Nvme vs sata SSD

zeki

Pripravnik
7. avg 2017
40
2
8
Imam HP EliteDesk 800 g2.

Ob nadgradnji RAMa sem opazil, da ima tudi režo za nvme SSD.

Trenutno imam notri Samsung Evo850.

Se mi splača nadgradit na nvme disk?

PC uporabljam za internet, pisarniska orodja ter obcasno se kaksen drug program.

Zanima me pac, ce se bo kaj poznalo na hitrosti, ce dam not nvme namesto sata SSD.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.728
113
pozna se definitivno, odvisno od rabe...

odkar imam nvme se mi sistem zboota prej kot v 2 sekundah namesto v 4 :p pa nekateri prej zelo počasni programi se odpirajo precej hitreje.

glede na tvoj opis uporabe bo pa večinoma vseeno
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Če že imaš SSD, bo realna razlika v hitrosti minimalna. RAW hitrosti so sicer lahko precej višje, ampak pri nekem random loadu tudi NVMe ne delujejo s tistimi max benchmark ciframi.

Jaz bi v tvojem primeru menjal samo v primeru, če ti na trenutnem SSD-ju primankuje prostora.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Če kupuješ nov SSD in izbiraš med NVME in SATA, vzameš NVME, ker itak ni več bistveno dražji. Seveda odvisno spet kakšen NVME gledaš. Ravno tako ima smisel dodat NVME poleg SATA SSDja, če želiš dodaten prostor in imaš prost M.2 slot. Da bi pa menjal samo zaradi hitrosti, pa zelo težko vrjamem, da boš v praksi opazil razliko, če ne počneš res nekaj zelo I/O intensive specifičnega.

Recimo en zanimiv blind test od linus:

pozna se definitivno, odvisno od rabe...

odkar imam nvme se mi sistem zboota prej kot v 2 sekundah namesto v 4 :p pa nekateri prej zelo počasni programi se odpirajo precej hitreje.

glede na tvoj opis uporabe bo pa večinoma vseeno
Če se ti sistem zboota enkrat hitreje in če se ti je prej nekaj odpiralo zelo počasi sedaj pa hitro, sigurno ni samo zaradi razlike SATA vs NVME SSD oziroma ti prej nekaj ni štimalo. Razlike v zagonu OSa ter programov in iger so bolj v rangu nekaj procentov do mogoče 10%. Večje razlike so šele pri prenosu velikih fajlov (pod pogojem, da imaš tudi na drugi strani dovolj zmogljiv pogon ter pot do njega) in pri ogromnem številu I/O operacij, ampak pri tipičnem pisarniškem delu tega ravno nimaš.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.728
113
Težko me prepričaš, da "prej nekaj ni štimalo", ker sem sistem seveda skloniral na nov disk in gasa dalje (linux). Pa nisem nič govoril o tipičnem pisarniškem delu. To se itak nič ne pozna razlika.

Je pa disk (samsung 970 1tb) po specih skoraj 10x hitrejši kot prešnji sandisk ultra ne vem kaj 240gb...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Sej te ne prepričujem, samo pravim, da bodisi delaš nekaj precej specifičnega, je bila razlika še kje drugje kot zgolj v vodilu (SATA vs NVME), je bilo nekaj narobe (ena od opcij) ali pa pač pretiravaš (zelo počasi vs. hitro), oziroma vsakega po malem.

Sicer pa 10x hitrejši v čem? Če govoriš sekvenčnih hitrostih branja/pisanja (ki spet poznajo pri zelo na specifičnih taskih, recimo premetavanja ogromne količine podatkov), potem si bil prej pač daleč od omejitev SATA vodila. Torej ni razlika (samo) zaradi vodila, ampak zato ker si imel prej pač počasen/počasnejši SSD.
Kar se tega tiče da nekaj ne štima, pa tudi če si kloniral, ne pomeni, da nisi imel prej recimo preveč zasedenega SSDja, ki je imel premalo rezerve, da bi delal tako kot treba (spet ne pravim, da je to razlog, ampak ena od opcij, sploh ker imaš sedaj tudi 5X večji SSD), ali pa recimo da je bil wearout že prevelik, ali.....
 
  • Všeč mi je
Reactions: hermann

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Tole mi pravi test. Ne vem kaj/kako ukrepat. Vsi kabli so OK

sata.jpg
 

zeki

Pripravnik
7. avg 2017
40
2
8
Bom za enkrat kar pustil sata. Odkar sem dodal ram itak dela čisto OK.

Me pa še neki zanima:

Prej sem imel 4GB 2133Mhz
Zdej sem dodal 16GB 2666Mhz

Jasno mi je, da bosta oba delala z 2133Mhz.

Zanima pa me, če je OK, da imam dva različna rama notri?

Na kratko; Kaj je boljse 16GB 2666Mhz ali 20GB 2133Mhz?
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.728
113
lol?

nvme diski grejo bp v zunanje ohišje. res pa ni 10€. ampak ker sem sam dejansko vtaknil ssd disk v sata ohišje za 10€ tega ostalim ne priporočam.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
ksz...

