Omejitev hitrosti - kdaj križišče razveljavi omejitev?

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Glede na to, kar je napisal jekleni zgoraj s fotkami in glede na to, kako so učili v avtošoli, sama cesta po sebi ne razveljavi omejitve, kot sprašuje OP (če "obkrožena cesta na sliki razveljavi omejitev"). Omejitev razveljavi kvečjemu tabla za konec naselja ali ustrezen znak - in znak (križišče s prednostno cesto) stoji točno na mestu, kjer so čakali "nabiralci". Do tja pa sam menim, da je omejitev 60.

Se prav spomnim debate z inštruktorjem, ko je na vprašanje "kdaj se omejitev razveljavi" povedal, da mora v takih primerih stati znak (stop ali prednostna cesta). V obratni smeri (Ljubelj-Tržič) na podobnem mestu stoji bajta z znakom za konec omejitve, ker sam dovoz nima prometnega znaka. Street view:

(obenem pa hvala za info, grem občasno čez Ljubelj in bom dodatno pozoren za kontrole)
Nekaj 100m naprej od policajev je znak za konec 60 omejitve in tunel.
Ta definicija o nekategorizuranih cestah in podobno pa je najbrž napisana samo za tiste ki se upajo v boj z sodišči in iščejo luknjo v zakonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Corvette

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Bolj za firbec kot zares - po cesti na Ljubelj sem vozil 80 km/h, nekje je bil skrit znak za 60, 300 m naprej pa policija. Ni kaj, kazen bom plačal, čisto iz firbca pa imam naslednje vprašanje.

Zanima me, če obkrožena cesta na sliki razveljavi omejitev (znak za omejitev stoji cca 200 m zadaj), kraj, kjer je stala policija pa je označen? In še 'podvprašanje', če je odgovor pritrdilen - kako potem kar koli dokazovati pri organih, glede na to, da na nalogu ni točno podano, kje je bila izmerjena hitrost, torej pred ali za križiščem (ali se motim )?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Poglej priponko 28325

V bistvu je tole samo izvoz iz glavne ceste na parkirisce oz. stransko cesto... po tej cesti ne smes it nazaj, tako da je logicno, da ne razveljavi omejitve... ker iz te ceste ne more priti noben voznik... in se zgovarjati, da ni vedel, kaksna je tukaj omejitev...

ce pogledamo iz nasprotne strani je tabla, ki oznacuje tocno to...

D8641980-0792-4397-8032-E19D718C9968.jpeg
 
Nazadnje urejeno:

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Pa ne more biti tako da moraš po hrbtni strani znaka stranske ceste ugotavljat ali omejitev prekliče ali ne. To je naravnost butasto, avtomobili so začeli sami brati znake, jih prikazovati in tudi upoštevati ko je avto na tempomatu. Skrajni čas je da se infrastrukturo spravi v red, zakon pa popravi da preklic znaka lahko samo prekliče za to namenjen znak.

Kje po Evropi pa še velja to pravilo da križišče izniči omejitev?
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.673
732
113
Poglej, nisem detaljno bral vsega od prej, sem imel 7 let nazaj identično situacijo, sem imel celo sodnika reševal sem se za kazen in 1000 na 500 eur in kazenskih iz veliko na manj. Zanimivo sodnica ni hotela na naroku nič slišati, sem moral zagroziti s kazensko ovadbo sodnice, če ne bo pred izdajo sodbe preverila vseh dejstev. Jo je malo šokiralo, da ji grozim z ovadbo za malomarno delo in je prosila in AMZS in Javno razsvetljavo iz LJ. za pojasnila , ali so tam križiča cesta čez Savlje v Ljubljani ali ne. Zanimivo oba naslova sta ugotovila, da jih je od table za omejitev brzine celo več, kot sem jaz navajal. Pojasnjeno je bilo, da je križišče dejansko vsak tudi makadamski dovoz, po katerem se nekam pride , npr. na več njiv, v samo vas in podobno, izrecno so pa navedli, da križišče pa ni, če gre le za dovoz do neke hiše, se pa ne da nikamor priti, razen nazaj po isti poti do ceste. Tako sem bil potem mileje kaznovan, celo Policistka se je potem na sodbo pritožila, z neumnimi navedbami, višje sodišče je kasneje to zavrnilo in potrdilo nižjo sodbo.

