Ogrevanje

Success

Fizikalc
5. sep 2010
531
164
43
No, da še zaključim zgodbo.

Na koncu sem se odločil, da se bomo lepo greli s plinsko pečjo, kot ste tudi sami priporočali.

Zanima pa me, kako pravilno greti s plinsko pečjo?

Ali ponoči dam vse termostate na radiatorju na 1, ali raje ugasnem peč in zjutraj spet prižgem?

Ponoči načeloma res ne potrebujem gretja vendar nočem, da se "hladijo" zidovi.

Lp,S
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.753
113
pri taščici
Vsak večer in popoldan boš drajsal tiste ventile?
Da se ti da!
Že 20 let star Seltron ima nastavitev dnevno nočnega režima. Tvoja peč oziroma regulacija tega nima?
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
ja, sem malo pretiraval. ograje je 24m, ker sem kupil 25m in mi je 1m ostal, pa zunanje stene je po moje 24, 3x soba po 4m, in kuhinja na 2 vogala zunanje stene, od tega 1 steklena.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.019
771
113
Narodnjak ene 6 programov je prednastavljenih, če ti kateri od njih ustreza ga izbereš za tisti dan. Potem sta pa 2 programa, mislim, da 7. in 8., katera lahko po svoji meri nastaviš. Na sonček temperaturo greje v tistih urah, kot je črno označena ura, drugje ogreva na lunca temperaturo.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Zanima pa me, kako pravilno greti s plinsko pečjo?

Jaz bi si takole najprej zastavil vprašanja:
- kolikšno temperaturo imam (oz. želim) v posameznem prostoru preko dneva?
- kolikšno temperaturo imam v posameznem prostoru zjutraj pred gretjem, ko ponoči nisem grel?
- kdaj sem doma. oz. kdaj bi želel imeti toplo po stanovanju (čas vklopov)?
Na podlagi tega bi naredil nek sklep, oz. cilj kaj sploh hočem doseči, oz kdaj sploh moraš greti in koliko časa ti vzame, da je nek prostor primerno topel. Pri tem bi določil najtoplejši prostor (kopalnica ali dnevna soba), tam odprl ventile do konca in se poigral z nastavitvami peči, da bi tam ujel temperaturo, po ostalih prostorih pa bi temperaturo lovil s pripiranjem termostatskih ventilov (ko imaš določeno temperaturo, jih ne premikaš več).
Seveda za to potrebuješ kar precej časa, ampak meni je edino tako smiselno. Seveda je odvisno od tvoje peči, izgub stanovanja in tvojega razmišljanja.

Glej, meni je dalo misliti, ko greješ vodo na preveliko temperaturo, ki je sploh ne potrebuješ (da imaš prevroče, ko imaš ventile odprte in jih moraš pripirat). Se pravi, gre energent v prazno. Dalo mi je tudi misliti, ko nam je recimo vžig peči redno crkoval. Ugotovimo, da imamo zelo veliko vklopov, nato ugotovim, da lahko moč peči zmanjšam iz 100% na 50% in tako imam precej manj vklopov in se material manj troši. Že res, d ase malenkost počasneje pogreje, a dobro poznam naše navade in točno vem kdaj kje koliko vode potrebujem, tako da nimam nikoli mrzle. Je pa res, da je to precej odvisno od peči.

