[Novica] Civilna nepokorščina gostincev

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
govori se o protestnem shodu, zaradi kadilskega zakona. pravtako naj bi v lokalih za kratek čas dovolili kajenje, ne bodo pa ga tudi spodbujali.



BULLSHIT!! zakaj so pa tako drage kavice? zakaj en Red Bull stane faking 3€? deci vinčeka tudi 4€. ne ga srat, da vpada promet zaradi kajenja!!



lep primer je naš KMŠ. cene so normalne, zgledne, študentom prijazne. zakaj za vraga, se potem nekako pri nas ne pozna padec prometa? Hm, I wonder why?



EDIT: dodajam vire: današnji Dnevnik (4. stran) in tole: www.kadilskizakon.si
 
Nazadnje urejeno:

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Zarad študentov, DDDDDD.
smile-1.gif
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
pa ravno študenti naj bi imeli najmanj denarja... kar pomeni, da ni kajenje vzrok, ampak dejansko cene. sicer pa tudi v Globalu zadnjič ni bilo nič manj gužve.

če pa tako pogledaš, npr., v poslovno-trgovskem centru Murgle, kamor sem začasa srednje šole in faksa ogromno zahajal (beri: sem delal cele 8 urne šihte tam), je tam toliko enih kafičev natrpanih drug zraven drugega. samo v enem delu so 4 kafiči - Dinamit, v katerega smo mi zahajali, Fashion Caffe, Speedy Gonzales (no, tu so ti celo nekaj hrane znali ponuditi), Hard Rock Caffe. ni čudno, da ni prometa. pa je to samo en majhen del Murgle centra.

spet bi radi vsi nekaj potegnili od tega - promet vpada zaradi previsokih cen gostinske ponudbe, oni se pa zgovarjajo na cigarete. ne vem, se bomo potem uprli nekadilci, da ne mislimo hoditi v zakajene kafiče, ali kako?
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Dokler bodo cene take kot so v lokalih, in dokler se bodo nujne življenske potrebščine dražile po 10-15% naenkrat ni kajenje noben izgovor. V meni dokaj poznanem baru, kljub protikadilskemu zakonu, promet laufa 200 na uro. Zakaj?
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
pa ravno študenti naj bi imeli najmanj denarja... kar pomeni, da ni kajenje vzrok, ampak dejansko cene. sicer pa tudi v Globalu zadnjič ni bilo nič manj gužve.

global pa tudi ni poceni
smirk-1.gif

moraš pa priznat da ima global to "srečo" da ima lepo teraso kjer folk lahko kadi...dosti takih klubov tega nima in imajo občutno manj prometa...
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.592
177
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
tole me je danes res full razkurilo. mislim, pri nas na firmi so tudi kadilci lepo sprejeli to, ker imajo itak zadaj za hišo prostor, kjer lahko kadijo, še več - veliko dobrih idej se rodi prav tam. priznam, velikokrat gremo vsi zadaj na kavo - tudi nekadilci, ampak, biti ob kadilcu na prostem je popolnoma nekaj drugega, kot v zaprtem prostoru.

dostikrat slišim izjave kadilcev, da je to kršenje pravic, da ne smejo kadit, kjer njim paše. kaj pa moje človekove pravice po zdravem zraku?
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Fora je v tem, da lokali ki imajo odprti tudi ob večerih do poznih jutranjih ur, ne bojo občutili tega zakona. Folk se ga bo šel nacuzat v vsakem primeru, pač bo šel na cigerat na teraso. Dvomim da bo kdo čez vikend ostal doma, ker pač ne sme kadit v lokalu.
 

volk_S

Pripravnik
17. avg 2007
759
0
16
43
Ok, pa poglejmo še z nekega drugega vidika. Že pred leti so delno prepovedal kajenje, namreč, vsak lokal je moral imet svoj prostor za nekadilce, ker je bilo po mišljenju države preveč takšnih, ki jih cigaretni dim moti. Eno vprašanje: Le zakaj so bili ti prostori ponavadi prazni?
Najboljš bi blo zakonsko obvezni ventilatorji nad šankom, in vsako mizo, v končni fazi, če noben nekadilc ne vdihuje tvojega dima, ni nobene potencialne škode. Če pa zanalaš pihaš nekadilcu v obraz, se lahko po zakonu smatra kot prekršek in ga lahko slednji toži. Kua bodo še pogruntal, popolno prepoved prdenja? (Plini baje vsebujejo toksične snovi.
evil.gif
)
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Če bi mel nekadilci mal jajc bi se vse skupaj hitro rešilo. V sobot zvečer, ko je recimo Global nabit, gostinci izvedejo nepokorščino. Vsi nekadilci zapustijo lokal in bomo potem videli, kaj se jim bolj splača.
 

