Odprtje S.P.

galaxy

Zelenc'
29. avg 2012
4
0
1
Lep pozdrav vsem skupaj!

V bližnji prihodnosti mi je velika želja ustanoviti S.P., saj se v trenutni službi ne vidim, predvsem ker sem vsakodnevno izpostavljen pritiskom nadrejenih, rokov ki so brez nadur praktično nemogoče za izvesti, ... Zato že kar nekaj časa razmišljam o odprtju S.P. vendar vedno znova me odvrne strah "kaj pa če ne bom uspel". Trenutno sem v računalniških vodah (programiranja se raje izogibam, bolj me zanima smer sistemska podpora), vendar pa razmišljam tudi o drugih idejah oz "usmeritvah" ki so posredno povezane z računalništvom, saj celodnevno sedenje v pisarni ni tisto kar bi rad počel celo življenje.

Zanimajo me vaše izkušnje, predvsem tisti ki imate že svoje podjetje ter kakšna je možnost uspeha v Sloveniji predvsem ker je kriza in večinoma vsi šparajo... In pa tudi začetki, ki so pravgotovo težki predvsem z pridobivanjem novih strank?

Pa še morda zadnje vprašanje... recimo kaj bi za vas bila ena "inovativna" ideja oziroma kaj pogrešate pri nas? Saj vem da nebo noben izdal svoje ideje, ampak bolj sprašujem kaj recimo pogrešate v Sloveniji kar mogoče že imajo drugje...

Hvala za vašo pomoč in nasvete že vnaprej
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.589
496
83
Jaz ti priporočam da najprej poskusiš s "popoldanskkim" s.p.
Če vidiš da posel teče, pustiš službo in se osredotočiš samo na s.p. Tako še najmanj izgubiš, razen tistih 40 eur na mesec.

Da bi pa že kar v štartu ciljal samo na prihodke od s.p. brez vsakih referenc, brez strank je pa za moje pojme v teh časih skoraj nemogoče. Lahko pa da se motim.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Kot ti je predhodnik napisal...

Prvo odpri "popoldanca", samo pazi da nimaš kakšne konkurenčne klavzule, poleg tega na "popoldancu" plačuješ min. 40 EUR, odpreti moraš trr (glej kakšno banko ki ima akcijo, trenutno Banka Koper d.d., ki pa mislim da kmalu poteče in imaš trr 1 leto brezplačen), drugače je okoli 10 EUR vodenje, na ajpesu te vpraša ali imaš računovodjo, jest sem pač že imel to urejeno in ga je tudi navedla, baje da si pa lahko tudi sam vodiš papirje in si vse plačuješ, davčni zavezanec verjetno na začetku ne boš? ali pač? Drugače pa tako...normalno je da te je strah teh stvari, ker je velik korak...nič ni lahko, ker če bi bilo, potem bi vsi to počeli in služili ter uživali, realnost je pa "borba na trgu", lahko ti uspe, lahko ne....ne pa pričakovati na začetku oh in sploh, razen če že imaš zadosti zagotovljenih strank. Pa srečno, kakorkoli se boš že odločil
smile-1.gif
 

galaxy

Zelenc'
29. avg 2012
4
0
1
Sem prvo pomislil tudi sam na popoldanski S.P. vendar prvo dvomim da bi mi v službi dovolili, kot drugo pa že z eno službo + nadure sem zelo (pre)obremenjen. Pogodba pri trenutnem delodajalcu se mi izteče čez nekaj mesecev, tudi če bi mi podaljšal pa jaz najverjetneje nebi, saj me trenutna služba ne veseli, zato sedaj skušam pridobiti čimveč informacij o možnosti samozaposlitve ter se čimprej lotit pripravljat vse potrebno.

Kako pa recimo ste vi iskali prve stranke? Oglaševanje, .. ?

Bil bi vesel vsakršnih nasvetov.

Hvala in lep pozdrav
 

Fly

Majstr
21. jul 2007
2.589
496
83
malo se pozanimaj če država še da subvencije za novo ustanovljena podjetja. Včasih vem da je bilo. Dobil si ene 2 ali 3 jurje, pogoj je pa bil, da si moral imeti firmo odprto vsaj 2 leti in da nisi bil "popoldanc".
Tako da bi s tem recimo lahko malo lažje zaštartal, denar vložil v kakšno reklamo itd.
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.391
1.355
113
V službi (razen če ti za konkurenčno klavzulo že sedaj plačujejo dodatek k plači - in gotovo ni tako) jih tvoj popoldanski s.p. prav nič ne briga...

