NORDKAPP 2017 - stara kanta strikes again

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Pohvale za objavo, katero sem prebral kmalu po objavi, pohvale za pogum za na pot s takim avtom, pohvale za sodelovanie na alterju.
Zakaj tudi zadnje dvoje? Zato ker alteras ne upa v sosednjo ulico ce je avto starejsi od treh let, ce nima vsaj 200 konjev, ce nima vsaj 50 kratic varnostne opreme na seznamu dodatne opreme, ce nima najnovejsih premium gum in ce nima vsaj dveh asistenc.(od zavarovalnice in proizvajalca)
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
Se pridružujem čestitkam, odlična izvedba od vožnje do poročila.
Mimogrede pred nekimi desetletji sem imel kratkotrajno afero z GSA, pred tem sem imel 128-ko.
Doživljanje "zračne" tišine v kombinaciji s pink floyd pri 140 kmh in več je bila nepozabna izkušnja.

btw : vsako leto uspešno črtam iz letnega načrta nakup oldtimerja in 1600 km krog po Italiji, sam ob takih reportažah se vse težje upiram
smile-1.gif
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Citat:
Uporabnik Dygscxpixm pravi:
Hvala, Yogi!
Že jeseni sem začel pisati in izbirati slike, potem sem pa za več mesecev na vse skupaj pozabil.
Končno sem izrabil dela prost dan 8. februar in zadevo sestavil do konca.

cheer.gif


OK, pa pustiva pripravo reportaže... Koliko časa ti pa vzame planiranje takega izleta? Greš malo na "blef" ali si že toliko domač v teh koncih?

Pa če ženi tudi pustiš kaj šofirat?
grin1.gif
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.298
935
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
ker alteras ne upa v sosednjo ulico ce je avto starejsi od treh let, ce nima vsaj 200 konjev, ce nima vsaj 50 kratic varnostne opreme na seznamu dodatne opreme, ce nima najnovejsih premium gum in ce nima vsaj dveh asistenc.(od zavarovalnice in proizvajalca)

zmaga.gif


Meni je tudi všeč malo "improvizacije". Saj se človek znajde, če mu ne gre ravno po planu... Ampak morajo biti vsi udeleženci taki, ali pa mora biti šefe tolk majstra, da vse motivira... Pa fino je, da nimaš preveč vse natempirano, da lahko malo prilagajaš...
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Hvala tudi Hanziju in TGVju.

@Yogi - nekaj tednov pred tako potjo naredimo približen načrt, kaj bi radi videli v času, ki ga imamo na voljo.
Na poti se pa potem prilagajamo razmeram. Recimo, zaradi dežja smo izpustili narodni park Lemmenjoki na Finskem in na Norveško prišli dva dni prej. Za ta dva dni smo potem podaljšali pot po Švedski. Tudi na Švedskem je bilo nekaj sprememb. Moja zamisel je bila, da bi se od Abiska do Göteborga peljali po notranjosti Švedske in obiskali kraje, kot sta Tärnaby in Åre, ampak ker je bilo tam slabo vreme, smo se potem raje peljali ob morski obali.
Tokrat smo bili na poti nekaj dni dlje kot leta 2014 in prevozili cca 1500 kilometrov manj, tako da je bilo več časa za pohode in oglede ter manj sedenja v avtu.

Soproga tokrat ni nič šofirala, seveda pa nimam pomislekov glede tega.
Pred leti sva bila z eno drugo staro kanto v Varšavi in je vozila vso pot nazaj domov.

@Hanzi - ne razumem čisto dobro, na kaj ciljaš z besedno zvezo “s takim avtom”. Saj avtu čisto nič ne fali, lepo je vzdrževan in lepo se pelje. Drugo leto bo star šele 40 let. Verjetno bo večina avtov, ki so danes na cestah, že zdavnaj na avtoodpadih, ko se bom jaz še vedno fijakal s temi starimi kantami.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Najbrz si premalo na alterju da bi vedel o cem pisem. Nic hudega, nic nisi zamudil. Zamudili smo mi, ker smo prevec na alterju.
Yogi tocno ve o cem pisem.
Lahko bi se dodal postemplano servisno kniigo na pooblascenem servisu.
In potovanje dlajse od 200km se izvaja z letalom.

