Nujna pomoč: Brava kuri varovalko, ne vžge

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Zdravo

Sicer sem že pisal na fiat forumu, ampak ker mi kuzla v rit skače, bom še tu. Naslednji ponedeljek grem namreč na daljšo pot, danes me je pa začel avto zafrkavat. Fiat Brava, 1.6 16V 1998

Ko sem dal kontakt in hotel zagnati avto so se samo ugasnile lučke. Zaganjal ni. Skurilo je 5A varovalko, ki je vidna na spodnji sliki. zamenjal z 10A, pozneje skurilo tudi to.



Potek: Zraven pripeljal še en avto, z mojimi kabli poskušali vžgat, ni šlo. Kabli so se sicer zelo segreli. Šli smo po debelejše kable, s pomočjo teh smo vžgali. Sicer je težko vžgal, ampak je. Med vžiganjem se je ugasnila osvetlitev ter displej. Ko je avto vžgal, se je vrnilo. Torej je nekaj ful vleklo elektrike.

Danes čez noč se akumulator polne, sam ne vem če je to to. Jutri bom zamenjal kleme akumulatorja, odklopil sem tudi daljinsko odklepanje, ki sem ga naknadno vgradil. Zjutraj bom tudi zmeril porabo toka.

Vprašanje: Mi lahko kdo pove, za kaj je varovalka obkrožena z rdečim?
 

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Ja neka naprava ki je vezana na to varovalko ti ga serje. Se dobro da nisi kaj konkretno skuril ko si ga poskusal tako na silo vzgat. A navodil od avta nimas da bi pogledal kaj je to zaena varovalka?
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
hja, včasih je več sreče kot pameti.

Navodil nimam, sem pa z neta snel Workshop manual, pa teh varovalk sploh ni notri! So tiste spodnje, točno teh tako oblikovsnih s takim številom varovalk pa ni
confused-1.gif
Nikjer!

Avto se je čez noč polnil, zjutraj ni dal niti glasu od sebe! Priključim lučko na kleme, nič! Kot sem predvideval oz nameraval nardit. Nekaj je z klemami narobe. Imam že nove. Sam v tem primeru mi najbrž nebi smelo skurt varovalke ne?
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Pelji avto k avtoelektričarju, ne serji ga z elektriko, pa čimprej da boš čez teden imel avto nazaj. Verjetno maš kje stik pa ti zato kuri varovalko.
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Ma ja, saj vem! Kleme bom zamenjal, potem bom pa videl! Najbrž bi ga blo dobro vsaj na pregled peljat
sprasujem se.gif
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.323
944
113
Titograd
Najbrž?? Na slepo šariš po elektriki, da bi vsaj voltmeter imel
smile-1.gif
Dokaj podobno zadevo je meni električar za okoli 40€ rešil.Pelji mu ga pa boš v 2 dneh imel avto spet doma.
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Imam instrumente, bom tudi zmeril polnjenje in praznjenje
wink-1.gif


update: plus klemo dal zdajle prvič dol. Saj sem pričakoval to. Polno oksida (al kaj je) se je vsulo ven. Stolkel stran, dal nazaj, avto vžge v prvo.
cheer.gif


p.s.: hvala obema za trud, dobita zvezdice
zmaga.gif
 
Nazadnje urejeno:

tony

Guru
23. jul 2007
9.392
1.355
113
Zdaj pa še tisto 10A varovalko, ki ti jo je nevemkolikokrat skurilo zamenjaj nazaj na 5A
wink-1.gif
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Glede na to da je že nekdo šaril in vsepovprek dodajal varovalke, se to obisk avtoelekrtičarja splača.
Ni na pokrovu nič narisano za kaj in kakšno vrednost ima določena varovalka?
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
To je problem ker ne vem, kaj se je pred mano dogajalo! Zato pa tudi vozim na razne servise in kaj tudi doma naredim.

Na pokrovu je narisano za kaj so varovalke, ampak samo za spodnjo škatlico varovalk (leva spodnja). Za desno zgornjo ni nič narisano, pa tudi v servisnem priročniku ni notri točno take škatlice varovalk! Sploh!

Se pa začenjam spraševati če ni bila varovalka pokurjena že od prej! V avtu vse kar je vidnega dela brez te varovalke! Mi ga bojo pa jutri na tester priključili.

Problem glede vžiganja je pa dokončno (upam) rešen, bile so slabe kleme na akumulatorju! si ne bi mislil
sprasujem se.gif
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Ja, desno je res rele. Kar sem jaz vgradil je daljinsko odklepanje, od original bolj posebne opreme pa ima navadno centralno ter sprednje električne šipe. Ogledala niso električna, alarma ni, ABSa tudi ne. Airbaga sta sprednja dva.

Hvala ti za tale priročnik, bom probal najti
zmaga.gif
 

Anzee

Pripravnik
24. sep 2007
679
0
16
41
Ljubljana - Siska
www.facebook.com
Si ti avto kupil rabljen? Po moje je prejsnji lastnik kaj svojega dodal notri, nato pa pustil napeljavo, mogoce za avtoradio. Ko je stvar odstranil pred prodajo avta ni izoliral zice in je skurilo varovalko...

Vzami voltmeter oz. multimeter in preveri ali ima varovalka stalni plus ali kontakt plus oziroma ce je vezana na kaksen bliznji porabnik. Mogoce bi lahk bilo tudi za avtomatski vklop dnevnih luci ali kaj podobnega...
 

mtey

Pripravnik
30. nov 2007
742
0
16
Sem. Ze prejsnji je bil najbrz x-ti* lastnik, jaz sem x+1. Sicer se po žicah sodeč ni nekaj dodajalo, sam jaz sem daljinsko. ki pa bo do nadaljnjega ostalo odklopljeno. Sem pa dobro izoliral.

Bom tudi to zmeril, sicer sem pa zmeril praznenje in polnjenje. Praznjenje je blo okoli 0,1A, pri polnjenju je mel pa 13.90V. Zgleda vse v redu. Luč se sicer ne prižge avtomatsko... Druge vidne stvari pa vse delajo. bom jutri videl.

* x je nedoločeno število
 
Nazadnje urejeno: