Odstop od pogodbe za nakup nepremičnine

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Pozdravljeni,

Pred dvemi tedni sem s kupcem podpisal pogodbo za prodajo nepremičnine, pri kateri sem jaz prodajalec. Pogodba je bila overjena pri notarju, plačan pa je bil tudi 2% davek pri prodaji nepremičnine, katerega sem seveda plačal jaz. V pogodbi sta določena člena, pri katerem se kupec zavezuje poravnati celotno kupnino v določenem roku.

Zanima me kako je v tem primeru, ko se je kupec sedaj odločil, da nepremičnine ne bo kupil?

lp
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Če je plačilo kupnine vezano na rok in je ta bistvena sestavina pogodbe=pravočasnost plačila, je pogodba razvezana po samem zakonu.

104. člen OZ

Kdo pa ima overjeno pogodbo?

Lahko ga pisno pozoveš in mu daš še 8 dni za plačilo in mu pocitiraj 104. člen ter določilo iz pogodbe o roku za plačilo.

To je tvoja odločitev.

Na davčni boš davek dobil nazaj, tip pa ti odgovarja za škodo, ki ti jo je povzročil, v tem primeru so to kakšni stroški in pota, ko si letal okoli.

Are ni bilo?

--------------
Če je pravočasna izpolnitev bistvena sestavina pogodbe
104. člen
(1) Če je izpolnitev obveznosti v določenem roku bistvena sestavina pogodbe, dolžnik pa je v tem roku ne izpolni, je pogodba razvezana po samem zakonu.
(2) Vendar lahko upnik ohrani pogodbo v veljavi, če po preteku roka nemudoma obvesti dolžnika, da zahteva njeno izpolnitev.
(3) Če je upnik zahteval izpolnitev pogodbe, pa je ni v primernem roku dobil, lahko odstopi od pogodbe.
(4) Ta pravila veljajo tako v primeru, ko sta se pogodbeni stranki dogovorili, da se bo pogodba štela za razvezano, če ne bo izpolnjena v določenem roku, kot tudi takrat, kadar je izpolnitev pogodbe v določenem roku po naravi posla njena bistvena sestavina.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Overjeno pogodbo imam jaz. Nevem kaj točno si mislil s tem, če je pravočasna izpolnitev bistvena sestavina pogodbe? V pogodbi imam določen člen o plačilnih pogojih po posameznih obrokih, ter člen "Zamude pri plačilih" ki govori: Če kupec zamudi s plačilom posameznih obrokov kupnine, mora prodajalcu poleg glavnice plačati tudi zamudne obresti za čas od dospelosti glavnice do plačila.

Sicer nevem kaj se kupec gre..spor je nastal zaradi smešnega razloga, ker mu poleg celotne kuhinje ne pustim tudi vilic in krožnikov, ter hladilnika. Mislim, da je zadeva prerasla v izsiljevanje...
 
I

Izbrisan uporabnik #488

No, v tem primeru pa ne pride v poštev 104. člen.
Dobro je, da vse napišeš, ne pa da vrtamo.

----------
Odstop od pogodbe z zaporednimi obveznostmi
108. člen
(1) Kadar v pogodbi z zaporednimi obveznostmi ena stranka ne izpolni ene obveznosti, lahko druga stranka v primernem roku odstopi od pogodbe glede vseh bodočih obveznosti, če je iz danih okoliščin očitno, da tudi te ne bodo izpolnjene.
(2) Od pogodbe lahko odstopi ne le glede bodočih obveznosti, temveč tudi glede že izpolnjenih obveznosti, če njihova izpolnitev brez manjkajočih izpolnitev zanjo nima pomena.
(3) Dolžnik lahko ohrani pogodbo v veljavi, če da ustrezno zavarovanje.
-----------

Ti praviš, da noče plačati, torej so podane okoliščine oziroma je očitno, da ne bo plačal.

Pozovi ga da plača, sicer boš odstopil od pogodbe.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Jaz bi rade volje odstopil, vendar sem glede na podpisano pogodbo o prodaji, že položil aro za nakup drugega stanovanja, tako da bi rad da se vse to izpelje do konca, saj drugače bom ob aro in ob novo stanovanje.

Se pravi, da bom v tem primeru, moral pristati na kupčeve zahteve in mu pustiti stvari, katere sem mislil vzeti v novo stanovanje, kjub temu, da v pogodbi nismo tako dogovorjeni, v nasprotnem primeru, mi kupec očitno ne bo plačal in bom jaz na slabšem.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Se opravičujem. Zadeva je takšna.. Po dogovoru s kupcev za nakup mojega stanovanja, ter po podpisu pogodbe, sem položil aro za nakup drugega stanovanja, saj je bil moj namen prodati svoje stanovanje in kupiti drugega.

Ko smo pogodbo za prodajo stanovanja podpisali in overili pri notarju, sem plačal 2% davek. Nato sem položil aro za nakup novega stanovanja in podpisal pogodbo, kjer je določen skrajni rok za podpis končne pogodbe za nakup novega stanovanja, kateri se nanaša na dan izplačila kupnine s strani banke kupca mojega stanovanja.

Izplačilo kupnine, naj bi bilo drug teden, a do tega očitno ne bo prišlo, saj se je kupec odločil, da mojega stanovanja ne bo kupil. V tem primeru, sem verjetno ob položeno aro za nakup novega stanovanja in ob vse stroške ki so nastali za prodajo mojega stanovanja.

