"Pametni" termostati

pablohasan

Fizikalc
18. avg 2007
1.104
3
38
V stanovanju imam svojo plinsko peč. Trenutno jo krmili nek Siemensov programabilni termostat, ki mi pa žal ne ustreza preveč. Moj urnik je precej nepredvidljiv, zato bi imel rad neko avtomatiko, da bi gretje vklapljala, ko sem doma oziroma, da bi ga lahko vklopil na daljavo, ko se bližam domu.

Zaenkrat sem gledal Tado. https://www.tado.com/ie/
Dodaten plus bi bila možnost, da ta "pametni" termostat krmili tudi inverter klimo, ki jo uporabljam za dogrevanje. Bi bilo to mogoče?

Za izkušnje in predloge sem že vnaprej hvaležen.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Jst imam na mojem fismanu (vitopend 100) zmontirano tole:

http://www.poersmart.com/


HTB1Q_aSPFXXXXaqXFXXq6xXFXXXJ.jpg


https://www.aliexpress.com/store/pr...248.html?spm=2114.12010608.0.0.e31aa7e8pMlyGo


Nastavitve in trenutno stanje lahko spremljaš in nastavljaš preko android aplikacije. Za vsak dan v tednu več vklopov in izklopov in različne temperature. Dal sem ga v spalnico, kjer je najhladnejši prostor. V dnevni imam original viessmannov termostat kjer lahko nastaviš samo 2x dnevno ON/OFF in dve temperaturi. Je pa v dnevni še kamin in mi ne vključi gretja kadar kurimo v kaminu. Imam zdaj naročenega še enega za otroške sobe.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.950
5.026
113
Čaki malo... kaj za vsako sobo imaš svoj vod in svojo vodno pumpo, ali mešalni ventil?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.398
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Caki, to mas tko, da ti overridea termostat iz dnevne?? A prav razumem?

Tale in original fismanov je v bistvu ON/OFF stikalo. Lahko sta oba na ON, izklopi pa zadnji kateri doseže najvišjo nastavljeno temperaturo.


Čaki malo... kaj za vsako sobo imaš svoj vod in svojo vodno pumpo, ali mešalni ventil?

Pumpa je ena in en vod na radiatorje. Termostat krmili peč, v ostalih prostorih brez termostata pa so termostatski ventili (ročni) na radiatorjih kjer nastaviš želeno temperaturo. Bi bilo zanimivo, če bi dobil še digitalne termostate za radiatorje in preko aplikacije nastavljal temperaturo zapiranja radiatorja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Popravite me v mojem razmišljanju (tako so meni rekli stari mojstri): centralni termostat krmili vklope izklope časovno (urno in dnevno) in temperaturno, potem pa so še termostatski ventili, ki zapirajo temperaturno (no v pisarni imamo one "pametne", ki imajo not tudi časovni program, ker nimamo centralnega termostata) in potem se to dvoje tepe med sabo?
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.775
2.666
113
Ja se lahko tepe med seboj. V sobi kjer imaš termostat nimaš termostatskega ventila ker bi se tepla med sabo. Imaš pa termostatski ventil naprimer v spalnici, kjer želiš nižjo temperaturo kot v dnevnem prostoru.

Jaz termostatskega ventila sigurno nebi dal v dnevni sobi, kuhinji ter kopalnici.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Eno vprašanje. Imaš stanovanje, ogrevanje na toplarno na vročevod in en kup radiatorjev po stanovanju. Ali je možno urediti kak sistem s termostatom, da ti po določenem urniku odpira, zapira ventile ali glede na temperaturo?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Centralni termostat bo vedno reguliral črpalko in/ali mešalni ventil glede na temperaturo v sobi, kjer se nahaja. Jaz imam termostat nastavljen 2°C višje od želene temperature, nato pa na vseh radiatorjih avtomatske termostatske glave. Špila top, vsaka soba svoj temperaturni režim. recimo pri TČ bi se moral temu odpovedat, ker baje je višek udobja, da imaš dan in noč povsod enako temperaturo (tako pravijo strokovnjaki tukaj na forumu)...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ja se lahko tepe med seboj. V sobi kjer imaš termostat nimaš termostatskega ventila ker bi se tepla med sabo. Imaš pa termostatski ventil naprimer v spalnici, kjer želiš nižjo temperaturo kot v dnevnem prostoru.

Jaz termostatskega ventila sigurno nebi dal v dnevni sobi, kuhinji ter kopalnici.


Avtomatske termostatske glave na vsakem radiatorju. Doma uporabljam Danfoss, v drugem stanovanju Honeywell (HR20, HR25 in HR30)
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.775
2.666
113
Gargy verjamem da imaš, sam da jih imaš v prostorih ki sem jih navedel zgoraj je samo metanje denarja stran.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Eno vprašanje. Imaš stanovanje, ogrevanje na toplarno na vročevod in en kup radiatorjev po stanovanju. Ali je možno urediti kak sistem s termostatom, da ti po določenem urniku odpira, zapira ventile ali glede na temperaturo?
Išči EMOS ventile na Mimovrste ali pa IOIO HT 2000 (ti so z Ebaya, so tudi pod drugimi blagovnimi znamkami) - vsak deluje kot svoj programski termostat. Mi imamo take v pisarnah, kjer smo na skupni kotlovnici in na vertikalnih vodih. Nastavljena temperatura + časovni režim.

