Okulistični pregled!

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Zdravo!

Verjetno bom naslednje leto šel delati izpit za katerorijo A in imam eno vprašanje, če je že kdo bil v podobni situaciji in kaj storiti.

Kot prvo, redno nosim očala za na daleč in tudi redno hodim na kontrole vide (samoiniciativno na 2 leti). Vendar pa me izredno moti podaljševanje veljavnosti izpita na 5 let. Malo sem spraševal po Celju in medicina dela ne podalšuje več kot 5 let oz. max. 10let v primeru določene dioptrije in nespreminjanju le te.

Moj namen je takšen: Priti k medicini dela z lečami in tam NE povedati da jih nosim? Posledičično bi dobil izpit brez omejitve, ne vem pa kako je z gledanjem pri zdravniku na tiste "table" in pregledom oči?

Ne me narobe razumeti, brez očal NE vozim, nadležno je samo vsake 5 let dajati denar in poti za birokracijo. Poleg tega si na 2 leti plačujem privat optika za nova stekla. Vozil bi tako kljub temu z očali, vendar se mi gre bolj za slovensko birokracijo. Najprej poti k okulistu 40€, nato k medicini dela 40€+, nato po novo vozniško in še novo sliko...

Ko potegnem črto me vse skupaj pride čez 100€ na 5 let (brez novih očal/leč, ki jih načeloma dobim oz. kupim na 4 leta).
Ko grem delati za A, bi pač v primeru "čistega" izvida uporabljal leče. Očala me namreč pod čelado zelo motijo (rošenje stekel pri malih km/h,...).

Torej, kaj storiti?

LP
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.070
113
Leče gor, pa na pregled. Itak boš tisti narobe obrnjen E videl tako kot treba.
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.297
61
48
Glej, v istem sranju sem tudi jaz. Letos so mi znižal iz 7 na 5 let. Ampak kaj čem....

Panika bo, ko boš vozil in te bo policija ustavila z očali, v vozniški pa ne boš imel napisane omejitve (vozi z očali ali lečami)

Pizdarija bo, ko boš povzročil ali boš udeležen v prometni nesreči. Najebal boš lahko v obeh primerih....

Jaz bi na tvojem mestu se dobro pozanimal.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Eh policaji ne komplicirajo... Če pa bi že komplicirali, bi rekel da jih imam ker škilim in ne zaradi deoptrije...

Ponavadi je dovolj, prijatli so dodali, da nimajo deoptrije ampak samo antirefleksna stekla
Policaj če res ni nevem kakšno teslo nebo težil, smotani so pa tile privat medicine dela ki hočejo služiti in ti dajo preglede na 3 leta.
Po dveh letih sem šel na prehled k okulistu, tretje leto potekel izpit in sem moral zopek k okulistu (ki je seveda rekel, da ni spremembe).

Mi poteče naslednje leto izpit zaradi očal, ampak če bi se dalo bi naredu brez očal (leče), samo da nebi hodu vsake 5 let na tele preglede. Saj lepo da skrbijo, da vsi vidimo, naj pa raje vodijo evidenco kdo hodi redno k okulistu in tisti ki hodu, naj podaljšajo za več...

Poznam primer, ko je starejši gozpod vozil s sivo mreno in tako sreča, da ni bilo nič. Takšni ne gredo ne zdravniku ne okulistu saj se bojijo da bodo za vedno izgubili izpit. Jaz, ki hodim pa redno na preglede, pa moram na preglede na 5 let.

KATASTROFA!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Vsakomur se s starostjo poslabša vid. Kdo pa gre vpisat, da vozi z očali, ko se to zgodi?
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.297
61
48
Glavno je da se zavedaš morebitnih posledic s prikrivanjem zdravstvenega stanja.