Meni se prehod iz SSD na NvMe kar opazno pozna. Saj pri teh zadevah, ki so takoj naložene, se ne vidi (ne zaznaš), pri nalaganju recimo Flight Simulatorja 2020 je pa že več razlike (ta si sicer kar vzame čas, zdaj z nvme pa je vsaj nekako sprejemljivo).
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
ksz...

Meni se prehod iz SSD na NvMe kar opazno pozna. Saj pri teh zadevah, ki so takoj naložene, se ne vidi (ne zaznaš), pri nalaganju recimo Flight Simulatorja 2020 je pa že več razlike (ta si sicer kar vzame čas, zdaj z nvme pa je vsaj nekako sprejemljivo).
Zanimivo. Flight Simulator 2020 si res kar vzame čas tudi na močnejšem HW. Vseeno pa se mi po občutku ne zdi tako velika razlika pri loadingu sedaj na kišti z NVME SSD (970 EVO 1TB, Ryzen7-5800X, 64GB DDR4-3200, RTX3080) v primerjavi s tem, ko sem igral na laptopu iz portable SSDja na USBju (igra na SanDisk Extreme Portable 1TB SSDju, sicer i9-9880H, 32GB RAM, R5500M Pro). Ampak je itak težko primerjat, če ni side-by-side, meril pa res nisem. Je pa seveda zaradi drugih komponent razlika v perfromansu ogromna.

Recimo iz tega testa:
na enakem HW tudi ni videt blazne razlike med NVME SSD (970 EVO) in SATA SSD (850 EVO):
Title Screen To Menu [M.2 NVME]- 1 min 21 sec
Title Screen To Menu [SATA SSD]- 1 min 28 sec
Title Screen To Menu [HDD]- 3 min 32 sec

World Map to Ingame [M.2 NVME]- 35 sec
World Map to Ingame [SATA SSD]- 35 sec
World Map to Ingame [HDD]- 1 min 7 sec

Total [N.2 NVME] - 1 min 56 sec
Total [SATA SSD] - 2 min 02 sec
Total [HDD] - 4 min 39 sec
Precejšna razlika naprav HDD, med NVME in SATA SSD pa cca. 5% v load timeu. Podobno pri loading timeu v drugih igrah, tam do 10%, večinoma še manj. Ampak tu bi najbrž profitiral s hitrejšim CPUjem.

Na drugem testu loading Curchevel challangea že znotraj igre in z nekoliko boljšimi ostalimi komponentami (i9-9900K) malce večja razlika:
21,6s za NVME SSD (970 EVO) vs 24,86s (860 EVO) za SATA SSD, ampak spet 3s pri več kot 20s loadinga....

So pa seveda tudi aplikacije, kjer sequential speed nad tistih 500MB/s in dodatni IOPSi pridejo bolj prav. Pa takrat ko premetavaš kakšno večjo količino podatkov (recimo ravno sem migriral kar nekaj stvari na sekundarni 2TB NVME, ki je sicer QVO, ampak dokler mu ne zmanjka cache lepo leti 2000+MB/s :)).

Ampak še vedno če debatiramo:
PC uporabljam za internet, pisarniska orodja ter obcasno se kaksen drug program.
bo zelo težko opazit razliko.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
ksz...

Meni se prehod iz SSD na NvMe kar opazno pozna. Saj pri teh zadevah, ki so takoj naložene, se ne vidi (ne zaznaš), pri nalaganju recimo Flight Simulatorja 2020 je pa že več razlike (ta si sicer kar vzame čas, zdaj z nvme pa je vsaj nekako sprejemljivo).


Vsi ki opažate veliko razliko napišite tudi kakšen je bil SATA disk in kakšen je zdaj NVMe disk.
Če je SATA SSD bil 5 let star, NVMe pa je trenutni top-shit model logično da bo velika razlika :)
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.185
5.728
113
No ok, 1tb samsung 970evo vs. 5 let star sandisk ssd plus 240gb

Kot sem že napisal je "opazna" razlika pri bootu (cirka 2 vs 4 sekunde, kar je absolutno trpljenje v obeh primerih) in pri eni aplikaciji (darktable), ki je pa na splošno nepopustljiva do hardvera. Vseeno se sprašujem, zakaj se darktable opazno hitreje zažene na nvme, ker hude logike ni. Razen, če je dejansko debilen pa vse iz folderja nalaga v ram.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
No, če sem čisto pošten, je nekaj razlike gotovo tudi zaradi druge platforme.

Staro: i7-3770 navit na 4,2, Asrock Fata1ity P67 , 16GB DDR3 2666, Vega 56, WD Blue 1TB sata SSD

Novo: Ryzen 3600, MSI MAG B550 Tomahawk, 16GB DDR4 3600, Vega 56, Gigabyte 480 GB NvMe SSD
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
To pa je že povsem druga pesem...

Če primerjamo enak SSD v SATA in NVMe različici je razlika zgolj v scenarijih, kjer je SATA ozko grlo. To je večinoma nek sequential scenarij, pri nekem mešanem loadu performance SSD-ja že precej pade in je razlika manjša.