Obnova stare hiše - ogrevanje

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Torej. Čaka me obnova stare hiše, ki se drži novejšega dela hiše. Skratka.
Gre za bivalno površino cca 65 kvadratov, sestavljenih iz treh večjih prostorov (dnevna soba z jedilnico, 2 sobi), kopalinice iz ločenega strnašča. Trenutno je zadeva priklopljena na centralno ogrevanje iz novejše hiše vendar bomo to presekali. V hiši je sicer kmani na drva ter v eni sobi tusi krušna peč.
Sedja pa me znaima kaj bi mi vi predlagali kot alternativo novega ogrevanja. Gre za investicijo za cca 5-7 let, nato bo sledila obsežnejša adaptacija (dvig za še eno nadstropje). Stroški seveda kar se da minimalni. Torej kakšne opcije imam. Ali nabavim kakšno peč na palete in gor priklopim obstoječe radiatorje v poštev načeloma pridejo zgolj peči, ki os vieti kot kamin in imajo opcijo centralenga ogrevanja). Ali mogoče recimo električno talno gretje v kopalnici, v ostlaih prostorih električni radiatorji ali pa morda ir paneli. KAr dobršen del ogrevanja bi namreč lahko pokril z že obstoječim kaminom. Kaj bi mi predlagali? Kakšne izkušnje glede na porabo z električnimi radiatorji ali ir paneli?

Hvala
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
576
113
Če obstaja napeljava za centralno ogrevanje bi bil toplovodni kamin (tudi peletni) verjetno najboljša rešitev. Druge realne in pametne opcije so (talna?) klima ali klimi, mogoče kaka ugodna monoblok toplotna črpalka... Ker hiša najverjetneje ni dobro izolirana, je toplovodni kamin tudi stroškovno verjetno najboljša rešitev.
Če ni denarja potem uporabi obstoječe peči, po potrebi dogrevaš z električnimi radiatorji. Stestiraj ob prvih padcih temperatur.
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Klima? Če je tloris takšen, da lahko z eno notranjo enoto ogrevaš vse, si zmagal.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Kamin+ krušna peč na drva. To bo sigurno segrelo 60 kvadratov, za v kopalnico pa daš pomoče en elektirčni radiator oz pečko, ki ju po potrebi seliš še drugam. To je sigurno najbl pocen pa praktična rešitev
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Če se zadeva drži nove hiše, zakaj ne priklopiš nanjo?

Ker:
Citat:
Uporabnik Pakul pravi:
... Trenutno je zadeva priklopljena na centralno ogrevanje iz novejše hiše vendar bomo to presekali. ...

Avtorju, Pakul

Pomagalo bi, da pripopaš še "tloris" situacije - da se vidi kje je kamin in krušna.

Na prvo žogo bi ti moralo zadostovati za omenjeno kvadraturo + neka rešitev (IR, klima, električno talno, ...) za kopalnico.

Kaj je s sanitarno vodo?
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Kakšne so kaj cene teh paletnih kaminov (kolikor sem na hiter gledal se dobi že tam za cca 1500e, sam bojda je to malce švoh zadeva?)
Namreč kurilnice nimam na voljo, peč bo morala biti postavljena v bivalnih prostorih.
Klima - ja mi je že nekaj ljudi to svetovalo ampak malce dvomim v to da bi lahko razpihal toploto v vse prostore..kot opisano, je več loečnih prostorov, z hodnikom vmes..bom zrisal tloris za lažjo predstavo, bo lažje svetovati.

Na novo hišo ne bomo priklopljeni, ker kot prvič je tam tudi nova peč in je kot prvo prešvoh, da potegne tako daleč kot prej stara. Kot druga iz osebnih razlogov, da imam vso napeljavo ločeno
smile-1.gif
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Ja, še to..voda v kuhinji je ogrevana preko bojlerja, enako bo potrebno storiti tudi v kopalnici. Tam trenutno ni tople vode, je pa že vse pripravljeno za bojler.

Prilagam tloris, za lažjo predstavo:

 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Če načrtuješ večji poseg na krajši rok potem šutni v vsako sobo el. radiator...kolikor gre kuri na drva (kar pač imaš obstoječega) ostalo uporabljaj elektriko.

Ko boš dozidaval pa narediš za celo hiše kot se spodobi..tako centralno napeljavo kot izbiro ustrezne peči (tako po vrsti goriva kot moči).

Je pa tako...za to obdobje bi bilo vseeno če si priklopljen še na obstoječi peči (a sumim da so drugje razlogi za osamosvojitev).
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Kuril bom definitivno tudi na obstoječi kamni, no razen, če bi neko manjšo centralno peč na palete ugodno dobil pa da gor priklopim obstoječe radatorje. Ampak bojda je to bolj tak tak, cenovno bi me dosti dražje prišlo, baje?

