Nova elektro omarica v stanovanju

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Izvajalec tam eden s.p..
Malo bi bil rad pripravljen, da se bom lažje počutil. Opozorila, nasveti, cca cena.

Sprememba iz talilnih vložkov v ... varovalke.
Omarica + 8 vej. 30€+8x4€= 65€.
Mogoče še 3- fazno stikalo (+35€)? Kaj še manjka - zaščita?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Ne vem kko instalacijo imas zato je ta odgovor lahko slab

8 odklopnikov, tri fazno stikalo, fid in kzs za kopalnico. Odvisno koliko bo dela z vgradnjo omarice in koliko presenecenj pod podnozji obstojecih varovalk.

material in delo 300-500 EUR. Zgornja cena je namenoma visoka, ker vkljucuje moznst da zelis vgradno izvedbo.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Ne vem kko instalacijo imas zato je ta odgovor lahko slab

8 odklopnikov, tri fazno stikalo, fid in kzs za kopalnico. Odvisno koliko bo dela z vgradnjo omarice in koliko presenecenj pod podnozji obstojecih varovalk.

material in delo 300-500 EUR. Zgornja cena je namenoma visoka, ker vkljucuje moznst da zelis vgradno izvedbo.
starost cca 30 let
funkcija fid in kzs za kopalnico.
Preobremenjenost? jebiga, ne vem vse.
 

scmoky

Pripravnik
11. dec 2007
186
10
18
Štajerska metropola
Huh, vprašanje če imaš ozemljitev zraven. Ker če nimaš, imaš ničenje in ti FID ter KZS stikalo nič ne pomaga. Nevem sicer zakaj bi dajal KZS, daš fid 30mA pa je. Prvo treba pogledat če je zemlja zraven. če ni, neboš čisto nič pridobil. Če imaš katero fazo bolj obrmenjeno se pač malo porazdeli in je to to.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.132
2.208
113
Daaaaa? je moj odziv. Če bi bil krepko let mlajši bi to bila mala malica.
Stvar laufa. Nič ven ne meče. Sam zvezal pečico in mkeramično leta nazaj. Bog ve kako?
Hvala za nasvete o FID, zemlji in KZS.
Sta FID in KZS funkcijsko podobna? vsak po 40€
p.s. delal bo sp :)
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Huh, vprašanje če imaš ozemljitev zraven. Ker če nimaš, imaš ničenje in ti FID ter KZS stikalo nič ne pomaga. Nevem sicer zakaj bi dajal KZS, daš fid 30mA pa je. Prvo treba pogledat če je zemlja zraven. če ni, neboš čisto nič pridobil. Če imaš katero fazo bolj obrmenjeno se pač malo porazdeli in je to to.
Kar pises ni res.

Tudi ce ni zascitnega vodnika iz smeri glavne razvodne omare lahko naredis vezavo omarice po sistemu TN-C-S kjer zascitne vodnike povezes na zbiralko in to na nulo ki gre proti omrezju. Razen ce si mislil zascitne vodnike do stikal.

KZS in FID je smiselno locit ker das KZS na diferencni tok 30mA, FID pa na diferencnega 300mA. Ker je stara instalacija si ne zelis da mu bo FID stalno odklapljal, tok pod 300mA je pa nevaren v vlaznih prostorih (poenostavljeno) in zato tam varujes pred napetostjo dotika z diferencnim tokom 30mA (oz omejitvijo na 30mA)
 

scmoky

Pripravnik
11. dec 2007
186
10
18
Štajerska metropola
Seveda pišem za zemljo iz njegove omare pa razvod po stanovanju, saj sem napisal če ima ničenje sedaj...?

Zakaj sploh menjava? Talilni vložki so čisto ok. Al jih kuriš?
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
KZS in FID je smiselno locit ker das KZS na diferencni tok 30mA, FID pa na diferencnega 300mA. Ker je stara instalacija si ne zelis da mu bo FID stalno odklapljal, tok pod 300mA je pa nevaren v vlaznih prostorih (poenostavljeno) in zato tam varujes pred napetostjo dotika z diferencnim tokom 30mA (oz omejitvijo na 30mA)

Tole o 300/30mA so bučke.

