Opolnoči rekord na bencinskih črpalkah

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.172
2.269
113
Zaradi zmerne rasti cen pogonskih goriv in novega dviga trošarin bomo opolnoči verjetno bencin točili najdražje doslej. Bencin se bo predvidoma podražil za odstotek, dizel pa za okoli dva.

Opolnoči se bodo v Sloveniji znova spremenile cene tekočih goriv. Tudi tokrat bomo doživeli podražitve. Če so naši izračuni pravilni, bo bencin dražji približno odstotek, dizelsko gorivo pa okoli dva odstotka. Za liter bencina bo tako prvič v novejši zgodovini Slovenije treba odšteti več kot 1,22 evra. Do zdaj smo najdražje vozili v prvi polovici julija 2008, ko je liter bencina zaradi rekordnih cen nafte stal 1,217 evra.

Tokratni rekord je bolj posledica rasti trošarin. Pred dvema letoma je delež trošarine v končni ceni bencina znašal 29,5 odstotka, zdaj je ta delež že 40 odstotkov in se vsaka dva tedna še povečuje. Skupno delež davščin v litru goriva znaša 57 odstotkov, pred dvema letoma pa je bil ta delež več kot deset odstotnih točk manj.

Zmerna rast cen goriv na borzah

Tudi tokrat bo vlada namreč trošarine dvignila za pol centa na liter goriva, kar je približno polovico prispevka k rasti cene bencina. Bencin na mediteranskih borzah je bil v preteklih dveh tednih okoli tri odstotke dražji kot v prvi polovici junija, vendar pa se je v povprečju v tem času za odstotek in pol zvišala tudi vrednost evra. Osnovna cena bencina pred maržami in dajatvami se je tako zvišala za dober odstotek, kar bi ob nespremenjenih trošarinah bencin podražilo za okoli pol odstotka.

Tokrat se bo, kot kaže, bolj podražilo dizelsko gorivo, saj so se po naših podatkih cene dizla na mediteranskih borzah v zadnjih dveh tednih povzpele za slabih pet odstotkov. Ob nespremenjeni trošarini bi se tako cene dizla na naših črpalkah zvišala približno za 1,5 odstotka.

Vir: Finance

nahrung002.gif
 

motofix

Pripravnik
18. feb 2008
92
0
6
Ljubljana
A mi lahko kdo razloži tole matematiko:

julij 2008 sod nafte na trgu je stal cca 150 USD dolarjev, 1 liter bencina pa 1,217 eura

danes sod nafte na trgu stane cca 80 USD dolarjev, 1 liter bencina pa jutri 1,22 eura

Bravo naša vlada.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pojdi lepo v Rusijo in boš plačeval za brozgo okoli 60 centov na liter.
V petek sem bil v A. Gorivo v glavnem dražje kot pri nas na renomiranih črpalkah, privatne zadeve mi je odsvetoval prijatelj, ki živi ob meji (Šentilj). PRavi da je gorivo dvomljive kakovosti. Bo že vedel zakaj...
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Super.
Zdajle ko se začne turistična sezona, je najboljša rešitev za našo v večini samo prehodno državo, ki jo nažalost bp prepelješ s četrtino tanka, da še zviša cene goriv v primerjavi s sosednjimi državami.

Pahor, Križanič, pa vi ste caRji.
cheer.gif
 

panoramic

Fizikalc
20. mar 2010
1.837
0
36
Saj bo pred volitvami zmanjšal trošarine in vsi bodo veselo še enkrat obkrožili SD.
cheer.gif


P.S.: Saj ne, da bi bile druge alternative kaj boljše.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.172
2.269
113
Ja ja še malo pa bo folk začel gorivo krast ter posledično vlamljat v avte...
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Saj je KrižaNIČ obljubil da bomo meli sam v času KRIZE tolk nabite trošarine...

Pozabil pa je omenit, da bo on poskrbel za to, da bo država večno v krizi.
bonk.gif


So politiki v slo, kateri pokradejo mio€.....so pa politiki kot Križanič, kateri med spanjem vsako noč naredijo za mio€ škode.
hysterical-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Glede na to koliko je plehovja po cesti in kako se nekritično vozimo sami v avtu in kako uboga šolajoča se populacija veselo kupuje stare požrešne kripe in se neracionalno prevaža od punkta do punkta je gorivo še zmeraj poceni...
Kriza bo takrat, ko bomo začeli razmišlajti in se voziti v službo s kolesom (tudi iz primestja), uporabljati BUS in vlak...
 

alter01032010

Pripravnik
1. mar 2010
300
0
16
Teoretiziramo, kaj bi bilo bolje, lahko vsi, praktično se bomo pa vozili z avti neglede na ceno bencina. In samo to je resnica ...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.172
2.269
113
Roberto ni v tem problem, jaz razmišljam v tej smeri vednar tempo življenja mnogo krat ne dopušča javnega prevoza. Kaj meni pomaga vlak ali avtobus če pa se pogosto znajdem v situaciji ko moram bit v eni uri na 3 mestih in ta mesta so med sabo kar nekaj km oddaljena in to vsaka v svojo smer. Javni prevoz super vendar takšen kot je v kakšni Budimpešti. Tisto je prevoz ko imaš tramvaj vsaki 2 minuti + še ostale stvari in to za pošten denar. Je pa res da se vedno lahko varčuje. Tudi jaz se kdaj peljem v mesto in nazaj po nepotrebnem in nardim tam 40-50 kilometrov. Se po novem pač ne bom... Je pa neverjetno zadnji 2 leti, kam pogledaš se vse draži.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.352
679
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Glede na to koliko je plehovja po cesti in kako se nekritično vozimo sami v avtu in kako uboga šolajoča se populacija veselo kupuje stare požrešne kripe in se neracionalno prevaža od punkta do punkta je gorivo še zmeraj poceni...
Kriza bo takrat, ko bomo začeli razmišlajti in se voziti v službo s kolesom (tudi iz primestja), uporabljati BUS in vlak...

S kolesom se je nevarno vozit pa se tuša nimamo na sihtu
smile-1.gif
... Dokler se bo se vedno ceneje vozit z avtom ze ce sta samo dva v avtu... bo tako, kot je...
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.042
4.049
113
Men se pa sam smeje ko grem mimo črpalke. Jaz se vozim za 0.25EUR elektrike/100km.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.374
156
63
Jaz sem bil v petek v Avstriji, cena dizla na Shellu 1,148. Se mi zdi, da ni ravno nerenomiran. Najdražji v Celovcu, ki sem ga zaznal je bil 1,151.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ja...jaz bi gor služu ene 2500€.
cheer.gif


Kar je še plin...sam draži se isto.

PS. Kaj je pa s kurilcem? Kdaj ga bo križanič izenačil z dizlom?