Odpiranje s.p.

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Nimam pojma o teh zadevah, in bi rabil kakšno informacijo iz prve roke.
Moja punca trenutno dela preko študentskega servisa(za Agencijo RS za kmetijske trge..) za enega od podizvajalcev, kot kontrolor, nekaj pa direktno preko agencije. S septembrom ji poteče status študenta. Za njih sedaj dela že drugo leto, in je najprej bilo govora o zaposlitvi, vendar pa so sedaj rekli, da naj si odpre s.p., če še hoče delat. Tu pa so potem problemi, se mi zdi da kot nezaposlena oseba ne moreš imeti dodatne, oziroma popoldanske obrti? Kakšne so potem dajatve v primeru s.p.? Zaslužek pa zelo niha lahko je kakšen mesec 0€ pa kakšen 1.000€ itd. Da bi delala potem samo za plačilo dajatev, se seveda ne splača. Račune si lahko vodiš sam? Koliko letno lahko zaslužiš, da nisi še ekstra obdavčen? Lahko odpreš en SP za tole, in še recimo IT?
Aja kako je z izplačili, ki jih je že zaslužila, pa jih bo zaradi "rednih" izplačil dobila šele oktobra, ko pa nima več statusa.
 

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.119
8
38
Cist tako iz glave. Trenutno placujem minimalne prispevke in to znese ca. 250 eur se mi zdi, vec zagotovo ne. Nimam nobenih clanarin v gzs ali kje podobno. Racunovodkinjo imam najeto, sem zadovoljen, super usluga za zelo zelo sprejemljivo ceno (morda tudi zato, ker se od prej poznava, nisem pa nikoli niti spraseval). In to je to. Pri letnem DOBICKU 5k eur se mi zdi da se ostanes pri minimalnih prispevkih tudi v naslednjem letu in z ne prav hudim doplacilom dohodnine. Za 10k pa te drzava ze malo bolj udari po zepu. Govorim pa napamet, ker smo te cifre obdelovali pred casom in so spolzele iz glave, da bi lahko zatrdil za 100%.
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Saj potem nisi več nezaposlena oseba, ampak si samostojni podjetnik (samozaposlen). Vsak mesec moraš plačati minimalno 216 € za stroške pokojninskega in zdravstvenega zavarovanja, + okoli 10 € za spodoben posloven račun pri banki (ki je obvezen). Račune si lahko vodiš sam, če imaš malo različnih transakcij se najbolj splača enostavno računovodstvo, ki je res "enostavno". Če pa nimaš veliko odhodkov, ki bi jih lahko uveljavil za zmanjšanje dohodninske osnove, se pa mogoče bolj splača imeti normirane odhodke, kar pomeni, da ti ni treba voditi računovodstva in se dohodninska osnova od vsakega prejetega plačila avtomatično zmanjša za 25 %, s tem da ostalih stroškov ne moreš uveljavljati.
Dohodnino pa itak plačuješ na vsak dohodek, do okoli 7.100 € je 16 % stopnja, od 7.101 do 14.200 je 27 %, nad tem pa 41 %.

Na DURS se pa ne trudi spraševat, ker ne vejo ničesar, oziroma te samo pošljejo h komu drugemu.
 

ermej

Fizikalc
3. sep 2007
722
29
28
Aha. Hvala za info. Sem še čisto zelen z vsem tem.
Račune bi vodila same, ker se bi izstavljali tako le eni firmi za potne stroške in pa narejeno delo.

Se pravi, če sem prav razumel. Če zasluži v prihodnjem letu 7.000 €,
- se od tega odbije 16% za dohodnino, kar znese 1.120€,
- 12 mesecev krat ~250€ je 3.000 €,
- kar je skupaj 4.120€,
in ostane nekaj manj kot 2.900€.

Kako se pa smatrajo potni stroški? Ker okoli 35% od teh 7000€, bi bili potni stroški. Bo treba to dobro premislit, pa še kakšno dejavnost dopolnjevat, ker zaželjeno pa je da bi ostalo vsaj kakšnih 500€ mesečno. Ve kdo za kak dober biznis
tongue-1.gif
 

flajr

Pripravnik
27. sep 2007
375
0
16
Ja, osnovni račun stane toliko, ampak za vsako prejeto nakazilo ti zaračunajo cca. 1 € provizije, zato se ti splača vzeti še kakšno elektronsko bančništvo, ki stane cca. 5 € in se ti prejeta nakazila ne zaračunavajo. Zato sem napisal 10 €.
Za potne stroške pa ne vem nič ...
 

FRooT

Pripravnik
19. avg 2007
507
8
18
Če bo imela pogodbo z podjetjem kjer naj bi delala, potem sploh ni vprašanja odprtja s.p. ja ; ) Je samo kalkulkacija ... če se splača ali ne !

Kar se tiče davka .. nevem zakaj bi sploh plačevala davek ? Sej pa stroškov ni tak problem "nardit"
wink-1.gif


Tako da če je delo .. zakaj ne s.p.
wink-1.gif


LP Miha
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Zanima me, če ima kdo status samostojnega kulturnega delavca in kakšen je postopek. Thnx
 

tinekr

hot mamica
29. jul 2007
1.941
0
36
46
Hvala, bom še to dala vse skozi, zanimalo pa me je tudi, če ima kdo tu ta status in kakšne info. Hvala
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik flajr pravi:
Ja, osnovni račun stane toliko, ampak za vsako prejeto nakazilo ti zaračunajo cca. 1 € provizije, zato se ti splača vzeti še kakšno elektronsko bančništvo, ki stane cca. 5 € in se ti prejeta nakazila ne zaračunavajo. Zato sem napisal 10 €.
Za potne stroške pa ne vem nič ...

Na SKB zaracunajo 10 centov za vsako prilivno transakcijo (in mislim da tudi na odlive, nimam volje brskat po papirjih), strosek vodenja racuna za s.p. - brez elektronske banke - je pa cca. 5 EUR.

Za placevanje je vseeno od kje pride denar ce imas normirane stroske, zato je ceneje placevati kar kot fizicna oseba (42 centov na mesec, ki jih moras placati v vsakem primeru, ce imas kaksne poloznice), denar na TRR je pa tako ali tako ves tvoj in ga lahko z minimalnimi stroski (10 centov/transakcijo) prestavis na osebni racun in potem od tam razpolagas naprej z njim.

Za tistih 6.50 EUR na mesec (78 EUR na leto), kolikor bi sicer zaracunali zraven, grem raje ven jest
smile-1.gif