Ampak, ker mojstri nimajo znanja, lepo po liniji najmanjšega upora...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Bakki33

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Razsvetli me.
Pa ce je mozno v kontekstu teme. Torej nekdo menja samo omarico na vprasanje koliko stari hisi in vgrajeni opremi. In ja teoreticno je cloveku nevaren tok nad 50mA ampak ce bi to striktno gledali bi folk (zaradi povsem drugih napak in vzrokov) zascitna stikala nehal uporabljat.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Če je inštalacija tako zanič, da 30mA RCD ne vzdrži je rešitev drugje, kot dviguj vrednost, dokler ne daš žeblja skozi
 
Nazadnje urejeno:

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Pa ce je mozno v kontekstu teme. Torej nekdo menja samo omarico na vprasanje koliko stari hisi in vgrajeni opremi. In ja teoreticno je cloveku nevaren tok nad 50mA ampak ce bi to striktno gledali bi folk (zaradi povsem drugih napak in vzrokov) zascitna stikala nehal uporabljat.

avtor govori o stanovanju...

RCD stikalo ni zaščita pred neposrednim dotikom - beri direktno se primem faze in računam, da mi nič ne bo

Poleg jakosti toka je odvisna še smer (ali gre skozi srce), čas trajanja dotika ...

Za desinhronizacijo srčne mišice je dovolj le mali sunek v točno določenem momentu in je ponesrečenec, brez takojšnje zunanje pomoči, že na poti čez mavrico.
 
Nazadnje urejeno:

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
FID je zascitno stikala ki varuje pred napetostjo posrednega dotika - beri okvara elektricnih naprav. Ampak ne dvomim d ato ves. Ne vem pa zakaj si mi to npisal oz od kod si razbral da jaz mislim da bo FID pomagal ob direktnem prijemu faze. Ce vse pravilno deluje, ob direktnem preboju tok stece cez zascitni vodnik, FID izmeri razliko med tokovi na fazah in nicli ter vse skupaj odklopi. Brez da bi uporabnik vedel oz cutil (razen da neha delat vse kar je prikljuceno na doticni FID). Pred neposrednim prijemom faze te resi samo zdrava pamet, ker si dovolj primerno breme da varovalke ne bodo naredile nic.

JAz sem imel sreco (cca 6s priklopljen) en znanec je pa ni imel in so ga nasli sele po 6 urah in je ze pol trupa manjkalo.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.551
685
113
Da ne bova ugrabila teme.

Večina nesreč z elektriko je posledica večjih zaporednih napak/neumnosti ipd.

RCD se uporablja za zaščito pred električnim udarom (večinoma, kot dodatna zaščita, razen pri TT sistemu ) ali kot kot zaščita pred požarom (max 300mA)

Za kopalnice, gradbišča ... je predpisano 30mA.

Za drugje se določi na osnovi največje dovoljene napetosti dotika (Uc).

Pogoje za ustrezno delovanje je ustrezna povezanost (ozemljitev) vseh kovinskih delov.


Skratka tistih 300/30mA je šušmarjenje.
Vprašat se je potrebno, ali se gre v obnovi, ker bi radi zvišali nivo varnosti, ali zgolj zaradi lepšega izgleda.

In potem imaš uporabnike, ki vsi veseli kako so se posodobili (za mali denar), zraven pa isto stanje, kot pred tem.
Prevelika jakost varovalk glede na presek, obnovljene inštalacije ni nihče preskusil...

Če je kriva inštalacija se jo obnovi. Če je preveč naprav (stikalni napajalniki radi puščajo proti zemlji) se morajo veje ločit.
Če so gor dotrajane naprave, se jih zamenja ...


A vse to zahteva znanje, opremo, čas in nekoga, ki vse plača.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Vse kar si napisal je res. Ampak se danes se hodi na oglede smrti kjer ma folk na zascitne vodnike pripeljano fazo, kjer ob odstranitvi plosce s podnozji talilnih varovalk zacne pokat kot za novo leto in izolacija zaradi vecletnega pregrevanja sama pada stran itd...

In realnost je da hoce tip menjat omarico, preberi moje prve odgovore - pojma nimamo kaj bo nasel tisti ki bo sel zadevo odpirat. In to mu bo nekdo tudi izvedel. Jaz sem mu pa napisal koliko ga bo to stalo.