Zato pa pravim, verjetno bom kuril kamin, pa sedaj ne vem a čem šač še ene dva električna radiatorja vpeljati ali ir panele, pa morda električno talno v kopalcnico.
Vse je opcija. no s klimo bi verjento težko dosegel sobo 1 in 2. Ne vem pa niti približno koliko stroškovno pokuri en električni radiator ali ir panel..pač na zimo. Verjento težko dobiti neko realno ocene, dokler ne bo prve zime mimo
smile-1.gif

Investicija pa ja bolj čim nižja, ker se bo itak komplet renoviralo čez nekaj let, vključno z novo centralno, zaradi porazdelitve prostorov. Trenutno pa ne dam 6 jurjev za peč, ki bi jo lahko kasneje tudi koristil, je niti postaviti nikamor ne morem.
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
In kakšne težave imaš sedaj???
Imaš že dve obstoječi peči na drva, problem ti ni kurit, v čem je torej težava???
Drva nabavi !!!
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
Ne se prosim razburjati, če človek lepo vpraša za nasvet. Kamin se bo definitivno kuril. Krušna eč dvomim, ker vprašanje, če sploh še dobro deluje (ni bila kurjena 30 let). Trneutno notri ne živi nihče (že nekaj mesecev). Za kopalnico ter WC ni teorije, da se segrejeta samo od kamina (glej slikico). Tudi dnevni prostor s kuhinjo bi bil bolj kot ne mrzel od samo tistega kamina (sklepam). Zato vprašanje, če se splača torej ali klimo za dogrevanje, ir paneli ali električni radiatorji, kaj je stroškovno na mesečni ravni v kurilni seszoni najbolj "prijazno". Drva za kamin imam.
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
No to je še ena opcija (glede na to da lahko nanj enostavno priklopim vse radiaotorje) ampak me zanima kok stane kakšna taka, da bi lahko torej priklopil obstoječih 6 radiatorjev, pa da pač dovolj greje. Kakšne so kaj cene ter kako je z montažo, ker nimam pojma. To me zna cenovno verjetno hitro pridet vsaj ene 2.000? Ali pač
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.195
1.811
113
Električni grelec je električni grelec..a se mu reče el, radiator ali IR panel je vseeno (poraba bo identična).


Opcija je da zdaj poštimaš tako centralno napeljavo, da boš kasneje od tu gradil dalje (pustiš priklope za zgornje nadstropje). Drugače škoda vsakega centa v to (ker ne bo poceni in čisto stran vržen denar).

Vzemi si to zimo ta test..pusti kot je, na bolhi (Že zdaj) poglej za el. radiatorji (rabljen, da ima termostat)...daj jih po sobah in boš videl kaj bo rekla poraba. Če bo sprejemljivo pustiš teh par let tako, če ni...do naslednje zime poštimaš drugače.

Dokler boš redno hajcal kamin se ni za bat da bojo previsoki stroški.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
Taka opcija te pride 2 X 2.000,- EUR + da rabiš dovod zunanjega zraka do kamina (mimogrede - tudi do obstoječega ne bi bilo slabo imeti pripeljan zunanji zrak).

Pod črto - opcija vincent + že zdaj enkrat zalaufat krušno za test.
 

bula

Fizikalc
3. sep 2007
453
26
28
Na tvojem mestu bi jaz prvo ugotovil v kakšnem stanju sta krušna peč in kamin, pa najprej bi poklical dimnikarja, naj očisti oba dimnika. Počakaš en mal hladnejši dan, zakuriš peč in kamin (pa ne se sekirat, če se bo na začetku malo pokadilo iz peči in kamina, to se vedno, ko zakuriš prvikrat v sezoni). Pri kaminu ti bo hitro jasno, če je še OK - mora biti po nekaj urah enakomerno topel cel, ne sme biti na nekaterih mestih zelo vroč, drugje pa mlačen - to pomeni, da je znotraj skurjen. Krušno peč pa bo potrebno kuriti ene tri dni zapored, ker toliko rabi, da se vsa segreje. Preveri tudi, koliko krušna peč greje zidove v dnevni/kuhinji - znajo biti kar prijetno topli. Edini problem se mi zdi kopalnica, tja bo pa potrebno postaviti neko začasno grelno telo
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.358
5.867
113
pri taščici
Pridi po termoakumulacijsko pec.
Bolje kot vsak ir panel, elektricni radiator.... Samo s orikolico pridi ponjo, ker v avto jaz tega samota ne bi tlacil.