Oddajanje stanovnaja preko s.p.

smellysocks

Zelenc'
16. apr 2023
2
0
1
Pozdravljeni,

Imam vprašanje glede oddajanja stanovnj preko s.p.
Do zdaj sem stanovanje pošteno oddajal kot fizična oseba, z novim zakonom nas imajo pa za budale bi zdaj rad zadevo optimiziral, kot pa da bi višal najemnino najemnikom, ki so super.

Tukaj obstaja ta siva zona, kjer ni povsem jasno, ali je potrebno stanovanje prenesti na s.p. kot osnovno sredstvo, ali ne, in zgleda, da ima tukaj vsaj svojo interpretacijo zakona.

Mene skratka zanima pa, kakšna so tveganja, če prenosa med osnovna sredstva ne izvedeš?
Jaz imam stanovanje namreč pod hipoteko z milijon nekimi členi pod katerimi se mi obrestna mera zviša in ne bi rad drezal to smer.
 

smellysocks

Zelenc'
16. apr 2023
2
0
1
Hvala za odg. Ne vem, ali si slabo prebral/a, ali sem res spregledal temo, kjer je odgovor na moje vprašanje: t.j. kaj so posledice tega, da stanovanja ne preneseš na s.p.. Sem opazil veliko sorodnih tem, a v nobeni odg. na to kar me zanima. Če sem jo zgrešil, bi lepo prosil za link

Hvala!
 

jezek

Guru
24. jul 2008
2.617
1.241
113
Ne vem linka, nedolgo nazaj pisali o tem. Mnenja so deljena, jaz vec let oddajal prek sp in nisem nikoli prenesel stanovanja na sp. To mi je svetovala (ena mocnejsih) racunovodja, in nikoli nobenih tezav
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Da se navežem na to temo, čeprav ni ravno enako.

Ima kdo izkušnje z vezavo depozita na banki na sp? Če grejo obresti v prihodek je potem obdavčitev manjša od fiksnega davka pri fizični osebi? Si lahko denar prosto prenašaš med FO in SP ali gre samo v eno smer?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pozdravljeni,

Imam vprašanje glede oddajanja stanovnj preko s.p.
Do zdaj sem stanovanje pošteno oddajal kot fizična oseba, z novim zakonom nas imajo pa za budale bi zdaj rad zadevo optimiziral, kot pa da bi višal najemnino najemnikom, ki so super.

Tukaj obstaja ta siva zona, kjer ni povsem jasno, ali je potrebno stanovanje prenesti na s.p. kot osnovno sredstvo, ali ne, in zgleda, da ima tukaj vsaj svojo interpretacijo zakona.

Mene skratka zanima pa, kakšna so tveganja, če prenosa med osnovna sredstva ne izvedeš?
Jaz imam stanovanje namreč pod hipoteko z milijon nekimi členi pod katerimi se mi obrestna mera zviša in ne bi rad drezal to smer.
A to te imajo za budalo, ker so ti davek iz 27,5%, ki je veljal pred dvema letoma, znižali na 25%? :eek:
 
  • Haha
Reactions: B81

mojca13

Zelenc'
13. avg 2023
4
0
1
Ali lahko oddaš stanovanje kot s.p. če si le 50% lastnik? Preostale polovice je lastnik lastnik mož. Se lahko on odpove svojemu deležu? Kako to lahko pravno, urediš?
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Halo?? Lastnik te lahko pooblasti samo za sklepanje pogodbe v njegovem imenu (ipd.). Ne more pa ti dati pooblastila, da lahko tretja oseba oddaja nepremičnino za svoj račun.
Ali pa si ti odkril računovodsko, davčno in še kakšno luknjo v zakonu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: delavec44

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
kaj pa, ce lastnik odda s.p.-ju za neko simbolicno ceno in potem s.p. oddaja naprej...
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Cene med povezanimi osebami ne smejo odstopati od tržni, pravi FURS. Sploh pa bo moral s.p. če je lastnik fizična oseba, plačati ob vsakem plačilu najemnine še dohodnino.
 
  • Všeč mi je
Reactions: msenjur

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.250
113
Halo?? Lastnik te lahko pooblasti samo za sklepanje pogodbe v njegovem imenu (ipd.). Ne more pa ti dati pooblastila, da lahko tretja oseba oddaja nepremičnino za svoj račun.
Ali pa si ti odkril računovodsko, davčno in še kakšno luknjo v zakonu.

V kolikor želi ne-lastnik oddajati v najem stanovanje, katerega ni lastnik, potrebuje za oddajanje stanovanja v najem, notarsko overjeno pooblastilo s strani lastnika stanovanja.

e-obrazec – Pooblastilo lastnika za oddajanje nepremičnine v najem: https://www.informiran.si/survey.aspx?docID=1552

Dohodnino, davek od dohodka iz oddajanja premoženja v najem lahko plača ne-lastnik, načeloma pa se odmeri lastniku stanovanja.

Vir: http://www.mojmalipravnik.net/index...tno-lahko-davek-od-oddajanja-placa-ne-lastnik
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.632
991
113
Saj plača jo lahko, odmeri se pa lastniku stanovanja :D

Meni je Furs podal razlago, da to 100% ne gre. Drugače bi vsi dajali v dohodnino najmanj obremenjenega člana (pred cedularno obdavčitvijo ali lani, ko je bila izjema). Pa še za socialne transferje se ne bi štelo.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.954
3.250
113
Saj plača jo lahko, odmeri se pa lastniku stanovanja :D
Samo poglej si še malo o možnosti oddajanja ne-lastnika, za dogovorjeno ceno z lastnikom... to je, ko se po pogodbi plača lastniku dogovorjen znesek za oddajanje njegovega stanovanja, po koliko se pa res oddaja pa lastnika ne zanima (in niti ne ve koliko so od tega davki).
 

mojca13

Zelenc'
13. avg 2023
4
0
1
Samo poglej si še malo o možnosti oddajanja ne-lastnika, za dogovorjeno ceno z lastnikom... to je, ko se po pogodbi plača lastniku dogovorjen znesek za oddajanje njegovega stanovanja, po koliko se pa res oddaja pa lastnika ne zanima (in niti ne ve koliko so od tega davki).
Ja na tak način sem tudi jaz hotela pogodbo narediti, da delni lastnik odda svoj del za nek znesek S.P. ju, ta pa odda celoto naprej (če je zakonsko to možno)
Ker,
1. če si lastnik celotnega stanovanja lahko oddajaš kot S.P. v svoji aktivnosti zavedeš da tudi oddajaš stanovanja.
2. če nisi lastnik stanovanja, lahko lastnik tebi odda stanovanje po neki ceni in ti kot S.P. lahko oddajaš naprej.
3. če je pa pol pol situacija, nisem pa nikjer zasledila, kako se to formalno uredi?