Ojačevalec ali pretvornik?

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Lep pozdrav

V bajti bi si rad zmontiral woofer in ker imam na zalogi woofer 1000 rms-a (3000max) z 2 navitjema (2x4ohme-kar pomeni, da lahko zvežem na 2 ali 8 ohmov), bi naredil kišto in nanj zmontiral ojačevalec. Ker pa so hišni ojačevalci zeeeeloo dragi s tako močjo, bi prosil za kak nasvet, recimo, kje dobit pretvornik z veliko amperažo (50A ali več) iz 220v na 12v in bi na woofer potem vezal 2 avtoojačevalca, vsak po 500 rms-a ali pa ima morda kdo kako bolj pametno varianto...

Hvala lepa za odgovore....l.p.Cash
grin1.gif
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Namesto da placas pri ojacevalcu napajalni del, bos torej loceno placal nenamenski napajalni del, ki bo deloval slabse ? To pa je resitev ... prisparat, pa naj stane kar hoce !

Polnilec za akumulatorje sicer zmore velik tok in da od sebe slabih 15V, torej toliko kot alternator v delujocem avtu, ce ze na vsak nacin rines v tako butasto resitev.

Ce moras res ozvociti koncert ali lokal, potem bos menda ze nasel denar za primeren ojacevalec ? Med 500W in 1000W je tako ali tako samo 3 dB razlike, torej toliko, kot ravno opazis, da je malenkost glasneje kakor prej, za 500W je pa ocitno cena med 100 in 200 EUR (par sekund iskanja na eBayu).
 

Samojed

el. zaščita
Osebje foruma
19. sep 2007
2.157
55
48
Osrednja Slovenija
Polnilec za akumulatorj nikakor ne pride v poštev, ker ni ustreznega na trgu. Druga stvar so famozni wati. Od teh številk se ti zvrti v glavi in to je vse. Zdaj če imaš ti na ojačevalcu varovalko 50A, to kvečjemu pomeni da lahko pri 12V porabi največ 600W. Ko odštejemo izgube, vštejemo rezervo itd verjetno končamo nekje pri 300W oziroma 2x 150W v realnosti, pa je po mojih izkušnjah še to optimistično. Če imaš zvočnik dober (ne mislim samo nazivne moči, ampak predvsem izkoristek) se ga splača uporabiti, ojačevalec pa rabiš recimo kakih 150w do 200W na 4 ohmih in si zmagal. Ena varianta je da pogleaš pri kakem samograditelju (za takšno reč bi recimo lahko izdelal quada 405 in dodal aktivno kretnico, enostavnejša in malo šibkejša varianta je z integriranim vezjem TDA (kit kompleti v ic-ju, conradu) pa še kaj se mogoče najde, ena varianta pa je da pač avtoojačevalec odpreš in poiščeš napajalne točke (recimo da im +50V, masao in -50V) ter se izdela napajalnik (transformator, usmernik, gladilni kondenzatorji) in se ga priklopi na tem mestu, originalni switch napajalnik pa odklopi.
 
Nazadnje urejeno:

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik Samojed pravi:
Polnilec za akumulatorj nikakor ne pride v poštev, ker ni ustreznega na trgu.

??? Jaz ne mislim tistih plasticnih igrack, ki so kot predelani adapterji za brivnik. Mislim nekaj takega (to je samo prvi primer, ki sem ga nasel v nekaj sekundah, obstajajo boljsi - zmogljivejsi). Polnilnik za akumulator je v bistvu napajalnik, le da je lahko bolj zanic kot namenski za ojacevalnik, ker je cisto vseeno ce akumulatorju malce "brenci" 100 Hz, medtem ko se polni ... po drugi strani je pa alternator se bistveno vecji vir motenj, torej ce nekaj deluje v avtu, bi najbrz tudi s takim cudom.

Kot pa sem napisal, je to ze v osnovi butasta ideja.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Radirko, vem, da se na vsako podvojeno moč glasnost dvigne samo za 3dB. Hočem samo, da bo ojačevalec dovolj močan, da bo pognal sub in da ne bo prešvoh. Sicer se gre to za frenda, kateri ima sedaj že woofer z 250rms-a, vendar mu je premalo. Ker pa imam jaz en woofer odveč, bi mu ga prodal za male pare, le za ojačevalec ga skrbi, ker ne ve, kakšnega oz. koliko močnega naj da, da bo pognal woofer. Jaz sem našel zelo dražje ojačevalce...če so res samo100-200€ itak, da bo nabavu hišnega...mora pa imeti opcijo samo za woofer, torej predvajanje samo nizkih frekvenc...
Samojed, kaj tale ojačevalec ima možnost predvajanja samo nizkih frekvenc...kolikor vidim, nima te opcije nastavitve?? oz. moral bi dati kretnico vmes...ker pa ne vem sploh, kje jo dobiti, bi bilo dobro tudi to, če bi mi kdo povedal... Hvala
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
"Opcija samo za woofer" pomeni en filter vmes. Ce ta revez od kolega ima peneze za nevemkaksne watte, nima pa za en normalen equalizer (namig: ce je izvor zvoka racunalnik, pride equalizer zraven zastonj), potem se vedno lahko pride zelo poceni skozi z ustrezno preracunano pasivno kretnico (cena:materiala = protivrednost enega piva + nekaj spajkanja + skatla).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Nima penezov, ker je vse vložil v bajto...drgač pa zaenkrat hvala za odgovore...