Glede na člene v pogodbi, katere sem navedel, me zanima če je kupec mojega stanovanja dolžen , če ne drugega povrniti vse moje nastale stroške?

Še členi:

člen

(Plačilni pogoji)

(1) Kupec bo prodajalcu za nepremičnino plačal kupnino na naslednji način:

x EUR kupnine bo kupec plačal prodajalcu v gotovini v roku 5 dni od

sklenitve pogodbe;

x EUR kupnine bo kupec (oziroma v njegovem imenu njegova banka)

prodajalcu plačal do x 2014;


člen

(Zamude pri plačilih)

Če kupec zamudi s plačilom posameznih obrokov kupnine, mora prodajalcu poleg glavnice

plačati tudi zamudne obresti za čas od dospelosti glavnice do plačila.

člen

(Zamuda pri izročitvi oziroma prevzemu posesti)

(1) Če pogodbene stranke na dan, določen za prevzem, ne pristopijo k prevzemu ali neupravičeno

ne prevzamejo nepremičnine, je tista pogodbena stranka, ki tega ne stori, v prevzemni zamudi

in odtlej nosi nevarnost naključnega uničenja in poškodovanja stvari, kakor tudi vse stroške in

bremena, ki odpadejo na nepremičnino.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #488

V vsakem primeru si upravičen zaradi neizpolnitve pogodbe s strani kupca tudi do povračila škode.

To pa so seveda stroški in ara, ki si jo plačal pri drugi pogodbi.

-----------------------

Nekaj pa ti je plačal pri sklenitvi, a ne?

Tveganje je pri takšnih "verižnih" pogodbah, ker se vedno lahko kaj zaplete, po drugi strani pa včasih moraš tako narediti, da prideš do kapitala.

Skratka kupec je odstopil od pogodbe, noče plačat? ker gori si napisal, da je problem neka oprema. Če ni neka izjemna vrednost, razmisli, kako boš to rešil.

Glede pogodbe v ozadju za nakup novega stanovanja pa lahko kontaktiraš prodajalca in dopolnita pogodbo, podaljšata rok, skratka se sporazumeta.

Saj je najbrž tudi njemu v interesu da prejme kupnino in proda?

Ne bi bilo slabo, da bi kupca malo "stisnil" s kakšnim dopisom odvetnika ipd...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
@avtor:

Hahaha, kdo je zdaj tu tepec, prodajalec ali kupec? Predvidevam, da so žlice in vilice vredne par tisoč evrov.
hysterical-1.gif

Kupcu se dopadejo, ti si pa butl, da si čustveno navezan na njih in zaradi tega ne boš prodal stanovanja.
hysterical-1.gif


Razen, če nam boš z novim sporočilom spet povedal par bistvenih podrobnosti, da je pribor iz zlata.
grims-1.gif
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
@avtor:

Hahaha, kdo je zdaj tu tepec, prodajalec ali kupec? Predvidevam, da so žlice in vilice vredne par tisoč evrov.
hysterical-1.gif

Kupcu se dopadejo, ti si pa butl, da si čustveno navezan na njih in zaradi tega ne boš prodal stanovanja.
hysterical-1.gif


Razen, če nam boš z novim sporočilom spet povedal par bistvenih podrobnosti, da je pribor iz zlata.
grims-1.gif

Sicer nevem kaj tebi špila, ampak ok...tudi takšni morajo biti. Ne gre se zaradi žlic vilic in nevem česa..gre se za princip, oziroma izsiljevanje s strani kupca.
 

geronimo

Fizikalc
9. sep 2007
2.442
73
48
V bistvu si zajebal, da ti ni dal are, zdaj te pa nateguje? Vsaka šola nekaj stane.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
A te agent ni opozoril, da točno napišeš kaj pustiš v stanovanju?
Pred časom sem bral pogodbo kjer je bilo točno napisano kaj je stanovanju. Dnevna soba in v oklepaju prazna, spalnica in v oklepaju prazna, kuhinja z 6 praznimi visečimi omaricami in brez bele tehnike ...
Sicer sem mi je zdelo bolano ampak zgleda, da je treba biti pozoren tudi na takšne malenkosti.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Ja. Očitno moraš biti pozoren na vse in ne glede na prijaznost kupca/prodajalca zapišeš v pogodbo vse stvari, da te kasneje ne doleti to kar je mene...Vsaka šola nekaj stane..res je!
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Sorry, ampak kupec ima v tem primeru prav. Tudi sam ne bi dovolil ropanja stanovanja, če si mi ob podpisu pogodbe obljubil, da pustiš vse notri tako kot je.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Če sva se zmenila za kuhinjo (kuhinjski elementi), mislim da je jasno da gredo pribor,posode in hladilnik z mano...Se pravi če jst tebi prodam garažo ali avto, ti moram pustiti tudi osebne stvari notri? Večinoma prodajajo kuhinje brez bele tehnike in vsega..jst mu pustim vse razen hladilnika, pribora in posode.
 

screen11

Zelenc'
19. feb 2014
12
0
1
Mislim, da je tema krenila iz svoje poti in se začela nanašati na posameznikovo subjektivno ravnanje za moj primer, katero me niti malo ne zanima. Snecer je lepo odgovoril za pravno stališče, kar je bil tudi moj cilj te objave. Sedaj pa kako bi kdo drug reagiral v mojem/kupcevem imenu in kaj je prav in kaj ne, pa me ne zanima.