Obtežena odeja

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.252
113
Iskajoč brata
Zdravo ekipa,

zopet se obračam na vas po nasvet.
Uporablja kdo obteženo odejo za spanec? Sprašujem, ker bi rad kupil za sina (7 let). Ima težave zvečer za zaspat.
Smo poskusili že veliko stvari, vedno rabi povprečno 1h za zaspat. Ni težava v neutrujenosti...
Tudi če mu delam družbo, ponavadi zaspim pred njim :) sem potem jaz težava, ker smrčim :)

Ima kdo kakšne realne izkušnje?
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Ima kdo kakšne realne izkušnje?
Najbrž vsi, ki imamo otroke. Kaj dela ko ne more zaspat? Leži in čaka da bo zaspal, bere knjige, hodi ven iz sobe? Otrok zvečer rabi mir, ne tvojo družbo, namesto obtežene odeje pa knjige. Če ni za knjige, naj bere stripe.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Moja hči jo uporablja (in je fanica), ima pa 25 let in ne spada čisto v isto kategorijo.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.252
113
Iskajoč brata
Najbrž vsi, ki imamo otroke. Kaj dela ko ne more zaspat? Leži in čaka da bo zaspal, bere knjige, hodi ven iz sobe? Otrok zvečer rabi mir, ne tvojo družbo, namesto obtežene odeje pa knjige. Če ni za knjige, naj bere stripe.
Izkušnje z obteženo odejo in ne z otroki :bonk:

Družbo v stilu, da ni sam v sobi..... to si otrok želi, ampak vseeno rabi 1h.
Tudi bere pred spanjem, ampak ga morem ustaviti... če ne bi bral do 11 zvečer
Vedno je tišina in tema za spat. Če rabi malo svetlobe, tudi to prilagodimo...
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.443
4.546
113
Zdravo ekipa,

zopet se obračam na vas po nasvet.
Uporablja kdo obteženo odejo za spanec? Sprašujem, ker bi rad kupil za sina (7 let). Ima težave zvečer za zaspat.
Smo poskusili že veliko stvari, vedno rabi povprečno 1h za zaspat. Ni težava v neutrujenosti...
Tudi če mu delam družbo, ponavadi zaspim pred njim :) sem potem jaz težava, ker smrčim :)

Ima kdo kakšne realne izkušnje?
Če nima kakšne motnje in nima težav biti sam v sobi, potem so to stvari, ki jih probajte:
- minimalno 1 uro pred spanjem mirne aktivnosti (to ni gledanje tv,..), kakšno branje, mirna igra, lahko je to že del rutine z umivanjem, pripravo postelje,...
- rutina, rutina, rutina. Vsak dan enako. Ob istem času se začne pripravljat spat, ob istem času gre spat. Brez izjem. To je vredno zlata pri malih otrokih.
- Lahka hrana, ne preveč pijače, nič sladkarij pred spanjem.
- Če ga je strah, kakšna zelo nežna nočna lučka, ki jo potem ugasneš, ko zaspi. Lahko nežna glasba. Lahko pravljice, ampak mora biti pa sam, da zaspi.
- Mu je vroče? Probajte shladiti sobo, manj za oblečt, samo rjuha brez kovtra.
- Obtežene odeje so ok za zimo, poleti je to vse prevroče žal. Tudi ne bo pomagalo, če nekaj drugega ne štima.
- Ti ne smeš biti v sobi, ker se tega otrok ne sme navadit. Če je težava strah, je potrebno naslovit problem drugače.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe in kajn

darwin

Majstr
17. avg 2007
549
313
63
Pri našem malo mlajšem otroku je podobno. Lahko leži tudi po uro, dve preden zaspi, še posebej takrat, ko smo pozni in okrnimo večerno rutino, tako da to, kar predlaga Janez40 deluje.
Pomaga tudi topel tuš pred spanjem in pliško v postelji. Zvečer ju pospremiva v sobo, poljubček, lahko noč, potem pa se dolgočasi sam, če ne spiš.

Lahko še poskusiš opazovati, če je kakšna razlika med običanjim, zrutiniranim dnevom in takim, kjer ste počeli novega, zelo zanimivega, oz. je doživel kakšno zanj travmatično izkušnjo. Nekateri so bolj dovzetni za stvari, ki jih tako ali drugače vznemirijo in potem to predelujejo ko imajo "čas zase" in jim je ta čas smiselno pustiti.
Nekateri pa tudi rabijo manj spanja. Pri nas se zjutraj normalno zbudi dobre volje in ima energije za cel dan, tako smo se nehali sekirati, da ne paše v kalup, ko naj bi imel 11 ur spanja. Čas za spanje ima na voljo, če želi tudi čez dan, pa ne rabi. Mogoče pa nadoknadi v puberteti. :evil:
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.681
3.566
113
Saj imaš prav, mali otroci mali problemi, veliki otroci veliki problemi. Tudi otrok je na dopustu, v čem je težava da spi do desetih? In zvečer, počel bo tisoč in eno stvar, važno da ne galami, da je mir, ali zaspi ob devetih ali desetih je načeloma vseeno (ta praksa odpade če je do dveh zjutrj na tablici, telefonu oziroma čemerkoli že).

Praviš da si zvečer želi tebe v sobi? Kaj če si te bo želel v sobi še pri petnajstih? Oziroma, če si zaželi pijače, hrane, kocke in film, mu tudi postrežeš in zakaj ne? Kaj boš ko pri petnajstih 3 ure ne bo mogel zaspat? Vedril zraven cel večer? Z obteženo dekco bi kvečjemu blažil posledice, ne pa odpravil vzroka. Kot je napisal janez, red in mir je vse kar rabi. Mir pomeni da tebe ni v sobi.