Edit Linki: https://www.ebay.de/itm/4-Stuck-Ele...817553&hash=item5b3988ced9:g:lpoAAOSwWB1Z3ksb

https://www.mimovrste.com/regulacija-temperature/emos-termostatska-glava-t30
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

Gargy verjamem da imaš, sam da jih imaš v prostorih ki sem jih navedel zgoraj je samo metanje denarja stran.

Kuhinja, jedilnica in dnevna soba je pri meni vse v enem prostoru, kjer je tudi glavni termostat, noter sta pa 2 radiatorja. Na obeh je avtomatski ventil, da drži temperaturo nižje od glavnega termostata - naloga tega ostaja praktično samo reagiranje na vremenske spremembe (regulacija temperature dvižnega voda). V kopalnici ga res nimam, pozabil poudarit.
 

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.273
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Super.
Išči EMOS ventile na Mimovrste ali pa IOIO HT 2000 (ti so z Ebaya, so tudi pod drugimi blagovnimi znamkami) - vsak deluje kot svoj programski termostat. Mi imamo take v pisarnah, kjer smo na skupni kotlovnici in na vertikalnih vodih. Nastavljena temperatura + časovni režim.

Edit Linki: https://www.ebay.de/itm/4-Stuck-Ele...817553&hash=item5b3988ced9:g:lpoAAOSwWB1Z3ksb

https://www.mimovrste.com/regulacija-temperature/emos-termostatska-glava-t30

Hvala!
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
545
32
28
Če boš vzel Tado sistem lahko z pomočjo IFTTT avtomatsko izklopiš ogrevanje ko greš od doma ali npr. se avtomatsko vklopi ogrevanje po 10 minutah ko zapustiš službeno wifi omrežje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
@all
Dajte še malo napisat koliko so vas koštali ti “sistemi” - www termostat, glave ...

Sam imam:
SALUS IT500 Plus
SALUS 300
www adapter za Nordica peletni kamin
Phillips HUE - vtičnice za oljno peč in kombinirani jojler
“Pogoji” - www krmiljenje dveh peči in 3 ločenih bivalnih enot + obvezno možnost kontrole temperature v eni “dislocirani” bivalni enoti
“Omarica” z releji za peči in mešalne ventile

Čaka me “razširitev” s SONOFF temperaturnimi senzorji - kontrola temperature v “dislocirani” enoti in vžig oljne peči
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Termostatske glave:
Honeywell HR20 - 20€
Honeywell HR25 - 25€
Honeywell HR30 - 30€
Danfoss Eco - 30€
Danfoss Eco BT - 35€
Danfoss Z-Wave - 45€

Smart Home oprema:
3x RPI3
2x Arduino
3x pametna vtičnica z merjenjem - 50€/kos
3x multisenzor (temp., vlaga, gibanje, svetlost, vibracije) - 40-60€ (3 različni)
4x pametna stikala, 2 kanalna, z merjenjem moči - različna, 30 - 50€/kos
2x dimmer, z merjenjem moči - 35€/kos
2x RGBW E27 bulb Aeotec - 25€/kos
2x Yeelight RGBW E27 bulb - 15€/kos

Xiaomo oprema:
1x Gateway V2
1x Magic Cube
1x MultiSwitch
1x Micro movement sensor
3x temp+humidity sensor
3x MiFlora Plant sensor (vlažnost zemlje, prevodnsot zemlje, temperatura, svetloba)
2x Xiaomi IR Blaster

Vse skupaj nadzira programska oprema Domoticz na RPi3.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.775
2.666
113
Kuhinja, jedilnica in dnevna soba je pri meni vse v enem prostoru, kjer je tudi glavni termostat, noter sta pa 2 radiatorja. Na obeh je avtomatski ventil, da drži temperaturo nižje od glavnega termostata - naloga tega ostaja praktično samo reagiranje na vremenske spremembe (regulacija temperature dvižnega voda). V kopalnici ga res nimam, pozabil poudarit.

Mi je jasna tvoja konfiguracija, samo zakaj termostatska glava v dnevnem prostoru kjer imaš termostat. Po tej logiki se sistem ne ugasne ko je v prostoru prava temperatura saj imaš temepraturo na termostatskih glavah nastavljeno na nižjo temperaturo kot na termostatu. Če mene vprašaš morajo za pravilno delovanja termostata biti v prostoru kjer je le ta radijatorji odprt na ful in zato tam ne rabiš termostatskih ventilov.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Tako bi naj bilo. Problem je, da dnevni prostor bolje zadržuje toploto, kot recimo otroške sobe. Ista površina je tudi kuhinja in ob kuhanju se v tem celotnem prostoru nekoliko dvigne temperatura. In se je začelo dogajat, da je v otroških sobah padla temperatura tudi pod 19°C, medtem ko je pri termostatu še vedno bilo nastavljenih 20°C. In tako je ostal mešalni ventil zaprt. Pri 2°C višji temperaturi pa ostane tudi ponoči okrog polovice odprt, kar daje dovolj energije tudi za ostale sobe, ki jo potrebujejo... Nekaj časa sem potreboval, da sem vse skupaj nastavil, da špila kot mora, vendar zdaj je res optimalno nastavljeno.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.404
113
še v SLO - ampak komaj
Gargy

Presneto - ni vsak dohtar dveh, treh tehničnih smeri, da si tole zloži. :p

Poanta je, da ne obstaja “out of the box” varinata - in da je dejansko treba precej znati, da si optimalno zložiš.

Ja sem začel s “out of the box” rešitvami, ker sem rabil “takoj delujoče” delna sklope - se pa sedaj že dve leti poskušam prepričati, da bi vse razmetal in “optimalno” zložil.
Pa verjento ne bom nikoli ...