Odpravnina

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
ce sem bil v podjetju zaposlen 3 leta z placo 1000eur bruto.

kaksen znesek odpravnine mi pripada ob morebitni odpovedi?

pogodba je trgovska dejavnost.

po izracunu na spletni strani bi ta mogla znasati 600eur.
Ali je ta znesek bruto ali neto ter ali je ta kalkulator sploh pravilen za trgovsko dejavnost?
 

dijo_porko

mona
6. sep 2007
2.124
53
48
122
Za vsako leto zaposlitve 1/5 bruto plače; torej pri tebi 3/5 od 1000€. Poglej si ZDR-1, 109. člen.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če so v kolektivni pogodbi boljši pogoji, velja leta. V mojem primeru ( ne v trgovini), so bili v Kolektivni pogodbi predvidene precej večje odpravnine kot v ZDR in seveda so mi jo izplačali po pogodbi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Zebdi

hja1

Pripravnik
30. mar 2016
185
2
18
Super hvala. Lahko se vprasam koliko dobim za vsak dan dopusta, ki ga nisem mogel izkoristit?
 

Zebdi

Fizikalc
11. dec 2017
434
137
43
Glede izplačila neizkoriščenega dopusta si preberi tole:

urna postavka za dopust je načeloma enaka povprečni urni postavki (za delo, brez morebitnih bolniških odsotnosti) zadnjih treh mesecev pred koriščenjem dopusta.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
(2023)
ne vem kaj je boljše - ali bi odprl deseto temo z naslovom "Odpravnina", ali obudil tole iz l.2019... ... v glavnem zanima me sledeče: situacija v firmi mi vsak dan manj odgovarja, pa bi se javil kot prostovoljec za neke vrste odpoved da dobiš še odpravnino.
K čemu vse spada odpravnina? Firma se je močno skrčila pred 17 leti, ko je veliko kolegov dobilo odločbo o tehnološkem višku. A "tehnološki višek" še obstaja? Ko zdaj gledam po internetu, se omenja samo "poslovni razlogi" in "nesposobnost". Ali je višina odpravnine in vse ostalo (npr. kako dolgo si na zavodu) enaka ne glede na to ali gre za tehnološki višek, nesposobnost ali poslovne razloge?
Na višino odpravnine vpliva delovna doba pri delodajalcu; jaz sam se nisem nikamor prestavljal od l'88, se je pa firma večkrat preoblikovala in spremenila ime, možno da smo takrat tudi podpisovali kakšne nove pogodbe ki pa jih nihče ali vsaj velika večina od nas ni prebrala ker jih itak nismo razumeli; zadnja sprememba imena mislim da je bila l'06, torej bi se mi v izračun štelo ne 34, ampak 17 let?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
klikenzi

Načeloma (ker sem na telefonu …):
- moralo bi se ti šteti vseh 34 let (“pravni nasledniki”) - razen če niso kak ekstra superduper zamutili
- 1/3 povprečne plače preteklih 3 mesec za vsako leto (prek palca 11 plač …)

Edit:
- načeloma je vseeno poslovni ali nespobnost - razen če je kje kak haklc drugje - ergo “zahtevaj” poslovni razlog
- odpoved iz krivdnih pa seveda pomeni izgubo določenih pravic

Pa glede časa na borzi si sam preberi v zakonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: javr

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.299
3.408
113
Poslovni razlog se lahko prijaviš na zavod in dobiš nadomestilo.
Nesposobnost je krivni razlog in si brez vsega.
Če so se samo firme preimenovale in so v pravnem nasledstvu bi ti morala odpravnina pripadat za celih 34 let.
Razen če je bil kak stečaj zmes ???

Preden storiš bedarijo vzemi 50 eur in idi na posvet k Advokatu, če si pa slučajno v sindikatu pa ti itaq pripada pravnik z katerimi imajo pogodbo.

Ampak odsvetujem ti pravdanje , ker če je pametni delodajalec te bo itaq nategnil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Nesposobnost - nedoseganje ciljev, izguba potrebnih sposobnosti za delo (zaposlen v “call centru” - zaradi bolezni delavec ogluši - delodajalec pa nima primernega drugega dela ….)
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.299
3.408
113
CLIO15 Nesposobnost NI enako krivdni!
OK
My Bad

Ampak mislim ,da še je vedno najboljše poslovni razlog.

Sicer pa kot pravim ,mu naj dajo neki osnutek in naj gre do Advokata ,da ne bo kaj podpisal kaj ne bi bilo njemu v korist.

Sicer pa upam , da imaš kakšno drugo zaposlitev ,ker če nimaš je boljše da greš v bolniško in probaš nekako pregurati do penzije , ker drugače boš revež v penzionu.
 

javr

Guru
6. dec 2011
1.606
1.065
113
a "tehnološki višek" še obstaja? Mislim da so kolegi pred 17 leti dobili dopis v stilu "tehnologija se je spremenila do te mere da za delavca ni več ustreznega delovnega mesta in je s tem postal tehnološki višek". To bi še najbolj ustrezalo dejanskemu stanju.
Ne, nimam druge zaposlitve, a mislim oz. vsaj upam da nekaj za minimalca bi se že našlo?
Kako biti nadaljnih 6 let (če ne bodo podaljšali na 62/42) v bolniški brez da bi dejansko bil bolan - nekateri to znajo, jaz žal nisem med njimi.