Skoda ker smetim/o objavo. Ker teme na alterju o takih zadevah ne mores narediti.
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Ni panike, Hanzi, enim ustreza to, drugim ono. Kar je enemu kruh, je drugemu strup.
Marsikdo ne mara sedeti dolge ure v avtu in se voziti več tisoč kilometrov in s tem ni nič narobe.
Mi smo take sorte, da imamo radi dolge road tripe.

Na naši poti sem posnel tudi road movie in tukaj je prvi del - Finska:

 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Hvala
Opazam da me arhitektura mest vedno manj zanima, od sredine dela naprej pa.... Mogoce nekoc nekdaj tudi sam tole videl v zivo. Tole doziveti takole kot ti, ali z motorjem je po moje "bozansko" . si videl kaj kolesarjev ali ne.
Koliko si bil financno lazji po vrnitvi domov?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.208
113
Ta prispevek je dokaz o nesposobnosti moderatorjev. Morali bi ga blokirat tisto sekundo, ko se je pojavil gor!
Sarcasem OFF. Tole je samo zaradi tistih, ki ne bodo nikoli čutili mravljince ob/po prebiranju takih potopisov!
Vprašanja kar javno!
1 mesec, kako. Brez navigacije, kako. Tako lepo vreme, kako. Sezuvanje pred vstopom v avto (slika pred trgovino z rumenim napisom), kako. Nonstop na telefonu (mladosnik) na takem potovanju (prisila), kako. Format slike, kako. Tehnično kvaliteta objavljene (pomanjšane) slika,kako. Video vsebuje samo movie,kako. Dostop do GPS tracka,kako. Najti take zanimive stvari (narava),kako.
Hvala za opis in fotopotopis!
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
@Hanzi - kolesarjev je bilo kar precej. Nekateri kolesarijo več tisoč kilometrov daleč, čisto do severa.
V Kirkenesu smo srečali trojico Nizozemcev, ki so pregonili že vso Norveško in so bili namenjeni še na Finsko.
V Falunu pa britanski par, z miniaturnimi zložljivimi bicikli sta bila na poti iz Bergena in sta bila namenjena okoli Botniškega zaliva na Finsko.
Stroški za gorivo, trajekt, prenočitve, hrano itd so bili okoli 2500 EUR.

@brane_new - hvala za pohvale, tukaj so pa odgovori.

- En mesec: nekako moram porabiti sedem tednov dopusta letno, zato poleti običajno gremo nekam za ves mesec. Za tako dolgo pot se mi en mesec zdi minimum. Če je na voljo manj časa, si je zaradi dolge poti težko kaj ogledati.

- Navigacija: sicer se še nimam za prav zelo starega, sem pa vseeno še iz tistih časov, ko smo se čisto dobro znašli z zemljevidi in avtokartami. Zadnja leta sicer jemljemo s sabo GPS, ki ga pa občasno uporabimo le, če je treba najti kak naslov v večjem mestu.

- Vreme: Verjetno smo imeli le veliko sreče.

- Pred vstopom v avto se seveda ne sezujem. Ostali trije so bili v trgovini, jaz sem pa tačas malce po avtu pospravljal in začasno odložil crocse na tla.

- Mulc je v vsakem večjem kraju lovil pokemone. V Helsinkih se mu je skoraj zmešalo, toliko jih je bilo. Doma ima precej strog režim glede uporabe telefona, tablice itd, na dopustu je bilo pa to manj striktno.

- Za fotografije uporabljam velikost 1600 x 1200 točk. To se mi zdi čisto dovolj.
Pred objavo na forumu pa slike pomanjšam na 800 x 600 točk.

- Video uredim s programom iMovie - izrežem nepotrebne ali neposrečene posnetke, dodam napise, glasbo itd. in naložim na YouTube.

- Glede GPS tracka žal ne morem pomagati, ker GPS-a nisem skoraj nič uporabljal.