Kako pa boš to izvedel, če imaš že izvide okulista v kartoteki?
Na naslednjem pregledu jih bo zdravnik videl...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
In kdaj mora nekdo, ki že ima vozniški izpit brez zdravstvenih omejitev po naši zakonodaji ponovno delati zdravniški pregled pri podaljšanju dovoljenja, da bi zdravnik to videl? Kolikor vem, šele ko je star 80 let. Prejšnji obrazec mi je veljal do moje starosti 80 let. Če si ne bi zaželel nekaj, kar mi paše v denarnico, bi ga lahko imel do leta 2018. Mislim, da je to rok do katerega je potrebno menjati stare "papirnate" vozniške s kartico.
Mislim, da druge fore ni. Človek bi se moral torej na nek način "samoprijaviti" in reči, da se je situacija spremenila in da mu brez zdravniškega pregleda ne smejo podaljšati vozniškega dovoljenja. Je to predvideno? So predvidene sankcije? Ali obvešča zdravstveni sistem po uradni dolžnosti?
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Citat:
Uporabnik Rikolus pravi:
Glavno je da se zavedaš morebitnih posledic s prikrivanjem zdravstvenega stanja.

Kako pa boš to izvedel, če imaš že izvide okulista v kartoteki?
Na naslednjem pregledu jih bo zdravnik videl...

Greš k medici dela na pregled za izpit "A" (brez očal a z lečami). Če imaš srečo sploh vida ne omeni, če pa ga omeni, pa poveš da ne nosiš očal. Pri preverjanju oči ko gledaš na "tablo" pa zdravnik ne vidi da imaš kaj not... No ali pač?

Če nosiš očala, pa lahko zdravnik zahteva mnenje okolista, tam pa nemorš nič fejkat.

Verjetno je tole zadnje že kdo probal, težje je najti zdravnika ki ima gužvo in te samo fizično pregleda (višina, teža, pritisk....) očale vidi da ne nosiš, plačaš in greš ven....

Kar se tiče pa novega vozniškega dovoljenja... Po mojem do leta 2018 prineseš samo sliko in ti ga "podalšajo" in zamenjajo, nato velja zopet 10 let.
Bi bilo pa zanimivo, da bi vsi morali narediti še zdravniškega, vendar malo možnosti...recept za katastrofo
smile-1.gif
 

Rikolus

Fizikalc
19. jul 2007
2.297
61
48
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
In kdaj mora nekdo, ki že ima vozniški izpit brez zdravstvenih omejitev po naši zakonodaji ponovno delati zdravniški pregled pri podaljšanju dovoljenja, da bi zdravnik to videl? Kolikor vem, šele ko je star 80 let. Prejšnji obrazec mi je veljal do moje starosti 80 let. Če si ne bi zaželel nekaj, kar mi paše v denarnico, bi ga lahko imel do leta 2018. Mislim, da je to rok do katerega je potrebno menjati stare "papirnate" vozniške s kartico.
Mislim, da druge fore ni. Človek bi se moral torej na nek način "samoprijaviti" in reči, da se je situacija spremenila in da mu brez zdravniškega pregleda ne smejo podaljšati vozniškega dovoljenja. Je to predvideno? So predvidene sankcije? Ali obvešča zdravstveni sistem po uradni dolžnosti?
Nerodno primerjavo si dal.
V tvojem primeru gre za poslabšanje zdravstvenega stanja v času veljavnosti vozniške.

Pri njemu pa gre za primer prikrivanja zdravstvenega stanja. (slaboviden)

Ne pozabit, da boš moral prikrivat tudi na medicina dela, ko boš hodil na zdravniške preglede za službo (spet odvisno kam te bo delodajalec pošiljal).

Ampak OK. Opozarjam samo dobronamerno. Fant naj se sam odloči kako pa kaj, itak bo posledice sam nosil.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Le kakšne posledice neki?

Kakšne posledice so pa za zdravnike, ki bi bili dolžni javiti, da nekdo ni več sposoben voziti, pa tega v 99,9% ne počno?

Tole z očali je samo diskriminacija, zaradi vida moraš vsakih par let zgubiti dan po zdravstvenih domovih, ostali pa ne. Kot da je slabši vid kaj takega, kar s parom šipc niso znali popraviti že v 13. stoletju.
 

