iz fb
https://www.facebook.com/profile.php?id=100016923106958&__cft__[0]=AZUb74KMp1P9CVtnSqChPwgY9ygtncpeQRKFfgrx6jyKcF2hQsZFWbwDnphIugsc3xqWDrjamaoyl5kml862Y2rfOQ60rIxDT-MkuEgosT1em7eTwLDeG-a8K77gp7BSttEMjggJLU2YzJrnQE-mofU3NOGh3MBFhe_slWA3ahlRNsd4sF9QW6yeQzq6bVT-A3tUlSGBPa2-qOnVs-8-17dS&__tn__=<,P-R
Franko Pleško ·
rSpostdeon59ut1if0fmt8h uu9h0u012mcf0fig0tu81it4t66a103ggtg6 ·
Matic Munc
Dolenjci, nategnili so vas!
Tale zapis ne bo popularen. Boli me. Je pa resničen iz mojega pogleda. Če bi živel poleg kriminalcev, ki bi mi vsak dan kradli, ustrahovali in grozili, da ne bi mogel spati, imel kamere povsod in živel v napetosti bi popizdil kot vi, dragi Dolenjci. Upam pa, da bi imel tudi toliko treznega razuma, da bi videl še kaj.
Pred leti sem delal evropski projekt za integracijo romskih žensk v Kočevju kot zunanji. Projekt je furala LU Kočevje. Takratna direktorica mi je rekla, da upa, da Rominje ne bodo prišle v prostore LU, ker jih ne bi gledala, denar je pa dober. Upala je, da bom kot civil to razumel, ji pomežiknil in stisnil roko, kako dobro je vse nategnila. Župan je bil seveda Prebilič.
Rominje so prišle. Nezaupljive in prestrašene. Vse mlade inteligentne ženske brez izobrazbe. Skoraj vse mlade mame. Vse so želele končati OŠ in nekatere iti naprej, do ene, ki je želela študirati pravo, da bi bila zagovornica romskih žensk. Ni imela narejene OŠ. V Kočevju ne bi mogla nikakor narediti srednje šole pri 22 ali 23 letih, itak pa prej še OŠ ... Vse so imele telefone in so gledale na Instagramu nek svet Slovenk, ki so ga želele, vendar jim je bil nedosegljiv. Njihov denar in preživetje so bili v primežu kriminalcev. Njihove bančne kartice so bile v rokah kriminalcev. Ne mine teden, da se ne spomnim na te pogumne mlade ženske, ki so šle iz naselja na neko predavanje nekega psihologa iz Ljubljane ...Nikoli več jih nisem videl. Besede direktorice pa ostajajo ...
V zaporu na Povšetovi sem delal z Romi, vedno spoštljivo in jim skušal olajšati bivanje. Tega ne morem reči za vse moje kolegice in kolege, ki so bile včasih poniževalne in diskriminatorne. Žal. Cigani. Barabe. Nepismeni inj umazani. Vsi lažejo in kradejo. Ob grozljivem umoru na Dolenjskem na bencinski pumpi so aretirali tudi enega Roma, ki je res prišel tja samo napolniti tank bencina. Ostali resnični storilci so prosili, da naj se ga spusti, ker nima nič s tem. Če ne bi bilo res etičnega odvetnika na BPP, ki ga je rešil dolge zaporne kazni (hvala Marko!) bi danes ta človek sedel 20 let. Itak so vsi isti. Ja? To je resnica.
S kolegi smo pomagali romski ženski, ki je po smrti moža v delovni nesreči ostala sama s štirimi otroci. Vsi so končali OŠ v Ljubljani in nekako živijo. Obiski pri njej so bili vpogled v težo življenja.
Poslušal sem v torek čisto vse govore županov Dolenjske, Posavja in Bele krajine in potem še člane Vlade RS. Na trenutke me je zajel bes, ker smo vas toliko časa pustili kot drek na palici, vendar je še več ... Premier Golob je moral v tej napeti situaciji napovedati ukrepe, ki so vas vsaj malo pomirili, vendar so žal mnogi neustavni. Berite Ustavo RS! SDobro se sliši, vendar ne gre skozi marsikaj od napovedanega. To je pač neustavno. Želimo neustavne zakone? Nečesa pa župani niso omenili v svojih govorih in to je tisto, kar bi želel, da malo razmislite.
