Netopir v hibernaciji

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Pozdrav :cheer:

Torej - kot že naslov namiguje me zanimajo netopirji v hibernaciji oz. zimskem spanju oziroma bolj natančno povedano - zanima me ali ima kdo od vas kakršnekoli izkušnje z netopirji v hladnejših, zimskih dneh? Danes dopoldan mi je namreč ena od mačk prinesla tole letečo miš domov in ob podrobnem pregledu sem ugotovil, da je živalca najverjetneje v globokem spanju. Nimam pojma kako je mačka dejansko prišla do njega, saj so drugače locirani na zelo težko dostopnem mestu, kar pomeni, da je nekako moral pasti ven iz gnezda oz. bivališča.
Moja želja je, da ga v takem stanju ohranim kar se le da dolgo oz. do spomladanske otoplitve in seveda brez tega, da ga na silo v spanju tlačim nazaj tja, kjer ima bivališče.
Trenutno stanje ja pa tako, da sem mu v kartonsko škatlo vstavil tulec od wc papirja za dodatno zatočišče ter malo vode v kolikor se predrami in začuti potrebo po čem takem.

6.jpg 2.jpg 3.jpg 5.jpg 7.jpg


Opisi kakršnihkoli izkušenj ali nasveti so izjemno dobrodošli, hvala :nazdravje:


u94334-317051_no-stop-touching-me-i-am-the-night_show.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: RagnarZ

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Daj v hladilnik in ga imej tam do pomladi!;)

Malo bolj resno. Preveri zvečer če začne migat, ker letos ni še hudega mraza in letajo še naokoli te žvali. Tako da čisto možno da je kje zaspal pa ga je mačka snela in prinesla domov. Če zvečer miga ga spusti ven, drugega ne moreš.

Če res hibernira se bo na toplem itak zbudil in potem crknil ker bo porabil vse zaloge ko bo iskal novo bivališče, ker mraza ni mogoče če ga spustiš ven ima opcijo da se nekam zavleče in preživi zimo. Na toplem (sploh pa v neustreznem okolju tvojega doma) ne bo šel nazaj v hibernacijo.

Skratka drug najboljši nasvet po tem da ga daš v hladilnik (obesiš da visi z glavo navzdol) je da ga daš mački nazaj da naredi narava svoje!:p
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Matey

Tukaj:

SLOVENSKO DRUŠTVO ZA PROUČEVANJE IN VARSTVO NETOPIRJEV
Večna pot 111
1000 Ljubljana

068 650 090 (Netopirofon - Ljubljana in bližnja okolica)
031 882 377 (Monika Podgorelec - Štajerska in Pomurska regija)
031 218 463 (Alenka Petrinjak - Gorenjska regija)
040 578 438 (Jaka Kregar - Gorenjska in osrednjeslovenska regija)
040 582 066 (Teo Delić)

E-pošta: netopirji@sdpvn-drustvo.si


URL: http://www.sdpvn-drustvo.si/nasveti.html
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Daj v hladilnik in ga imej tam do pomladi!;)

Malo bolj resno. Preveri zvečer če začne migat, ker letos ni še hudega mraza in letajo še naokoli te žvali. Tako da čisto možno da je kje zaspal pa ga je mačka snela in prinesla domov. Če zvečer miga ga spusti ven, drugega ne moreš.

Če res hibernira se bo na toplem itak zbudil in potem crknil ker bo porabil vse zaloge ko bo iskal novo bivališče, ker mraza ni mogoče če ga spustiš ven ima opcijo da se nekam zavleče in preživi zimo. Na toplem (sploh pa v neustreznem okolju tvojega doma) ne bo šel nazaj v hibernacijo.

Skratka drug najboljši nasvet po tem da ga daš v hladilnik (obesiš da visi z glavo navzdol) je da ga daš mački nazaj da naredi narava svoje!:p

A veš, da sem to o hladilniku razmišljal tudi sam ampak itaq bolj v šali kot zares :aplauz:

Zaenkrat se še ni prebudil in upam, da se tudi ne bo. Vem za te fore z zalogami hrane ja. Novega bivališča načeloma ni treba iskati v kolikor se zbudi, ker točno vem kje prezimuje, trenutno ga pa imam v enem najhladnejših delov hiše (del kleti z luknjami v steni) in je torej temperatura skorajda takšna kot zunaj.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Matey

Tukaj:

SLOVENSKO DRUŠTVO ZA PROUČEVANJE IN VARSTVO NETOPIRJEV
Večna pot 111
1000 Ljubljana

068 650 090 (Netopirofon - Ljubljana in bližnja okolica)
031 882 377 (Monika Podgorelec - Štajerska in Pomurska regija)
031 218 463 (Alenka Petrinjak - Gorenjska regija)
040 578 438 (Jaka Kregar - Gorenjska in osrednjeslovenska regija)
040 582 066 (Teo Delić)

E-pošta: netopirji@sdpvn-drustvo.si


URL: http://www.sdpvn-drustvo.si/nasveti.html

Točno njih sem naprej kontaktiral kot strokovnjake na tem področju ter dodobra predebatiral vse skupaj. Posledično smo tudi prišli do ugotovitve, da je malček kljub izjemno nenavadni situaciji najverjetneje res v hibernaciji, saj če bi bil mrtev, bi bil tako zakrknjen, da niti pod razno nebi mogel s tako lahkoto razpreti kril kot je to razvidno iz fotografij (to raztegovanje je bilo dejansko del testa) ampak tudi njim ni jasno kako to, da se kljub vsemu šundu še ni prebudil. Vseeno najlepša hvala za ta uporaben kontakt.
In ja, valda da sem vseeno moral odpreti topic na Alterju. Več mnenj/info ne more škodovati :D
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
No ne vem kaj je to čudnega. Iz hibernacije, sploh globoke, se žival ne prebudi kar tako oz. rabi čas.