Torej v tvojem primeru imaš podatek, kje na koliko m so te izmerili in pa brzino, če je bila točka meritve, za onim uvozom desno ali levo, potem tam velja splošna omejitev mislim, da 90 km/h, če so te pa merili po m pred tem odcepom in če med tablo in tem odcepom ni nobenega drugega križišča (lahko samo cesta na eno stran ali peščena cestica - ne rabi biti na obe strani) potem boš pa žal kriv.

Tako, kot sem napisal je bilo 100% še 7 let nazaj, sedaj če se je od takrat definicija, kaj križišče je, kaj spremenila, pa le preveri.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.499
9.200
113
Ampak če se je uradno ugotovilo, da je bila tvojs omejitev razveljavljena, zakaj si bil potem sploh še vedno kaznovan?
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Pa ne more biti tako da moraš po hrbtni strani znaka stranske ceste ugotavljat ali omejitev prekliče ali ne. To je naravnost butasto, avtomobili so začeli sami brati znake, jih prikazovati in tudi upoštevati ko je avto na tempomatu. Skrajni čas je da se infrastrukturo spravi v red, zakon pa popravi da preklic znaka lahko samo prekliče za to namenjen znak.

Kje po Evropi pa še velja to pravilo da križišče izniči omejitev?
Očitno se nikoli nisi peljal skozi Poreč.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Pa ne more biti tako da moraš po hrbtni strani znaka stranske ceste ugotavljat ali omejitev prekliče ali ne. To je naravnost butasto, avtomobili so začeli sami brati znake, jih prikazovati in tudi upoštevati ko je avto na tempomatu. Skrajni čas je da se infrastrukturo spravi v red, zakon pa popravi da preklic znaka lahko samo prekliče za to namenjen znak.

Kje po Evropi pa še velja to pravilo da križišče izniči omejitev?

Saj ni treba predvidevat, kaksen znak... le mozgane je treba malo vklopit... Ce je tam polna crta, se iz te ceste ne da brez prekrska zapeljati levo proti Trzicu... Cesta je tudi tako speljana, da se vidi, da gre za izvoz iz glavne ceste... in malo naprej je krizisce, ki je namenjeno zavijanju desno proti Ljubelju...

Malo pred tem odcepom je celo tabla, da gre za odcep in ne za krizisce...

960C9996-EED9-498B-A928-21EE60342D90.jpeg


Poleg tega je pa se to, da ce so policaji merili tam, kjer je oznaceno, je velika verjetnost, da so ga izmerili ze pred to cesto...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
Jest, na levi strani ceste imaš postavljen znak trikotne oblike, katerega pomen je jasen z obeh strani - da gre za križišče. razen če zakonodaja priznava tudi križišča samo na eni polovici reginalne ceste...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.336
5.853
113
pri taščici
Ja, zdaj moramo samo še ugotovili lokacijo kje je bil izmerjen. Če je bil.merjen preden je prišel do trikot znaka, potem naj plača. Če je bil merjen za znakom potem pa naj začne razmišljati matofillov recept.
Sumim da je bil merjen preden je prišel do znaka
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.397
965
113
Obišči stran
V bistvu je tole samo izvoz iz glavne ceste na parkirisce oz. stransko cesto... po tej cesti ne smes it nazaj, tako da je logicno, da ne razveljavi omejitve... ker iz te ceste ne more priti noben voznik... in se zgovarjati, da ni vedel, kaksna je tukaj omejitev...

ce pogledamo iz naslrotne strani je tabla, ki ounacije tocno to...

Poglej priponko 28334

Samo če tukajle pripelješ iz zgornje ceste, pa tegale znaka ne vidiš in gladkomalo zapelješ na glavno cesto...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.103
743
113
Tisti trikotni znak samo oznacuje, da ob izvozu s parkirisca nimas prednosti...
ne, po definicije gre za znak, ki označuje križišče/priključek, kjer imajo prednost vozila, ki vozijo po glavni cesti. zato je tudi drugačne oblike, kot ostali znaki. lahko bi kvečjemu debatirali, ali gre v konkretnem primeru za križišče ali priključek
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
ne, po definicije gre za znak, ki označuje križišče/priključek, kjer imajo prednost vozila, ki vozijo po glavni cesti. zato je tudi drugačne oblike, kot ostali znaki. lahko bi kvečjemu debatirali, ali gre v konkretnem primeru za križišče ali priključek
In v cem je razlika? ;) Ali prihajas i neprednostne ceste ali prihajas na cesto, kjer imajo drugi prednost? :D

