Panoramski posnetek oz 360° posnetek

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
v soboto imam napovedan en tak zanimiv fotoshoting, kjer naj bi poslikal vadbeni plac ene skupine in bi rad naredil tak 360° posnetek... zdaj pa - slikat znam, kako pa potem slike zlimat skupaj, da dobiš tak posnetek - no, tu pa bi se obrnil za pomoč na vas.
smile-1.gif
photoshop kaj pomaga, ali potrebujem drug program?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.014
113
Panorama maker. Jaz uporabljam 3.0 verzijo. Naredi ti pa panorame od vertikalnih,horizontalnih, 360stopinj..

Naredi ti pa .jpg ali pa neke vrste video, tako da slika recimo rotira če imaš 360 oposnetek.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Autostitch:
http://www.cs.ubc.ca/~mbrown/autostitch/autostitch.html

Citat:
Kako slikati (nastavitve)



Pri slikanju panoram je pomembno da so vse slike enako osvetljene, saj tako prehodi med slikami niso opazni. Panorame toraj slikamo v manual načinu, kjer sami nastavimo zaslonko in čas osvetlitve. Pametno je najprej izmeriti svetlobo po celem prostoru in aparat nastaviti tako da ne bomo dobil preveč prežganil delov. Prav tako moramo nastavitev beline (white balance) nastaviti sami, auto white balance funkcija bo spreminjala nastavitve beline med slikami in spet bom prišlo do prehodov. Druga opcija je da slikamo v RAW formatu in potem vsem slikam nastavimo enako belino v raw pretvorniku. Aparat običajno držimo vertikalno, da dosežemo čim večji vertikalni vidni kot. Horizontalno ga držimo kadar je pomembno da za 360 stopinj porabimo čimmanj slik, vertikalni vidni kot pa naz ne zanima. (naprimer soba polna ljudi) Pri slikanju je pomembno še da se dve sosednji sliki prekrivata vsaj za 20%, lahko pa tudi za več, kar nam daje več maneverskega prostora pri popravljanju napak in tudi nasplošno olajša izdelavo panoram.

Vir: Izdelava panoram - e-Fotografija.si
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz tudi priporočam autostich. Samo označiš vse slike in ti lepo sam vse skupaj zloži, obrne...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.014
113
Panorama Maker ni freeware. Mislim da noben taki programček ni, kje pa ga lahko dobiš pa saj veš, da se je treba malo znajt.

Sam sem uspešno naredil kar precej panoram, tako da sem zadovoljen.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pa slikaj bolj na gosto, recimo da se zaporedni sliki nekje do polovice prekrivata. Ker če boš slikal od roba do roba zna biti problem. Sredinski del slike ima manj takšnih in drugačnih aberacij, pa tudi ostrina je boljša.
Pa tudi po višini ne škodi če jih bolj na gosto slikaš, razen če misliš naredit samo eno vrsto. Ampak tega ti ne priporočam, ker je treba končno sliko močno obrezati da dobiš ven pravokotnik.
 

disco

Fizikalc
21. jul 2007
1.102
0
36
360 ne bos nikoli naredil tako, da ti bo vsec, ce ne bos imel stativa in glave. Malce si poglej kaj se dogaja ko delas panoramo, oz. kako se ta glava vrti. Poleg tega pa panoramo delas vertikalo, da dobis cimvec visine.. Pa ce imas kaksen 10mm je tudi fajn.