Smrkc

Fizikalc
24. feb 2009
3.152
22
38
36
jst sm ga v prvo mel za 5 let, potem mi je dala za 10let... zgleda je vse odvisn na koga naletiš...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.590
113
Jaz bi samo rad zvedel, kako stvari v resnici potekajo. Kolikor sedaj poznam stvari od kolegov, ki očala nosijo od mladosti, se mi zdi krivično, da morajo tako pogosto na pregled zaradi podaljšanja vozniškega dovoljenja. Tudi pri 18-ih letih zdravemu človeku pa se zdravje (tudi vid) do 80-ega leta praviloma precej poslabša, pa na preglede zaradi tega ne rabi hodit.
Vsaj ne vem, da bi bila kaka "avtomatika", da moraš iti na pregled. Na primer, da bi osebni zdravnik sporočil novo situacijo na upravno enoto, ki bi te obvestila, da moraš na pregled, sicer ti bodo vozniško dovoljenje preklicali. Pa tudi na tak način ne bi "dobili" takih, ki gredo na neke zdravstvene posege samoplačniško.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Avtomatika bi skoraj morala biti, število ostarelih na cesti je preveč, vprašanje če so vsi sposobni voziti.
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Sam mislim da ni nobene avtomatike v sistemu. Obvestilo dobiš malo pred iztekom izpita in/ali pred dopolnjenim 80 letom.

Če vmes dobiš očala nobenga ne zanima kako je z izpitom. Ravno zaradi tega pa mi gre tako vse na živce. Če bi tisti, ki dobijo kasneje očala, si to dali vpisat? Saj niso vendar nori.

Tisti ki je enkrat naredu izpit brez očal, lahko sedaj podaljšuje na vsakih 10, četudi slabše vidi (na UE prineseš samo slikco, zdravstvenega pa nerabi, ker tako "vidi") in nosi ali ne nosi očal. Zdravstveni pregled za takšne se naredi šele ob izpolnjenem 80 letu...

Toliko o tem.

Sam sem se odločil, da nebom nič tvegal pa si še dodatne skrbi delal...Enostavno bom pač spet dal 130€ in se vidimo čez 5 let...pa bom vsaj mirno spal.
Mirna bosna
smile-1.gif
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Kako bi bil šele jezen, če bi poznal mojo zgodbo?

Pri 18 letu sem že imel očala, sicer zgolj nekje 0.5 ali 0.25, ampak nosil sem jih. Na srečo sem naredil izpit oz zdravniškega brez očal, tako da sedaj do svojega 80. leta ne rabim narediti nič
wink-1.gif


Čeprav imam sedaj že skoraj 2.00 dioptrijo
 

Abomination1

Pripravnik
22. okt 2012
298
0
16
Pa nosiš očala? Zavoljo drugih udeležencev v prometu? Saj mene ne moti če potem ljudje dejankso hodijo na pregelde...ampak 80%+ ne hodi.
Pač v tem primeru bi moral sedaj redno na 5 let hoditi na preglede, pa verjetno neboš na 5 let menjeval izpita kajne?
smile-1.gif


Nisi kriv ti, kriva je prokleta birokracija... in sinovi od politikov ki hočejo služiti... zakaj nebi vsak naredil zdravniškega ob menjavi vozniške (na 10 let?).- Se ne splača, bolje špeglarja na 3 lete držav.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Seveda nosim, brez njih sem relativno slep na cesti
wink-1.gif


Malce me čudi, da EU ne forsira kake spremembe na tem področju, ker če ne drugo bi to tudi lepo napolnilo državno blagajno, če bi vsak moral na 5/10 let it na pregled...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.094
6.479
113
Aja, pa BTW, nikoli mi še ni policist težil zaradi tega, ker nosim očala, v vozniški na sliki pa jih nimam.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Malce me čudi, da EU ne forsira kake spremembe na tem področju, ker če ne drugo bi to tudi lepo napolnilo državno blagajno, če bi vsak moral na 5/10 let it na pregled...

Ne kliči hudiča, meni je zdravnica izbrisala tisto o očalih iz izpita, ker po novem za do 2.0 ne rabiš hoditi vsakih 5 let, je pa že napovedala, da bodo kmalu itak morali vsi hoditi na preglede za podaljševanje izpitov... pa tudi za do 80 leta jih ne dajejo več, NSA rabi aktualne fotke.