doma na vrtu vprasanje kaksen bo uspeh
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
glejte kaj piše na njihovi strani in potem pametujte o mađarski, nizosemski itd

http://www.lust.si/pridelava

Sadike za LUŠTen paradižnik zrastejo iz gensko nespremenjenih semen, kupljenih v Sloveniji, za vzgojitelja sadik pa se vsakokrat skrbno odločamo. Deset tednov stare sadike v sredini januarja zasadimo v naravno mešanico šote in kokosovih vlaken v našem rastlinjaku, nato pa pričnemo z vzgojo rastlin - z veliko ljubezni in posluha do tega, kaj rastlina potrebuje. Sicer pa je paradižnik plazilka, z življenjsko dobo do dveh let.

Pri nas zrastejo v 11 mesečnem ciklusu od 9 do 11 metrov. Z vrvičnim sistemov za dvigovanje in spuščanje, ki ga uporabljamo, je delo z njimi preprosto, saj so plodovi večino časa na dosegu roke.
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Boli mene patak kaj od kje kako, koliko sonca vidi, jaz ti letošnjjega lušta izberem med 10timi drugimi paradajzi, ki so zdajle na voljo v štacunah.

Ma prav spedenu bom ta test, ker me res zanima, mi ga bo moja pripravila itak bere alter. :D
Letos ga še nisem probal, je bil pa zadnji dve leti popolnoma enak ostalim industrijskim, le da je bil konkretno dražji.
Jasno pa je, da se nobeden ne more primerjati s paradjzom, ki ti zraste na vrtu doma. Ker doma ga obereš, ko je res zrel in ima največ okusa. V trgovine pa pridejo napol zreli, zato ni nobenega okusa.