Glede na to, da je to izvoz iz parkrisica/pocivalisca, ki je itak ze precej let zaprto... odkar na drugi strani ni vec lokala... bi rekel, da gre v konkretnem primeru za prikljucek ...

maps_23127C4A.png


Tista omejitev na 60 km/h je tam tudi cisto brezveze... odkar je lokal zaprt (zaprt je, odkar so tam odkrili gojisce travce :) ... to je bilo pred ene petimi leti ... ) ... Ampak ker pac je tam, je veljaven... In policaji oz. inkasanti itak kasirajo najveckrat tam, kjer vedo, da bodo kaj pokasirali... :p
 
Nazadnje urejeno:

mare_kit

Zelenc'
6. jun 2019
11
1
3
ni res, v novem pravilniku o prometni signalizaciji so to spremenili. po mojem mnenju brez veze, ker prej je bila enostavna logika "če je postavljen znak za križišče, potem je to krišišče in se omejitev razveljavi, v nasprotnem primeru ne gre za križišče in omejitev velja", zdaj pa se v križišča štejejo tudi nekategorizirane ceste

17. člen

(postavljanje znakov za izrecne odredbe)

(4) Prepovedi in omejitve, označene z znaki za prepovedi in omejitve (2200) ter posameznimi znaki za urejanje cestnega prometa (2407, 2408, 2409, 2409-1 in 2409-2), veljajo od mesta, kjer so postavljeni znaki, do mesta, kjer je postavljen znak o njihovem preklicu, sicer pa do prvega naslednjega križišča ali krožnega križišča javnih oziroma nekategoriziranih cest, ki se uporabljajo za javni cestni promet.
...
pika.gif
Nekategorizirana cesta je vsaka prometna površina, ki ni kategorizirana kot javna cesta in na kateri se opravlja promet na način in pod pogoji, kot jih v skladu s predpisi o varnosti cestnega prometa določi lastnik ali od njega pooblaščeni upravljavec te prometne površine (gozdne ceste, dovozne ceste in pristopi do objektov ter zemljišč, funkcionalne prometne površine ob objektih, avtobusne postaje, ceste v zasebni lasti in podobne).

No, po teh definicijah je znak za 60 km/h razveljavljen že cca 2 m po postavitvi, saj se na cesto priključi tako kolovoz kot dovoz do hiše.

Potem takem je v Sloveniji skorajda nemogoče legalno izmeriti hitrost, sploh na odsekih izven naselja, kjer so postavljene table za 60, 70 itd.

znak.jpg
 

mare_kit

Zelenc'
6. jun 2019
11
1
3
Ja, zdaj moramo samo še ugotovili lokacijo kje je bil izmerjen. Če je bil.merjen preden je prišel do trikot znaka, potem naj plača. Če je bil merjen za znakom potem pa naj začne razmišljati matofillov recept.
Sumim da je bil merjen preden je prišel do znaka

Plačal vsekakor bom, sprašujem zgolj zavoljo akademske debate - kot pa sem napisal en post višje, je glede na definicijo nekategoriziranih cest znak razveljavljen že dva metra po postavitvi, ko se na cesto priključi dovoz hiše, vmes pa še ene 5x zaradi gozdni/dovoznih poti.
 

Nenasiten

Fizikalc
16. sep 2011
845
70
28
Jaz mislim, da je omejitev še vedno 60.
To ni križišče, to je odcep, torej tu ne moreš priti na glavno cesto. Pravtako pa ni mogoče priti iz leve strani glavne ceste, ker je polna črta.
Razveljavitev je smiselna, ker če ti prideš iz stranske ceste na glavno, ne veš kakšna je bila prej omejitev na glavni. Torej velja omejiv v ali izven naselja ali pa je potreben "nov" znak za hitrost po križišču.

LP

za vprašat se je, zakaj je tam sploh znak 60. reku bi da zarad tega odcepa torej ma ta odcep neko zlo pomembno funkcijo, da so se clo jebeni inkasanti postavli tja. odcep in omejitev glede na velko težo (tam so najmanj otroški vrtec, šola, srednja šola in faks) razveljavi znak Nimaš prednosti, ampak najbrž so ga inkasanti izmerli 17 centimetrov pred tem ekstremno nevarnim dovozom.