- Zanimivosti in lepo naravo najdemo v popotniških knjigah, priročnikih, spletnih straneh itd. Ne gremo na blef, raje vnaprej malce preberemo, kaj si kje ogledati.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Kampiranje mislim da ni ravno drago, s tem da imajo itak nek poseben zakon (vsaj na Norveškem 100%), ki pod določenimi pogoji dovoljuje kampiranje izven urejenih kampov. Drago je pa vse drugo: gorivo, gostilne (!)....
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Na Finskem, Švedskem in Norveškem je dovoljeno "divje" kampiranje.
Zato so cene kampov nizke, ker imajo ljudje alternativo, da lahko kampirajo kar zastonj.
V povprečju smo plačali okoli 25 EUR na noč in povsod so bile sanitarije čiste in lepo urejene.
V kampih je praviloma tudi dobro opremljena kuhinja - mislim, da svojega kuhalnika nismo uporabili niti enkrat.
Na voljo je tudi Wifi, tako da smo lahko vedno preverili vremensko napoved in temu sproti prilagajali našo pot.
V kampih smo srečali tudi zanimive popotnike - tistega Finca s starim Ford pickup-om in prikolico, ene par pasjih lastnikov, ki so nas povabili na ogled pasje prireditve, nekaj kolesarjev, ki so ne glede na vreme pregonili ogromne razdalje, možakarja s črnim 2CV furgonom, družino, ki je prišla vse iz Južne Koreje s počitniško prikolico (!) itd.
Enkrat smo prenočili v hišici, cena je bila 50 EUR.
Priznam, da stroškov še nisem seštel, ocena 2500 EUR je takole čez palec.
Za gorivo dobrih 1000 EUR, za prenočitve cca 700 EUR, trajekt Tallinn - Helsinki 98 EUR itd.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Ce (skoraj) zastonj kampiras potem je ta cena lahko realna. Sicer pa bi te drugod po evropi najbrz samo kampi prisli dva jurja pa pol za 4clansko familijo za mesec in pol (pa vsaka "dva dni " drugje]
 

KStoner

Majstr
31. dec 2007
2.093
160
63
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ce (skoraj) zastonj kampiras potem je ta cena lahko realna. Sicer pa bi te drugod po evropi najbrz samo kampi prisli dva jurja pa pol za 4clansko familijo za mesec in pol (pa vsaka "dva dni " drugje]

kje pa so tako dragi kampi?
Najdražja kampiranja so na hrvaškem... v ostalih državah (nemčija, francija, italija,...) so v večini primerov cenejša kampiranja.
Da si vzameš še kakšno kartico je pa sploh poceni https://www.campingcard.co.uk/
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.148
5.754
113
pri taščici
Hmm, kaksne so cene sedaj ne vem. Pred 15 leti vem da je bilo veckrat blizje 20 kot 10 na osebo.
Pa tudi ce das 10 evrpv na osebo je to
10x4osebe x 40dni in je 1,6k
 
Nazadnje urejeno:

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Khm, khm, opravičujem se vsem bralcem zaradi naslednjih napačno zapisanih zemljepisnih imen:
- København
- Białystok
- Magerøya
- Honningsvåg
- Luleå
- Skellefteå

Kot zaprisežen slovnični nacist se vedno potrudim, da taka imena zapišem v njihovi originalni obliki.
Kot kaže, pa je zaradi nadgradnje foruma prišlo do popačenja zgoraj naštetih imen.
Popraviti jih pa tudi ne morem, ker ne morem več urejati posta.
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Danes sem si vzel čas za malce bolj natančno statistiko.

- Prevozili smo 9817 kilometrov in obiskali 12 držav.

- Povprečna poraba bencina je bila 7,53 l/100km. To je za 5% višje kot leta 2014. Tokrat smo imeli večji strešni kovček, po drugi strani so bile pa ceste manj hribovite.

- Stroški za bencin so znašali 1080 EUR.

- Nočitve so stale 700 EUR.

- Za trajekt Tallinn - Helsinki, mostnine na Danskem, predore v Avstriji, avstrijsko in češko vinjeto ter metro v Helsinkih smo skupaj plačali 247 EUR.

- Za hrano in pijačo je šlo 485 EUR.

- Skupaj torej 2512 EUR. Skoraj enako kot leta 2014.