Nov disk v prenosnik

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
No... potrebujem pomoč tudi na področju računalništva - HW. Tehnika gre naprej, jaz pa očitno zaostajam.

Imam nekaj manj kot leto dni star HP Compaq 8510p za katerega sem nabavil nov disk. Razlogi za to:
1. Na obstoječem mi zmanjkuje prostora (160GB)
2. Disk, ki sem ga kupil je hitrejši
3. Računalnik potrebuje redni reinstall, saj kljub nedejavnosti skozi nekaj dela in ventilator, ki non-stop aktivno dela me pošteno moti.

Zamenjava diska (odšraufat in prišraufat) je seveda čisto enostavna a se takoj po tem pojavi ena težava, drugo pa pričakujem po tem, ko bo prva odpravljena.

1.Težava: sistem ne prepozna diska (250 GB, WD, SATA II) - kaj narediti?
2.Težava: Original Windowsi so bili že "predpripravljeni" na obstoječem disku v prenosniku in ob zagonu računalnika se je instalacija avtomatsko inicializirala. DVD-jev (mislim), da nimam. Kako to rešiti? Seveda ustrezno licenco imam a je OEM ali kakorkoli se temu sedaj reče!?

Bi rad čez praznike, ko bo glede na napoved vremena za spoznanje več časa to rešil in ne bi rad odkrival tople vode...

Help!!
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

1. S sistem misliš, da BIOS ne prepozna diska ali da inštalacija od Windowsov ne prepozna diska? Če je drugo, rabiš verjetno SATA gonilnike. Če je prvo, imaš pa po mojem malo bolj resen problem. Obstaja kak BIOS upgrade za tvoj prenosnik? To bi morda rešilo situacijo.

2. Sem imel isti problem z OEM licenco. Na koncu sem enostavno uporabil eno "drugo" licenco in je to to. Ne prenesem malega morja predinštaliranih programov, originalnih inštalacijskih CD-jev mi pa niso hoteli dat. Škoda živcev. PirateBay, here we come...
 

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
1. Kolikor se spomnim (sedaj sem dal disk že ven) je BIOS prepoznal disk, Windows pa ne! SATA Gonilnike... kako pa to namestim na disk oz. se da kaj preko USB?

2. To pomeni, da načeloma "lahko" DL-dam "pirate" visto in uporabim mojo kodo!?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Ti je že PIC napisal... OEM koda po vsej verjetnosti ne bo delala
frown-1.gif
.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Moje razmišljanje (glede težave pod tč. 2)

Nisi bil čisto jasen, ampak si implicitno omenil Visto, zato sklepam, da si imel naložen ta OS.

Poizkusi z Visto "iz neta", ampak boš verjetno rabil pravi certifikat (ki odgovarja tvojemu key-u). Na začetku samo inštaliraj OS brez key-a (pustiš prazno), potem pa imaš 30 dni časa, da najdeš ustrezen certifikat
smile-1.gif


Potem pa uporabiš slmgr.vbs (v elevated promptu, izklopi uac):
slmgr.vbs -ilc <pot do certifikata>
slmgr.vbs -ipk <key>

(če najdeš ustrezen HP OEM DVD ta kolobocija verjetno ne bo potrebna, ob instalaciji samo vneseš svoj key)

"Legalen" način mislim da ni mogoč, vsaj ne v domači izvedbi. Četudi narediš backup iz recovery particije na DVDje, se zadeva ne bi aktivirala. Tvoj disk namreč vsebuje zapis s podatki o tvoji konfiguraciji in ustreza tistemu v BIOSu. Recovery DVDji pa so zaklenjeni na ta zapis. Uraden način bi bil, da se s service utilityjem povozi ta zapis na novem disku.

Zadeva je komplicirana do amena, ker se MS boji piratev kot hudič križa
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
HP OEM DVD-je sploh ne vem, če dajejo zraven... Sploh pa ne vem al dat gor Visto al XP-je (saj downgrade je zastonj, kajne?)
Od XP-jev imam celo OEM cd od drugega prenosnika, ki ga imamo in, ki laufa XP-je.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
To se moraš odločit sam. Xp downgrade je dovoljen ("zastonj") pri business in ultimate oem visti.

Za težavo z nezaznavanjem diska gre pri instalaciji xp? Če da, so vzrok povedali že ostali.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
tis: HP Slovenija ti 100% pošlje DVD medije. Been there, done that 4 times already.

Edini problem imajo, da pošiljajo DVDje s CRC errorji, tako da navadno v tretjem poskusu pošljejo OK medije. Da bi dal na FTP, pa seveda ne.

LP,
PIC
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
2. najlažje ti bo, da skopiraš disk in s tem tudi obdržiš vse podatke.
Na namizni računalnik priklopi novi in stari disk, nato pa s programom norton ghost ali acronis true image (naredi si bootable CD) skopiraš vse iz 160 na 250GB disk.
Potem narediš še win vista repair (vstaviš katerikoli vista DVD) in zadeva deluje, če imaš XPje pa naj bi zadeva zalavfala - če ne pa zna pomagati check disk.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik tis pravi:
HP OEM DVD-je sploh ne vem, če dajejo zraven... Sploh pa ne vem al dat gor Visto al XP-je (saj downgrade je zastonj, kajne?)
Od XP-jev imam celo OEM cd od drugega prenosnika, ki ga imamo in, ki laufa XP-je.
Downgrade je zastonj samo pri visti buisiness in ultimate.
Če imaš OEM medij od drugega prenosnika, ne bo deloval. Deluje samo na enakem modelu računalnika.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Nekje v start meniju bi morala biti opcija "Create recovery DVD" (al pa to ponudi med instalacijo?).
Če še imaš stari disk, ga poženi in poglej, če to najdeš.
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Nekje v start meniju bi morala biti opcija "Create recovery DVD" (al pa to ponudi med instalacijo?).
Če še imaš stari disk, ga poženi in poglej, če to najdeš.
Tako je pri Toshibah (na namizju je ikona HDD recovery, recovery se pa nahaja na D: ). Če izgubiš medij, lahko naročiš drugega za ~40€, ali pa greš z računalnikom na servis in ti naredijo novo inštalacijo.
Najbrš je pri drugih proizvajalcih tudi tako.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Nekje v start meniju bi morala biti opcija "Create recovery DVD" (al pa to ponudi med instalacijo?).
Če še imaš stari disk, ga poženi in poglej, če to najdeš.

S tem, da mu to ne pomaga popolnoma nič >> glej moj prvi post.