Obdavčitev dobička pri finančnih instrumentih

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
(da ne filamo teme o kriptu) imejmo svojo temo glede obdavčitve finančnih transakcij - po domače rečeno - če trejdaš ali si dolžan zadevo prijavit davčni in plačati davek in kolikšen je ta davek.

Zakon, ki ureja davke na tem podorčju je ta:

Kdo je zavezanec:
1612425440861.png


Kaj se ne šteje pa v drugi točki ZDDOIFI zakona:
1612425547853.png


Torej je treba še zakon o dohodnini it pogledat kaj v njem piše.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Še ena zadeva, ki je za raziskat je tale zapis (kaj se ne šteje):
1612425734224.png
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Kako je pa za firmo? Če naredim dobiček recimo 10k in si ga potem izplačam, ali se ta dobiček obdavči takoj ali lahko to izpodbijam s stroški. Recimo imam firmo in potem na njo kupim avto in teh 10k porabim in je moj dobiček 0 tako potem davka ni?
 

B81

22. jul 2007
34.427
8.917
113
Mogoče če naredijo audit in takrat vidijo vse transakcije na računu...
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Kako je pa za firmo? Če naredim dobiček recimo 10k in si ga potem izplačam, ali se ta dobiček obdavči takoj ali lahko to izpodbijam s stroški. Recimo imam firmo in potem na njo kupim avto in teh 10k porabim in je moj dobiček 0 tako potem davka ni?
Pozna kdo odgovor? Če kot firma trgujem na forexu in si potem izplačam ali je 40% potrebno plačati neglede na to da imam stroške drugje in bi bil ta prihodek izpodbit s stroški? Se pravi iz borze potegnem dol 100k in ko se odda napoved moram neglede na vse plačati 40% ali pa se to da izpodbijati s stroški, ki bi bili recimo nakup avta, poslovnega prostora itd.?
 

B81

22. jul 2007
34.427
8.917
113
Ne rabi bit nakup osnovnih sredstev pogojen z delom? Npr. za tebe je računalnik ipd., posl. prostor.... kombi pa verjetno ne.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Ne rabi bit nakup osnovnih sredstev pogojen z delom? Npr. za tebe je računalnik ipd., posl. prostor.... kombi pa verjetno ne.
zakaj ne? Sej maš firmo ki ima še druge dejavnosti not kot je recimo sobodajalstvo, stroške se že najde plus službeno vozilo se vedno rabi, pa sestanek s strankami in nabavnica z kakim merkatorjem itd... zanima me ali lahko to izpodbijam s tem in se izognem 40% davka, drugače pač odprem v offshore kjer je 0%
 

B81

22. jul 2007
34.427
8.917
113
Če registriraš še ostale dejavnosti, bi verjetno lahko upravičil npr. avto, ne vem pa ali inšpektor to preverja. Jaz bi kar na inšpektorat poklical, iz prve roke povedo, pa največkrat jim niti ni težko.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Dokler se smatra, da tvoj obseg trgovanja ni "prevelik". Kje je meja pa najbrž arbitrarno določijo inšpektorji, čeprav obstajajo menda neka pojasnila v zvezi s tem.
za forex ni meje zaenkrat. Kripto pa le vlagam, tako da tudi ni davka. Tam je nekaj če imaš več kot xy trejdov potem se smatra kot dejavnost.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Če registriraš še ostale dejavnosti, bi verjetno lahko upravičil npr. avto, ne vem pa ali inšpektor to preverja. Jaz bi kar na inšpektorat poklical, iz prve roke povedo, pa največkrat jim niti ni težko.
Inšpektorja za sobodajalstvo in za trgovanje na forexu? Ta prvi mi lahko pove le če so sobe primerne za goste nič drugega, za forex pa ni inšpektorja, to se smatra kot investicije.

Se bom pozanimal pri večjih računovodstvih, sem si ogledal Vizija in Unija računovodstvo, tako da vidim če mi bojo znali kaj povedat. Zdaj sem glih pred razcepom ali odprem d.o.o in optimiziram davke ali pa grem proč, če ni ugodno zame v SLo kot firma... Kot firma ne mislim nič delat, le profit iz forexa uporabit za nakup nepremičnin in jih oddajat, vmes še kak kafič, pekarno, salon in to je to.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.670
6.227
113
Inšpektorja za sobodajalstvo in za trgovanje na forexu? Ta prvi mi lahko pove le če so sobe primerne za goste nič drugega, za forex pa ni inšpektorja, to se smatra kot investicije.

Se bom pozanimal pri večjih računovodstvih, sem si ogledal Vizija in Unija računovodstvo, tako da vidim če mi bojo znali kaj povedat. Zdaj sem glih pred razcepom ali odprem d.o.o in optimiziram davke ali pa grem proč, če ni ugodno zame v SLo kot firma... Kot firma ne mislim nič delat, le profit iz forexa uporabit za nakup nepremičnin in jih oddajat, vmes še kak kafič, pekarno, salon in to je to.
Za vse zadnje kar si nastel je doo precej smiseln tko da ne rab bit forex pogoj.
 

pioneer

Pripravnik
11. dec 2014
632
14
18
Kako je pa z dohodnino če si normiran s.p.? Recimo imaš 100k prihodka, kaj to potem 80% odšteješ in se dohodnina gleda od 20k in je to nekje okrog 3k ali se gleda to od 100k in je potrebno plačati 34k? To sem uporabil ta kalkulator https://data.si/izracun-dohodnine/
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.121
448
83
Od 20k plačaš 20% = 4k davka (zato se povsod pojavlja efektivno 4%, čeprav nad 100k temu ni več tako). Dohodnine posebej ne plačuješ.