Ogrevanje garaže

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Pozdravljeni, zanimajo me vaša priporočila glede občasnega ogrevanja garaže. Garaža ima približno 60m^2. Garažo bi rad ogreval občasno, ko imamo kakšno zabavico ali pa neko drugo delo (v garaži nimam nikoli parkiranega avtomobila), zato je pomembna tudi hitrost ogrevanja.

Razmišljam predvsem v smeri oljnega grelca (postavil bi ga lahko v sosednji prostor in potem skozi neko odprtino grel to garažo). Nekaj časa sem gledal tudi kitajske grelce ala webasto, ampak sem bral, da je problem regulacija temperature (praktično delujajo samo na polno).

Kako se obnesejo industijski električni grelci? Glede hrupa in enostavnosti mi je ta ideja še najbližje ...

Kaj menite vi?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vsak ima svoje ideje, ampak meni bi bilo to tečno. Vprašanje kako je tudi z disperzijo toplote (ventilator - glasnost).

IR paneli na stropu bi veliko bolj enakomerno oddajali toploto. Ne vem pa kako bi se čutilo po nogah.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Nekaj časa sem gledal tudi kitajske grelce ala webasto, ampak sem bral, da je problem regulacija temperature (praktično delujajo samo na polno).
Lahko ti pomagam pri tem iz lastnih izkušenj - dela na polno, dokler ne segreje, potem se vrže v minimum, oz. koliko pač rabi. Boš pa za tako kubaturo rabil kaj več kot 10 minut na polno.

Za infra grelce pa pravijo da "v glavo žge, v noge pod mizo pa zebe".
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
V neogrevani garaži bo IR panel neuporaben, enostavno bodo ostale površine "sevale" toliko mraza da bo efekt toplote nezadosten oz. moteč. Če hočeš na hitro zagret tak prostor rabiš moč in pa pretok zraka, tu so ti industrijski električni grelci ok. Samo za 60m2 (po možnosti še strop na 3m+ višine) obvezno nekaj na 3f več kot 10kW, če nimaš te opcije pozabi elektriko. Električni grelec je glasen (ventilator) samo še vedno precej manj kot druge opcije. Ker potem ostane ali direktni plinski ali pa oljni grelec (t.i. "top"). Izbira med plinom ali oljem je potem bolj v detajlih oz. temu kaj ti bolj ustreza okoli montaže in energenta. Plinski so pomojem boljša izbira za občasno uporabo, na nafto pa če misliš bolj pogosto upoorabljat in uredit statično montažo nekam v garaži.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Strop je visok 2,5m. Stene so zgrajene iz opečnih zidakov + omet. Strop je v obliki betonske plošče. Načeloma, je delavnica kar dobro zatesnjena. Ali bi 5KW električni industrijski grelec zadostoval?
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Odvisno je tudi od tega koliko prej ga boš zagnal ter koliko boš imel odpiranja vrat. Meni se 5kW ne zdi veliko...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Strop je visok 2,5m. Stene so zgrajene iz opečnih zidakov + omet. Strop je v obliki betonske plošče. Načeloma, je delavnica kar dobro zatesnjena. Ali bi 5KW električni industrijski grelec zadostoval?

5kW pri 60m2 (150m3 zraka) boš rabil vsaj par ur da bo segreto na neko udobno temperaturo pa prav veliko nad 15C ti niti ne bo segrevalo pri zunanji temperaturi okoli 0C glede na izgube prostora. Tako na hitro sem preračunal da so samo izgube sten/stropa cca. 3kW, če še kaj ne dihta 100%, če uporabljaš vrata nonstop itd. zna na koncu bit komaj kaj efekta of 5kW grelca.

Sicer če imaš opcijo probaj te dni ko je bolj mraz kako delujeta dva klasična kaloriferja pa boš videl efekt gretja pri 5kW.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Mislil sem predvsem nekaj podobnega:


Kakšno pa imaš priključno moč elektrike na hišo? 3x25A? pa odračunaj ostale porabnike, pa boš videl, koliko ti ostane za ogrevanje garaže.

Najceneje je kupiti nekaj kaloriferjev, kot je že zgoraj predlagano......
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Imam 3x25 odjem. Zgleda, da bi bilo 10kW toplotne moči ravno prav. Torej elektrika nekako odpade. Bi raje plin ali diesel? Obstajajo gorilci na katere lahko namestiš neko cev (če ga daš v drug prostor)?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Enojni izpuh: https://www.ebay.de/itm/353694531085?hash=item5259d63e0d:g:F2IAAOSwBwphUWYJ

4X izpuh: https://www.ebay.de/itm/363556882764?hash=item54a5adc94c:g:bZUAAOSwktlgwttW

Prvi ima boljši displej, tu ta drugi s časom zelo slabo svetijo, ampak vse dela dalje.
Postaviš ga kamorkoli, cev skozi steno in je to-to.