Kolega je sklatil veverico ko je podiral smreke in jo prinesel domov pa se je par dni odtajala. Najprej je prišla k zavesti (odprla oči, začela normalno dihat), potem se je začela premikat in je zgledala kot udomačena žival (jemala orehe iz roke, se pustila božat) ... na koncu po parih dneh ko so se ji odmrznili še možgani in se je zavedla (nevarne) situacije je pa podvijala da so jo komaj spravili iz hiše.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
No ne vem kaj je to čudnega. Iz hibernacije, sploh globoke, se žival ne prebudi kar tako oz. rabi čas.

Kolega je sklatil veverico ko je podiral smreke in jo prinesel domov pa se je par dni odtajala. Najprej je prišla k zavesti (odprla oči, začela normalno dihat), potem se je začela premikat in je zgledala kot udomačena žival (jemala orehe iz roke, se pustila božat) ... na koncu po parih dneh ko so se ji odmrznili še možgani in se je zavedla (nevarne) situacije je pa podvijala da so jo komaj spravili iz hiše.

Tnx za info, sploh tole z veverico je bilo kul :D

Kar se pa prebujanja iz globoke hibernacije tiče pa je res, da to lahko traja kar nekaj časa oz. se v normalnih okoliščinah lahko prebuja 2 do 3 tedne in je to odvisno od njihove "notranje ure", od temperature prezimovališča in od same faze hibernacije (začetek - konec), v kakšnih posebnih okoliščinah (npr. človek uleti v jamo) pa lahko za samo prebujanje porabijo zgolj 30-60min ampak v takem primeru za to prebujanje pokuri toliko energije, kot bi jo sicer v dveh tednih hibernacije in ravno zaradi tega si izjemno želim, da se mali do pomladi sploh ne prebudi.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.857
3.878
113
Če ga imaš v mrzli kleti ki ima izhod na prosto je to to. Pokrij ga še s kakšno zastirko pred svetlobo če klet ni temna oz. se prižiga tam luč. Pa mačku prepreči dostop, da se ne bo zgodba ponovila. Potem upaš na najboljše!:zmaga:
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Sicer ne vem kako je zdaj, vendar pred približno 10. leti so nas na faxu učili, da se netopirjev ne dotikamo, ker so potencialni prenašalci stekline
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Huh, dokaj bedna fora. Upam, da se je situacija z leti nekako popravila. Me pa gospodična biologinja iz tistega društva za netoprije ni prav nič opozorila na to opcijo in upam, da zato ker je "passe" in ne ker bi pozabila omenit. Jo povprašam jutri če ima kakšne sveže informacije. Hvala za opozorilo :zmaga:
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Pri nas je trenutno čisto, predvsem zaradi množične uporabe vab.
Je verjetno (sicer malo) da netopi stakne to nekje nižje in prinese gor.
Matey ni panike, sej tole se z ugrizom prenaša, tako da pazi da te ne ugrizne ;), pa vseeno si roke umij po rokovanju z njim
V bodoče bi pa raje uporabil rokavice...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Update - netopirček še vedno hladen in negiben a mehak in nezakrknjen tako da mislim, da zdaj pa lahko z gotovostjo trdim, da je živ in v hibernaciji :cheer:
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ga ni mačka "malo preveč" stisnila z gobcem, pa je bolj mrtev kot živ? :)
Kje ga je pa dobila, glede na to, da so sedaj netopirji poskriti po luknjah?
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.628
14.325
113
Ni ga nič stisnila oz. definitivno ne preveč, ga je lepo nežno nosila, ker zaradi neupiranja ni bilo potrebe po bolj grobem prijemu. Dobila ga je pa na enem od balkonov, kamor je mali padel iz razmaka med fasado in lesenimi dilcami na zgornjem mansardnem delu hiše. Iz neznanega razloga se je nekako odpel, odhaklal, spustil, whatever in padel cca.1,8-2m nižje na balkon. Tam v temu razmaku, ki jih očitno spominja na skalne razpoke, jih imamo že par let, zdaj pa sem ugotovil, da celo več vrst oz. najmanj dve različni sorti. Ta malček, ki ga zdaj opazujem, naj bi bil namreč druga sorta kot pa tale s sledeče fotografije od lani a meni deluje faking isti sh1t.

Ja, vem, fokus ni ravno najboljši, fck it
Netopirček_poletje2017.jpg