B81

22. jul 2007
34.526
8.970
113
Citat:
Uporabnik The_Red_Devil pravi:
Kaj pa če je to že podolgem in počez predebatirano tu:

https://www.alter.si/tabla/showflat.php?Cat=0&Board=cvek&Number=61135&page=0&fpart=1

Mene tudi razkuri, da ne morem prižgati v lokalu, ampak pač spijem kavo doma in je volk sit in koza v lokalu brez pljučnega raka
evil.gif

ZATO, Dizzy, so višje cene v lokalih. KER je obisk padel, KER ne smejo kadit.
Denar za alkohol in soke in kave bo vedno. Vsi dobri lokali nabiti, pa je runda treh pijač bila 11 €. Pa vsi so pili.
Tak da JE zakon kriv za manjši obisk, posledično večje cene.

Ne smeš na problem gledat na pol poti, ampak od začetka.

1. ata spozna mamo
2.jo nabriše
3. mama rodi

ena metafora

1.folk ne sme kadit
2.ni obiska
3.šefe dvigne cene
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
1. višje cene
2. folk pije pred lokalom predno gre notri
3. še manj dobička

Osebno nisem pristaš tega pitja pred lokali, ampak nam enostavno ne bo preostalo drugega. Zbije se kakšna vodka, notri se pa samo malo dotoči. Če bi ble cene normalne, se sploh ne bi zafrkaval. Dobim notri vsaj lepo postreženo. Samo 3€ pa ne dam za vodko. Zraven dodam še en red bull pa je cena že kar zasoljena.
 

Fiatista

Pripravnik
1. sep 2007
670
0
16
Jah, poglejte, vam povem iz prve roke: sam sem zahajal v svoj najljubši lokal, da sem zjutraj imel svojih 20 minut miru.

Takrat sem v miru malo prelistal časopis, srkal svojo jutranjo kavico (brez katere nisem normalen oz. sem siten ko svija) in z užitkom zraual tist 1-2 cigareta, predem sem odjadral po opravkih/v službo/na faks. To je bil zame kot nekakšen "ritual", s katerim sem začel dan oz. se nekako psihično pripravil na 8-12 urno norijo (kakršno je pač "aktivno" življenje dandanes).

Zvečer sem prav tako zavil v svojo omiljeno kafano, kjer sem s prijatli spil kak špricer ali zvrnil kak pir (in jasno mi je pasalo tudi kadit zraven).

In zdaj ko je ta blesavi novi zakon, ko ne smem kadit praktično nikjer, enostavno ne hodim več toliko po lokalih.

Poleti je še nekako šlo, no pa tudi zdaj se da na sončku še malo posedet, ampak zvečer je pa kar mraz in zmeraj huje bo.

Hec je v tem, da so bile prej omenjene aktivnosti (jutranja kava in večerno pijuckanje ob klepetu) tako tesno povezane s kajenjem, da brez, da bi zraven kakega prižgal, enostavno ni isto!
Zato sem ti 2 navadi tudi opustil - več ali manj (ali pa to počnem drugje/doma).

No, in zakaj so potem lokali tako prazni (imho)?

Zato ker kadilci ne hodijo/hodimo tja (ker se pač ne sme kadit). In ker so kadilci (vsaj pomoje) ravno tista populacija, ki večinoma zahaja v bifeje, so le-ti posledično prazni.

In ker so lokali prazni, se tudi ostali (npr nekadilski) obiskovalci pogosto obrnejo in odidejo drugam, ker ni nobenega vzdušja oz. je v kafani kot v kaki grobnici in jim to ne predstavlja nekega "ambienta", katerega so bili navajeni. Ni tistega filinga, če me razumete.

Da ne omenim, da v nekaterih, zlasti nočnih lokalih in diskotekah sedaj namesto čikov v nos butne lep koktajl vonjav, sestavine so kozlanje, scalnica, postana pijača, švic in ne vem kaj še vse - kar pa je za moje pojme še hujše kot prej.

Skratka, ta zakon je meni totalno butast in pravzaprav sploh ne vem, kdo si ga je izmislil.

Ok, kaj pa zdravje boste rekli?
Če že gledamo z vidika zdravja, bo več ljudi bolanih, zato ker bojo čepeli zunaj na minusi in čikali ter fasali od prehladov do gripe in nevem še česa (posledično stroški tako za državo oz. zdravstvo kot tudi delodajalce - bolniške). Če bi bilo pasivno kajenje tako ne varno, bi že zdavnaj pol populacije pocrkalo - da ne omenim, da pričakovana življenjska doba raste oz. je visoka kot še nikoli (sarkazem on: tudi to po svoje ni dobro).