Evo modri na štiri luknje s pravim zaslonom. V vsakem primeru moraš izpuh ven peljat, ali pa vpih not.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
E, a niso to malo divje zadeve? Imam podkleteno hišo, na sredi neogrevane kleti velike v celoti 65m2, 8kW Lokaterm kamin in je to to, po dveh urah delovanja. Normalno toplo za sedet, za delat je že po eni uri preveč, za sedet je pa tri ure delovanja in ti je vroče. Zdaj pa kaj želiš? Da ti smrdi notri po teh oljnih, plinskih ind. grelcih ali želiš ambient, ogenjčk, eterična olja čez difuzor itd.

Samo predlog. Za malo zabavice se najprej zakuri in medtem ko pripravljaš in nekdo pride imaš toplo. Torej, kamin, preboj za dimnik, preboj za zajem svežega zraka za ogenj, dimnik. Dimnik lahko zunaj ob steni sam pozidaš, lahko kupiš rostfrei, zrihtaš in je.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To kar sem jaz dal, je povsem ločen zajem in izpih zraka za ogrevanje in zajem in izpuh za gorenje. Jaz ga imam v avtodomu in prav nič ne smrdi, razen zunaj pri izpuhu.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
E, a niso to malo divje zadeve? Imam podkleteno hišo, na sredi neogrevane kleti velike v celoti 65m2, 8kW Lokaterm kamin in je to to, po dveh urah delovanja. Normalno toplo za sedet, za delat je že po eni uri preveč, za sedet je pa tri ure delovanja in ti je vroče. Zdaj pa kaj želiš? Da ti smrdi notri po teh oljnih, plinskih ind. grelcih ali želiš ambient, ogenjčk, eterična olja čez difuzor itd.

Samo predlog. Za malo zabavice se najprej zakuri in medtem ko pripravljaš in nekdo pride imaš toplo. Torej, kamin, preboj za dimnik, preboj za zajem svežega zraka za ogenj, dimnik. Dimnik lahko zunaj ob steni sam pozidaš, lahko kupiš rostfrei, zrihtaš in je.

Za žur je ena, peč na drva dejansko če je opcija celo daje poseben čar. Ampak ko pa prideš v garažo/delavnico da boš na ponku nekaj sestavil skupaj v pol ure je pa fino če ti segreje relativno takoj in nimaš 2h priprav da je toplo. Poleg tega če kaj delaš s fleksom, žagaš, variš ipd. boš moral še vrata odpret in tu so grelci ki so "pretočni" izkažejo kot boljša rešitev ker takoj ko preluftaš imaš spet topel zrak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.822
113
pri taščici
Kaj pomeni to obcasno?
5x na zimo, al vsak vikend.
Iz hise ne mores potegniti ogrevanja(ce imaš radiatorje) .
Ce se ti ljubi ukvarjat z drvmi, potem en kamin pa eventuelno en venrilator da mal.razpiha.
Sicer pa za pogosto uporabo klimo(namontiras pri tleh) , za redko pa direktne ekektricne grelce.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.063
788
113
Saj to ane, za neko občasno uporabo, višina investicija, poraba energenta, cena energenta. Pri teh treh parametrih, drva. Ko pa vključiš število ogrevanih dni, se pa vse spremeni. Meni je uspelo po 10-ih urah večkrat zlahka nazaj kamin pognat, razgrneš žerjavico,.. Ko pa na hladno štartaš, pa rabiš 15, 20 minut ja (dimnik mrzel), na polahan. Za 15 minut ponk obiskat, si ne bo noben normalen zakuril na bilokaj.
 

BrunoMars

Fizikalc
9. jan 2020
224
50
28
Peč na drva bi zahtevala bistveno višjo investicijo kot pa nek kitajski grelec ala Webasto. Delavnico uporabljam nekajkrat na mesec. Največkrat se zadnji trenutek odločim, da bom izkoristil prosti čas v delavnici, zato mi je pomembno, da se delavnica hitro segreje. Lani sem poizkusil ogrevati delavnico z pečjo na drva (sicer sem dimnik izpeljal skozi okno in je bilo tam nekaj izgub), ampak je trajalo res dolgo, da se je garaža segrela na 20 stopinj.