Težko je kratko in jedrnato vse napisati. Jaz sem vzel zvezek, svinčnik in servisna navodila v roke in sem zadevo naštudiral... Zato pa smo dedci pri bajti, kajne...
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
meni peč dela zjutraj od 5 do 6 v kuhinji in kopalnici. popoldan od 13-14 povsod in zvečer od 17 do 18 povsod.
Imam pa elv elektroniko, vsaka soba svoj termostat, kateri po potrebi vklopi peč + senzorje na oknih.
tak da na dan recimo peč laufa 3 ure in je temp vedno 22,5-23,5.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
meni peč dela zjutraj od 5 do 6 v kuhinji in kopalnici. popoldan od 13-14 povsod in zvečer od 17 do 18 povsod.
Imam pa elv elektroniko, vsaka soba svoj termostat, kateri po potrebi vklopi peč + senzorje na oknih.
tak da na dan recimo peč laufa 3 ure in je temp vedno 22,5-23,5.
No in kaj bi zdaj ti sploh rad? Kuriš 12,5 % dneva pa imaš normalno temperaturo v stanovanju. Ne gre še bolj znižati te porabe, ker še nismo iznašli goriva, ki nič ne stane ;)
Nisi sicer napisal koliko je mesečni strošek za tvojo kurjavo, ampak kar koli boš delal bo stalo več ali bo manj konfortno kot pa če boš 1 uro več na dan kuril.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Narodnjak ene 6 programov je prednastavljenih, če ti kateri od njih ustreza ga izbereš za tisti dan. Potem sta pa 2 programa, mislim, da 7. in 8., katera lahko po svoji meri nastaviš. Na sonček temperaturo greje v tistih urah, kot je črno označena ura, drugje ogreva na lunca temperaturo.
Tako ja. Za vsak dan lahko poljubno izbereš program ogrevanja, nekih pet je prednastavljenih, tri si lahko nastaviš po svoje.
"Programiranje" je v smislu nižje (nočne oz. lunce :)) in višje (dnevne oz. sonce :)) temperature, tako da se za 24ur nastavi kdaj boš imel nižjo in kdaj višjo temperaturo.
Ti dve temperaturi se lahko nastavlja neodvisno od programov, lahko pa začasno tudi povoziš trenutni režim ogrevanja.
Tako nekako.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.199
670
113
zino:
meni peč dela zjutraj od 5 do 6 v kuhinji in kopalnici. popoldan od 13-14 povsod in zvečer od 17 do 18 povsod.
Imam pa elv elektroniko, vsaka soba svoj termostat, kateri po potrebi vklopi peč + senzorje na oknih.
tak da na dan recimo peč laufa 3 ure in je temp vedno 22,5-23,5.

Zakaj imaš tako kratke intervale prižgane peči, torej samo 1 uro? Sej ti term. ventili uravnajajo kako toplo bo v sobi, zakaj bi potem peč imel izklopljeno. Pa da ti zvečer od 17-18 peč dela povsod in ti drži enako temperaturo do devetih desetih zvečer mi tud ni jasno kako, razen če si v bloku in te grejejo sosedje.
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.681
2.473
113
zino:


Zakaj imaš tako kratke intervale prižgane peči, torej samo 1 uro? Sej ti term. ventili uravnajajo kako toplo bo v sobi, zakaj bi potem peč imel izklopljeno. Pa da ti zvečer od 17-18 peč dela povsod in ti drži enako temperaturo do devetih desetih zvečer mi tud ni jasno kako, razen če si v bloku in te grejejo sosedje.

zato, ker se je to izkazalo za najboljšo rešitev, 1 uro na ful pa je nekaj ur mir. itak da je blok. cincanje, ko term. ventil odpre ventil na 3%, ker manjka 0,1 temperature se ni obneslo tako dobro.
 

Ateis

Guru
13. sep 2007
2.199
670
113
v izoliranem bloku sm tud jst mel skoz toplo, če sm pa gretje mal navil je blo pa že vroče. zdej k je hiša pa je izolirana, pa vseeno če je ne dogrevaš stalno, začne temperatura padati po dveh urah zaprtih radiatorjev. je pa res, da nisem eko freak al pa neki šparavček im mi je vseeno če ni bajta zadihtana. se mi zdi bolj pomembno, da imaš dober zrak kot pa da prihranim 100€ letno za ogrevanje.

ker tele eko zadeve čisto preveč obremenjujeko ljudi. sej razumem, da človek ni razsipen, ampak da je pa škrt zase in bližnje, mi je pa čist nerazumljivo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: softi

guardy

Guru
3. avg 2007
8.382
957
113
Obišči stran
v izoliranem bloku sm tud jst mel skoz toplo, če sm pa gretje mal navil je blo pa že vroče. zdej k je hiša pa je izolirana, pa vseeno če je ne dogrevaš stalno, začne temperatura padati po dveh urah zaprtih radiatorjev. je pa res, da nisem eko freak al pa neki šparavček im mi je vseeno če ni bajta zadihtana. se mi zdi bolj pomembno, da imaš dober zrak kot pa da prihranim 100€ letno za ogrevanje.

ker tele eko zadeve čisto preveč obremenjujeko ljudi. sej razumem, da človek ni razsipen, ampak da je pa škrt zase in bližnje, mi je pa čist nerazumljivo.

Pa s tem, ko to dela v bloku je še enmal egoista, ker se greje na sosede in drugi kurijo zaradi njega več. Da ne omenim, da v starejših blokih zaradi takih pada pretok vode po dvižnih vodih (problem bloka pri starših) in je posledično drugje težje segret...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
No, da še zaključim zgodbo.

Na koncu sem se odločil, da se bomo lepo greli s plinsko pečjo, kot ste tudi sami priporočali.

Zanima pa me, kako pravilno greti s plinsko pečjo?

Ali ponoči dam vse termostate na radiatorju na 1, ali raje ugasnem peč in zjutraj spet prižgem?

Ponoči načeloma res ne potrebujem gretja vendar nočem, da se "hladijo" zidovi.

Lp,S

Povsem narobe dojemaš 'grevanje' kot tako.

Point ogrevanja je v tem da imaš objekt ali del objekta enakomerno nagret na določeno temperaturonon stop, kar ti nudi določeno ugodje, preprečuje pojav kondenza (v manj izoliranih objektih) in posledično plesni.
Kar drugače pomeni, da če želiš imeti npr. v prostorih 22 stopinj moraš imeti ti celoten objekt nagret na to temperaturo. Innjabolj idelano je da dovajaš 24 ur dnevno toliko toplote kot jo objekt izgublja (skozi prezračevanje in ovoj, odšteti notranji pribitki). In če npr. izgubljaš 1 KWh na uro (= 24 kWh dnevno) bo idelano če boš tudi dejansko dovajal ta 1 kWh vsako uro s čimer boš preprečeval ohlajanje sten in pohištva in bo počuthe v takih prostorih optimalno.
Ker neka samostojna hiša ima težo med 100 in 300 ton kjer ni modro dopučat ohlajnaja te mase, ker je potem več ne moreš nagreti nazaj - vsaj ne kontrolirano..in se potem vse dogaja v sunkih...če greješ po drugi opciji:
Prek noči ne greješ (recimo 8 ur, kjer zgubiš 8 kWh) v tem času si dovolil stenam, da so se nahladile na (ajde) 18 stopinj. Nato vklopiš peč in 8 ur greješ z dvojno močjo prejšnje opcije - 2 kWh na uro (da prineseš noter 8 ur ne gretja plus izgube v času gretja). V tem času si zrak pregrel (do 23 sopinj in čez) a dejansko se stene niso uspele stabilizirat nazaj na želenih 22 stopinj in tebe v resnici še vedno hladi, kljub temu da kaže termostat 23,5 stopinje, ti si pa želiš pravzaprav 22, ker če ti pa še peč izklopi pri 22ih stopinjah, boš imel stene še boljl podhlajene in tebe bo še bolj treslo. In akor boš obračal boš na koncu porabil 24 kWh dnevno, le da ti bo temepatura zraka stalno nihala, stene bojo vseskozi rahlo podhlajene ti pa nikakor zadovoljen.

Moj nasvet (ne vem kaj ti peč dopušča) je, da imaš ogrevanje vklopljeno 24 h na dan s tem da nastavit ogrevanje na vremensko krivuljo (glede na zunanjo temperaturo). TOrej da je temperatura vode v sistemu v odvisnosti od zunanje temperature. Potem pa lahko še posamezno sobo uravnaš s termostatskim ventilom..kjer nastaviš..ne vem..dnevna 23 stopinj (3 številka + tri črtice), kopalnica 24 (4.ka), otroška soba 22, spalnica 21...in bo v primeru sonca oz. drugih notranjih rpebitkih zaprlo ogrevanje, a kakor bo temepratura padla, bo radiator vklopil nazaj in dogreval sobo.
Ti zgolj (v roku ene zime se da dobro speglati) nastaviš čim bolje vremensko krivuljo. Recimo..ker imaš gretje 24 ur vklopljeno (in predvidevam da ima stanovanje/blok že nekaj izolacije) ti bo trenutno zadoščala temepratura vode v radiatorjih 38 stopinj (ko je zunaj +5), ko je zunaj 10 stopinj boš šlo s 35 stopinjami, v pri minus 5 bo dovolj 42 stopinj, in pri minus 10 in niže 50 stopinj. Potem pa že sama peč prilagaja temperaturo glede na zunaje pogoje.
Probaj na tak sistem..pa sporoči. Naprej pa seveda par dni ne glej porabe, da se ti vse skupaj stabilizira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: DOMEK