Vsi so prejemali denar za ureditev romskega vprašanja. Za zadnjii 20 let sem naredil tabelo. Kje je končal ta denar, da imamo zdaj smrt človeka? Berite.
V Mestna občina Novo mesto (MONM) so javno objavljeni naslednji podatki o prejetih sredstvih za reševanje romske problematike:
Leta 2021 prejeli ≈ 193.477 €.
Leta 2022 prejeli ≈ 396.410 €.
Leta 2023 prejeli ≈ 646.891 €.
Leta 2024 prejeli ≈ 895.733 €.
Kočevje - 443.186 € (prejeto; poročajo o sredstvih, uporabljenih za romske postavke: koordinatorji, nadzor ipd.).
Črnomelj - 50.000 € (minister – sklep za sofinanciranje komunalne infrastrukture v romskih naseljih, asfaltiranje poti). Občina ima sprejete programe ukrepov za Rome; tudi prijave na državne razpise.
Dolenjske občine — splošno poročilo. Povprečno letno ~800.000 € (v enem medijskem povzetku: »Občina je v tem času za reševanje vprašanj, povezanih z romsko skupnostjo, v povprečju letno porabila 800.000 €, torej 3,2 mio« — navedeno kot primer / ilustracija porabe).
EU / nacionalni razpisi (pokriva več občin). Razpis (2024/2025) za mrežo večnamenskih romskih centrov; sofinanciranje večprojektov (več milijonov EUR kot skupni paket za RS). To so razpisi, ki jih upravlja Ministrstvo za kohezijo / evropska sredstva — sredstva se razdelijo med izbrane projekte in občine/partnerje.
Državni programi / NPUR. Država dodeljuje dodatna sredstva občinam z evidentiranimi romskimi naselji (npr. 3,5 % primerne porabe in program ukrepov). Nacionalni programi in letne odločitve ministrstev (Min. delo, Ministrstvo za izobraževanje/MDDSZ) so vir rednih transferjev.
Ne Janša, ne Jelinčič, ne živ bog ne bo izbrisal Romov. Jih želite pobiti? Izginiti? Dati v taborišča? Naj zgradimo še en zapor za kar vse njih, pa bo konec težav? Ko bodo upam uspešno zatrli kriminalce, boste z njimi živeli skupaj in en ob drugem. Upam, da spoštljivo. Me pa plašijo tisti ljudje, ki sem jih videl na posnetkih v torek. To so bili tudi t.i. "Dolenjski Domobrani", ki obstajajo, kajne? Ki tepejo metalce dolgih las, alternativne mlade Dolenjce in predstavnike LGBTIQ+ skupnosti ... je tako? Nalijmo si čistega cvička, dragi Dolenjci.
Nalijmo si čistega cvička Dolenjci! Kdo kupuje orožje od kriminalcev? Kdo kupuje drogo od romskih dilerjev? Kdo fuka mlade Romkinje - prostitutke? Vse samo Romi? Iskreno, prosim!
In za konec. Eni smo starejši in smo že kaj doživeli. Gregor Macedoni je bil predsednik novomeških študentov med leti 1992 in 1996 in nam je njegovo delovanje v ŠOU še zelo poznano. Župan je eno leto mlajši od mene, sva generacija. Brez skrbi Gregor, se spomnimo tudi žabarji ...
https://www.facebook.com/profile.php?id=100016923106958&__cft__[0]=AZUb74KMp1P9CVtnSqChPwgY9ygtncpeQRKFfgrx6jyKcF2hQsZFWbwDnphIugsc3xqWDrjamaoyl5kml862Y2rfOQ60rIxDT-MkuEgosT1em7eTwLDeG-a8K77gp7BSttEMjggJLU2YzJrnQE-mofU3NOGh3MBFhe_slWA3ahlRNsd4sF9QW6yeQzq6bVT-A3tUlSGBPa2-qOnVs-8-17dS&__tn__=<,P-R