Pa boste rekli, ja saj bojo nardili kadilnice!
Ne bojo jih! Lokali ne bodo vlagali v kadilnice oz. v nič, kar je večjega od npr. par tisoč €, zato ker so večinoma najemniški in se jim ne splača. Sploh pa investicija v višini 10k € in več (kolikor je nekdo rekel, da tak špas košta) pomeni za (sploh manjšega) gostinca zlom. Lastnike pa itak boli kitara, važno, da se kasira najemnino.

Skratka argumentov proti temu zakonu je veliko. Npr. hkrati država pljuva v lastno skledo, saj zaradi upada prometa upadajo tudi davčni prihodki z naslova gostinskih storitev. Da ne omenim koliko je drugih stvari, ki bi jih bilo bolj nujno potrebno urediti in ki povzročajo bistveno večjo "škodo" kot kadilci... Pomoje nas bo prej pobralo od pesticidov v zelenjavi in raznoraznih E-jev in podobnega sranja, ki ga mečemo vase vsak dan, kot pa od pasivnega kajenja - absurdno.
 

maggio

Fizikalc
19. avg 2007
1.704
1
38
Lj-bežigrad
jaz sem do 4 mesece nazaj bil najbolj strasten kadilec na svetu saj sem pokadil 2,5 do 3 škatle marlboro rdečih 100s na dan in nisem prenehal kaditi zaradi tega zakona ampak zaradi zdravstvenih težav tako da me cigaretni dim in kadilci nikakor ne motijo!!

zakon je totalno glup in fuknjen !!

in kar je še najmanjši problem je to da ,ko sem se peljal čez mesto je bila pred vsako drugo ustanovo, gostilno ali lokalom zunaj skupinica ljudi ki je mrzlično kadila. to zgleda totalno smešno.
pozimi bodo kadilci napolnili zdravstvene domove z raznimi prehladi in pljučnicami

imam srečo da sem prenehal z kajenjem če ne bi moral biti tudi jaz na njihovem mestu
 

leprotto

Fizikalc
22. jul 2007
1.587
1
38
www.dlvkos.si
Kaj bo šele potem, ko bodo ubogi kadilci s prehladi in pljučnicami težje prebolevali te bolezni. Se še predobro spomnim, kako je kul pljuvati zjutraj v umivalnik.
zmaga.gif

Opažam, da kadilci vidijo vse drugo, samo kako si v lastno skledo pljuvajo pa ne. Žal vas razumem, ker sem bila tudi jaz 6 let taka (če ne še hujša).
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Ma dajte no dajte. Koneckoncev da kava stane 1,5evra in da se draži kruh mleko in meso ter vse ostalo ne pomeni nič. Ne samo protikadilski zakon je kriv.

Zresnte se in poglejte na stvar iz druge perspektive. Kdor bo rabil pit kavo jo bo pil, komur je všeč hodit v bare bo hodil čiki gor čiki dol. Ta upad prometa bo 100% le začasen, jebiga raja bo še zmeraj hotela kavo in zabavo. Poglejte mal irske pube, koliko časa je bil osip prometa, in naj vas opomnim da so to tradicionalne kadilnice in pivnice. Dobri lokali so še zmeraj ful obiskani, ne rečt da ne. Za slabe bo pa veljalo ali se izboljšaj ali propadi, jebiga tko je na tem svetu. In če lokali propadajo po 2 mesecih kar velja nekadilski zakon je tudi en pokazatelj kolko dela so meli pred uvedbo.

Kar se pa same nepokorščine tiče, jst bi tistim gostincem nabil takšne kazni da bi jih še vnuki morali odplačevati. Drugače kam pridemo, že tko je pr nas več ali manj vse v kurcu, še to se manjka.
 

Ares

kamikaza
19. jul 2007
4.622
0
36
Citat:
Uporabnik Trigger pravi:
Poglejte mal irske pube, koliko časa je bil osip prometa, in naj vas opomnim da so to tradicionalne kadilnice in pivnice.

Kaj pomeni zate "tradicionalen"? Ker nazadnje kakor se jaz spomnim so tobak poznali tudi naši predniki - sicer ne tako zgodaj kot angleži in irci, pa vseeno. V "naših" gostilnah, krčmah se je že od nekdaj kadilo...
smirk-1.gif