Bi pa vseeno priporočal, da popoldanski s.p. čimprej odpreš, in začneš iskati svoje stranke - tako se boš čez nekaj mesecev veliko lažje odločil ostati v zdajšnji službi ali ne
zmaga.gif
 

dsf

izbrisani
6. sep 2007
10.019
1
36
Potemtakem najprej na sončno in tam izkoristi nadomestilo do konca. Med tem časo delaj preko žene , brata ali pa kogarkoli sam sam ne odpiraj podjetja prezgodaj. Saj zisto podjetje boste pa že zaprli , dobiček pa boš že prekanaliziral na svoj s.p.. Ko ti bo poteklo nadomestilo takrat pa počasi odpri svoj s.p., prenesi že vpeljane posle iz gostiteljske firme in delaj naprej po svoje. Pa na subvencijo za samozaposlitev ne pozabi... Pa velik sreče. Če pa ne bo šlo pa čim prej zapri ker bo boljše zate da si brezposeln kot pa s.p. brez dohodkov. ker tebi ne bodo dali odloga plačila prispevkov kot tajkunčičem
 

galaxy

Zelenc'
29. avg 2012
4
0
1
Hvala vsem za nasvete. Glede subvencije za samozaposlitev, je res da jo je možno dobit samo če si prijavljeni na zavod? Je morda tudi kak rok kako dolgo moraš biti prijavljen da si upravičen do subvencije?

Seveda bom pred odprtjem vse najprej uredil, ker tudi to traja nekaj časa in da bi se zaletel in odprl firmo brez da bi sploh imel "načrt" poslovanja, spletno stran itd... potem bi res lahko kaj hitro zaprl. Torej prvo vse uredit, premislit, nato pa iskat stranke ter upat da bo uspelo.
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Subvencije so v tem trenutku že mimo (ok, ljudi se sicer še napotuje a je čakalna vrsta popolnjena). Tudi pogoji so tri mesece na zavodu za zaposlovanje pred odprtjem. Butasto a pustimo.

V Mariboru lahko dobiš brezplačno pomoč (dogovoriti bi se dalo tudi za LJ) pri pripravljalnih aktivnostih za odprtje podjetja. Cilj je prav ta, katerega si že sam poudaril: da podjetje odpreš pripravljen in ne, da o poslu začneš resno premišljevati ob sami registraciji. Tako je začetek lažji in uspešnejši - seveda velja isto tudi za kasnejši razvoj.
 

galaxy

Zelenc'
29. avg 2012
4
0
1
Kaj pa je avtorska pogodba? A preko te lahko recimo če najdeš fizično stranko nudiš računalniško storitev brez da bi imel S.P./popoldanski S.P. za začetek ?

hvala, lp
 

Ganesh

Fizikalc
14. avg 2009
2.921
0
36
Allarround
rescue.facelock.net
Ne... računalniška storitev ni avtorsko delo.

Citat:
Povzeto po artservis.org:
Za avtorska dela veljajo zlasti:
- govorjena dela, kot npr. govori, pridige, predavanja
- pisana dela, kot npr. leposlovna dela, članki, priročniki, študije ter računalniški programi
- glasbena dela z besedilom ali brez besedila
- gledališka, gledališko-glasbena in lutkovna dela
- koreografska in pantomimska dela; fotografska dela in dela, narejena po postopku, podobnem fotografiranju
- avdiovizualna dela
- likovna dela, kot npr. slike, grafike in kipi
- arhitekturna dela, kot npr. skice, načrti ter izvedeni objekti s področja arhitekture, urbanizma in krajinske arhitekture
- dela uporabne umetnosti in industrijskega oblikovanja
- kartografska dela
- predstavitve znanstvene, izobraževalne ali tehnične narave (tehnične risbe, načrti, skice, tabele, izvedenska mnenja, plastične predstavitve in druga dela enake narave)
- druga dela, ki ustrezajo kriteriju avtorskega dela.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Ce pa isces neko varianto, da nebi odpiral s.p.-ja bi sla cez podjemna pogodba, ampak je kar precej obdavcena. Ali pa morda druga moznost odprtje popoldanskega s.p.-ja in odlocitev za obdavcitev po normiranih odhodkih, kjer ti dejansko odpade 90% birokracije.. Na podrocju normirane obdavcitve se sicer obetajo dolocene spremembe za leto 2013 kako bo pa je pred dejanskim sprejetjem zakonodaje tezko komentirati.